Slaganje PC konfiguracija

Savjeti o nadogradnji računala

Remzi sri 20.5.2020 22:41
robogo kaže...

Pitanje za znalce: najmanja AM3+ ploča i odgovarajuće najmanje moguće kućište?

 

Našao sam Asus M5A78L-M/USB3 koja je uATX.

 mATX je najmanja matična koju budeš našao. Gledao po netu i ima nekakvih ECS FlexATX ploča, ali rjetkost to. A nju možeš natrpati u bilokoje mAtx kučište

Sumarko čet 21.5.2020 13:59

Staviti ću kasnije od cpu-z file, laptop je na stolu uvijek, termalnu pastu mjenjam svako godinu dana, komplet sve rastavim i sve očistim, što se tiče te 840m namjestim da mi svaku igru vrti s njom.
Ali svaka čast na savjetu, laptop se svakako dosta dosta grije(mogo bi jaje ispeci na jednom dijelu) , mislim da je to problem,
Neki savjet možda što se tiče tih hladnjaka za laptop. ne interesira me da svijetli na sve strane, bitno mi je da kvalitetno odradi posao. Što se tiče termalne paste igra li to ogromnu ulogu (koristim neku od Cooler mastera, neku običnu kaže ceramic compound, bijele boje..)

Dr. Vicko čet 21.5.2020 20:56
Sumarko kaže...
Staviti ću kasnije od cpu-z file, laptop je na stolu uvijek, termalnu pastu mjenjam svako godinu dana, komplet sve rastavim i sve očistim, što se tiče te 840m namjestim da mi svaku igru vrti s njom.
Ali svaka čast na savjetu, laptop se svakako dosta dosta grije(mogo bi jaje ispeci na jednom dijelu) , mislim da je to problem,
Neki savjet možda što se tiče tih hladnjaka za laptop. ne interesira me da svijetli na sve strane, bitno mi je da kvalitetno odradi posao. Što se tiče termalne paste igra li to ogromnu ulogu (koristim neku od Cooler mastera, neku običnu kaže ceramic compound, bijele boje..)

 NIsam bas laik  za termalne paste ali proguglaj malo koje su kao bolje pa probaj, ionako paste nisu skupe. 

 

Laptop coolera imas raznih, u principu bitno ti je da ima jedan veliki ventilator ili dva onako srednja i  da fino puse. Pokusas isprobati kod trgovca ako je moguce i dozvoljeno. 

 

Takodje obrati paznju na otvore na laptopu, ja sam prije 4 godine imao neki Lenovo gamerski laptop koji je imao na donjoj strani usisnu resetku na kojoj je sa unutrasnje strane bila nalijepljena neka kao mrezica on nekog platnenog materijala kroz koju uopce nije prolazio zrak. Kada sam je odlijepio laptop je prodisao pa vidi kakva je situacija i kod tebe.

CyberDemonVZ pet 22.5.2020 14:38

Imam ovaj HTPC i htio bi ga nadograditi bluetoothom.

https://www.asrock.com/nettop/Intel/DeskMini%20110%20Series/index.asp

 

Pošto ima m.2 utor za bluetooth/WiFi karticu, nema mi smisla kupovati USB bluetooth, pa da strši van.

 

Moja pitanja:

Dal trebam ugrađivati antene ako koristim samo Bluetooth, ili kartica na sebi ima BT antenu? Za mrežu koristim kabel.

I dal bi ova kartica bila dobra:

https://www.aliexpress.com/item/33010619009.html

WiFi6, BT 5.

 

P.S. ako nekad želim upotrijebiti WiFi gdje nabaviti kabel koji spaja karticu i kućište, i koje antene upotrijebiti?

goran022 sub 23.5.2020 07:24

Imam trenutno hdd na kompu, dvije particije. Na C mi je windows 7, a na D dokumenti razni. Stavio bih jos ssd obicni. E sad me zanima ako bi na njega instalirao windows 10, jel mogu s hdd izbrisat 7 a D disk sacuvat. Kako to napravit najjednostavnije. I jel pase ssd na sata 2. Hvala. Pozz!!

nixass sub 23.5.2020 09:43
goran022 kaže...
Imam trenutno hdd na kompu, dvije particije. Na C mi je windows 7, a na D dokumenti razni. Stavio bih jos ssd obicni. E sad me zanima ako bi na njega instalirao windows 10, jel mogu s hdd izbrisat 7 a D disk sacuvat. Kako to napravit najjednostavnije. I jel pase ssd na sata 2. Hvala. Pozz!!

najjednostavnije, istekaj stari particionirani disk (cisto da budes siguran da ne odaberes krivi tokom instalacije), instaliraj win10 na SSD, nakon kaj je sve gotovo stavi ga kao primary boot target, ustekaj stari disk, formatiraj C particiju.

kasnije mozes koristiti stari disk kao particionirani ili ako ti se zajebava mozes maknut C i alocirat sav preostali prostor D particiji, risky ali generalno radi ako se pazi.

SSD ide bez problema na sata2, novi SSD je 99.99% sata3, koji ima duplo vecu propusnost, ali ce ti svakako biti ogroman skok u odnosu na disk i u svakodnevnim situacijama neces kuzit da te sata2 nesto previse koci.

ibme74 sub 23.5.2020 11:23
MasterYX kaže...

Koji upgrade biste li mi preporučili, PC možete vidjeti pod "moj pc" , imam sa strane nekih 1000 kn i mogu kupiti polovno, ali mora imati garanciju.

 

Realno nista, za 1.000kn mozes kupiti grafu istog ranga nikakav pomak, trebas barem 1.500kn pa traziti nesto tipa GTX1070Ti, Vega56 i sl.

BTW ispuni koje napajanje imas (tocan model)

hahhaajaads sub 23.5.2020 15:45
sage kaže...
Ok. Aj recimo da gledam kupiti taj riotoro. Otprilike znam o kakvom se napajanju radi, al koja je bitna razlika da bi reko da je to napajanje po nečemu bolje..

 Razlika je vjerovatno da ta imas vise godina garancije, tisi vent i full modularnost. Riotoro vjerovatno ima bolje komponente unutra, ali ne znam tocno posto nema reviewa od ovih Core verzija od Seasonica, ali vjerovatno rade samo rebrandove...

RoyalClub sub 23.5.2020 22:32

Pozdrav

 

Uprocesu sam nadogradnje racunala, imam nekoliko nedoumica sam sa sobom pa sam odlucio aktivirati racun da cujem jos koju ideju i prijedlog..

 

Ovako, prvo je u vezi hlađenja, koji model od ovoga bi prije izabrali?

 

Šta god uzeo, radit cu push-pull

 

SilverStone PermaFrost Premium Water Cooler 360 ARGB 900kn

(Ljepsi dizajn, RGB ventilatori + kontroler, RGB osvijetljen blok, 5 godina garancije, hlađenje dobro po testovima klik, ali i dalje bez nekog veceg kredibiliteta generalno jer nisam vidio puno testova od nekih poznatih stranica itd..)

 

ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360 760kn

(spartnski izgled, bez ikakvih LED osvijetljenja, 2 godine jamsta, popularno hlađenje i veci user feedback, hlađenje provjereno dobro na vise kanala sta se tice manjih verzija za 360 ne nalazim review)

 

2. za RAM, ovdje cekam neke prijedloge ako ima nekih dobrih modula i skrivenih akcija, ciljam b-die ili pandan micronov e-die 3200mhz, ili nesto standardnih modula ali vecih brzina 3600MHz+ po dobrim cijenama...

 

3. Platforma vjerojatno intel (pa do DDR5 ce potrajati sta god uzeo jer je sve tu negdje osim kaj intel ubija cijenom naspram AMD) jer sam se prosle godine opekao sa R5 3600 i X570 Aorus Elite, izgubio zivaca i na kraju poslao sve na bubanj...

 

 

mate brate ned 24.5.2020 15:03

Iskopao sam asrock matičnu, s775 i unutra utrpao 4c/4t xeona e5430 sa adapterom sa 771 (turpijao sam proc, nisam kidao one "nocheve" u socketu). Nedavno sam kupio na oglasniku Ati HD 3870 /512mb ddr4 jer sam po starom običaju tražio grafičku sa većom memorijskom propusnosti na kojoj ova ne žali (72 gb per sec) i btw nikad mi nije bilo jasno zašto je taj ključan podatak uvijek bilo teško za pronaći prilikom izbora tako da su svi prije a i sad gledali na ...koliko ima rama i takt gpu i te diskretno nebitne gluposti...

Kako god, platio sam je kao kutiju cigareta i mjesec dana radi perfektno i tiha je u idleu... Evo mi je sad zdrave i poslušne ali kartica crkava, primjetio sam da sam kupio stvar na samrti pa bi mi trebala preporuka za neku bolju a da nije skuplja od nekih 100 injak kuna i da ne "šiša" xeona. Hvala!

Pislje pon 25.5.2020 09:10

Što mi je činiti,

 

Nabavio sam neku polovnjaču:

 

  1. - CPu:I7 2600k, v6 kuler
  2. - MOBO:AUSU p8z68 delux
  3. - MEM:16gb ddr 3 1600mh
  4. - GPU:GT 710
  5. - Stor: A400 128, imma svoj jedan 500 ssd
  6. - psu: xilence redwing r7 500w
  7. - CASE:NAviatech case, jako basic, više za ofiice 

 

Cijena je bila vrlo povoljna, onda dolazi problem, otišao sam do druga, ex minera da vidim jel ima kakvu izraubanu staru rx 570-580. I drug ode do ormara i kaže evo ti ova, VEGA 56 nitro+, zapakovana. Dakle ta Vega ne stane u ovaj naviatech case i ne želim je spojiti uopće na 500w redwing. Moja dilema je sada promijeniti Psu i case i voziti i72600k, ili ici na novi amd build (imam neku b450 ploču koja leži bezveze).

 

Imam  trenutno full hd dell kao monitor., ali bi htio uskoro uzeti 32" aoc sa FS, možda čak i 75hz, jer ne planiram igrati online pucačine. Više ovo sve slažem za malo rdr2 i Cyberpunk 2077. Više volim lovu u đžepu i vrlo sam ograničen vremenom kada mogu igrati.

 

Svaki savjet je dobrodošao

Pislje pon 25.5.2020 09:32

OK, onda možda da stavim ovo na njuškalo za neke razumne novce i iskoristim to što dobijem za neki novi build oko vege. Procesor, ima li smilsa 3300x kraj šesterojezgrenih?. Tipa kao nadem polovni 2600 to bi bilo ok? Psu bi tražio neki bar 650?

 

 

Valentin17 pon 25.5.2020 09:39
Pislje kaže...

Procesor, ima li smilsa 3300x kraj šesterojezgrenih?. Tipa kao nadem polovni 2600 to bi bilo ok? Psu bi tražio neki bar 650?

U svakom slučaju je bolje loviti procesor sa šest jezgri, od novih imaš 1600AF za 900 kn, polovno 1600/2600 model za 600-750 kn.

Brki1994 pon 25.5.2020 09:39
Pislje kaže...

OK, onda možda da stavim ovo na njuškalo za neke razumne novce i iskoristim to što dobijem za neki novi build oko vege. Procesor, ima li smilsa 3300x kraj šesterojezgrenih?. Tipa kao nadem polovni 2600 to bi bilo ok? Psu bi tražio neki bar 650?

 

 

 Cijene šestojezgrenih su ti se praktički izjednačile s četverojezgrenima. Kupuj šestojezgreni!

ibme74 pon 25.5.2020 09:41

 

osobno nebi išao na 3300x, on jeste nešto brži od r5 2600 odnosno r5 1600 AF ali će sigurno brže zastariti nego six core procesori, e sad jedino ako ti nije problem opet kasnije nadograditi na nešto jače možeš uzeti, ali po trenutnoj cijeni (najjeftiniji 1.100kn u instaru) se ne isplati (r5 3600 je 1.430kn, a novi 1600 af koji je na razini r5 2600 košta 860kn).
Kvalitetni PSU od 550w tera vegu bez beda, ali 650 bi bilo bolje čisto radi više lufta, manej buke, manje zagrijavanja...

steelman pon 25.5.2020 11:34
ibme74 kaže...

 

osobno nebi išao na 3300x, on jeste nešto brži od r5 2600 odnosno r5 1600 AF ali će sigurno brže zastariti nego six core procesori, e sad jedino ako ti nije problem opet kasnije nadograditi na nešto jače možeš uzeti, ali po trenutnoj cijeni (najjeftiniji 1.100kn u instaru) se ne isplati (r5 3600 je 1.430kn, a novi 1600 af koji je na razini r5 2600 košta 860kn).
Kvalitetni PSU od 550w tera vegu bez beda, ali 650 bi bilo bolje čisto radi više lufta, manej buke, manje zagrijavanja...

 

Kolko vidim u igrama 3300x i 3600 su skoro pa identicni. Kak se onda ne isplati uzeti 300kn jeftiniji 3300x za gaming?

hahhaajaads pon 25.5.2020 11:44
steelman kaže...
ibme74 kaže...

 

osobno nebi išao na 3300x, on jeste nešto brži od r5 2600 odnosno r5 1600 AF ali će sigurno brže zastariti nego six core procesori, e sad jedino ako ti nije problem opet kasnije nadograditi na nešto jače možeš uzeti, ali po trenutnoj cijeni (najjeftiniji 1.100kn u instaru) se ne isplati (r5 3600 je 1.430kn, a novi 1600 af koji je na razini r5 2600 košta 860kn).
Kvalitetni PSU od 550w tera vegu bez beda, ali 650 bi bilo bolje čisto radi više lufta, manej buke, manje zagrijavanja...

 

Kolko vidim u igrama 3300x i 3600 su skoro pa identicni. Kak se onda ne isplati uzeti 300kn jeftiniji 3300x za gaming?

 Identicni su kad se 3300x klokne, a to znaci da trebas dodat jos jedan cooler od 180-220kn na njega, pa ti to onda dodje na cijenu 3600, a sa 3600 imas out of box bolje perf + 2 jezgre i 4 threada vise.

Remzi pon 25.5.2020 12:34
mate brate kaže...

Iskopao sam asrock matičnu, s775 i unutra utrpao 4c/4t xeona e5430 sa adapterom sa 771 (turpijao sam proc, nisam kidao one "nocheve" u socketu). Nedavno sam kupio na oglasniku Ati HD 3870 /512mb ddr4 jer sam po starom običaju tražio grafičku sa većom memorijskom propusnosti na kojoj ova ne žali (72 gb per sec) i btw nikad mi nije bilo jasno zašto je taj ključan podatak uvijek bilo teško za pronaći prilikom izbora tako da su svi prije a i sad gledali na ...koliko ima rama i takt gpu i te diskretno nebitne gluposti...

Kako god, platio sam je kao kutiju cigareta i mjesec dana radi perfektno i tiha je u idleu... Evo mi je sad zdrave i poslušne ali kartica crkava, primjetio sam da sam kupio stvar na samrti pa bi mi trebala preporuka za neku bolju a da nije skuplja od nekih 100 injak kuna i da ne "šiša" xeona. Hvala!

 Traži neku R7 250, 7770, 7790 i slično

Pislje kaže...

Što mi je činiti,

 

Nabavio sam neku polovnjaču:

 

  1. - CPu:I7 2600k, v6 kuler
  2. - MOBO:AUSU p8z68 delux
  3. - MEM:16gb ddr 3 1600mh
  4. - GPU:GT 710
  5. - Stor: A400 128, imma svoj jedan 500 ssd
  6. - psu: xilence redwing r7 500w
  7. - CASE:NAviatech case, jako basic, više za ofiice 

 

Cijena je bila vrlo povoljna, onda dolazi problem, otišao sam do druga, ex minera da vidim jel ima kakvu izraubanu staru rx 570-580. I drug ode do ormara i kaže evo ti ova, VEGA 56 nitro+, zapakovana. Dakle ta Vega ne stane u ovaj naviatech case i ne želim je spojiti uopće na 500w redwing. Moja dilema je sada promijeniti Psu i case i voziti i72600k, ili ici na novi amd build (imam neku b450 ploču koja leži bezveze).

 

Imam  trenutno full hd dell kao monitor., ali bi htio uskoro uzeti 32" aoc sa FS, možda čak i 75hz, jer ne planiram igrati online pucačine. Više ovo sve slažem za malo rdr2 i Cyberpunk 2077. Više volim lovu u đžepu i vrlo sam ograničen vremenom kada mogu igrati.

 

Svaki savjet je dobrodošao

 Mjenjaj napajanje i stavi tu Vegu gore. Oc-aš proc i imaš super gaming combo, iako je i7 stariji i dalje je kako dobra za gaming, ne isplati se ići na sve novo

steelman pon 25.5.2020 12:40
hahhaajaads kaže...

 Identicni su kad se 3300x klokne, a to znaci da trebas dodat jos jedan cooler od 180-220kn na njega, pa ti to onda dodje na cijenu 3600, a sa 3600 imas out of box bolje perf + 2 jezgre i 4 threada vise.

 

Znaci 300kn za par FPSa razlike za budget gaming? Mislim da se to ne isplati. A ovih + 2 jezgre ne znaci nist kad je to samo na papiru.

 

Tu razliku od 300kn je bolje dati za graficku karticu.