Televizori

Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Iggivaggi pon 6.4.2020 19:12

Fala sima na pomoći.
Naručen 65qe85r, VA ali navodno široki kut.
Ne znam dal da vam pišem dojam dok dojde jer trenutno imam onaj LG 49' pa baš i nemam s čim usporediti.
Uzet radi cijene i opasnosti burn ina (znam, znam, velite nema al kupujem tv za sljedećih min 5god) i spajanje konzole ili kompa (ako).

Vule pon 6.4.2020 20:31

Imate li neku preporuku za mene, dalke treba mi tv od oko cca 40" do 43 je sve okej koji ide na plafon u sobu.

Mislio sam pogledat TCL ove jer mi se oni jedini cine "napredniji" odnosno imaju local dimming i VA panele, ali sam cuo da je local dimming lazan. Ali sad s obzirom na situaciju nemogu uzivo nista pogledati. :(

Znaci trebaju mi sto tamnije crne, svijetlina sto manja, jer ce bit u zamračenoj sobi pa da ne bljesti, i ono sta vise featurea to bolje :D

Mislio sam TCL 43EP660? ima ga neko/iskustva?

Vule uto 7.4.2020 08:58
8ax kaže...

40-43" televizori skoro svih maraka imaju panele znatno nize kvalitete nego 50+", imaj to na umu.

 A znam, koliko sam googlao neki Visio je hit u toj diagonali, ali ofc toga nema u nas, iza njega neki američki TCL...

filip1 kaže...

LG UHD TV 43UM7100PLB

samsung  43" RU6025 Smart 4K UHD TV

 

koji bi od ova dva televizora odabrali

može i preporuka nekog drugog do 3000 kuna

maksimalna dijagonala koja mi treba je 43

 

hvala

 

Eto imamo slican problem :D ja sam se dilemio i između i tih ali koliko se sijećam iz dana kad smo smijeli ići po trgovinama, nisu me oduševili sa slikom, ni LG ni Samsung, samo ofc nisu točno ti  modeli, ne sjećam se koji točno, nisam mislio da cu morati pamtiti modele :p

BoTiA uto 7.4.2020 13:56
nike098 kaže...
robiKc kaže...

Skoro sam kupio Samsung Q70r, a dvoumio sam se oko njega i Sonya xf9005. Pred dva dana sam vidio na netu da Samsung ima gadnih problema sa prikazivanjem titlova. Ima li netko ovdje da koristi Samsung q70r pa da može reći kakvo je stanje sa prikazivanjem titlova na navedenom modelu. Sony je model iz 2018 g, ima sad već sporiji Android na sebi i po meni poprilično zastarjeli daljinski upravljač. Šta je najpametnije uzeti u 55" veličini do 7000 kn. Nevjerojatno da danas ima takvih propusta u TV industriji. 

 Ja ti iman q70 nedavno je bio update i bloming titlova je neprimjetan, napravili sa titlovima puno mogucnosti nastima sam sa crnim obrubom i da imaju crnu prozirnu pozadinu i da se jacina bijeline mjena sa jacinom svjetlosti na ekranu, tako da sada bloming je neprimjetan i u najtamnijim scenama. 

A za ovu cijenu nemas sta razmisljat 

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/SAMSUNG-QE55Q70RATXXH/

 znači Q70R problem sa titlovima je riješen? Kada je točno bio taj update?

 

na webu vidim da problem jos uvijek postoji ... ako je istina ono sto kažu:

https://www.reddit.com/r/4kTV/comments/fch83y/the_samsung_q70r_still_has_the_subtitle_blooming/

 

 

rambox uto 7.4.2020 14:16
8ax kaže...
SuperHeroj kaže...

 

 TV je tamno sivi.

Ima milijardu boja (10-bit) ali na način 8-bit panel + FRC kao i većina ostalih "10-bit" tv-a.

 Da i raspon boja do mjeseca, ali od toga i nema skoro nikakve koristi za obične multimedijalne gledače.Raspon boja je jedna od glavnih tehnikalijama u testovima, ali u praksi od toga imaš samo beskorisni posrani marketinški šipak.

 

https://youtu.be/3Njw745suVk

 

 

nike098 uto 7.4.2020 16:09
BoTiA kaže...
nike098 kaže...
robiKc kaže...

Skoro sam kupio Samsung Q70r, a dvoumio sam se oko njega i Sonya xf9005. Pred dva dana sam vidio na netu da Samsung ima gadnih problema sa prikazivanjem titlova. Ima li netko ovdje da koristi Samsung q70r pa da može reći kakvo je stanje sa prikazivanjem titlova na navedenom modelu. Sony je model iz 2018 g, ima sad već sporiji Android na sebi i po meni poprilično zastarjeli daljinski upravljač. Šta je najpametnije uzeti u 55" veličini do 7000 kn. Nevjerojatno da danas ima takvih propusta u TV industriji. 

 Ja ti iman q70 nedavno je bio update i bloming titlova je neprimjetan, napravili sa titlovima puno mogucnosti nastima sam sa crnim obrubom i da imaju crnu prozirnu pozadinu i da se jacina bijeline mjena sa jacinom svjetlosti na ekranu, tako da sada bloming je neprimjetan i u najtamnijim scenama. 

A za ovu cijenu nemas sta razmisljat 

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/SAMSUNG-QE55Q70RATXXH/

 znači Q70R problem sa titlovima je riješen? Kada je točno bio taj update?

 

na webu vidim da problem jos uvijek postoji ... ako je istina ono sto kažu:

https://www.reddit.com/r/4kTV/comments/fch83y/the_samsung_q70r_still_has_the_subtitle_blooming/

 

 

 Update koji je popravio je ima cca misec-dva neznam koji je broj bio, jer sad je opet ima par dana update bio i sad je broj 1356 update i neznam sta se ovdje prominilo 

CyberDemonVZ uto 7.4.2020 19:30
ekoraca kaže...

nisam imao previse prilika gledat OLED panele. Znaci ima razlike dovoljno? Jer i na ovoj Q9F se super slika. Al mjenjao bi 55 za 65 inca pa zato

 Postoji razlika u kvaliteti slike. Istina imaš najbolji model, tako da će razlika biti mala. Pronađi usporedbe na YouTube gdje su baš prikazane razlike, pa odluči dal je to dovoljan napredak.

 

Makar, i samo tih 10" je nekima dovoljan razlog za novi tv.

 

P.S. dobro prouči smart mogućnosti da se slučajno ne bi dogodilo da novi lg nema neku od mogućnosti koje si do sad koristio.

Vule uto 7.4.2020 20:01

Ne, ne isplati se definitivno samo zbog oleda, imam C9 55'' i imao sam prilike gledati Q90, ako nisu jedan pored drugog neces baš lako ni skuzit razliku u kvaliteti slike, a kako LCD ima mana ima i OLED svojih mana.

10 inchi, ja bi reka da se tu isplati meni bas fali kad gledam iz kuhinje :D, i ako je cijena tu negdi, ili je Q90 skuplji, OLED je definitivno bolji izbor, a i osobna preferenca WebOS > Tizen.

Striko2009 uto 7.4.2020 20:32

Lg vlasnici tv-a, dali kad gledate filmove a koji nisu u nativnoj rezoluciji fullhd, televizor sam rastegne sliku pa krug vise nije krug nego elipsa?

Kako iskljuciti to?

Recimo neki mkv sa 1920x1200 a ne 1080

 

Ps. Mozda sam se krivo izrazio ali shvatit ce oni koji su primjetili ovo.... :)

Rhodin uto 7.4.2020 20:47

Pozdrav, previše stranica ima trenutno da sve čitam, pa vas molim, bez obzira što je možda duplo pitanje, savjet za punicu.

Recimo 55" TV , LCD (može OLED, QLED...)

 

Nije prezahtjevan korisnik, 99% vremena gleda TV, IPTV od A1, dakle bitna je čista slika za TV kanale, UHD svejedno nek bude, nikad se ne zna, a nije ralika u cijeni.

Ono što je jako bitno je da može jednostavno projicirat sliku (chromecast) sa mobitela na TV, trenutno ima Huawei P30 pa pretpostavljam da Samsung nije opcija (oni imaju svoju applikaciju za Samsung only mobitele, ako se ne varam? )

 

Cijena? Što niža. uzeo bi joj onaj 55" Samsung za 2900kn u SD-u da nije Samsung i ima taj Tizen pa ne znam kako bi sherala video i slike sa moba na tv.

 

 

Hvala, lp!

8ax sri 8.4.2020 07:14
Rhodin kaže...

Pozdrav, previše stranica ima trenutno da sve čitam, pa vas molim, bez obzira što je možda duplo pitanje, savjet za punicu.

Recimo 55" TV , LCD (može OLED, QLED...)

 

Nije prezahtjevan korisnik, 99% vremena gleda TV, IPTV od A1, dakle bitna je čista slika za TV kanale, UHD svejedno nek bude, nikad se ne zna, a nije ralika u cijeni.

Ono što je jako bitno je da može jednostavno projicirat sliku (chromecast) sa mobitela na TV, trenutno ima Huawei P30 pa pretpostavljam da Samsung nije opcija (oni imaju svoju applikaciju za Samsung only mobitele, ako se ne varam? )

 

Cijena? Što niža. uzeo bi joj onaj 55" Samsung za 2900kn u SD-u da nije Samsung i ima taj Tizen pa ne znam kako bi sherala video i slike sa moba na tv.

 

 

Hvala, lp!

 Hisense H55U7B, Elipso, 2800kn.

Rhodin sri 8.4.2020 09:24

Nije da ne može, samo taj Tizen nije čisti android i ima neke svoje sheme, putem svoje aplikacije neke, barem sam tako čitao dok sam svoj kupovao. Znam da sam se ja odlučio na Sony iz tog razloga, preko Samsung QLED-a - na sonyu direktno u androidu pustim chromecast, bez ikakve aplikacije, i radi mi sa svega, Tizen malo drugačije radi sa nekim "screen mirror" ili nešto aplikacijom.

 

Ispravite me ako griješim?

Mad Ant sri 8.4.2020 09:57
Rhodin kaže...

Nije da ne može, samo taj Tizen nije čisti android i ima neke svoje sheme, putem svoje aplikacije neke, barem sam tako čitao dok sam svoj kupovao. Znam da sam se ja odlučio na Sony iz tog razloga, preko Samsung QLED-a - na sonyu direktno u androidu pustim chromecast, bez ikakve aplikacije, i radi mi sa svega, Tizen malo drugačije radi sa nekim "screen mirror" ili nešto aplikacijom.

 

Ispravite me ako griješim?

 Svi smart TV-i rade neki oblik castanja sa drugih uređaja, tj. imaju više od jedne mogućnosti (specifične za brand i općenite za sve ostale). Koliko je to kod nekog brenda komforno/kvalitetno odrađeno je druga stvar (i donekle stvar navike).

 

Ali klasični miracast radi na svima ako se ne varam (iako nije baš za puštanje 4K videa npr.).

 

Za najtočniju odluku bi morao probati na par brendova, u dućanu ili kod nekog doma... gledanje primjera na Youtube-u je najmanje što možeš napraviti.

Rhodin sri 8.4.2020 10:11

Ma imam osobno Sony, i tamo je čisti android, klikneš chromecast na mobu (TV ima built in, a svi android mobiteli također) i radi bez dodatnih podešavanja.

Samsung nema android već vlastiti Tizen i znam da ima nekih specifičnosti.

 

Ne brine mene "dal se može" već "dal će punica moć jednostavno".

 

ja na svom mobu nemam niš posebno instalirano i samo klikćem što želim prikazati na TV-u. To je recimo funckionalnost koja se njoj svidjela i htjela bi imati to doma. ako netko može potvrditi kako točno to radi na Samsungu koji se reklamira na SD za 2900kn 55" i da radi dobro - super - ako ne radije bih nešto što "znam" kako radi.

tiki sri 8.4.2020 11:19
Mad Ant kaže...

 

Ali klasični miracast radi na svima ako se ne varam (iako nije baš za puštanje 4K videa npr.).

 

 Radi i ok je za slike, ali i za običan video je užaš...

hrka11 kaže...
CyberDemonVZ kaže...
Rhodin kaže...

 

Cijena? Što niža. uzeo bi joj onaj 55" Samsung za 2900kn u SD-u da nije Samsung i ima taj Tizen pa ne znam kako bi sherala video i slike sa moba na tv.

Hvala, lp!

 Ne bi rekao da danas postoji smart TV koji se ne može spojiti s mobitelom.

https://youtu.be/FXzFgdgKGHs

 Jazavac ovo zeni od 50+ godina nije bas jednostavno.Sumnjam da uopce zna instalirat aplikaciju kamoli podesit i pustat s laptopa na tv.

Ovaj nacin sam probao na lg-u samo radi testa i par filmova koja sam oprobao trzala su lagano,nije slika "fluidna" na ovaj nacin bila uopce.

 

Vecina njih ima ugradjeno dlna ili nesto slicno da mozes podjelit ekran mobitela na tv,a chromecast je drukciji i jednostavniji,meni osobno najbolji nacin za prikaz neceg na tvu.

 

ps.ovaj samsung sto kolega gleda ako misli na RU7092 ne vidim da ima chromecast,ima DLNA,mirarcast i moc ce dijelit sliku na ekran ali ne kao na sonyu.

 DLNA ne služi za djeljenje ekrana nego za dijeljenje slika/videa/muzike preko mreže. Npr. na PC-u instaliraš DLNA server i TV (ukoliko podržava DLNA) može pristupiti multimediji koja se nalazi na PC-u.

 

Ugrađeni chromecast imaju samo Android TV-i i eventualno pokoji drugi model ako ima naglašeno...