DragoL pet 8.11.2019 12:46
DDavorin kaže...
ivicask kaže...

 Onda je HT pustio 4g+? 

 HT ima4G+ između frekvencija 1800+800 , 1800+2100  800+2100 i naravno ima agregaciju i 3CA tri frekvencije. i ova kako se piše 2CA_3C(intra-band non-contiguous)  to znači 1800+ na toj frekvenciji HT ima 20Mhz širinu pojasa i 10Mhz širinu pojasa i uređaj mob ili router koji može spajati intra band može postići brzine  225Mbps na jednoj frekvenciji.Kod ht hr između je pojas A1 i Tele2 neki routeri ne podržavaju takav odnos ali možda podržavaju situaciju Tele2 na 2100 tamo tele2 ima 15Mhz i 10 Mhz širinu pojasa .Sa A1 su zamijenili frekvencije tako da tele2 ima jedan do drugog pojas(slika baš nije točna) za razliku od HT HR gdje su razdvojeni. Brzina tele2 na 2100 bila bi 187.5Mbps sa uređajem koji podržava 2CA_1C (intra band contiguous) i to znači 4G+ na Tele2 jednoj frekvenciji i to 2100Mhz kada to uključe.

Evo konačno službeno i CA od Tele2 omogučen.
Na OnePlus 7 Pro (SD855 + 4G intergrirani modem = 4x4 MIMO, Cat 18 DL 5CA, Cat 13 UL, max 1200/150 Mbps)
Ja sam za sad ulovio kombinacije:

 

2CA_1C B1+B1 (1800Mhz 15MHz+10MHz) = max 187Mbps
Ovo mi je radilo u nekim situacijama jako loše jer izgleda da interband CA radi loše ili na TELE2 ili mojoj klientskoj strani pa sam povremeno dobivao katastrofalno loše brzine DL i UL (<5Mbps).
Puno bolje brzine imam kada se samo zakači na B1 bez intraband CA.

2CA_1A-3A B1+B3 (2100MHz 15MHz + 1800MHz 20MHz) = max 262Mbps
Ovo konstrantno radi super i tu u jutarnjim satima imam >100Mbps, navečer u rangu 30Mbps i ping konstatno <20ms.

Nadam se da će eventualno uvesti 3CA_1A-3A-7A što bi moglo dati max 412Mbps (čak i 450Mbps ako mi HAKOM dozvoli preraspodjelu spektra 3G/4G).
Teoretski bi mogli dati i 5CA_1A-1A-3A-3A-7A (5CA-1C-3A-3A-7A)(25+20+5+20MHz) što bilo max 525Mbps ali mislim da takvu ludu kombinaciju ne podržava niti jedan uređaj (te da će prije zaživjeti 5G)

ZdravacVZ pet 8.11.2019 13:43

Ispravite me ako sam u krivu, ALI;

Bitno je naglasiti jednu stvar; Tele 2 nije samo "omogućio 2CA", nego je unaprijedio svoje bazne stanice, tako da korisnici, gdje je to napravljeno, i bez 2CA imaju veće brzine. Jedan od njih sam i ja, gdje sada sa ruterom Huawei B315 imam pri najvećem zagušenju preko 40 Mbps, a kad zagušenja nema, ide i preko 100 Mbps.

Udaljenost od bazne stanice mi je cca 400 metara  (druga je udaljena na oko 3,5 km)

Neznam prek kojih frekvencija lovim jer nisam baš istraživao. 

 

EDIT;

Ili možda na mojoj baznoj stani imaju repetitori od obadvije frekvencije, a moj ruter B315 lovi obadvije? Nekak baš ne vjerujem da on to može!

vxcb pet 8.11.2019 13:49

Kod mene ništa, očito je u mobitelu problem iako svuda piše da Huawei P20, ova verzija koju ja imam, podržava agregaciju do 3 carriera iliti 3CA. Kombinacija koju koristi A1 800+1800 mi radi svuda, ovih 1800+2100 od Tele2 još nigdje nisam uspio dobiti. Ulovim signal na 2100 po Zagrebu, ali on se nikad ne spoji s 1800 nego lovim ili jedan band ili drugi. 

DragoL pet 8.11.2019 15:42
ZdravacVZ kaže...

Ispravite me ako sam u krivu, ALI;

Bitno je naglasiti jednu stvar; Tele 2 nije samo "omogućio 2CA", nego je unaprijedio svoje bazne stanice, tako da korisnici, gdje je to napravljeno, i bez 2CA imaju veće brzine. Jedan od njih sam i ja, gdje sada sa ruterom Huawei B315 imam pri najvećem zagušenju preko 40 Mbps, a kad zagušenja nema, ide i preko 100 Mbps.

Udaljenost od bazne stanice mi je cca 400 metara  (druga je udaljena na oko 3,5 km)

Neznam prek kojih frekvencija lovim jer nisam baš istraživao. 

 

EDIT;

Ili možda na mojoj baznoj stani imaju repetitori od obadvije frekvencije, a moj ruter B315 lovi obadvije? Nekak baš ne vjerujem da on to može!

Omogučili su na večini stanica B1 dodatno na B3, pa sad i ako uređaj ne podržava CA, ima skoro duplo propusnosti jer se dio korisnika spaja na B1 a dio na B3 kanal, pa nije više toliko opterečen B3 kao prije.
To nema nikakve veze sa omogučavanjem CA, več čisto dostupnost 2 frekvencije umjesto kao do sad 1.

Prednost CA B1+B3 je ukupno veća brzina zbog agregacije ali i manja osjetljivost na zagišenje pojedinačnog banda.

DragoL pet 8.11.2019 15:44
vxcb kaže...

Kod mene ništa, očito je u mobitelu problem iako svuda piše da Huawei P20, ova verzija koju ja imam, podržava agregaciju do 3 carriera iliti 3CA. Kombinacija koju koristi A1 800+1800 mi radi svuda, ovih 1800+2100 od Tele2 još nigdje nisam uspio dobiti. Ulovim signal na 2100 po Zagrebu, ali on se nikad ne spoji s 1800 nego lovim ili jedan band ili drugi. 

 Samo noviji mobiteli podržavaju CA B1 + B3. Meni OnePlus 7 Pro praktički na bilo kojoj lokaciji u ZG lovi B1 + B3.

Clam- pet 8.11.2019 16:13

S obzirom na 2CA i sl. tehniku, dajte neki prijedlog za odličan router do cca 2500kn, trenutno imam 4G-AC55U i mislio sam uzeti 4G-AC68U ali mi to ne izgleda ko neki veliki upgrade za 2200kn sa Cat6. Sad vidim da Huawei ima dobre routere pa gledam nešto kao B618s-22d, ima li nešto još bolje ili slična preporuka? Bitno mi je samo da mogu to kupiti u EU, netreba nužno biti dostupno u HR.

ranko091 pet 8.11.2019 16:37
Clam- kaže...

S obzirom na 2CA i sl. tehniku, dajte neki prijedlog za odličan router do cca 2500kn, trenutno imam 4G-AC55U i mislio sam uzeti 4G-AC68U ali mi to ne izgleda ko neki veliki upgrade za 2200kn sa Cat6. Sad vidim da Huawei ima dobre routere pa gledam nešto kao B618s-22d, ima li nešto još bolje ili slična preporuka? Bitno mi je samo da mogu to kupiti u EU, netreba nužno biti dostupno u HR.

 trenutno ako tele2 misli prebacivat na 3CA u budućnosti, onda je huawei b715s-23c dobra investicija.

 

ako je cijena faktor onda sigurni 2CA, huawei b525s-65a.

 

pametno je uzimat huawei marku jer je sva oprema od tele2 huawei.

neznalica90 pet 8.11.2019 16:52
DDavorin kaže...

 H155, RG213,H200 ili malo žešći LMR400  . Provuci buržir ispod fasade i kasnije provučeš kabel

 znaci od svih navedenih taj je najbolji?

ranko091 kaže...
DDavorin kaže...

 H155, RG213,H200 ili malo žešći LMR400  . Provuci buržir ispod fasade i kasnije provučeš kabel

 mislim da je ipak bolje vuć POE mrežni kabel i injektor, da se maximalno smanje gubitci na anteni. ako je moguće naravno.

 može neki link točno na sta mislis i gdje bi to mogao kupiti u splitu i okolici ili ako treba naručiti?

JozoBozo121 kaže...
neznalica90 kaže...

pozdrav ekipa,

 

jedno njubersko tehnicko pitanje. napravio sam kucu u kvartu koji je dizajniran po principu "kaskada" i naravno posto nema zgrada u blizini svi smo osudeni na max 20mbit-a bakra. posto iduci tjedan pocinjem radit fasadu na kuci planiram iskoristit tu priliku da kabele za antene provucem ispod fasade do krova da nema kasnije nikakvih kabela i rupa po fasadi. e sad moje pitanje je koji bi kabel uz antenski trebao provuc da se osiguram za postavit antenu za 4g i "nadolazeci" 5g signal ( s obzirom da ce to vjerojatno bit jedina opcija/nacin da se u naredno desetljece ili dva maknemo s 20 mbita ). znaci nekakvih 8 do 10m kabela za spojit antenu i ruter za mobilni internet. Hvala

 Nikakve kablove nemoj provlačit. Provlače se bužiri, a poslije stavljaš kakve god kablove trebaš i hoćeš. Kablovi se onda lako mijenjanju, a kad ga ti jednom staviš ispod, gotovo je. Stavi lijepo bužire svugdje ispod fasade gdje treba i gdje nemaš dobru povezanost s nekom centralom lokacijom u kući gdje ti je bitno i gdje stoji mrežna oprema. 20mm bužir, paziti na to da svugdje gdje su skretanja ide u luk, a ne netko skretanje i mirna Bosna.

 

ma krivo sam se ja malo izrazio kolega, normalno da cu stavljat bužire to mi je pod normalno kad kazem "provuć kablove" nego cu vjerojatno odma ženi uzet ovaj tele2 da ima za svoje pizdarije i surfanje da meni ostavi ovo sirotinje na zici na miru kad ocu navecer malo pucat online. lakse mi je odma sad dok je skela provuc kabel nego poslje skakat po krovu i vuc sajlu. svakako hvala na savjetu.

Clam- pet 8.11.2019 17:27
ranko091 kaže...
Clam- kaže...

S obzirom na 2CA i sl. tehniku, dajte neki prijedlog za odličan router do cca 2500kn, trenutno imam 4G-AC55U i mislio sam uzeti 4G-AC68U ali mi to ne izgleda ko neki veliki upgrade za 2200kn sa Cat6. Sad vidim da Huawei ima dobre routere pa gledam nešto kao B618s-22d, ima li nešto još bolje ili slična preporuka? Bitno mi je samo da mogu to kupiti u EU, netreba nužno biti dostupno u HR.

 trenutno ako tele2 misli prebacivat na 3CA u budućnosti, onda je huawei b715s-23c dobra investicija.

 

ako je cijena faktor onda sigurni 2CA, huawei b525s-65a.

 

pametno je uzimat huawei marku jer je sva oprema od tele2 huawei.

 

Znači b715s bi bio bolja kupnja od b618s? Trenutno koristim Tele2 ali postoji opcija prebacivanja na HT iduće godine tako da mi je osobno proizvođač nebitan, može biti i Asus, D-Link ili nešto treće, samo da je dokazano dobar router za 4G, posebno kad bude 2CA/3CA na mom području u skoroj budućnosti. Cijena nije problem, al realno ne bi dao više od 2500kn (treba mi za posao). A za dvije godine kupim nešto novo za 5G. :)

ranko091 pet 8.11.2019 20:33
Clam- kaže...

Znači b715s bi bio bolja kupnja od b618s? Trenutno koristim Tele2 ali postoji opcija prebacivanja na HT iduće godine tako da mi je osobno proizvođač nebitan, može biti i Asus, D-Link ili nešto treće, samo da je dokazano dobar router za 4G, posebno kad bude 2CA/3CA na mom području u skoroj budućnosti. Cijena nije problem, al realno ne bi dao više od 2500kn (treba mi za posao). A za dvije godine kupim nešto novo za 5G. :)

 neznam kakav je b618s... ddavorin mislim ima pa može iz prve ruke reć. ali većina tih informacija se može nać na netu.

 

ovdje sam vidio na videu da b715 može povuć 1800 + 2100 + 2600... a to je po meni future proof. bar što se tiče tele2.

 

https://youtu.be/9gobOOmWFzs?t=161

 

na 2:40 minuta.

DDavorin pet 8.11.2019 21:27
Clam- kaže...

 

Znači b715s bi bio bolja kupnja od b618s? Trenutno koristim Tele2 ali postoji opcija prebacivanja na HT iduće godine tako da mi je osobno proizvođač nebitan, može biti i Asus, D-Link ili nešto treće, samo da je dokazano dobar router za 4G, posebno kad bude 2CA/3CA na mom području u skoroj budućnosti. Cijena nije problem, al realno ne bi dao više od 2500kn (treba mi za posao). A za dvije godine kupim nešto novo za 5G. :)

B525s-65a  ,715s-23c i 618s-22d sva tri dobra za tele2. a pošto misliš preći na HT HR  moja preporuka B525s-65a ja recimo imam veće brzine na HT HR sa njime nego sa B715 ili 618, a sad da ne ulazim u detalje imas opis sva tri routera i njihove agregacije u mojoj temi na  http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=298507  tamo sve piše a dalje je tvoja odluka. Inače mogu nabaviti bilo koji router od ta tri i jeftinije nego ćete naći na netu....

ED63 pet 8.11.2019 21:58
ranko091 kaže...

 i još piše da će u najprometnijim dijelovima ubacit i treću frekvenciju, vjerovatno 2600mhz što je već zakupljeno

znači moglo bi se očekivat i 400-500 mbita brzine kroz godinu, dve... zanimljivo.

 dozvoli da te ispravim:

znači moglo bi se očekivat i "DO " 400-500 mbita "maksimalne TEORETSKE" brzine kroz godinu, dve... zanimljivo.

tako ce bar pisati u ugovoru ...

DDavorin pet 8.11.2019 23:53
Clam- kaže...

Super, hvala - pogledam temu i javim se na DM ako se odlučim za kupnju.

 

Moram prvo još to detaljno proučiti, pročitati itd, ali znači tri Huawei routera su u igri trenutno. A recimo Netgear Nighthawk M1 možda? https://www.netgear.com/landings/nighthawk-mr1100-mobile-router/

 Dobar je samo što je to mobile hot spot takoreći mobitel sa vanjskim priključcima za antene. Ima malo kombinacija intra-band 2CA. Ima ih 9 modela razlikuju se po frekvencijama koje podržavaju i agregacijama koje podržavaju, a te specifikacije su jako šture.

DragoL sub 9.11.2019 06:46
ED63 kaže...
ranko091 kaže...

 i još piše da će u najprometnijim dijelovima ubacit i treću frekvenciju, vjerovatno 2600mhz što je već zakupljeno

znači moglo bi se očekivat i 400-500 mbita brzine kroz godinu, dve... zanimljivo.

 dozvoli da te ispravim:

znači moglo bi se očekivat i "DO " 400-500 mbita "maksimalne TEORETSKE" brzine kroz godinu, dve... zanimljivo.

tako ce bar pisati u ugovoru ...

Naravno kao i na svakoj do sad i budučoj bežičnoj vezi radi se o teoretskom maksimumu za sve korisnike na određenoj stanici (sektoru).
Ako imaš sreće da tvoj sektor ima malo korisnika ili da korisnici vuku malo podataka onda super, inače u lošoj situacji ti se može desiti da bez obzira na veliku ukupnu propusnost dobiš <1Mbps ako ima puno "teških" korisnika (tipa turistička mjesta i gradovi).
5G će popraviti situaciju jedino ako postave puno malih mm-wave stanica, dok inicijalno uvođenje na 3GHz će povečati max brzinu cca 2-5X ali će do tad i korisnici vuči više podataka pa ne očekujem neko značajno povečanje min i prosječnih brzina (latencija bi trebali biti dosta manja kod veće opterečenosti mreže).

Ako te to ne zadovoljava, jedina alternativa ti je optika ili VDSL (ako ti je centrala blizu pa možeš postiči dobre brzine).
Nažalost HR vlada i HAKOM rade baš sve krivo i ustvari koče (umjesto da ubrzaju) uvođenje optike glupim propisima, regulacijama i nekorištenjem EU fondova za te namjene!

lord22 sub 9.11.2019 14:11

Postavio sam pitanje Tele2 da li CA radi na pokućnom i u vezi routera 525 koji posjedujem evo odgovora:

 

"Navedenu funckiju "Carrier Aggregation" moguće je koristiti sa uslugom pokućnog interneta no želimo napomenuti da routeri u trenutnoj ponudi Tele2 ne podržavaju navedenu funkciju. Za sada ne raspolažemo službenim informacijama može li se isto omogućiti software-skom nadogradnjom routera i hoće li proizvođač vršiti takvu nadogradnju.
Ukoliko posjedujete uređaj koji ima mogućnost kombiniranja CA B1+B3 (2100mHz+1800mHz) biti ćete u mogućnosti koristiti Carrier aggregation.
Buduća ponuda Tele2 uređaja bi svakako trebala biti prilagođena svim mogućnostima mreže pa je moguće da će neki od novijih modela routera podržati Carrier Aggregation funkciju sukladno aktivnim frekvencijama no u ovom trenutku nemamo dostupnih informacija."

 

Mazo te kruh nude CA a nemaju u prodaji ruter koji to podržava ....

NeoOS sub 9.11.2019 18:23

Jer si ovim stanjem kakvo je sada rasterećuju mrežu. Kada bi pustili full CA u opticaj, za mjesec dva bi bila ista situacija kao što je bilo unazad mjesec,dva na područjima gdje je sad ok brzina, nakon ovog puštanja dodatnih frekvencija.

pomett ned 10.11.2019 12:50

Jel tko zna zašto se dešava da me konstantno prebacuje sa LTE_A na LTE (ruter mf286) u udarnim satima kad mi najviše treba jer je mreža užasno zagušena (max 2mbps DL), i dal se može što oko toga učiniti? Jel ima tko takvu situaciju?

Cansee ned 10.11.2019 13:06
DDavorin kaže...

Nisi im ni trebao postavljati pitnje sve to ti piše u ovoj temi....

 kolega jel može neka preporuka nekog routera koji to podržava? ne od tele 2, nego od bilo kojeg shopa u RH, pa ću si uzeti tele 2 pokućni bez ugovora pa da vidimo šta kaže

puno hvala

ranko091 ned 10.11.2019 13:41
Cansee kaže...
DDavorin kaže...

Nisi im ni trebao postavljati pitnje sve to ti piše u ovoj temi....

 kolega jel može neka preporuka nekog routera koji to podržava? ne od tele 2, nego od bilo kojeg shopa u RH, pa ću si uzeti tele 2 pokućni bez ugovora pa da vidimo šta kaže

puno hvala

 evo da ne skrolaš tri posta iznad... "B525s-65a  ,715s-23c i 618s-22d sva tri dobra za tele2." ddavorin

 

i još ti ih može i nabavit. povoljnije veli.

Cansee pon 11.11.2019 13:09

nije stvar da je problem skrolati, đaba mi kad nemam blage veze šta ti brojevi i slova znače, da znam ne bi ni pitao

malo sam probao guglati pa mi izbacuje sve neke strane shopove, nadao sam se da će netko nabaciti neki link ili neki router kojega se može pronaći u hr trgovinama, ali nema veze, snaći ću se

DDavorin pon 11.11.2019 18:03
Cansee kaže...

nije stvar da je problem skrolati, đaba mi kad nemam blage veze šta ti brojevi i slova znače, da znam ne bi ni pitao

malo sam probao guglati pa mi izbacuje sve neke strane shopove, nadao sam se da će netko nabaciti neki link ili neki router kojega se može pronaći u hr trgovinama, ali nema veze, snaći ću se

 Ovi routeri podržavaju Tele2 2CA: B715s-23c , B525s-65a i B618s-22d i nema ih u HR za kupiti zato ti baca vanjske shopove!

DDavorin pon 11.11.2019 21:14
oblivian kaže...

Kolko ja vidim, to je 25 MB/s

i to onda pomnožiš sa 8 da bi dobio Megabajte

Da x 8  dolje lijevo u LTEWatchH plavo ti je Mbps razlika je jer u LTEWatchH baš ulovio max brzinu u tom trenutku koja je i veća od ovog na download menageru.

 

dennocro  Da na jednoj frekvenciji preko 200 to je agregacija unutar frekvencije intra-band ,a HT HR ima 20Mhz i 10Mhz na 1800Mhz. Dok Tele2 ima 15Mhz i 10Mhz na 2100 isto može imati agregaciju unutar frekvencije i brzinu neš sitno preko 200Mbps.