Start-up

Biznis - sukob interesa?

mzopg čet 26.12.2019 16:32
Matya15777 kaže...

 

Znači posao koji obavljam za poslodavca je posao za poslodavca. Ja se ne bih miješao u njegov posao. Nego pošto imam dosta potencijalnih projekata sa web stranicama, dva web shopa u igri te jedan dropshipping business u povodu, ne bih htio naplaćivati na crno da mi neka porezna ne bi sjela na vrat, neovisno o tome što radim za poslodavca (8h pošteno odradim za njega i on me za to pošteno plati), a ovo što radim u slobodno vrijeme bi trebalo biti moje slobodno vrijeme u kojemu ja mogu raditi što god hoću.

 

Ako on ima računalno programiranje kao djelatnost i šifra je 62.01 za to, a recimo web shop i dropshipping je web trgovina u maloprodaji i na internetu 48.i nešto, to je potpuno neovisno jedno o drugome, zar ne?

 

Ja se ne bi miješao u poslodavčev posao nikako, ni ti me to zanima, pošto postoji dosta drugih mogućnosti u IT-u, pa zašto to ne iskoristiti?

Dosta jasno ti je već napisano, ali čini mi se da ti želiš potvrdu za nešto što nije u skladu sa zakonom. Tvoje slobodno vrijeme je tvoje slobodno vrijeme, ali to ne znači da možeš raditi što želiš u to vrijeme. Ukoliko si negdje zaposlen i obavljaš određeni posao za poslodavca taj isti posao tj. posao iz djelatnosi koje obavlja poslodavac ne možeš raditi za nekoga drugoga u svoje slobodno vrijeme. Tako kaže zakon. Sve drugo je kršenje zakona.

 

Znači ukoliko za poslodavca programiraš onda ne možeš za nekoga drugoga obavljati taj posao bez dozvole poslodavca. Najbolje je imati pismenu dozvolu.

IT je širok pojam, ti bi sad sam trebao najbolje znati je li to što bi radio u svoje slobodno vrijeme u "konfliktu" s onim što radiš na radnom mjestu.

 

Naravno uvijek postoji opcija "pravim se blesav" i radim sa strane, ali moraš znati da to nije u skladu sa zakonom i nosi određeni rizik. Možda ti poslodavac nikada ne sazna za to, možda mu uopće neće smetati, a možda zaradiš otkaz radi toga.

 

bill_jobs kaže...
Matya15777 kaže...
Ja se ne bi miješao u poslodavčev posao nikako, ni ti me to zanima, pošto postoji dosta drugih mogućnosti u IT-u, pa zašto to ne iskoristiti?

 Rečeno ti je već da radiš slobodno i pusti ove bajke o klauzulama u ugovoru koje su tu pro forme.

Uopće ne vidim zašto bi ti išta ispitivao poslodavca i tražio njegovo odobrenje, on ne mora znati što ti radiš ako to direktno nema veze s njime, njegovim poslovima i njegovim klijentima.

Dalje odluči sam.

Kolega o kakvim bajkama pričate i klauzulama u ugovoru? Kolegu forumaša direktno savjetujete da krši zakon bez upozorenja na moguće posljedice, ne znam koliko je to korektno i pametno.

"On ne mora znati" ne znači da je u skladu sa zakonom. Isto tako poslodavac ne mora znati ukoliko mu konobar krade iz blagajne ili cuga viski, ali je li to legalno?

 

Zakon o radu, dio 13., članak 101.

https://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu

simsis čet 26.12.2019 17:10

Bio je negdje na nekakvom forumu post lika koji radi u tiskari. Neko doba prije krize kad su se još štampale stvari, a prije kraja godine je ludnica sa poslovnim poklonima. Uglavnom, kao i u IT-ju, i uostalom svim ostalim djelatnostima se podrazumijevalo da se radi sa strane - to ako si vodoinstalater pet dana u tjednu znači da nećeš sfušati preko vikenda a imaš priliku?

 

Uglavnom, većina tih ljudi što rade pripreme i grafički prijelom rade sa strane, poslodavci su tog bili svjesni, i vlasnik tiskare je tom liku dao skoro duplu plaću za tu djelatnost. I rezonirao je - dobar je radnik, zašto da mi dolazi umoran na posao i potencijalno uneredi posao jer je po noći radio fuš? Dobar radnik se teško nalazi a te se pare i tako okrenu u par dana. I fakat, liku se nije dalo zahe*avati sa fušom i svi sretni i zadovoljni.

 

Uglavnom, fušarim tu i tamo, u svim firmama su svi (sposobni!) fušarili, imali otvorene obrt, ništa se nije desilo, a gazde su saznale (uglavnom jer se nije baš skrivalo).

 

Uglavnom ako otvoriš, i ti nahe*eš, bar ćeš imati satisfakciju da si prvi kome se to desilo jer ne znam apsolutno nikoga a u ovom sam biznisu pa ima desetljeća..

 

Ako aktivno ne tražiš posao već to iskoristiš kad posao uleti tebi, i to ne utječe na tvoje dnevne obaveze, ne vidim problem. Jasno, sam kôd koji napraviš kod poslodavca ne možeš koristiti izvan firme. Ali znanje možeš...

bill_jobs čet 26.12.2019 17:46
mzopg kaže...
Kolega o kakvim bajkama pričate i klauzulama u ugovoru? Kolegu forumaša direktno savjetujete da krši zakon bez upozorenja na moguće posljedice, ne znam koliko je to korektno i pametno.

"On ne mora znati" ne znači da je u skladu sa zakonom. Isto tako poslodavac ne mora znati ukoliko mu konobar krade iz blagajne ili cuga viski, ali je li to legalno?

 

 Da, savjetujem mu to i molim te da me poštediš više prodika o legalnosti i zakonima u RH.

U našoj državi zakone o radu pišu poslodavci, normalno da će posložiti sve da ide na njihov mlin.

Gotovo svaki ugovor sa privatnikom ima članak o konkurenciji, to je budalaština koje se nitko živ ne pridržava.

 

U teoriji, jedan običan stolar koji radi za veliku firmu ne može nekom kolegi napravit kuhinju u fušu iako njegova firma uopće ne uzima takve male poslove, samo jedan primjer.

I sad je on njima konkurencija jer tako piše na nekom bezveznom papiru?

Daj koristi malo mozak umjesto da mi kačiš suhparne paragrafe iz zakona.

 

Čovjek koji je postavio pitanje sigurno nije balavac od 18 godina da ne zna šta radi, logično je da se neće direktno petljati u posao svoje firme.

Valjda on zna tko su njima klijenti i što mu firma točno radi, bitno je da se distanciraš od poslova svoje firme i njihovih potencijalnih klijenata.

 

Ja mu savjetujem da unovči svoje znanje, ti mu savjetuješ da se drži zakona kojeg nitko živ ne kontrolira.

Vidi se da nemaš ni malo praktičnog iskustva i veze sa realnošću.

mzopg čet 26.12.2019 18:04
bill_jobs kaže...
mzopg kaže...
Kolega o kakvim bajkama pričate i klauzulama u ugovoru? Kolegu forumaša direktno savjetujete da krši zakon bez upozorenja na moguće posljedice, ne znam koliko je to korektno i pametno.

"On ne mora znati" ne znači da je u skladu sa zakonom. Isto tako poslodavac ne mora znati ukoliko mu konobar krade iz blagajne ili cuga viski, ali je li to legalno?

 

 Da, savjetujem mu to i molim te da me poštediš više prodika o legalnosti i zakonima u RH.

U našoj državi zakone o radu pišu poslodavci, normalno da će posložiti sve da ide na njihov mlin.

Gotovo svaki ugovor sa privatnikom ima članak o konkurenciji, to je budalaština koje se nitko živ ne pridržava.

 

U teoriji, jedan običan stolar koji radi za veliku firmu ne može nekom kolegi napravit kuhinju u fušu iako njegova firma uopće ne uzima takve male poslove, samo jedan primjer.

I sad je on njima konkurencija jer tako piše na nekom bezveznom papiru?

Daj koristi malo mozak umjesto da mi kačiš suhparne paragrafe iz zakona.

 

Čovjek koji je postavio pitanje sigurno nije balavac od 18 godina da ne zna šta radi, logično je da se neće direktno petljati u posao svoje firme.

Valjda on zna tko su njima klijenti i što mu firma točno radi, bitno je da se distanciraš od poslova svoje firme i njihovih potencijalnih klijenata.

 

Ja mu savjetujem da unovči svoje znanje, ti mu savjetuješ da se drži zakona kojeg nitko živ ne kontrolira.

Vidi se da nemaš ni malo praktičnog iskustva i veze sa realnošću.

Nitko tebi ne drži prodike niti mi je to namjera. Čovjek je nešto pitao i red je odgovoriti mu kako treba. Ti si mu savjetovao da krši zakon, a bez da si ga na to upozorio, što nije niti malo korektno.

Naravno da mu se može savjetovati kako si ti to napravio, ali je red uz to napomenuti da to nije u skladu sa zakonom, pa koliko god tebi taj zakon bio glup. Neka čovjek zna sve informacije pa onda može sam odlučiti što će i kako će.

 

Teorija je jedno, praksa drugo, a zakon treće. Kako ćeš ti raditi uopće me ne zanima, znam kako bi ja radio. Nismo bez veze balkanci na balkanu kad smo najpametniji na svijetu i sve što se kosi s našom logikom je glupo i besmisleno... ali da ne idem off topic.

 

U posao svoje firme se može upetljati indirektno, posebno kad je u pitanju programiranje.

 

Da si pročitao moje postove s razumijevanjem vidio bi da mu ništa ne savjetujem (ni poštovanje zakona, ni kršenje) već da odgovaram na njegovo pitanje i iznosim mu sve činjenice, a na njemu je donošenje odluke koju on smatra ispravnom. Dok mu ti isključivo savjetuješ što treba napraviti.

 

O praksi i realnosti ne bi previše, 30+ godina sam već u privatnom IT sektoru i prošao sam sve pozicije koje možeš zamisliti, ali očito ti bolje znaš o tome od mene. 

bill_jobs čet 26.12.2019 18:11
mzopg kaže...

30+ godina sam već u privatnom IT sektoru i prošao sam sve pozicije koje možeš zamisliti, ali očito ti bolje znaš o tome od mene. 

 Sad mi reci, u tih 30+ godina, koliko si puta čuo da je netko imao problema jer je u fušu radio isti onaj posao koji obavlja u firmi?

Ja nikada, a nemam puno manje iskustva i krećem se po raznim firmama i branšama.

Nikog živog ne zanima što mu radi radnik poslije radnog vremena niti će ga netko nadzirat.

mzopg čet 26.12.2019 18:35
bill_jobs kaže...
mzopg kaže...

30+ godina sam već u privatnom IT sektoru i prošao sam sve pozicije koje možeš zamisliti, ali očito ti bolje znaš o tome od mene. 

 Sad mi reci, u tih 30+ godina, koliko si puta čuo da je netko imao problema jer je u fušu radio isti onaj posao koji obavlja u firmi?

Ja nikada, a nemam puno manje iskustva i krećem se po raznim firmama i branšama.

Nikog živog ne zanima što mu radi radnik poslije radnog vremena niti će ga netko nadzirat.

To je potpuno nebitno, već sam napisao da je korektno iznijeti sve činjenice, čisto da je kolega upoznat sa njima. A onda što će mu netko savjetovati je druga tema.

 

Svejedno ću ti odgovoriti na pitanje, bez obzira što su to sad samo anegdote iz prakse. U svojoj poslovnoj karijeri sam svjedočio više puta kada su se kolegama u firmi izricala upozorenja, a neki su dobili i otkaz. Istina, manje više su bili "neoprezni" i radili su za posrednu ili neposrednu konkurenciju, zato se i saznalo za njihov rad u "fušu". Također je bilo i anonimnih prijava od trećih osoba, koje su uzete u razmatranje, moguće da su dolazile od "konkurencije" za isto radno mjesto...

 

Ne bi se složio da nikog živog ne zanima što mu radnik radi poslije radnog vremena. Uzmi jednog programera koji za svoju firmu razvija nekakav kod ili engine i koji je autorsko vlasništvo firme, a ne njegovo. Hoćeš reći da firmu ne zanima poštuje li on to ili ne? Možda to nikoga ne zanima u malim tvrtkama, ali u velikim korporacijama o tome se itekako vodi računa. Nemaju svi bezveze potpisan NDA.

 

Opet ponavljam to su sve anegdote i nisu nešto što se može primijeniti na sve situacije jednako, možda kolega radi u firmi gdje vlasnika uopće nije briga što on "fuša" sa strane, a možda je paranoik koji prati svaki njegov korak, to će kolega forumaš najbolje znati procijeniti. U svakom slučaju mora znati da postoji zakon i u kojoj situaciji je u njegovom prekršaju.

 

Gle, pola HR ilegalno streama filmove i serije i svi će ti reći da to svi rade i da nema problema, pa unatoč tome kad podesim nekom od frendova tv box prvo ga upozorim da ukoliko će uređaj koristiti za određene radnje je u prekršaju i da je ta odgovornost na njemu što će poslije raditi. Neka on to zna. Jednog dana će netko odlučiti stati tome na kraj, opaliti nekome kaznu, pa neka moj frend/poznanik zna koji su mu rizici, a ne da mene sutra zove i šalje kvragu jer on to jadan nije znao.

aloevera13 čet 26.12.2019 18:39

najbolje je da vidis sa poslodavcem..mislim da nije neka tajna da svi vodoinstalateri/automehanicari nekad znaju nesto u fusu obavit, a bas da je netko naj* zbog toga nisam cuo..

jednom sam statirao i pitam tako te likove cime se bave i kaze jedan da ima posao, ali da se sa sefom dogovori e tad i tad idem statirat i on ga pusti sa posla taj dan ili kako vec, tako da mislim da je sve stvar nekog dogovora...

bill_jobs čet 26.12.2019 18:47
mzopg kaže...
Uzmi jednog programera koji za svoju firmu razvija nekakav kod ili engine i koji je autorsko vlasništvo firme, a ne njegovo. Hoćeš reći da firmu ne zanima poštuje li on to ili ne?

 Tko uopće priča o tome? Sad si počeo o tome da netko uzima vlasništvo firme i dila ga dalje trećim osobama...

To spada u poslovnu tajnu, tiče se direktno poslovanja firme i takve stvari se valjda podrazumijevaju da se ne krše.

 

Mi ovdje pričamo o tome da čovjek iskoristi svoje znanje i odradi neki posao sa strane.

Mislim da smo to već rezimirali kao i činjenicu da svatko valjda sam zna kada se petlja u poslovanje svoje firme, a kada ih se to ne tiče.

 

mzopg kaže...
Gle, pola HR ilegalno streama filmove i serije i svi će ti reći da to svi rade i da nema problema, pa unatoč tome kad podesim nekom od frendova tv box prvo ga upozorim da ukoliko će uređaj koristiti za određene radnje je u prekršaju i da je ta odgovornost na njemu što će poslije raditi. Neka on to zna. Jednog dana će netko odlučiti stati tome na kraj, opaliti nekome kaznu, pa neka moj frend/poznanik zna koji su mu rizici, a ne da mene sutra zove i šalje kvragu jer on to jadan nije znao.

 Jadni ti ljudi kojima ti išta podešavaš, sorry ali to je žalosno čitati koliki si paranoik i koliko zapravo zamaraš ljude s nebitnim stvarima.

 

Možda ne bi bilo loše da im to daš i napismeno sa potpisom i pečatom, kako se ti ograđuješ od svega pa ako se jednog dana krene u procesuiranje ljudi jer streamaju filmove - da si ti čist, šta je sigurno sigurno je.

Ovako oni mogu reći da si im ti podesio, a nisi ih upozorio. :facepalm:

 

midzan21 čet 26.12.2019 19:14

Uključiti ću se u ovu raspravu tako što ću navesti svoj primjer kako sam radio i van radnog vremena poslove koje sam obavljao na poslu.

 

Dakle, kod mene je situacija bila da sam katica za sve što je uključivalo web dizajn, web administraciju, vođenje društvenih mreža, servis računala i mobitela te naravno pomoć da tvrtka radi kako spada i da nema problema s serverima.

 

Ja sam odmah i prije potpisivanja prvog ugovora rekao šefu/direktoru da slične poslove već radim, te da ne mislim biti konkurencija jer već imam svoje klijente te ljude koje mogu preporučiti da im odradim posao preko firme za koju sam se zaposlio. 

Šef je pristao na to, te kad sam imao kakvu priliku za posao kojeg mogu odraditi preko firme sve sam mu javljao kako bi bilo odrađeno po ugovoru između poslovnih subjekata. Bilo je par sitnih radova koje nije htio prihvatiti jer su mu bili neprihvatljivi te ih dozvolio da odradim kao freelancer.

Isto tako naveo je da postojeće projekte mogu raditi kao što sam i do tad te da ga neće smetati.

 

U 2 mjeseca prije raskida ugovora došlo je do dosta promjena unutar tvrtke za koju sam radio, te sam tad zbog smanjenja posla kojeg sam radio imao više vremena za svoje privatne projekte koje sam prijavljivao šefu da ću ih odrađivati tijekom radnog vremena jer je znao da ću imati podosta vremena viška pa da ne zujim bez veze. Moj posao se prebacio više u voditelja sektora koji je pratio zaposlene ispod sebe koji su radili određene stvari umjesto mene (naučio sam ih proceduri po kojoj smo radili tako da su radili i bolje nego ja neke stvari tj. brže i efikasnije) pa sam samo zbog toga dobio više vremena za svoje radove koje sam prijavio da ću raditi pod radnim vremenom (većinom su bile sitnice koje šef po već opisanom nije htio naplaćivati preko firme).

 

Nakon raskida ugovora dobio sam nekoliko projekata od kojih sam na nekima još i dan danas jer ima stalog posla oko njih te kad sam sreo šefa na Adventu u Zagrebu prije par tjedana samo sam mu rekao - jel' ti žao što si izgubio poslove na kojima si mogao profitirati, te sad muku mučiš da nađeš dostojnu zamjenu (jer su određeni zaposleni dali otkaz ili ga dobili zbog raznih razloga, čujem se s ljudima i dan danas te znam šta se sve događa unutar firme i kakvo je stanje).

 

Edit #2: Prije raskida ugovora je dogovoreno da sve što sam solo odradio kao projekte mogu održavati i dalje (a bilo ih je nekoliko), te da moram ukloniti dodatne korisnike/admine koje sam radio za kolege da pomažu oko projekata jer sam dobio dozvolu da nastavim održavati iste kao freelancer i da ih mogu prebaciti na tvrtku/obrt ako ju otvorim.

 

Edit #3: Raskid ugovora sam ja podnio zbog razmirica koje su krenule na relaciji direktor i ja, posebno zbog određenih promjena na plaći (kašnjenje isplate, smanjenje iste zbog određenih razloga koje bolje da ne navodim kako ne bih morao objašnjavati razloge itd.)

 

Edit: sitne korekcije teksta plus typo ispravci

 

Ajar čet 26.12.2019 19:40

ukratko: pojam "sukob interesa" odnosi se na obavljanje upravne/političke dužnosti i biznisa istodobno, pri čemu prvo pogoduje drugome (krstičević, primjerice, je klasik). sve ostalo je sukob biznisa zbog interesa. i nitko ti nema prava ograničavati i/ili propisivati što ćeš raditi izvan radnog vremena. ako pak potpišeš pristanak na takvo što, onda si si sam kriv i jebiga. ali to nije sukob interesa. još jedan primjer, danom kad sam otišao iz firme (zbog mobbinga), apsolutno me više bolio q za njihovu konkurenciju (dapače, odmah sam ne samo počeo raditi i za njih, nego i sam jednak posao od doma kao freelancer). akcija i reakcija + zločin i kazna. 

mzopg čet 26.12.2019 19:59
bill_jobs kaže...
mzopg kaže...
Uzmi jednog programera koji za svoju firmu razvija nekakav kod ili engine i koji je autorsko vlasništvo firme, a ne njegovo. Hoćeš reći da firmu ne zanima poštuje li on to ili ne?

 Tko uopće priča o tome? Sad si počeo o tome da netko uzima vlasništvo firme i dila ga dalje trećim osobama...

To spada u poslovnu tajnu, tiče se direktno poslovanja firme i takve stvari se valjda podrazumijevaju da se ne krše.

 

Mi ovdje pričamo o tome da čovjek iskoristi svoje znanje i odradi neki posao sa strane.

Mislim da smo to već rezimirali kao i činjenicu da svatko valjda sam zna kada se petlja u poslovanje svoje firme, a kada ih se to ne tiče.

 

mzopg kaže...
Gle, pola HR ilegalno streama filmove i serije i svi će ti reći da to svi rade i da nema problema, pa unatoč tome kad podesim nekom od frendova tv box prvo ga upozorim da ukoliko će uređaj koristiti za određene radnje je u prekršaju i da je ta odgovornost na njemu što će poslije raditi. Neka on to zna. Jednog dana će netko odlučiti stati tome na kraj, opaliti nekome kaznu, pa neka moj frend/poznanik zna koji su mu rizici, a ne da mene sutra zove i šalje kvragu jer on to jadan nije znao.

 Jadni ti ljudi kojima ti išta podešavaš, sorry ali to je žalosno čitati koliki si paranoik i koliko zapravo zamaraš ljude s nebitnim stvarima.

 

Možda ne bi bilo loše da im to daš i napismeno sa potpisom i pečatom, kako se ti ograđuješ od svega pa ako se jednog dana krene u procesuiranje ljudi jer streamaju filmove - da si ti čist, šta je sigurno sigurno je.

Ovako oni mogu reći da si im ti podesio, a nisi ih upozorio. :facepalm:

 

Ne samo što ne čitaš s razumijevanjem tuđe postove, već očito i svoje više ne pratiš. Pitanje kolege je bilo više nego jasno, ali tebi očito nije pa evo još jednom:

 

"radim kao softverski inženjer već preko 2 godine u jednoj firmi sve je u najboljem redu sa projektima, napredovanja itd Htio bih otvoriti paušalni obrt ili obični JDOO uz to da i dalje radim kod tog istog poslodavca.

U ugovoru o radu piše da ima zabrana natjecanja sa poslodavcem, da li ja zapravo mogu raditi web projekte preko upworka, web stranice, web shopove itd a da nisam u sukobu interesa?"

 

Ostalo neću komentirati, kad odrasteš i naučiš se pristojno i kulturno raspravljati možemo nastaviti sa diskusijom, bez obzira slagali se oko teme ili ne, ali dok ti je svaka druga rečenica bezobrazna i nepotrebno vrijeđanje preskoči moje postove. Ovako samo uzaludno trošiš i svoje i moje vrijeme.

jozef čet 26.12.2019 20:53

Prema našem Zakonu (ZOR) i praksi to ide ovako:
1. ograničenje rada vrijedi samo za poslovne subjekte koji su u neposrednom tržišnom natjecanju s trenutnim poslodavcem i on to mora dokazati u postupku.

2. poslodavac mora dokazati da se radi o zaštiti poslovnih interesa.
3. ako sud procijeni da je ugovorom onemogućen rad i napredovanje zaposleniku presudit će u njegovu korist.

 

iz ovih (a i još nekih razloga) poslodavci samo zastrašuju zaposlenike, i nisu spremni ući u sudski spor. Znam za slučajeve prelazaka u izravnu konkurenciju s ukupno nula tužbi (a radilo se o C-pozicijama u velikim korporacijama s ozbiljnim pravnim službama). Jedino znam za tužbe kad se radilo o odavanju poslovnih tajni konkurenciji. Inače, postoje i zemlje gdje su takve odredbe u bilo kojem obliku protuzakonite, pa je tako u nekim saveznim državama SAD čak bilo slučajeva da zaposlenici tuže poslodavca koji onda plaća globu i odštetu jer ih je protuzakonitim odredbama spriječio u napredovanju.

P.S. slučaj originalnog postera ne spada pod 1., iako bi se mogao kvalificirati kao ovo pod 2., praksa pokazuje da ne treba brinuti. 

    

 

sbcreation sub 18.1.2020 21:30

Možda sam malo mašio kad je u pitanju zanimanje. No napisao bi ovo...

Poznanik je inace vozac kamiona i  radi u jednoj velikoj firmi. Stalni radni ugovor.

Desilo se da je imao godišnji i igrom slucaja upala mu ponuda da vozi nesto kamionom par dana za drugu firmu.

Treci dan vožnje mu se desila nesreca gdje je napravio skoro totalku na kamionu. On je zavrsio u bolnici i sukladno tome i na bolovanju koje je trajalo 3 mjeseca koliko se sjecam.

Firma u kojoj je radio za stalno mu je morala isplatiti placu, davanja, prvi mjesec bolovanja....

A on je radio sa strane istu vrstu posla.

Tko je tu u pravu?

 

Osobni slucaj...

Imam tiskaru sa par djelatnika. Bivsi djelatnik je imao pristojnu placu sto ga nije sprijecavalo da privatno oformi mini tiskaricu u svom stanu kako bi mogao raditi fuševe.

Prvo i osnovno konkurirao mi je sa cijenom, u to vrijeme se znao desiti manjak potrošnog materijala i sl.

Da. Dobio je nogom u dupe instant.

Veca placa nije dolazila u obzir iz razloga sto je i ovako bila poprilicno visoka.

Nisam otvorio firmu da bi izgubio novce nego da bi zaradio.

Osobno.... vjerujem da moji djelatnici mogu raditi što god žele OSIM one vrste usluga koje ja nudim.

Ukoliko im ne paše, slobodno put pod noge i otvori si svoju firmu.

Jednako tako, ukoliko djelatnik zbog totalno me zaboli koje stvari fuša kod mene na poslu... isto ide par puta upozorenje, skidanje sa place i u konacnici otkaz.

Boli me dupe što se on sinoć napio ko majka pa je danas krivo izrezao nakladu vrijednu par tis. kuna. Meni je napravio veliku štetu koji on sigurno nece platiti.

Radnika treba platiti, no radnik treba i zaraditi tu placu.

Ima tu puno stvari...

bunker sub 18.1.2020 21:58


@sbcreation

Da, za neke stvari ste u pravu, a za neke niste.

Kao prvo, skidam kapu vašem trudu i naporu, jer biti gospodarstvenik u CRO je plivanje olujnim morem punim grabežljivaca.

Glede plaće, vi kažete da je povelika bila tom djelatniku ? Povelika po vašem mjerilu ili...? Pa valjda se čovjek nebi u svoje slobodno vrijeme upuštao u fuš ako bi bio zadovoljan novcem tu plaćom koju dobija od vas.

Vi imate neke želje i prohtjeve, a i svaki radnik ima obitelj, želje prohtjeve. Imate auto vjerojatno, i ok, nek je i Ferrari ako zarađujete milione, no može li si vaš radnik sa tom vašom povelikom plaćom bar nekog novog Fiata ili Opela kupiti bez kredita ili leasinga ?

Vjerojatno idete na ljetovanje, možda i zimovanje, i ok, možete i na safari u Kongo ako tvrtka dobro posluje. Valjda ste svjesni da i taj vaš djelatnik želi odrufati obitelj na odmor, a može li to učiniti sa tom vašom povelikom plaćom bez odricanja i obročnom otplatom masterom , bar tu negdje na Jadran ?

Razumijete da nekritiziram, nego samo ukazuje da nešto kaj vama izgleda povelikom je nekome drugome ispod granice očekivanog života.

Zato imamo odljev radnika jer nitko ne želi živjeti da bi radio, nego raditi da bi živio.

Matematika je jednostavna. Imate ulazne troškove i imate cijenu po kojoj ste prodali artikal ili uslugu, i izračunate sa koliko postotaka učestvuje ta vaša povelika plaća u konačnoj cijeni vašeg proizvoda koji vam je netko platio za taj proizvod....

mzopg sub 18.1.2020 22:42
bunker kaže...

@sbcreation

Da, za neke stvari ste u pravu, a za neke niste.

Kao prvo, skidam kapu vašem trudu i naporu, jer biti gospodarstvenik u CRO je plivanje olujnim morem punim grabežljivaca.

Glede plaće, vi kažete da je povelika bila tom djelatniku ? Povelika po vašem mjerilu ili...? Pa valjda se čovjek nebi u svoje slobodno vrijeme upuštao u fuš ako bi bio zadovoljan novcem tu plaćom koju dobija od vas.

Vi imate neke želje i prohtjeve, a i svaki radnik ima obitelj, želje prohtjeve. Imate auto vjerojatno, i ok, nek je i Ferrari ako zarađujete milione, no može li si vaš radnik sa tom vašom povelikom plaćom bar nekog novog Fiata ili Opela kupiti bez kredita ili leasinga ?

Vjerojatno idete na ljetovanje, možda i zimovanje, i ok, možete i na safari u Kongo ako tvrtka dobro posluje. Valjda ste svjesni da i taj vaš djelatnik želi odrufati obitelj na odmor, a može li to učiniti sa tom vašom povelikom plaćom bez odricanja i obročnom otplatom masterom , bar tu negdje na Jadran ?

Razumijete da nekritiziram, nego samo ukazuje da nešto kaj vama izgleda povelikom je nekome drugome ispod granice očekivanog života.

Zato imamo odljev radnika jer nitko ne želi živjeti da bi radio, nego raditi da bi živio.

Matematika je jednostavna. Imate ulazne troškove i imate cijenu po kojoj ste prodali artikal ili uslugu, i izračunate sa koliko postotaka učestvuje ta vaša povelika plaća u konačnoj cijeni vašeg proizvoda koji vam je netko platio za taj proizvod....

Ne znam zašto se u ovoj državi na poduzetnike uvijek gleda kao na nekakve grabežljivce koji iskorištavaju jadne potplaćene radnike.

Nisu svi poduzetnici Kerumi i Todorići.

 

Radnici se trebaju znati postaviti, ukoliko nisu zadovoljni s plaćom neka traže veću, ukoliko to ne dobiju neka traže drugo radno mjesto, nitko ih nije vezao lancima. A i uvijek mogu postati poduzetnici pa će vidjeti koliko im je bilo dobro dok su bili "samo" radnici.

 

Po pitanju fušanja sa strane, nema to veze s plaćom, imao sam kolegu koji je bio plaćen iznimno dobro, pa je opet krao i fušao i to ga je na kraju koštalo posla. Govorim o plaći u tisućama eura, ne kuna. Naš mentalni sklop je takav i to se neće promijeniti većom plaćom.

 

Većina poduzetnika u ovoj državi preživljava, mnogi se kad poslovanje zašteka zadužuju kako bi imali za plaće i to nikoga ne zanima, a najmanje radnika. Da ne govorim da pravi poduzetnik radi 24h dnevno i nosi posao sa sobom doma i onda kad dođe u poziciju da si može nešto priuštiti gleda ga se krivo, kako on to smije, a radnici to ne mogu.

 

Matematika nije jednostavna jer se tako ne računa, nabavna cijena i prodajna su samo dio računice i ne znači da je razlika dobit. Gdje su porezi, razna davanja, a ima ih u ovoj državi poprilično, kupovina i održavanje opreme, alata...

Cryogenic sub 18.1.2020 23:27

Pitanje, radim/zaposlen za stalno u firmi A koja radi sa firmom B (firma A naručuje i kupuje robu od firme B, poslovanje nema nikakve veze sa informatikom), e sad, ja sa firmom B dogovorim servis i odrzavanje računala u firmi B te bi otvorio pausalni obrt, jesam li ja u ikakvom konfliktu sa ičime, svojom firmom A ili bi možda štetio nekome održavajući računala u firmi B, kako moj pslodavac moze saznat jel ja imam paušalni obrt, hvala.

bunker sub 18.1.2020 23:52


@mzopg

Gledajte kolega, baš tako se računa, jer svaku kariku u lancu zanima samo njegov dio kolača.

Možda se nisam dovoljno precizno izjasnio, pa evo jedan konkretan istiniti primjer iz tvrtke gdje sam došao odservisirati softver na stroju koji reže plastične ploče. Iako sam došao nakon radnog vremena, još su bili tamo vlasnik i djelatnici i svadili se oko plaće, pa sam slušajući detalje shvatio oko čega se svade:

Ta tvrtka proizvodi reklame ( fizičke, plexy, ledice, napajanje, aluminij, kvadrat do dva veličine, šarafe se na pročelje objekte, svjetleće...high tech i po dizajnu i po funkcionalnosti. Radnik ima normu u sat vremena ju proizvesti, znači 1 kom u 1 h, i ok, stigne to laganini, laser reže i lim i plexy, ledice kelji 3m trakom, trafić gotov, ide na šaraf iznutra....

E sad, cifre: po tu reklamu dolaze kupci koji su ju platili cca 4000 po kvadratu, što znači da u prosjeku plaćaju tu reklamu 6000 kn, a radnik u 1 satu laganini napravi jednu bez obzira bila od kvadrata ili 2... Neto satnica tog djelatnika je 40 kn. Ajmo sada uključiti matematiku: u tih 6000 kn, radnik za svoj rad dobije 40 kn, što bi iznosilo koliko točno postotaka ????? STARI MOJ, TO JE MANJE OD 1 % !!!!!!! Sve ostale cifre unutar tih 6000 kn su u daleko većem postotku, oćeš struju, vodu, strojeve, bruto davanja, policu osiguranja objekta, dobit gazde, troškovi knjigovodstva....

I sada, gazda tvrdi da taj radnik ima odličnu plaću ( 320 kn dnevnica neto), a radnik ova cijena je samo 1% prodajne cijene proizvoda. Zašto bi se radnik time zadovoljio?? Naravno da će htjeti veći dio kolača od besramnih 1%. Zašto bi radnika bila briga za cjenu industrijske struje, nek se taj gospodarstvenik izbori za povoljan ugovor za jeftiniju struju. Zašto bi radnika bilo briga za visinu PDV, poreza na dobit i dividendu...? Nek se taj poduzetnik izbori preko svojeg ceha ili na parlamentarnim parlamentarnim izborima za vladu koja će smanjiti namete a ne ih povećavati...

Statistika o stalnom rastu prosječne plaće je velika prevara, jer ti danas za 6400 kn možeš triput manje kupiti osnovnih namirnica i energenata nego za prosječnu plaću prije 40 god i tadašnje cijene...

U zgb 7400 prosječna ( bubam, tu je negdje.. ), no pošto je parkiranje u zgb a pošto je u desnim štefankima parkanje...

I tak, mogu do jutra, no poanta je ta da se radnik više nebu zadovoljio sa 1% kolača jer i on zna da svi drugi uzmu daleko više od njega koji se isplaćuju od tog proizvoda koji košta 6000 kn, a poslodavac bu tvrdio da je dnevnica 320 kn povelika...

sbcreation pon 20.1.2020 11:58

@bunker

Nema kod mene ni ljetovanja ni zimovanja ako cu iskreno. Zalomi se ponekad slobodan dan i to je u globalu to.  Slobodan dan je dan kad nema posla. A i onda se cesto ide okolo i nudi potencijalnim klijentima roba koja ih mozda zanima.

U vrijeme dok je bivši djelatnik radio kod mene (prije 3 godine) imao je cca 5300kn cistih na računu.

Desilo mi se milijun puta da posla nije bilo, ali pare za djelatnike su bile obavezne i isplacene na vrijeme neovisno sto je taj mjesec  bio izuzetno slab.

Nikad oni mene nisu pitali dal imam novaca ili ne. Zele placu na racun i tu su u pravu.

Matematika je takva da je konkurencija izuzetno velika i veoma se cesto radi uz minimalnu zaradu. Fušeri danas rade majice u garaži i iste prodaju po smiješnim cijenama iz razloga što ne placaju pdv, doprinose, davanja i sl.

Kako da ja dam majicu za 25kn sa tiskom kao taj iz garaže? Nema racunice.

Svaki stroj poprilicno kosta. Sam dolazak servisera da pregleda solvent sirine 2 metra kosta skoro 200 eura. A nije ga ni poceo servisirat.

Tiskara je više sezonski posao gdje zbilja ima posla samo za novu godinu i nesto malo uskrs. Svi ostali poslovi nisu ponavljajuci.

Kad napravim kompletno obljepljivanje kombija budite uvjereni da taj klijent vise nema potrebe za dodatnim naljama. To su sve jednokratni poslovi koji kad se naprave ne ponavljaju se do dolaska novog vozila, izloga i sl.

I ako cemo realno.... nisam ja nikakav gazda. Samo sam obican radnik koji radi za sebe i pri tom vodi racuna da svi imamo placu na vrijeme. Gazda je onaj koji ima direktorsku fotelju, ide na ljetovanje, zimovanje, kupi sto god zeli i sl.

Bas iz tog razloga bi me pogodilo saznanje da jedan od mojih djelatnika radi fuseve sa strane gdje nudi ono sto i ja nudim.

Nemam ja problema sa tim da on radi u tiskari i u privatno vrijeme prodaje nesto tipa životno osiguranje. Najmanji problem.

Nedavno nas je jedan kolega napustio i otvorio svoj posao. Sve 5, Svaka cast na tome i neka mu je sa srecom. No on je otvorio svoju firmu, placa sva davanja i ne cirkusira sa "tiskom iz garaže".

Ne zaboravimo i cinjenicu da djelatniku koji radi kod mene ja placam sva davanja, poreze, prireze i sl. On ako otvori svoju firmu nema apsolutno nikakvih davanja koje si je duzan isplacivati iz razloga sto ih vec ja placam.

Dao bog pa svi probali biti poduzetnici i sam svoj gazda. Jedino na taj nacin mogu proci ono sto ja konstantno prolazim.

Redovito mi dolaze novopecene gazde koje misle da ce njihov posao biti san snova da bi nakon par mjeseci zatvorili. Toliko o tome.

Sve u svemu... tesko je biti sam svoj gazda, no volim ovaj posao i nema sanse da odustanem od njega. Ovo mi je vec 6-ta godina kako poslujem i ide polako ali sigurno. Ima teskih dana, no ima i odlicnih dana.

 

 

bunker pon 20.1.2020 14:39


@sbcreation

Kako rekoh, skidam kapu, jer biti gospodarstvenik u CRO je avantura visokog rizika.

Da li ćete ići na ljetovanje ili kupiti novi stroj, je vaša odluka. No legitimno pravo radnika je da on odlučuje kako će iskoristiti svoj godišnji odmor. Da li mu plaća koju mu isplaćujete može pokriti i ljetovanje ? Teško ! I čemu onda čuđenje kaj kroz fuš pokušava pojačati svoje prihode. ...

Tu je osnovni problem: ukupna godišnja količina netto prihoda tog djelatnika. Pa ako kod vas dobro zarađuje, zasigurno nebu u svoje slobodno vrijeme išao fušati umjesto da to vrijeme provede sa svojom obitelji. .....

Da odlično zarađuje, nebu u slobodno vrijeme tiskao majice ili vozio uber.

E sad, vaša tvrtka mu vjerojatno nemože osigurati vrhunska primanja, i kaj mu onda preostaje nego fušati ako hoće mirno živjeti, otići na more, vikendom odvesti obitelj u restoran na ručak, kino, klizanje, djetetu platiti balet, instrukcije, fax... Nije svrha života raditi 250 h na mjesec i zaraditi toliko da jedva dočeka iduću plaću.

I naravno, malo je ovdje tvrtki koje mogu toliko plaćati radnike, tako da su bolovanja i fuš uobičajena a i ogroman odljev radne snage imamo.

Država vam nastoji čim više uzeti, elektra isto tako, i knjigovođa bu nastojao čim više štipnuti, i naravno da ne možemo djelatniku oduzeti pravo da si i on nastoji čim bolje naplatiti svoj rad i znanje.

To kaj nemate posla cijelu godinu, je problem o kojem vi trebate mozgati. Sad ja zakonom određeno i minimalna studentska satnica, pa uvjek možete povremeno uzeti studente a ne imati čovjeka na plaći...

Za majice sam slučajno upoznat jer je moj frend naručivao za svoju tvrtku. Crna Polo majica kratkih rukava, osrednje kvalitete, tisak na prsima ( logo i naziv tvrtke ) i logo na oba rukava, 76 kn po komadu je koštalo, uključena i dostava iz Splita u Zagreb.

miki_the_pirat pon 20.1.2020 16:24
bunker kaže...

Za majice sam slučajno upoznat jer je moj frend naručivao za svoju tvrtku. Crna Polo majica kratkih rukava, osrednje kvalitete, tisak na prsima ( logo i naziv tvrtke ) i logo na oba rukava, 76 kn po komadu je koštalo, uključena i dostava iz Splita u Zagreb.

Obzirom da si "upoznat" s majicama, jasno ti je koliko košta polo majica, ali ne na e-bayu, nego kod nas. I jel znaš koja je cijena ako želiš samo određenu veličinu a ne mix? I znaš li koliko je posla za snimiti sito i naštimati samo jednu poziciju... a ti si tri pozicije naveo (prsa i dva rukava)? Sve uz pretpostavku da je jedna boja. Jel ti znano da nije ista cijena boje za tamne i svijetle majice? Jel ti poznat pojam količine škarta na 3 pozicije po boji? I sad još reci jel se radilo o 10 ili čak 20 majica?...

bunker pon 20.1.2020 16:41


@miki the pirat

Kolega je gore spomenuo da ne može dati majice za 25 kn. Ja sam mu naveo da slučajno znam za slučaj gdje su majice koštale 76 kn, čime sam mu želio pokazati da nije 25 kn limit za majicu nego se one mogu i po većoj cijeni prodavati.

U slučaju kojeg spominjem se radilo o 20 majica, crna majica, svjetloplavi tisak na prsa i rukave.

I uopće nevidim zašto bi mene zanimali detalji koje spominješ. Da sam ja kupac, s obzirom da se radi o poklon majicama koje se daruju uz određene artikle, jedini kriterij bi mi bio cijena po kojoj ću ja dobiti te majice sa natpisima i logom na rukavima, a onaj tko ih izrađuje treba mozgati o tome kaj ti spominješ. Ako ih netko nudi za 10 kn, kupit ću ih za 10 kn. Ako ih nema ispod 150 kn onda ću ih kupiti za 150 kn... Nevidim problem...

miki_the_pirat pon 20.1.2020 16:57

Mmoja reakcija je takva jer sam u tvom prethodnom postu pročitao par stvari s kojima se ne slažem. Evo c/p da ne quotam:

 

"Da li mu plaća koju mu isplaćujete može pokriti i ljetovanje ? Teško ! I čemu onda čuđenje kaj kroz fuš pokušava pojačati svoje prihode. ...

Tu je osnovni problem: ukupna godišnja količina netto prihoda tog djelatnika. Pa ako kod vas dobro zarađuje, zasigurno nebu u svoje slobodno vrijeme išao fušati umjesto da to vrijeme provede sa svojom obitelji. .....

Da odlično zarađuje, nebu u slobodno vrijeme tiskao majice ili vozio uber.
E sad, vaša tvrtka mu vjerojatno nemože osigurati vrhunska primanja, i kaj mu onda preostaje nego fušati ako hoće mirno živjeti, otići na more, vikendom odvesti obitelj u restoran na ručak, kino, klizanje, djetetu platiti balet, instrukcije, fax... Nije svrha života raditi 250 h na mjesec i zaraditi toliko da jedva dočeka iduću plaću."

 

Koja je kvalifikacija tog radnika... stručna sprema?

Koja mu je odgovornost na poslu, tj. ako napravi štetu, hoće li je on platiti, hoće li mu netko sjesti na imovinu?

mislim, ljudi, igrate se s pravima radnika a ignorirate obveze. Htjeli bi da radnik zarađuje kao poslodavac "kad mu ide" a ignorirate periode bez posla... to nije radnikov problem... nemre tako... hebali bi se a da vam ne uđe.

Ili ona nebuloza od neki dan... udio radnikove plaće u cijeni finalnog proizvoda, a nitko ne pita koji je udio radnikove odgovornosti u toj istoj cijeni.

bunker pon 20.1.2020 17:25


@miki the pirat

Znači li tvoje riječi da samo visokostručni kadar ima pravo na dostojanstveni život ? Niže obrazovani radnik nema pravo i želju na ljetovanje, automobil, njegova djeca netrebaju instrukcije, on netreba tu i tamo odvesti obitelj u restoran ? Nevelim da mora imati Ferrarija ali bar neku fiestu da može vikendom odvesti dijete na dežurnu pedijatriju... Nemora ljetovati na Bahamima, al valjda bi mogao bar do Krka ili Crikve.....

Zašto spominješ odgovornost i obveze radnika na način kao da sam ja rekao nešto drugačije ? Pa u onom mom primjeru je radnik napravio svjetleću reklamu, skoro 2 kvadrata reklama, izradio ju u 1 h, gazda ju pregledao, isprobao, upakirao i dao kupcu koji je došao po nju i iskeširao 6000 kn. Radnik je za tih sat vremena dobio 40 kn.

Kaj radnik nije ispunio svoje obveze i odgovornosti izradivši tu reklamu koju je gazda pregledao i testirao i pritom nije imao zamjerki ?

Oduzeo bi pravo radniku da se pokušava stalno izboriti za čim veću plaću ? E ta su vremena srećom iza nas, a Njemačka, Slovenija i Austrija su sve bliže.. Umjesto da vršiš pritisak na vladu i banke, ti bi lupao po radniku kao najslabijoj karici... Nejde više ta priča...

Kak tebe nije briga koliko bi koštao fakultet za djelatnikovo djete, tako i tog radnika nije briga koliko tebe košta struja ili neki stroj... Ići će onome tko mu plati više, makar u Švedsku...

😀

miki_the_pirat pon 20.1.2020 18:01
bunker kaže...

@miki the pirat

1. Znači li tvoje riječi da samo visokostručni kadar ima pravo na dostojanstveni život ? Niže obrazovani radnik nema pravo i želju na ljetovanje, automobil, njegova djeca netrebaju instrukcije, on netreba tu i tamo odvesti obitelj u restoran ? Nevelim da mora imati Ferrarija ali bar neku fiestu da može vikendom odvesti dijete na dežurnu pedijatriju... Nemora ljetovati na Bahamima, al valjda bi mogao bar do Krka ili Crikve.....

2. Zašto spominješ odgovornost i obveze radnika na način kao da sam ja rekao nešto drugačije ? Pa u onom mom primjeru je radnik napravio svjetleću reklamu, skoro 2 kvadrata reklama, izradio ju u 1 h, gazda ju pregledao, isprobao, upakirao i dao kupcu koji je došao po nju i iskeširao 6000 kn. Radnik je za tih sat vremena dobio 40 kn.

3. Kaj radnik nije ispunio svoje obveze i odgovornosti izradivši tu reklamu koju je gazda pregledao i testirao i pritom nije imao zamjerki ?

4. Oduzeo bi pravo radniku da se pokušava stalno izboriti za čim veću plaću ? E ta su vremena srećom iza nas, a Njemačka, Slovenija i Austrija su sve bliže.. Umjesto da vršiš pritisak na vladu i banke, ti bi lupao po radniku kao najslabijoj karici... Nejde više ta priča...

5. Kak tebe nije briga koliko bi koštao fakultet za djelatnikovo djete, tako i tog radnika nije briga koliko tebe košta struja ili neki stroj... Ići će onome tko mu plati više, makar u Švedsku...

😀

1. ne izvrći teze

2. radnik je dogovorio cijenu svog a rada (u okviru radnog mjesta)... dalje se poslodavčev skill koliko on može izvući profita iz tog rada... ajmo zamijeniti uloge... npr da je poslodavac rekao "jbg... nisam naplatio - ništa od tvoje plaće ovaj mjesec" - koji bi bio tvoj stav

3. sve radnik uredno odradio - i uredno dobio dogovorenu naknadu... ili mu zinula guzica kad je vidio profit.... hm

4. i 5. lupetanje i "politikanstvo"

bunker pon 20.1.2020 19:03


@miki the pirat

Mogućnost da radnik ode na bolje plaćenu poziciju ti zoveš politikanstvom, a isto tako zoveš politikanstvom želju radnika da svom djetetu pruži visoko obrazovanje ?

Ti kažeš "zinula guzica kad je vidio profit". A zabranjeno je ili nemoralno da radnik u nekom trenutku kaže da više neće raditi za 40 kn po satu , bez obzira kaj ga na to motiviralo ?

Ja ti velim da su prošla vremena kada će električar ili vodoinstalater dnevno zarađivati 1000 kn a neki jadnik bu mu cijeli dan štemao i nosao vreće sa šutom za 25 kn/h...

Dodatak: zaboravih ti odgovoriti na tezu da bi poslodavac mogao reći da nema za plaću. A kaj misliti o poslodavcu koji je angažirao radnike a nije osigurao naplatu svojih potraživanja ?? Takav poslodavac zaslužuje sve ono kaj bi slijedilo od strane institucija i bijesnih radnika.


Postoji bankovno jamstvo koje je već učestala praksa za velike poslove. Za male posliće i kratkotrajne angažmane je praksa dnevna ili tjedna isplata...


miki_the_pirat pon 20.1.2020 20:31
bunker kaže...

@miki the pirat

1. Mogućnost da radnik ode na bolje plaćenu poziciju ti zoveš politikanstvom, a isto tako zoveš politikanstvom želju radnika da svom djetetu pruži visoko obrazovanje ?

2. Ti kažeš "zinula guzica kad je vidio profit". A zabranjeno je ili nemoralno da radnik u nekom trenutku kaže da više neće raditi za 40 kn po satu , bez obzira kaj ga na to motiviralo ?

3. Ja ti velim da su prošla vremena kada će električar ili vodoinstalater dnevno zarađivati 1000 kn a neki jadnik bu mu cijeli dan štemao i nosao vreće sa šutom za 25 kn/h...

Dodatak: zaboravih ti odgovoriti na tezu da bi poslodavac mogao reći da nema za plaću. A kaj misliti o poslodavcu koji je angažirao radnike a nije osigurao naplatu svojih potraživanja ?? Takav poslodavac zaslužuje sve ono kaj bi slijedilo od strane institucija i bijesnih radnika.


Postoji bankovno jamstvo koje je već učestala praksa za velike poslove. Za male posliće i kratkotrajne angažmane je praksa dnevna ili tjedna isplata...

1.  Politikanstvom zovem izjave tipa:

- "Oduzeo bi pravo radniku da se pokušava stalno izboriti za čim veću plaću ? E ta su vremena srećom iza nas, a Njemačka, Slovenija i Austrija su sve bliže.. Umjesto da vršiš pritisak na vladu i banke, ti bi lupao po radniku kao najslabijoj karici... Nejde više ta priča... "
- "Kak tebe nije briga koliko bi koštao fakultet za djelatnikovo djete, tako i tog radnika nije briga koliko tebe košta struja ili neki stroj... Ići će onome tko mu plati više, makar u Švedsku... "

gdje to niti u jednom trenutku nisam to izjavio, već si ti to zaključio po nekoj svojoj logici.

2. Nije zabranjeno niti nemoralno, ali isto tako nije zabranjeno niti nemoralno sda poslodavac kaže: "gle, ne mogu ti dati 150kn/h... ako mogu u razumnom roku nekog drugog obučiti da radi tvoj posao... ako ne mogu onda si nezamjenjiv... i tu dolazimo do struke i stručnosti (ne nužno škola, ali ako si nezamjenjiv onda diktiraš uvjete - dakle, budi nezamjenjiv... ako možeš.

A za dodatak - get real

EDIT 3: previdio jbg... neće za 25 ali hoće za 40... to mu ga dodje 1k€/mj... sa OŠ... više nego prof u školi... I rest my case

 

 

mzopg pon 20.1.2020 20:46
bunker kaže...

@mzopg

Gledajte kolega, baš tako se računa, jer svaku kariku u lancu zanima samo njegov dio kolača.

Možda se nisam dovoljno precizno izjasnio, pa evo jedan konkretan istiniti primjer iz tvrtke gdje sam došao odservisirati softver na stroju koji reže plastične ploče. Iako sam došao nakon radnog vremena, još su bili tamo vlasnik i djelatnici i svadili se oko plaće, pa sam slušajući detalje shvatio oko čega se svade:

Ta tvrtka proizvodi reklame ( fizičke, plexy, ledice, napajanje, aluminij, kvadrat do dva veličine, šarafe se na pročelje objekte, svjetleće...high tech i po dizajnu i po funkcionalnosti. Radnik ima normu u sat vremena ju proizvesti, znači 1 kom u 1 h, i ok, stigne to laganini, laser reže i lim i plexy, ledice kelji 3m trakom, trafić gotov, ide na šaraf iznutra....

E sad, cifre: po tu reklamu dolaze kupci koji su ju platili cca 4000 po kvadratu, što znači da u prosjeku plaćaju tu reklamu 6000 kn, a radnik u 1 satu laganini napravi jednu bez obzira bila od kvadrata ili 2... Neto satnica tog djelatnika je 40 kn. Ajmo sada uključiti matematiku: u tih 6000 kn, radnik za svoj rad dobije 40 kn, što bi iznosilo koliko točno postotaka ????? STARI MOJ, TO JE MANJE OD 1 % !!!!!!! Sve ostale cifre unutar tih 6000 kn su u daleko većem postotku, oćeš struju, vodu, strojeve, bruto davanja, policu osiguranja objekta, dobit gazde, troškovi knjigovodstva....

I sada, gazda tvrdi da taj radnik ima odličnu plaću ( 320 kn dnevnica neto), a radnik ova cijena je samo 1% prodajne cijene proizvoda. Zašto bi se radnik time zadovoljio?? Naravno da će htjeti veći dio kolača od besramnih 1%. Zašto bi radnika bila briga za cjenu industrijske struje, nek se taj gospodarstvenik izbori za povoljan ugovor za jeftiniju struju. Zašto bi radnika bilo briga za visinu PDV, poreza na dobit i dividendu...? Nek se taj poduzetnik izbori preko svojeg ceha ili na parlamentarnim parlamentarnim izborima za vladu koja će smanjiti namete a ne ih povećavati...

Statistika o stalnom rastu prosječne plaće je velika prevara, jer ti danas za 6400 kn možeš triput manje kupiti osnovnih namirnica i energenata nego za prosječnu plaću prije 40 god i tadašnje cijene...

U zgb 7400 prosječna ( bubam, tu je negdje.. ), no pošto je parkiranje u zgb a pošto je u desnim štefankima parkanje...

I tak, mogu do jutra, no poanta je ta da se radnik više nebu zadovoljio sa 1% kolača jer i on zna da svi drugi uzmu daleko više od njega koji se isplaćuju od tog proizvoda koji košta 6000 kn, a poslodavac bu tvrdio da je dnevnica 320 kn povelika...

Dragi kolega, o kakvom dijelu kolača pričate? Nije poslodavčev dio onaj koji je naplaćen, što je sa troškovima materijala, alatima koji se koriste za izradu, struja, voda, ostali radnici koji u tome sudjeluju, porezi, davanja...? Pa ako je nešto naplaćeno 6000kn ne znači to da je njegovo svih 6000kn. Znam da ima poslodavaca koji tako računaju, ali ti brzo odu u stečaj. Kada to sve uračunate vidjeti ćete da radnik dobije puno više od 1%.

 

Vi iz razgovora koji ste načuli ne možete apsolutno ništa zaključiti i sve što ste napisali je isključivo vaš subjektivan dojam, a s obzirom da ste proleterski raspoloženi poslodavac je u ovom primjeru negativac. Vi ne znate koliko je radnik reklama napravio taj mjesec, možda ih svaki dan štanca 8 kom., a možda je u cijeli tjedan napravio jednu. Dalje vi ne znate kako poslodavac dolazi do klijenata, možda ima nekoliko komercijalista koje isto treba platiti, možda vrti reklame na TV-u koje isto koštaju, sve to treba uračunati u troškove kako bi se došlo do prave zarade. Sve što ste naveli je iznimno površno i nema nikakvu realnu težinu.

 

Mi smo odbacili komunizam i socijalizam kao nešto negativno i opredijelili se za kapitalizam, a on zna biti izrazito surov. To o čemu vi pričate je meni s ljudske strane potpuno razumljivo, ali to nema veze sa današnjim poslovanjem. Što ako je taj poslodavac uložio 10-15 godina života i radio s gubicima da bi tek sad došao do pozicije da može zaraditi? Ne možete izvuči iz konteksta jednu situaciju i po njoj procijeniti poslodavca.

 

Da se razumijemo ima svakakvih poslodavaca, ali ima i svakakvih radnika. Poanta je da je tržište slobodno i da se samo regulira, svatko može biti poslodavac ili radnik, pa neka bira. Ponuda i potražnja definira vrijednost usluge, a automatski time i vrijednost radnika.

 

Oni koji unose nered na tržište su privilegirani i povlašteni poslodavci/tvrtke. Ti su obično politički podobni i dobijaju dobro plaćene poslove bez puno uloženog truda.

 

Nego da se vratimo na radnika, dokle god postoji jeftina zamjena oni će biti u lošijoj poziciji i zato dolazi do migracija, mi idemo zapadno, a nama dolaze istočnjaci i mi smo nekome zapad. Samo stručnjaci koji su teško zamjenjivi su dobro plaćeni. Kod nas se sad masovno uvozi radna snaga iz Srbije, Ukrajine i to obično rade oni koji najviše zarađuju.

 

To o čemu vi pričate je nažalost utopija i to možete vidjeti u jako malom broju poduzeća, gdje će poslodavac reći ok meni je dosta toliko, a ostalo ću podijeliti sa radnicima. Pa pogledajte samo jednog od najbogatijih na svijetu, Bezos, koji drži Amazon, a radnici ne smije prekoračiti pauzu. Mokrenje se obavlja u kante, ako je vjerovati pričama s interneta. Nema vam tu milosti i zato ti i jesu najbogatiji i samo povećavaju svoje bogatstvo i preuzimaju "svijet". Oni koji su suosjećajni obično na*ebu, a kad ostanu bez svega i radnici brzo zaborave na njih.

 

Vaše razmišljanje je moralno, a ne pravno. Meni razumljivo, ali ne znači ništa u uređenju u kojem živimo i radimo.

bunker pon 20.1.2020 21:21


@mzopg

Mislim da ste pogrešno shvatili što sam želio reći . Ako je kolač 6000 kn, svi koji trebaju dobiti dio tog kolača će nastojati da njihov dio bude čim veći. Država će nastojati oplesti čim većim nametima, elektra će nastojati da je industrijska struja čim skuplja, knjigovođa ( ili markentigaš koji mu radi reklamne kampanje ) će isto nastojati čim više ugrabiti, proizvođač ili prodavatelj vozila ( koji treba tom poduzetniku ) bu ga isto dobro oženio za nekog dostavnjaka.... Znači, apsolutno svi kojima taj poduzetnik nešto nekada treba platiti, će nastojati maximalno naplatiti svoju uslugu ili proizvod. Isto tako će i radnik koji radi za tog poduzetnika nastojati povećati svoju plaću, a ako to ne bude ostvarivo onda će promijeniti poslodavca, pa i državu bu napustio radi boljeg posla.

Da, poslovne migracije su realnost. Realnost je da će dobar dio radnika , blagajnika, vozača...biti zamijenjen tehnologijom. Realnost je da kapitalizam podrazumijeva stalni rast da bi nastavio postojati u sadašnjem obliku, no resursi planeta nisu neograničeni.... Sve me to navodi na zaključke da će uskoro ( u povijesnim mjerilima ) čovječanstvo morati iznaći neka drugačija rješenja za goruće probleme...

Nisam ja samo na osnovu jedne situacije iznio stav. Pa svi tome svakodnevno svjedočimo. Ima li više ikoga a da nezna nekoga tko je otišao van delati i da onda može točno usporediti primanja, rashode, troškove života, porez na samca i nesamca, demografske poticaje tipa dječji doplatak i sl...?

Iz vaših usta riječ socijalizam zvuči ružno, ali nema smisla sad još i o tome širiti raspravu spominjući skandinaviju i sl...

I riječ komunizam zvuči ružno, iako komuna znači zajednica, a svi smo u zajednici za koju vrijedi zakon spojenih posuda. Spomenuli ste Bezosa, i naravno da će se njegove milijarde množiti proporcionalno porastu broja ljudi spremnih raditi za njega pod njegovim uvjetima. Ok, zamjeniće ih vremenom skladišnom robotima, dronovima i sl. I to će se desiti u mnogim industrijama. Vremenom bu i te robote dizajnirali i proizvodili drugi roboti i ai. No proizvodi se proizvode da bi se prodali, a roboti baš i nisu neki kupci... Znači trebati će naći balans između želje za čim jeftinijom radnom snagom a opet da postoji velika masa platežnih kupaca....



😉

O_O_O čet 23.1.2020 17:59
sbcreation kaže...

@bunker

Nema kod mene ni ljetovanja ni zimovanja ako cu iskreno. Zalomi se ponekad slobodan dan i to je u globalu to.  Slobodan dan je dan kad nema posla. A i onda se cesto ide okolo i nudi potencijalnim klijentima roba koja ih mozda zanima.

U vrijeme dok je bivši djelatnik radio kod mene (prije 3 godine) imao je cca 5300kn cistih na računu.

Desilo mi se milijun puta da posla nije bilo, ali pare za djelatnike su bile obavezne i isplacene na vrijeme neovisno sto je taj mjesec  bio izuzetno slab.

Nikad oni mene nisu pitali dal imam novaca ili ne. Zele placu na racun i tu su u pravu.

Matematika je takva da je konkurencija izuzetno velika i veoma se cesto radi uz minimalnu zaradu. Fušeri danas rade majice u garaži i iste prodaju po smiješnim cijenama iz razloga što ne placaju pdv, doprinose, davanja i sl.

Kako da ja dam majicu za 25kn sa tiskom kao taj iz garaže? Nema racunice.

Svaki stroj poprilicno kosta. Sam dolazak servisera da pregleda solvent sirine 2 metra kosta skoro 200 eura. A nije ga ni poceo servisirat.

Tiskara je više sezonski posao gdje zbilja ima posla samo za novu godinu i nesto malo uskrs. Svi ostali poslovi nisu ponavljajuci.

Kad napravim kompletno obljepljivanje kombija budite uvjereni da taj klijent vise nema potrebe za dodatnim naljama. To su sve jednokratni poslovi koji kad se naprave ne ponavljaju se do dolaska novog vozila, izloga i sl.

I ako cemo realno.... nisam ja nikakav gazda. Samo sam obican radnik koji radi za sebe i pri tom vodi racuna da svi imamo placu na vrijeme. Gazda je onaj koji ima direktorsku fotelju, ide na ljetovanje, zimovanje, kupi sto god zeli i sl.

Bas iz tog razloga bi me pogodilo saznanje da jedan od mojih djelatnika radi fuseve sa strane gdje nudi ono sto i ja nudim.

Nemam ja problema sa tim da on radi u tiskari i u privatno vrijeme prodaje nesto tipa životno osiguranje. Najmanji problem.

Nedavno nas je jedan kolega napustio i otvorio svoj posao. Sve 5, Svaka cast na tome i neka mu je sa srecom. No on je otvorio svoju firmu, placa sva davanja i ne cirkusira sa "tiskom iz garaže".

Ne zaboravimo i cinjenicu da djelatniku koji radi kod mene ja placam sva davanja, poreze, prireze i sl. On ako otvori svoju firmu nema apsolutno nikakvih davanja koje si je duzan isplacivati iz razloga sto ih vec ja placam.

Dao bog pa svi probali biti poduzetnici i sam svoj gazda. Jedino na taj nacin mogu proci ono sto ja konstantno prolazim.

Redovito mi dolaze novopecene gazde koje misle da ce njihov posao biti san snova da bi nakon par mjeseci zatvorili. Toliko o tome.

Sve u svemu... tesko je biti sam svoj gazda, no volim ovaj posao i nema sanse da odustanem od njega. Ovo mi je vec 6-ta godina kako poslujem i ide polako ali sigurno. Ima teskih dana, no ima i odlicnih dana.

 

 

 Imas na youtubeu kako postati miljunas prodavajuci majice, moras i trendove pratiti a ne cekati klijente.

mzopg čet 23.1.2020 22:26
bunker kaže...

@mzopg

Mislim da ste pogrešno shvatili što sam želio reći . Ako je kolač 6000 kn, svi koji trebaju dobiti dio tog kolača će nastojati da njihov dio bude čim veći. Država će nastojati oplesti čim većim nametima, elektra će nastojati da je industrijska struja čim skuplja, knjigovođa ( ili markentigaš koji mu radi reklamne kampanje ) će isto nastojati čim više ugrabiti, proizvođač ili prodavatelj vozila ( koji treba tom poduzetniku ) bu ga isto dobro oženio za nekog dostavnjaka.... Znači, apsolutno svi kojima taj poduzetnik nešto nekada treba platiti, će nastojati maximalno naplatiti svoju uslugu ili proizvod. Isto tako će i radnik koji radi za tog poduzetnika nastojati povećati svoju plaću, a ako to ne bude ostvarivo onda će promijeniti poslodavca, pa i državu bu napustio radi boljeg posla.

Da, poslovne migracije su realnost. Realnost je da će dobar dio radnika , blagajnika, vozača...biti zamijenjen tehnologijom. Realnost je da kapitalizam podrazumijeva stalni rast da bi nastavio postojati u sadašnjem obliku, no resursi planeta nisu neograničeni.... Sve me to navodi na zaključke da će uskoro ( u povijesnim mjerilima ) čovječanstvo morati iznaći neka drugačija rješenja za goruće probleme...

Nisam ja samo na osnovu jedne situacije iznio stav. Pa svi tome svakodnevno svjedočimo. Ima li više ikoga a da nezna nekoga tko je otišao van delati i da onda može točno usporediti primanja, rashode, troškove života, porez na samca i nesamca, demografske poticaje tipa dječji doplatak i sl...?

Iz vaših usta riječ socijalizam zvuči ružno, ali nema smisla sad još i o tome širiti raspravu spominjući skandinaviju i sl...

I riječ komunizam zvuči ružno, iako komuna znači zajednica, a svi smo u zajednici za koju vrijedi zakon spojenih posuda. Spomenuli ste Bezosa, i naravno da će se njegove milijarde množiti proporcionalno porastu broja ljudi spremnih raditi za njega pod njegovim uvjetima. Ok, zamjeniće ih vremenom skladišnom robotima, dronovima i sl. I to će se desiti u mnogim industrijama. Vremenom bu i te robote dizajnirali i proizvodili drugi roboti i ai. No proizvodi se proizvode da bi se prodali, a roboti baš i nisu neki kupci... Znači trebati će naći balans između želje za čim jeftinijom radnom snagom a opet da postoji velika masa platežnih kupaca....



😉

Kolega slažem se sa prvim paragrafom, nemam tu što dodati, tako tržište funkcionira. Idealno bi bilo imati poslodavce/poduzetnike koji znaju cijeniti radnike i radnike koji znaju cijeniti poslodavce. Nažalost kod nas je jedno i drugo po pitanju kulture, profesionalnosti i morala još uvijek na dosta niskim granama. Obično budu kontra kombinacije gdje je poslodavac iznimno korektan, a radnik ništa ne cijeni i gdje je poslodavac seronja, a radnik šuti i trpi.

 

Cijeli kapitalizam se u biti vrti oko ponude i potražnje, jedan začarani krug u kojem marketing ima iznimno bitnu ulogu. Tehnološka revolucija koje ste se dotakli je još nešto što će kapitalizam (ljudi) pretvoriti u lošu ideju. Poanta tehnološke revolucije je zamjena određenih "mehaničkih" poslova kako bi ljudi imali više slobodnog vremena i to vrijeme iskoristili za razvoj kreativnosti, obitelj i sve druge bitne, ali zaboravljene stvari koje nas čine sretnima. Nažalost kako je krenulo ta revolucija će se iskoristiti samo kako bi bogati bili još bogatiji, a cijeli jedan društveni sloj radnika će ostati bez posla i postati sirotinja.

 

Po pitanju odlaska vani mislim da bi većini ipak trebalo biti bitno okruženje i zajednica u kojoj borave, novac je bitan, ali ne bi trebao biti presudan faktor.

 

Socijalizam i komunizam sam spomenuo ne kao vlastito mišljenje već kao mišljenje većine koja ga je odbacila, moje osobno je potpuno drugačije. U pitanju su dvije humane ideje koje su u ovim krajevima zbog loše provedbe (prakse) došle na iznimno loš glas, ali bilo tko tko se potrudio pročitati malo više mogao je vidjeti kako su to ideje pisane za malog čovjeka. Nažalost ljudi sude po provedbi, a nema ideje koju nismo u stanju izokrenuti. Problem nije u idejama već u stanju uma čovječanstva.

 

Ovo vezano za Bezosa, nažalost što smo siromašniji to smo spremniji pristati na lošije uvjete.

 

Eto nažalost zbog manjka vremena ne stignem biti produktivniji u ovoj zanimljivoj raspravi.