Televizori

Koji televizor kupiti - vodič za odabir

DarthMarkus čet 26.3.2020 17:09
peropipic kaže...
Pitanje!
Mogu li naručiti/kupiti dva televizora iz različitih trgovina(web shop), a kad mi dođu isprobam ih usporedno te vratim onaj koji ne želim?

 Pazi na kutiju i vjerovatno ćeš morati slati natrag o vlastitom trošku budući da sad ništa ne radi od poslovnica.

hrčak čet 26.3.2020 18:05

Pozdrav, da li mi može netko savjetovati kako se pravilno cisti ekran od televizora? I da li postoji neki način da se mrtvi pikseli uklone sa ekrana? Prije 3 tjedna smo kupili novi Tv i danas sam primjetio da ima 3 mrtva piksela, doduše oni se vide jedino dok se dođe direktno pred televizor, tek se onda primjete, ali sa naše udaljenosti gdje se sjedi se ništa ne vidi. A iskreno mi ga se neda reklamirati i čekat pošto imamo samo 1 tv u kući. Hvala

daki80 čet 26.3.2020 18:32

ekran možeš očistit mekanom krpicom tipa one za naočale čistit lagano kruznim pokretima ako koristiš tekućinu onda obavezno prvo našpricaj na krpicu nikada prvo na ekran. a mrtve pixele nemoš sam popravit nažalost.nadam se da sam bar malo pomogao

nike098 čet 26.3.2020 18:33
peropipic kaže...
Pitanje!
Mogu li naručiti/kupiti dva televizora iz različitih trgovina(web shop), a kad mi dođu isprobam ih usporedno te vratim onaj koji ne želim?

 Malo je dva uzmi 5 razlicitih, ili jos bolje uzimi jednog pa ga vrati 13 dan, pa uzmi drugog pa ga vrati opet 13 dan...... 

Neki su ljudi da nerecem sta...

xxRAZ8Rxx čet 26.3.2020 18:37
nike098 kaže...
n0p kaže...

Čitao sam zadnij 15 stranica, suzio izbor ali nikako se odlučiti što odabrati.

Tražim 55'' TV, udaljenost od kutnog do TV cca 4m. Prozor je relativno blizu zida gdje ide TV, tako da ima svjetlosti dosta. TV će služiti za gledanje filmova, spajanje na PC...Budžet 6-7000 kn.

 

Dvoumim se između:

https://www.sancta-domenica.hr/qled-tv-samsung-qe55q70r-2019.html
https://www.sancta-domenica.hr/televizori/led-tv/led-tv-sony-bravia-kd-55xf9005-4k.html

 

Svi kažu da je Sony super, najviše me odbija što je to model iz 2018...

 Da si citao zadnjih 15 stranica onda bi tagira ovu cijenu samsunga

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/SAMSUNG-QE55Q70RATXXH/

Evo ovdje je puno bolja cijena za fantasticni tv

 Pa baš i nije, prijavom na Sanctin newsletter dobiješ kod za 10% popusta i onda je cijena 6300, a imaš i 3 godina garancije više, što mislim da opravdava razliku od 300 kuna u cijeni...

CyberDemonVZ čet 26.3.2020 18:39
hrčak kaže...

Pozdrav, da li mi može netko savjetovati kako se pravilno cisti ekran od televizora? I da li postoji neki način da se mrtvi pikseli uklone sa ekrana? Prije 3 tjedna smo kupili novi Tv i danas sam primjetio da ima 3 mrtva piksela, doduše oni se vide jedino dok se dođe direktno pred televizor, tek se onda primjete, ali sa naše udaljenosti gdje se sjedi se ništa ne vidi. A iskreno mi ga se neda reklamirati i čekat pošto imamo samo 1 tv u kući. Hvala

 Na netu sam vidio dosta načina, uglavnom za monitore. Sva sreća, još mi nije trebalo.

Prvi je bio lagano "masirati" pixel, ali mislim da danas svi TV-i imaju jako debelu zaštitu panela, tak da od toga nikakve koristi, možda samo za monitore.

 

Još jedan način je bio da se pusti video koji naglo mjenja boje, pa dolazi do naglih promjena napona pa možda se pixel "odglavi"

Nešto ovakvo:

https://www.youtube.com/watch?v=ePJQewAdszM

(Pažnja, jaki bljeskovi!!)

 

 

Uglavnom, nemam osobnog iskustva, samo mi je dosadno pa pišem.

eliah84 čet 26.3.2020 18:43

Ne trazim pomoc samo pisem neko svoje razmisljanje. U elipsu su dobre akcije na samsung televizore. Sad velika dvojba (ponavljam ne trazim pomoc) za istu cijenu uzet 65ru8002 ili 55q70r. Nije lako onom ko sad uzima tv. Veci ekran ili bolji tv!

CyberDemonVZ čet 26.3.2020 18:47
eliah84 kaže...

Ne trazim pomoc samo pisem neko svoje razmisljanje. U elipsu su dobre akcije na samsung televizore. Sad velika dvojba (ponavljam ne trazim pomoc) za istu cijenu uzet 65ru8002 ili 55q70r. Nije lako onom ko sad uzima tv. Veci ekran ili bolji tv!

 Ne dajem pomoć (ponavljam, ne dajem pomoć).

Vidio sam kako izgleda velik TV kod buraza na zidu, a doslovno sam iste modele i veličine i ja gledao već nekoliko mjeseci, oba ta Samsunga!  Ja bi išao na veći model.

Po postavkama slike uvijek možeš prčkati, Po veličini TV-a ne 

 

Govorim za udaljenost oko 3,5 - 4 metra.

nike098 pet 27.3.2020 09:07

Meni nije normalno uzimat dva tv-a i jednog vratit jer nemogu se odlucit kojeg bi uzeo, pa danas imas toliko recenzija da jednostavno odlucis sta tebi vise pase. To vracanje prvenstveno gledam na nacin da bas nisam zadovoljan sa dobivenim i uocim neke tehnicke greske. Zamisli da svi uzimaju po nekoliko tv-a jer nemogu se odlucit kojeg uzest. Al eto fala bogu malo je takvih ....... kao ti.

alex_vu pet 27.3.2020 15:44

Bok svima!

Pokušavam naći neki solidan TVić od cca 50" i do 3-4 tisuće.
Poglavito bi mi služio za Netflix i sl. te kao glorificirani monitor.

Suzila sam izbor na dva:

Samsung QE49Q65RATXXH QLED TV od 49"
Samsung UE50RU7402UXXH od 50"

E sad, malo naginjem prema ovom QLED zbog kvalitete slike, ali ne mogu naći nigdje ešto je s dvb-t2 i hvec-om?
Sad je na abrakadabra akciji pa bih ga uhvatila, ako je toliko bolji od ovog drugog :D

Druga stvar je da bih ga morala namontirati na zid, pa me zanima kakv bi mi nosač bio dobar? Našla sam ovaj, ne znam bi li bio okej:

https://www.abrakadabra.com/hr-HR/Katalog-TV%2C-mobiteli-i-elektronika-Televizori-i-dodaci/izvlacno-okretni-nosac-32%22-55%22%2C-do-35kg/p/900E5G2

Svaki je savjet dobro došao!

Mad Ant pet 27.3.2020 16:03
alex_vu kaže...
Bok svima!

Pokušavam naći neki solidan TVić od cca 50" i do 3-4 tisuće.
Poglavito bi mi služio za Netflix i sl. te kao glorificirani monitor.

Suzila sam izbor na dva:

Samsung QE49Q65RATXXH QLED TV od 49"
Samsung UE50RU7402UXXH od 50"

E sad, malo naginjem prema ovom QLED zbog kvalitete slike, ali ne mogu naći nigdje ešto je s dvb-t2 i hvec-om?
Sad je na abrakadabra akciji pa bih ga uhvatila, ako je toliko bolji od ovog drugog :D

Druga stvar je da bih ga morala namontirati na zid, pa me zanima kakv bi mi nosač bio dobar? Našla sam ovaj, ne znam bi li bio okej:

https://www.abrakadabra.com/hr-HR/Katalog-TV%2C-mobiteli-i-elektronika-Televizori-i-dodaci/izvlacno-okretni-nosac-32%22-55%22%2C-do-35kg/p/900E5G2

Svaki je savjet dobro došao!

 Svi današnji od poznatih proizvođača podržavaju DVB-T2/HEVC.

 

49Q65R je "ljepša" verzija Q60R, a 49" znači da je 60Hz, dok su veći Q60/65 na 120Hz. Globalno naspram RU74xx je Q65 svjetliji, quantum dot filter (QLED), bla, bla...

nikonja sub 28.3.2020 00:24
MeResina123 kaže...
Znaci citam i lagani šok.... od 2018 na dalje samsung televizije ne podrzavaju DTS... sto znaci da skoro niti jedan film sa torrenta itd itd se nece noci gledat na tvu.... recite mi da sam u krivu

 Nisi u krivu, istina je nažalost, opcija je da gledaš filmove preko Plexa pa ti on automatski prekodira zvučni zapis u onaj koji odgovara tv-u. 

sage sub 28.3.2020 00:47

Da li je to samo kod samsung tv-a ili i kod nekih drugih. Što to u biti znači ne podržava DTS? Jel to većina filmova skinutih s neta imaju taj audio codec te prilikom reprodukcije sadržaja preko usb-a, tv ne reproducira zvuk..

Mad Ant sub 28.3.2020 04:41
Igor666 kaže...
bik kaže...

Jel istina da Samsung na Q seriji šiba reklame po menijima ? 

 ne.

 Zpravo da, ali ne klasične "kupi sredstvo za wc", već u vezi TV sadržaja. Tako da izgleda relativno neprimjetno, ali i dalje ih zovu "reklame".

Mad Ant sub 28.3.2020 04:52
sage kaže...
Da li je to samo kod samsung tv-a ili i kod nekih drugih. Što to u biti znači ne podržava DTS? Jel to većina filmova skinutih s neta imaju taj audio codec te prilikom reprodukcije sadržaja preko usb-a, tv ne reproducira zvuk..

 Pošto Samsung nije platio licencu za DTS (niti npr. Dolby Vision), njihovi ga TV-i ne dekodiraju niti proslijeđuju dalje na audio sustav. Znači da taj DTS audio track u skinutom filmu neće davati glasa te treba:

 

- izabrati drugi audio track iz fajla ako postoji

- skinuti drugu verziju filma koja ima neki drugi audio track osim DTS-a

- rekodirati film na kompu sa drugim audiom

- kao što kaže kolega gore, koristiti Plex za transkodiranje on-the-fly

8ax sub 28.3.2020 08:07

Plex je najbolja opcija jer vjerovatno(?) rekodira u PCM koji je rijedak i nepraktican za muxat a opet ce imat kvalitetu jednaku DTS izvoru, dakle bolju nego neki DD5.1 reenkod recimo.

deepshitcro sub 28.3.2020 08:36

Ja sam od stotinjak torrenata (filmova) naisao samo na jedan bez zvuka, opustite se i kupite samsung bez brige. Uostalom, na samsungu imate steam aplikaciju, spojite se s kompom i preko kompa pustate sto zelite (uvjet je da moraju komp i tv biti spojeni na isti net). Znaci bez kablova i ikakvih sra... Slika ide do 4k. Ne vidim problem... :D

daki80 sub 28.3.2020 10:09

ja osobno imam samsung 55RU8000 i stalno nešto skidam sa neta i dosad nisam niti jednom imao problem sa zvukom , jednostavno samo provjerim kako je zvuk kodiran u dotičnom torrentu i ako je dts u pitanju ,nađem drugi koji je u AC3 i problem riješen. tako da po meni ta pompa oko samsunga i DTS-a je malo prenapuhana.

8ax sub 28.3.2020 13:42
daki80 kaže...

ja osobno imam samsung 55RU8000 i stalno nešto skidam sa neta i dosad nisam niti jednom imao problem sa zvukom , jednostavno samo provjerim kako je zvuk kodiran u dotičnom torrentu i ako je dts u pitanju ,nađem drugi koji je u AC3 i problem riješen. tako da po meni ta pompa oko samsunga i DTS-a je malo prenapuhana.

 Ha gledaj, ako skidas vece ripove tj. BDRemuxove kao sto i prilici gledanju na 55" 4K TVu, 99% njih ima DTS zvuk.

Npr, ja sa RuTrackera skidam dosta, tamo je praktički sve u DTS osim ako baš nema BD izvor ili sl.

nike098 sub 28.3.2020 14:34

Takoder super program box4 za dts u ac3 za par minuti gotovo, ja dosad u jednom filmu treba prebacit a kad skinem neki video gledam da nije audio dts i rjesen problem, a opet ovaj box4 u par minuti prebaci audio

Zver sub 28.3.2020 14:39
8ax kaže...
daki80 kaže...

ja osobno imam samsung 55RU8000 i stalno nešto skidam sa neta i dosad nisam niti jednom imao problem sa zvukom , jednostavno samo provjerim kako je zvuk kodiran u dotičnom torrentu i ako je dts u pitanju ,nađem drugi koji je u AC3 i problem riješen. tako da po meni ta pompa oko samsunga i DTS-a je malo prenapuhana.

 Ha gledaj, ako skidas vece ripove tj. BDRemuxove kao sto i prilici gledanju na 55" 4K TVu, 99% njih ima DTS zvuk.

Npr, ja sa RuTrackera skidam dosta, tamo je praktički sve u DTS osim ako baš nema BD izvor ili sl.

 

Čemu skidat DTS ako ga ne misliš koristiti?

Osim ako govorimo isključivo o 4k HDR i HDR10 ili Dolby Vision materijalu.. uz njih ide pretežno DTS ili DDP... HD MA..

 

Ali 4k 2160p materijal ide sa svim vrstama zvuka...

 

Zbog toga što tebe muči ja sam kupio Sony  XF9005, ali opet sam ograničen na DTS HD MA 5.1, jer 7.1 nemože standard na ARC-i podnijeti između telke i AV Receivera.. u tom slučaju moram koristiti optički izlaz na telki...

 

Jer kad uključiš X-Plore File manager i pokreneš s mreže što želiš...sa KODI-jem instaliranim na telku... osječaš se ko CAR.. ali moraš to platiti...

I HDR daleko bolje zgleda na FALD-u nego LD ili EDGE..

 

Pozdrav!

8ax sub 28.3.2020 17:16

Prilicno sam siguran da 95% matrijala na Blu-Rayu, i u 1080p, dolazi originalno sa DTS/DTS-MA audio trakom...

Webripovi i sl. Su druga stvar ali njih tak i tak ignoriram zbog inherentno nize kvalitete osim ak nije jedini source.