Sport

Bodybuilding - od početnika do naprednih

guls čet 27.2.2020 11:09
Prte kaže...

Služe li ti čemu ovi steznici? Može li se to primjeniti i na sport ili je isključivo samo za dizanje utega? U čučnju ne dižem tako puno (125kg) pa mi ne treba za to ali bi volio nositi na utakmicama ako ništa drugo čisto radi glave. Sad, koliko to čuva i stabilizira koljeno ne znam pa eto da pitam nekog s iskustvom :)

Pozdrav

 

Ovo su double ply steznici koji su, po meni (a ne znam da li ti istinu govorim), ponajviše namijenjeni baš liftingu.

Oduvijek sam bio poznat po tome da su mi koljena bježala zbog skolioze pa je trener preporučio nabavku steznika, i to baš ovih.

S njim nema bježanja koljena lijevo desno dok radiš lift, a i svojom elastikom tj tendenciji vraćanja u početnu poziciju, pomaže da digneš više.

Previše stežu za neki drugi sport, npr nogomet ili bilo što što zahtijeva rotaciju koljena veću od gore-dolje. Doslovce ti steznik "zabetonira" koljeno.

Za nogomet su najbolji oni plavi iz ljekarne, koji obujme koljeno, ali dozvole i fleksije u raznim smjerovima.

 

edit: sorry, ne znam zakaj sam zamislio da si nogometaš, krivo sam postavio tezu

Prte čet 27.2.2020 12:23

Puno hvala na iscrpnom odgovoru! 

A nisi puno promašio, igram australski nogomet. Samo što je naša lopta jajasta i ima puno više kontakta nego u nogometu

fila2208 čet 27.2.2020 12:41
hrka11 kaže...

Zanima me misljenje vas iskusniji za ovakvu vrstu treninga.

 

zagrijavanje 10min (jumping jack,marinci,trbusni,izdrza na rukam,laktovim i jos par vjezi na mistu tog tipa nista pretrjerano nekih 5min za pocetak)

 

1.cucanj s potiskom girja 10 ili 12kg

2.mrtvo dizanje 50kg ili vise,manje

3.trx podizanje (low row ili legnes ispod,noge pod 90 i podizes se)

4.iskorak (girja 12 ili 16kg)

5.konop

6.marinci

7.cucanj ali radis s onom loptom malo drukcija varijacija nezz strucan naziv

8.sklekovi

9.barbel row

 

mozda sam nesto jos zaboravio, svaku vjezbu radis 30-40 sekundi sto vise pa malo odmora pa opet ista vjezba i onda prelazis na drugu,nakon toga istezanje...to je jedna od varijacija treninga,bude nekad di dominiraju utezi,mrtvo,benc itd...

 

 To neka crossfit shema? solidno za gubitak kilograma i dobitak neke određene forme. Ja bi preporučio veće kilaže, ali ako je trening oavko koncipiran nebi onda mogao izdržati toliko.

zagirjavanje neka ti se svodi na rotaciju i gibanje svih djelova tjela, kreneš kao školi od glave pa do koljena i onda kreneš na te sheme.

Imaš li kakve kombinacije za ruke i ramena ili se sve svodi na oavakv pristup?

 

jotz16 čet 27.2.2020 12:49

Pozdrav ekipa. Citam dugo, ali evo konacno se odlucio i pisati.

Zanima me par stvari. Imam 110 kg i visok sam 195cm. Radim 8 sati dnevno za kompom. Nisam nesto aktivan, znaci teski sjedilacki nacin zivota. Trenirao sam nogomet do svoje 20-e, ali sam bio primoran prestati radi ozljede.

Sad zelim izgubiti 10ak kg, i na myfitnesspal stranici sa unesenim podatcima neto daily goal mi je oko 1600 kcal !?

Trenirao bih minimalno 3 puta tjedno, max 5 ovisno koliko mi posao dopusti. Ali ukljucio bih i trcanje bar 3 puta tjedno.

Znaci na ovaj unos od 1600kcal trebam dodati jos koliko kalorijske vrijednosti s obzirom da tih 1600 ne ukljucuje potrosene na treningu ?


Za sad ovo, pa imam jos koje pitanje.

I hvala unaprijed na odgovoru :)

hrka11 čet 27.2.2020 12:59
fila2208 kaže...
hrka11 kaže...

Zanima me misljenje vas iskusniji za ovakvu vrstu treninga.

 

zagrijavanje 10min (jumping jack,marinci,trbusni,izdrza na rukam,laktovim i jos par vjezi na mistu tog tipa nista pretrjerano nekih 5min za pocetak)

 

1.cucanj s potiskom girja 10 ili 12kg

2.mrtvo dizanje 50kg ili vise,manje

3.trx podizanje (low row ili legnes ispod,noge pod 90 i podizes se)

4.iskorak (girja 12 ili 16kg)

5.konop

6.marinci

7.cucanj ali radis s onom loptom malo drukcija varijacija nezz strucan naziv

8.sklekovi

9.barbel row

 

mozda sam nesto jos zaboravio, svaku vjezbu radis 30-40 sekundi sto vise pa malo odmora pa opet ista vjezba i onda prelazis na drugu,nakon toga istezanje...to je jedna od varijacija treninga,bude nekad di dominiraju utezi,mrtvo,benc itd...

 

 To neka crossfit shema? solidno za gubitak kilograma i dobitak neke određene forme. Ja bi preporučio veće kilaže, ali ako je trening oavko koncipiran nebi onda mogao izdržati toliko.

zagirjavanje neka ti se svodi na rotaciju i gibanje svih djelova tjela, kreneš kao školi od glave pa do koljena i onda kreneš na te sheme.

Imaš li kakve kombinacije za ruke i ramena ili se sve svodi na oavakv pristup?

 

A je,neko kaze crossfit,neko kruzni,neko fitnes,ne znam ni sam.

Sto se tice zagrijavanja bude i rotacije itd...nisam samo naveo sve po redu,a kad bi digao kilaze onda ovako nesto nema sanse izdrzat tim tempom.

Ovo sam samo naveo od sinoc shemu treninga,prvu seriju sam se ubijao s vecim tezinam,vise ponavljanja,drugu seriju usporio malo,pa trecu opet pojacao koliko sam mogao i onda na kraju nas ubio 5min s trbusnjacim.

Bude ono vise varijacija,kao sto sam rekao ovo je samo jedan od treninga.

Nedavno je npr bilo benc,cucanj,mrtvo dizanje,trapez itd...vjezba se radi po nezz sad ni ja recimo 10min radis koliko mores i odmaras,pa predjes na slijedecu itd,a nekad bude krace serije sto vise ponavljanja i intezivnije s manjim kilazam kao sinoc.

Kad je ovako samo par vjezbi s vise minuta onda mrtvo radim sa 80-90-100kg,benc s vise kila,uglavnom povecam kilazu sto vise mogu i radim dok mogu.

 

E pa to mi je i cilj,sa 98kg dosao sam na 91kg,ocu da imam kondicije(mada nisam tu los,termin od sat ipo nogometa prosli tjedan dan istrca bez problem i to posle ovakvog treninga) i da malo na definiciji dobijem iskreno sa svojim ne treniranjem preko nekoli godina i zderanjem od sendvica,slatkisa i svega izgledam odlicno kad uzmem u obzir sve.

Samo da ti docaram jednu prosjecnu vecer prije sto sam radio,a to je igrice ili film uz 2 kinder buena,1 ili 2 kole limenke plus cips veliki od 7 dana u tjednu to je bilo bar 3 4 dana,max kilaza mi je bila 98kg.

Sad ima mozda nekih zadnja 2mj sam posao na taj trening i 3 puta tjedno nekad stignem nekad ne otic,htio bi doc do neke forme ili kako to kazete da se vidi da sam radio nesto Razmisljam da bar jednom tjedno odem u teretanu i probam radit taj 5x5 program uz ovo,ne znam ni sam,bi li to bilo previse?

Pazim sada vecinom i sta jedem,dorucak nisam od 1 srednje uzeo nikad,ali bas nikad,a sad sam poceo i s njim ima nekih mjesec dva,nisam obolio da cu vagat nesto i gledat samo sam izbacio smece sto sam konzumirao prije,pojacao voce,povrce i dorucak ubacio.

Timo čet 27.2.2020 12:59
jotz16 kaže...
Pozdrav ekipa. Citam dugo, ali evo konacno se odlucio i pisati.

Zanima me par stvari. Imam 110 kg i visok sam 195cm. Radim 8 sati dnevno za kompom. Nisam nesto aktivan, znaci teski sjedilacki nacin zivota. Trenirao sam nogomet do svoje 20-e, ali sam bio primoran prestati radi ozljede.

Sad zelim izgubiti 10ak kg, i na myfitnesspal stranici sa unesenim podatcima neto daily goal mi je oko 1600 kcal !?

Trenirao bih minimalno 3 puta tjedno, max 5 ovisno koliko mi posao dopusti. Ali ukljucio bih i trcanje bar 3 puta tjedno.

Znaci na ovaj unos od 1600kcal trebam dodati jos koliko kalorijske vrijednosti s obzirom da tih 1600 ne ukljucuje potrosene na treningu ?


Za sad ovo, pa imam jos koje pitanje.

I hvala unaprijed na odgovoru :)

1600 mi se cini preekstremno

 

za gubljenje nekih pola kile tjedno na tvoje brojke, oko 2300 kalorija dnevno bi ti bilo optimalno

 

https://www.calculator.net probaj ovdje izracunati

 

svakako preporucujem IF, jako efikasno za gubljenje kila, a ne moras jako paziti sta jedes, dok god si unutar zadanog targeta kalorija

CroLoco čet 27.2.2020 13:20
jotz16 kaže...
Pozdrav ekipa. Citam dugo, ali evo konacno se odlucio i pisati.

Zanima me par stvari. Imam 110 kg i visok sam 195cm. Radim 8 sati dnevno za kompom. Nisam nesto aktivan, znaci teski sjedilacki nacin zivota. Trenirao sam nogomet do svoje 20-e, ali sam bio primoran prestati radi ozljede.

Sad zelim izgubiti 10ak kg, i na myfitnesspal stranici sa unesenim podatcima neto daily goal mi je oko 1600 kcal !?

Trenirao bih minimalno 3 puta tjedno, max 5 ovisno koliko mi posao dopusti. Ali ukljucio bih i trcanje bar 3 puta tjedno.

Znaci na ovaj unos od 1600kcal trebam dodati jos koliko kalorijske vrijednosti s obzirom da tih 1600 ne ukljucuje potrosene na treningu ?


Za sad ovo, pa imam jos koje pitanje.

I hvala unaprijed na odgovoru :)

 Bok. Univerzalne formule za svakog covjeka nema, dosta ti ovisi o metabolizmu i naravno vrsti treninga. Potrebno je malo eksperimentirati da vidis sto tvojem tijelu pase, ali mozes krenuti sa ovom formulom pa ovisno koliko dobro funkcionira smanji ili povecaj unos kalorija:

 

Tjelesna masa x 20-21 = u tvom slucaju to je ~ 2250 kcal

 

Proteini: - za odrzavanje misicne mase dovljno je 1.5-1.8 g/kg tjelesne mase = u tvom slučaju ~ 180g (720 kcal)

 

Masti: - 20% ukupnog kalorijskog unosa = u tvom slucaju ~ 50 g (450 kcal)

 

Ugljikohidrati: - ostatak = 270 g (1080 kcal)

 

Najvaznije u ovome svemu je da se drzis unosa proteina kako ti misici ne bi propadali, a ostalo je dosta fleksibilno ovisno o pojedincu. Ugrubo bi to bilo to pa javi ako trebas jos koji savjet i naravno javi kako idu kile :)

jotz16 čet 27.2.2020 13:32

Teretana mi nije strana, vjezbao sam aktivno 3 godine, ali sam se zadnjih par godina ohladio i izgubio pojam o tome.

Sad sa svojih 27 sam se odlucio pokrenuti jer imam slobodnog vremena i zelim se pomaknut s mrtve tocke.

Takav odnos proteina masti i uh i je u mojim planovima otprilike.

Cak ovaj IF nije los, mogao bih probati, s obzirom da samo pozitivna iskustva sam i do sad citao o tome.

Dorucak jaja i piletina ili zobene i mjerica wheya ?

Ovo drugo mi puno vise odgovara, na prvo sam se tjerao jedno vrijeme i cak naviknuo ali bi to izbjegao ako je moguce haha

CroLoco čet 27.2.2020 13:51

I jedno i drugo je kako bi se reklo skolski dorucaki tako da se ne moze puno fulati. Kod zobi je dobro sto se lako spremii sto ima dosta kombinacija pa ti ne dosadi tako lako. Osobno ih spremim na nacin da navecer u staklenku istresem zob, ubacim mjericu proteina, zalijem bademovim mlijekom i promjesam. Na vrh samo stavim dodatke po izboru (zamrznuto bobicasto voce, banana, jabuka, med, maslac od kikirikija itd). dobra stvar kod takvog nacina pripreme je sto se zob fino napuni mlijekom pa nije suha i lako se ponese na posao. Osobno mogu pojest bilo sta, samo da stalno nije jedno te isto svaki dan.

KIKI3ooo čet 27.2.2020 16:34
Prte kaže...

Puno hvala na iscrpnom odgovoru! 

A nisi puno promašio, igram australski nogomet. Samo što je naša lopta jajasta i ima puno više kontakta nego u nogometu

 Cua sam da se u tom sportu česte ozljede. Najblaže govoreći. Čua sam da se može dobro polomit. Inače mi je odličan sport. Koliko si visok/težak

Prte čet 27.2.2020 17:28

Pa ono, dosta su česte. rijetko koja ekipa u australiji dočeka sezonu u punom sastavu, a da ne govorim o kraju sezone. Kod nas ne toliko jer smo ipak amateri, ali isto po sezoni zna biti par, ajmo reći, malo ozbiljnijih ozljeda. Eto ja nisam imao sreće s tim ACL-om gdje me čovjek gurnuo dok sam bio u zraku i nespretno sam doskočio na jednu nogu. Vjerujem da nije namjerno to napravio ali takvo nešto se ne bi trebalo raditi jer se može i puno ozbiljnije ozljediti nekoga.

Visok sam 177cm, a tokom sezone volim biti na nekih 77-78kg. Trenutno sam na 79kg ali mislim da cu do pocetka sezone biti taman . Mislim da mi je tad neki najbolji omjer snage i agilnosti. Kad sam teži onda sam kao blato na terenu, a kad sam lakši onda me razbacuju po terenu kako tko hoće 

hrka11 pet 28.2.2020 09:26

Kad su vec neki od vas spominjali prehranu,kako tempirate to?

Zanima me jer sam od 7ipo na poslu rucak je u 11 kuci sam u 4,trening je u 7h...napravio sam ja sebi neki raspored,ali me zanima sta ostali rade.je li bas pazite kad sta ili svejedno?

I najvise me zanima ako je kasno je li problem to?Jer sinoc sam npr. bio na nogometu pa visio na tegovim jedno 40min kad sam dosao u stan vec je bilo 10h,popio sam proteine i onda lezacina.

Entry Point pet 28.2.2020 09:41
hrka11 kaže...

Kad su vec neki od vas spominjali prehranu,kako tempirate to?

Zanima me jer sam od 7ipo na poslu rucak je u 11 kuci sam u 4,trening je u 7h...napravio sam ja sebi neki raspored,ali me zanima sta ostali rade.je li bas pazite kad sta ili svejedno?

I najvise me zanima ako je kasno je li problem to?Jer sinoc sam npr. bio na nogometu pa visio na tegovim jedno 40min kad sam dosao u stan vec je bilo 10h,popio sam proteine i onda lezacina.

 Složiš si kako ti paše, ako nemaš neki striktni program. 

 

Što se tiče prekasno, ne postoji prekasno. Prehrana je igra prosjeka, na duže staze. Primjerice ako ništa ne jedeš cijeli dan, svejedno je ako i pojedeš 2000 cal u 11 navečer. Ti si taj dan unio 2000 cal i nećeš se debljati jer si trošio cijeli dan energiju iz zaliha, i prosjek ti je okej.

CroLoco pet 28.2.2020 10:20
hrka11 kaže...

Kad su vec neki od vas spominjali prehranu,kako tempirate to?

Zanima me jer sam od 7ipo na poslu rucak je u 11 kuci sam u 4,trening je u 7h...napravio sam ja sebi neki raspored,ali me zanima sta ostali rade.je li bas pazite kad sta ili svejedno?

I najvise me zanima ako je kasno je li problem to?Jer sinoc sam npr. bio na nogometu pa visio na tegovim jedno 40min kad sam dosao u stan vec je bilo 10h,popio sam proteine i onda lezacina.

 Kako je Entry Point rekao manje vise je svejedno. Jedino u slucaju ako ides na IF gledas da sve uneses u nekom prozoru od 6-8 sati. Ono sto mozes napraviti je posloziti tako da ti obrok prije treninga ima vise UH i pripaziti da onda reguliras UH u ostalim obrocima ako si pratis macrose.

Apocalypso722 pet 28.2.2020 11:00

24godine, 181-182cm nisam ziher, trenutno 83kg, student.

 

Nisam se nikada bavio sportom niti previše mario za tjelesne aktivnosti, bar ne baš s nekim ciljem, sve do par dana prije zadnjeg Božića kad sam počeo koristiti (kučni) sobni bicikl, nešto me spopalo, (prvi Božić i nova godina do sad valjda da mi je kilaža ostala ista hahaha), i malo po malo, pogotovo u zadnjih mjesec i pol, mi prešlo u naviku te pokušavam svaku većer cca pola sata provesti na njem, a ako sam doma cijeli dan znam napraviti 2 serije od pola sata. U to vrijeme skinuo sam nekih 10kg, pojačao mi se tonus mišića općenito, osjećam se poletnije i bolje. 

 

Ujedno sam promijenio i prehranu, koliko je bilo moguće pošto živim u kući s drugim ukućanima; sad kad počne semestar moći ću još lakše određivati namirnice. Uvelike sam izbacio čisto slatko, smanjio masno, dosta pojačao hranu bogatiju proteinima, takve stvari. 

 

No jedna me stvar iritira - trbuh. Čini mi se da mi se kroz svo to razdoblje opseg u razini trbuha nije promijenio, u opuštenom stanju, premda osjećam da su mi mišići ojačali. Pretpostavljam da bi tu više pomogli core strength treninzi, a ne samo cardio, no to mi je tricky jer nemam nikakvih teretana dovoljno blizu da bi mi bile vremenski isplative. A i podsvjesno, čini mi se da imam neku averziju prema tim stvarima, koju si ne znam potpuno objasniti otkuda izvire. 

 

Ima li tko kakvih savjeta možda ?

 

 

(Ps. vidi se iz teksta kolko se baš i ne razumijem u sve ovo, nee ?  ) 

 

 

hrka11 pet 28.2.2020 13:27
CroLoco kaže...
hrka11 kaže...

Kad su vec neki od vas spominjali prehranu,kako tempirate to?

Zanima me jer sam od 7ipo na poslu rucak je u 11 kuci sam u 4,trening je u 7h...napravio sam ja sebi neki raspored,ali me zanima sta ostali rade.je li bas pazite kad sta ili svejedno?

I najvise me zanima ako je kasno je li problem to?Jer sinoc sam npr. bio na nogometu pa visio na tegovim jedno 40min kad sam dosao u stan vec je bilo 10h,popio sam proteine i onda lezacina.

 Kako je Entry Point rekao manje vise je svejedno. Jedino u slucaju ako ides na IF gledas da sve uneses u nekom prozoru od 6-8 sati. Ono sto mozes napraviti je posloziti tako da ti obrok prije treninga ima vise UH i pripaziti da onda reguliras UH u ostalim obrocima ako si pratis macrose.

 Ma to sam pitao cisto okvirno da vidim kako neko sebi to rasporedi pogotovo kad si na poslu itd...kakvi makrosi i bakraci ne mislim to tako detaljno pratit,ne opterecujem se sa stinicam.

bananaman1 pet 28.2.2020 22:31
Apocalypso722 kaže...

24godine, 181-182cm nisam ziher, trenutno 83kg, student.

 

Nisam se nikada bavio sportom niti previše mario za tjelesne aktivnosti, bar ne baš s nekim ciljem, sve do par dana prije zadnjeg Božića kad sam počeo koristiti (kučni) sobni bicikl, nešto me spopalo, (prvi Božić i nova godina do sad valjda da mi je kilaža ostala ista hahaha), i malo po malo, pogotovo u zadnjih mjesec i pol, mi prešlo u naviku te pokušavam svaku većer cca pola sata provesti na njem, a ako sam doma cijeli dan znam napraviti 2 serije od pola sata. U to vrijeme skinuo sam nekih 10kg, pojačao mi se tonus mišića općenito, osjećam se poletnije i bolje. 

 

Ujedno sam promijenio i prehranu, koliko je bilo moguće pošto živim u kući s drugim ukućanima; sad kad počne semestar moći ću još lakše određivati namirnice. Uvelike sam izbacio čisto slatko, smanjio masno, dosta pojačao hranu bogatiju proteinima, takve stvari. 

 

No jedna me stvar iritira - trbuh. Čini mi se da mi se kroz svo to razdoblje opseg u razini trbuha nije promijenio, u opuštenom stanju, premda osjećam da su mi mišići ojačali. Pretpostavljam da bi tu više pomogli core strength treninzi, a ne samo cardio, no to mi je tricky jer nemam nikakvih teretana dovoljno blizu da bi mi bile vremenski isplative. A i podsvjesno, čini mi se da imam neku averziju prema tim stvarima, koju si ne znam potpuno objasniti otkuda izvire. 

 

Ima li tko kakvih savjeta možda ?

 

 

 

(Ps. vidi se iz teksta kolko se baš i ne razumijem u sve ovo, nee ?  ) 

 

 

 Kada mršaviš tijelo gubi salo istim tempom na svim djelovima. Znači da će stomak koji je bio dominantan i dalje biti dominantan jer je najdeblji. Za vježbe ne trebaju utezi. Radi sklek, čučanj, plenk, zgib - točka! Bolje ti ni ne treba. Zaboravi kardio jer te  on neće dovesti tamo gdje želiš. Radi vježbe sa težinama. Mogu naravno i ove sa tjelesnom težinom.

Keops pon 2.3.2020 14:04

Pozdrav, treniram redovito teretana zimi i street ostatak godine. Počeo sam osjećati trnce u cijeloj desnoj nozi tijekom mirovanja, a leđa me ne bole niti sam ikada imao problema s njima. Doktor opće prakse kaže da smanjim treniranje jer vjerojatno opterećujem kičmu i stišćem neki živac. Imam 24 godine i generalno sam fit i zdrav te ne pretjerujem u teretani (normalni split treninzi sa 10-12 ponavljanja). Malo me zabrinulo jer nisam siguran da je problem u treniranju već negdje drugdje.

Je li netko imao slična iskustva?

exer1234 uto 3.3.2020 13:19
Timo kaže...
jotz16 kaže...
Pozdrav ekipa. Citam dugo, ali evo konacno se odlucio i pisati.

Zanima me par stvari. Imam 110 kg i visok sam 195cm. Radim 8 sati dnevno za kompom. Nisam nesto aktivan, znaci teski sjedilacki nacin zivota. Trenirao sam nogomet do svoje 20-e, ali sam bio primoran prestati radi ozljede.

Sad zelim izgubiti 10ak kg, i na myfitnesspal stranici sa unesenim podatcima neto daily goal mi je oko 1600 kcal !?

Trenirao bih minimalno 3 puta tjedno, max 5 ovisno koliko mi posao dopusti. Ali ukljucio bih i trcanje bar 3 puta tjedno.

Znaci na ovaj unos od 1600kcal trebam dodati jos koliko kalorijske vrijednosti s obzirom da tih 1600 ne ukljucuje potrosene na treningu ?


Za sad ovo, pa imam jos koje pitanje.

I hvala unaprijed na odgovoru :)

1600 mi se cini preekstremno

 

za gubljenje nekih pola kile tjedno na tvoje brojke, oko 2300 kalorija dnevno bi ti bilo optimalno

 

https://www.calculator.net probaj ovdje izracunati

 

svakako preporucujem IF, jako efikasno za gubljenje kila, a ne moras jako paziti sta jedes, dok god si unutar zadanog targeta kalorija

 istina, ali to je odlika bilo koje prehrane, ne samo IF.  IF je samo alat, tj nekome ce biti lakse ako jede samo unutar par sati, lakse je ne prejesti se, nego ako jedes od jutra do mraka

exer1234 uto 3.3.2020 13:23
CroLoco kaže...
jotz16 kaže...
Pozdrav ekipa. Citam dugo, ali evo konacno se odlucio i pisati.

Zanima me par stvari. Imam 110 kg i visok sam 195cm. Radim 8 sati dnevno za kompom. Nisam nesto aktivan, znaci teski sjedilacki nacin zivota. Trenirao sam nogomet do svoje 20-e, ali sam bio primoran prestati radi ozljede.

Sad zelim izgubiti 10ak kg, i na myfitnesspal stranici sa unesenim podatcima neto daily goal mi je oko 1600 kcal !?

Trenirao bih minimalno 3 puta tjedno, max 5 ovisno koliko mi posao dopusti. Ali ukljucio bih i trcanje bar 3 puta tjedno.

Znaci na ovaj unos od 1600kcal trebam dodati jos koliko kalorijske vrijednosti s obzirom da tih 1600 ne ukljucuje potrosene na treningu ?


Za sad ovo, pa imam jos koje pitanje.

I hvala unaprijed na odgovoru :)

 Bok. Univerzalne formule za svakog covjeka nema, dosta ti ovisi o metabolizmu i naravno vrsti treninga. Potrebno je malo eksperimentirati da vidis sto tvojem tijelu pase, ali mozes krenuti sa ovom formulom pa ovisno koliko dobro funkcionira smanji ili povecaj unos kalorija:

 

Tjelesna masa x 20-21 = u tvom slucaju to je ~ 2250 kcal

 

Proteini: - za odrzavanje misicne mase dovljno je 1.5-1.8 g/kg tjelesne mase = u tvom slučaju ~ 180g (720 kcal)

 

Masti: - 20% ukupnog kalorijskog unosa = u tvom slucaju ~ 50 g (450 kcal)

 

Ugljikohidrati: - ostatak = 270 g (1080 kcal)

 

Najvaznije u ovome svemu je da se drzis unosa proteina kako ti misici ne bi propadali, a ostalo je dosta fleksibilno ovisno o pojedincu. Ugrubo bi to bilo to pa javi ako trebas jos koji savjet i naravno javi kako idu kile :)

 tih 50 g masti je dosta nisko, ispod toga ne bih isao,a i povecao bih ih... tj radije bih imao neki range tipa 50 do 70 masti, 160 do 190 p, i ostalo uh

Entry Point uto 3.3.2020 13:27
Keops kaže...

Pozdrav, treniram redovito teretana zimi i street ostatak godine. Počeo sam osjećati trnce u cijeloj desnoj nozi tijekom mirovanja, a leđa me ne bole niti sam ikada imao problema s njima. Doktor opće prakse kaže da smanjim treniranje jer vjerojatno opterećujem kičmu i stišćem neki živac. Imam 24 godine i generalno sam fit i zdrav te ne pretjerujem u teretani (normalni split treninzi sa 10-12 ponavljanja). Malo me zabrinulo jer nisam siguran da je problem u treniranju već negdje drugdje.

Je li netko imao slična iskustva?

 I meni se to zna događati, bez bolova u kičmi. To ti je obično problem donjeg djela kičme, pritisak na živac. Ali ako si zabrinut, idi na magnetsku (nekih 1200 kn kod privatnika) i provjeri. Ili ako možeđ doći u neko razumno vrijeme na red u svojem gradu, idi preko HZZO-a. 

Kolacic uto 3.3.2020 13:32

Treba mi savjet vezan za trcanje.

Kako poceti trcati? Jednostavno pitanje Ali opet za mene nije.

Pusim cigarete i htio bih prestati. Imam i zdrastvenih problema s misicima ne smijem trenirati. Mogu ali kratko i bez gain-a plus ogromni bolovi. Smisljam neke svoje vjezbe i skupljam novce za nekog doktora. Trening mi mi ljubav. 

Trcati svaki dan,svaki drugi? Koliko dugo? Jednostavno trcati koliko mogu? Vidio sam nesto jedan dan minutu pa sutra dvije itd. Koliko brzo? 

Bilokakav savjet,preporuka na neku stranicu bilokaj je dobrodoslo. 

Jakovp uto 3.3.2020 14:04
Kolacic kaže...

Treba mi savjet vezan za trcanje.

Kako poceti trcati? Jednostavno pitanje Ali opet za mene nije.

Pusim cigarete i htio bih prestati. Imam i zdrastvenih problema s misicima ne smijem trenirati. Mogu ali kratko i bez gain-a plus ogromni bolovi. Smisljam neke svoje vjezbe i skupljam novce za nekog doktora. Trening mi mi ljubav. 

Trcati svaki dan,svaki drugi? Koliko dugo? Jednostavno trcati koliko mogu? Vidio sam nesto jedan dan minutu pa sutra dvije itd. Koliko brzo? 

Bilokakav savjet,preporuka na neku stranicu bilokaj je dobrodoslo. 

 

sseennoonn uto 3.3.2020 21:47

Koji protein je finiji od wheya gold standard  ..double chocolate  il vanilia ice cream... Btw kupio sam malu mjericu  za probu me first proteina...i mogu rec da je ukusan dosta

crack sri 4.3.2020 11:48
sseennoonn kaže...

Koji protein je finiji od wheya gold standard  ..double chocolate  il vanilia ice cream... Btw kupio sam malu mjericu  za probu me first proteina...i mogu rec da je ukusan dosta

 čokolada je vrh, vaniliju sam imao i poklonio sam je jer nisam mogao pit koliko mi je loša bila.

Keops sri 4.3.2020 12:35
Entry Point kaže...
Keops kaže...

Pozdrav, treniram redovito teretana zimi i street ostatak godine. Počeo sam osjećati trnce u cijeloj desnoj nozi tijekom mirovanja, a leđa me ne bole niti sam ikada imao problema s njima. Doktor opće prakse kaže da smanjim treniranje jer vjerojatno opterećujem kičmu i stišćem neki živac. Imam 24 godine i generalno sam fit i zdrav te ne pretjerujem u teretani (normalni split treninzi sa 10-12 ponavljanja). Malo me zabrinulo jer nisam siguran da je problem u treniranju već negdje drugdje.

Je li netko imao slična iskustva?

 I meni se to zna događati, bez bolova u kičmi. To ti je obično problem donjeg djela kičme, pritisak na živac. Ali ako si zabrinut, idi na magnetsku (nekih 1200 kn kod privatnika) i provjeri. Ili ako možeđ doći u neko razumno vrijeme na red u svojem gradu, idi preko HZZO-a. 

 

Hvala puno. Za sad ću poslušati doktora, izbaciti teretanu 2/3 tjedna i umjesto toga street i plivanje. Ako ne prođe, idem k njemu da me naruči na magnetsku. 

Prte čet 5.3.2020 16:28
exer1234 kaže...

nemoj slusati doktora, kad bi njih slusao, rekao bi ti da teretana zaustavlja rast, previse proteina je stetno, kreatin je stetan... bla bla 

 Iz osobnog iskustva sam se uvjerio da je tako. Vjerojatno nisu svi doktori opće prakse takvi ali ova moja je bila teža panjina. Mjesec dana nakon operacije prednjih križnih me napala da što ja produžujem bolovanje i da sam se već trebao vratiti na posao jer pazi sad "ne podižem nogama nikakav teret", a ja se tek skinuo sa štaka . Dok recimo ortoped koji me operirao, mi je tek nakon drugog pregleda (nakon 4-5 mjeseci) rekao "e sad možeš ići raditi". E sad, koga onda slušati doktoricu ili ortopeda?

Ne kažem da apsolutno ne treba slušati doktore ali bih ipak prije išao nekom stručnijem kad su takve "sportske" ozljede u pitanju