Slaganje PC konfiguracija

Savjeti o nadogradnji računala

ibme74 pet 13.9.2019 14:05
Dunyo kaže...

posta sam u temu za ram pa mi je forumaš rekao da se javim ovdje

 

planiram uskoro kupiti novi pc i uzeo bih gigabyte x570 elite matičnu i ryzen 3700x pa se mislim oko nekoliko ramova:

1) KINGSTON 16 GB (2x8 GB) DDR4, 3000 MHz, DIMM, HyperX Predator, CL15

2) CORSAIR 32 GB (2x16 GB) DDR4, 3200 MHz, DIMM, Vengeance RGB PRO, CL16

3) KINGSTON 16 GB (1X16 GB) DDR4, 3200 MHz, DIMM, HyperX Fury, CL18

 

na gigabyte stranici za ovu matičnu sam našao ovu hyperx predator memoriju u qvl (corsair i fury ne mogu pronaći), također bih uzeo 32 gb što znači da bi kingstone morao uzimati različite kitove, sve što sam našao o toj temi je malo starije, jesu li problemi sada s različitim kitovima rijeđi i trebam li pripaziti ili možda rađe uzeti samo 16gb, naravno volio bih koristit xmp profil, strah me sam prčkati po tome

 

hyperx zna praviti probleme as ryzenom, također ovaj 3. ti ima očajne tajminge (CL18 na 3200MHz), broj 2 se jos cini najbolji od ta 3

 

UpgrdKarel kaže...

Bok ekipa, frend mi planira upgradeat pc pa me zamolio da postam ovdje da mu pomognete. 

Trenutno ima ovakvu konfu:

 

AMD FX-8300

8GB DDR3 RAM

Gigabyte 970A-DS3P

NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB

XFX 80+ Bronze 550W

 

Kolko sam skuzio, procesor mu bottlenecka grafu i planira zamjenit procesor te uz to maticnu,ram ako treba. 

PC sluzi za gaming i budget mu je 3000kn. 

 

Ako nema SSD:

1 * AMD Ryzen 5 2600 AM4, 3.4Ghz, box cpu
Sifra: AMD-YD2600BBAFBOX - 1.160,00 Kn

1 * Gigabyte B450M DS3H AMD B450, AM4, 4xDDR4, DVI-D/HDMI, 2xPCIe x16, 1xPCIe x1, 1xM.2, 4xSATA, mATX
Sifra: B450M_DS3H - 651,00 Kn

1 * Memorija Corsair VENGEANCE LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3000MHz C16 - Black
Sifra: CMK16GX4M2D3000C16 - 699,00 Kn

1 * GIGABYTE SSD 480GB, SATA III, 3D NAND TLC, 550MBs/480MBs
Sifra: GP-GSTFS31480GNTD - 449,00 Kn

 

Ukupno: 2.959,00 Kn
Besplatna dostava

 

Ako ima SSD:

1 * Procesor AMD Ryzen 5 3600
Sifra: 0400496 - 1.699,00 Kn

1 * MSI B450-A Pro MAX, AM4, DDR4, U3, m.2, ATX
Sifra: msi-b450-a-prom - 799,00 Kn

1 * Memorija Corsair VENGEANCE LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3000MHz C16 - Black
Sifra: CMK16GX4M2D3000C16 - 699,00 Kn

 

Ukupno: 3.197,00 Kn

Besplatna dostava

hahhaajaads pet 13.9.2019 14:06
Dunyo kaže...

posta sam u temu za ram pa mi je forumaš rekao da se javim ovdje

 

planiram uskoro kupiti novi pc i uzeo bih gigabyte x570 elite matičnu i ryzen 3700x pa se mislim oko nekoliko ramova:

1) KINGSTON 16 GB (2x8 GB) DDR4, 3000 MHz, DIMM, HyperX Predator, CL15

2) CORSAIR 32 GB (2x16 GB) DDR4, 3200 MHz, DIMM, Vengeance RGB PRO, CL16

3) KINGSTON 16 GB (1X16 GB) DDR4, 3200 MHz, DIMM, HyperX Fury, CL18

 

na gigabyte stranici za ovu matičnu sam našao ovu hyperx predator memoriju u qvl (corsair i fury ne mogu pronaći), također bih uzeo 32 gb što znači da bi kingstone morao uzimati različite kitove, sve što sam našao o toj temi je malo starije, jesu li problemi sada s različitim kitovima rijeđi i trebam li pripaziti ili možda rađe uzeti samo 16gb, naravno volio bih koristit xmp profil, strah me sam prčkati po tome

 Da li ti je potrebna X570 maticna ? Tj. da li ces koristit njen pcie 4.0 ili uzimas samo zato sto je najnovija ? Recimo na tom mozes ustedit da uzmes dobru B450 (Tomahawk Max/A-PRO Max) ili top tier Asus Crosshair VI Hero... Za rame gledaj neke ripjawse 5 3200mhz cl16 i to je to.

Dunyo pet 13.9.2019 14:54

plan mi je bio koristiti neki ssd pcie 3.0, jer ionako u hrv u dućanima ne vidim nove 4.0, a realno i 3.0 mi je više nego šta mi treba, nisam se još odlučio oko matične , prije kupnje mi je plan bio ovdje provjeriti i čuti savjete jer nemam baš iskustva, nekako mi je ta matična među x570 za tu cijenu izgledala najprimamljivije + ograničen sam izborom u splitu, htio bih sve u jednom dućanu uzeti, jedino eto ram i grafičku mogu sam uštekat :)

hahhaajaads pet 13.9.2019 15:01
Dunyo kaže...

plan mi je bio koristiti neki ssd pcie 3.0, jer ionako u hrv u dućanima ne vidim nove 4.0, a realno i 3.0 mi je više nego šta mi treba, nisam se još odlučio oko matične , prije kupnje mi je plan bio ovdje provjeriti i čuti savjete jer nemam baš iskustva, nekako mi je ta matična među x570 za tu cijenu izgledala najprimamljivije + ograničen sam izborom u splitu, htio bih sve u jednom dućanu uzeti, jedino eto ram i grafičku mogu sam uštekat :)

 Onda idi na Tomahawk ili A-PRO (obje max kak ibme kaze, znaci plug&play) ili ako bas zelis imas crosshair vi hero koji ima hrpa featurea, bios flashback, am3 mountove, odlican sound vrm i sl... S cim se bavis ? Ako je samo gaming onda bacas novce na taj brzi nvme m.2 ssd jer ce ti se igru loadat cca sekundu brze no razlika u cijeni je poveca. Ne moras u Splitu kupovat samo, svaki ducan u Hrvatskoj ti besplatno doveze to nakon par dana jer je iznos dosta veliki... Isto je povezano i zasto ti treba 32gb vrama ? Opet, ako je samo gaming (i nesto sitno editanja) 16gb je i vise nego dovoljno...

Minneyar pet 13.9.2019 15:02

X570 ti niposto nije bas pametan izbor, pogotovo ako nemas koristi od PCI 4.0...

 

Ovisno o znacajkama koje zelis na maticnoj, imas od jeftinih izbora poput MSI B450A-Pro (ili Tomahawk - ista stvar s dodatkom RGB), a ako su ti bitne neke dodatne stvari kao odlican audio, Intel LAN, support za AM3 hladnjake i slicno, ima i odlicnih opcija poput x370 Asus Crosshair VI Hero za nesto malo vise para...

Dr. Vicko pet 13.9.2019 15:19
Dunyo kaže...

ma studiram programiranje tako da jedino na čemu bih štedio je grafička, ovo ostalo bi uzea da se ne moram mislit za 2 godine kad bi mi moglo zatrebat

 Ako mislis da ce ti za dvije godine trebati neki uber stroj da bi pisao code onda nemoj da se zalijeces bezeze. 

Naravno zavisi sta planiras raditi ali za standardno pisanje code-a, Java, C, C++, Python i integracija sa mrezama i bazama ti ne treba neki super stroj, pogotovo da sada dajes lovu na x570 ploce, a komotno mozes uzeti i Ryzen 3600. U principu ako neces raditi game development bitno ti je da imas dosta rama, a ostalo ce da ti sljaka i na prvoj ili drugoj generaciji Ryzena. 

 

3700x je odlican procesor za narednih 5 godina ali slobodno ulozi novac u bolji monitor ili dva nego na posljednji krik ploce i procesora, vise ces si valjati u pisanju code-a 

Luka123 pet 13.9.2019 17:27

Htio sam zahvaliti momcima, naručene su komponente,

3700x sam na rate, a VI hero i RAM u gotovini, tako da sam ustedio ipak malo. Jer u košarici piše vrijednost samo za gotovinu :)

Stavim slikice kad stigne u pripadajuću temu!

playjob uto 17.9.2019 09:21

Pozdrav svima. Uskoro ću, kroz koji tjedan, uzet NVMe SSD pa me zanimaju neke stvari. Budući da imam HDD i SSD(Windows) te da ću ih, kad stigne NVMe, oba koristit samo za preuzimanje nekih fajlova, zanima me koja je procedura postavljanja NVMe-a kao diska na kojem će bit pohranjen sustav? HDD i SDD bih formatirao. Također, gledao sam na YouTube-u i neki govore da je potrebno instalirat odgovarajući softver kako bi NVMe radio brže, kad da instaliram taj softver? Kad instaliram Windows? 

The_Fichek uto 17.9.2019 09:35

Nekad se cinis kao troll.. Valjda prvo Windows onda softver. Najsigurnije odspoji sve ostale diskove dok stavljas Windows na disk na koji zelis stavit Windows ili ako ti se to neda, namjesti u BIOSu da ti se boota s NVMe drivea jednom kad ga zasarafis na maticnu. Rijetko koji softver od proizvodjaca ubrza disk, a primjer je softver od Cruciala i Samsunga, no realno nista posebno i koriste RAM memoriju za boost, ako se ne varam.

playjob uto 17.9.2019 09:38
The_Fichek kaže...

Nekad se cinis kao troll.. Valjda prvo Windows onda softver. Najsigurnije odspoji sve ostale diskove dok stavljas Windows na disk na koji zelis stavit Windows ili ako ti se to neda, namjesti u BIOSu da ti se boota s NVMe drivea jednom kad ga zasarafis na maticnu. Rijetko koji softver od proizvodjaca ubrza disk, a primjer je softver od Cruciala i Samsunga, no realno nista posebno i koriste RAM memoriju za boost, ako se ne varam.

 Kažeš činim se kao troll, ne, pitam da nešto ne zaje*em, volim odmah znat šta i kako, pa čak i ako sam u nešto siguran, opet bolje pitam. 
A gle ovo, stavim NVMe, samo njega, dignem sustav, prikopčam HDD i SSD naknadno, na SSD-u je ostao raniji sustav Windows-a 10, kako da njega formatiram? Moram li opet ić u instalacijski proces Windows-a?

The_Fichek uto 17.9.2019 09:47

Ako se ne varam SSD je bolje secure erase u softveru od tog SSDa ili nekom univerzalnom softveru, nego format. Mozes i trim nakon toga. Malo zguglaj jos. Prije tih radnji napravi backup podataka s tog SSDa. Ne moras ici u instalacijski proces Windowsa da brises podatke s SSDa. Ovo sve mozes napraviti i nakon sto ti stigne NVMe disk da imas otkud bootat Windowse, jednom kad pobrises stare Windowse.

Luka123 uto 17.9.2019 12:07

Ja sam svoj SSD bootso na drugoj ploči i na laptopu .... Tako da win 10 će raditi, a sad hoće li raditi svi programi to je velik upitnik. Recimo ako se u drugom kompu nalazi druga grafička ili su instalirani driveri od matične druge. Ja bih išao safe boot i makao sve, zatim prebacio SSD u novi PC.

Tjđ ja ću to i napraviti jer sam kupio ryzen a dosad sam imao haswell, a namjerno još nisam prebacio novu matičnu i CPU jer imam deadline za pjesmu ovaj vikend.

Ali isti SSD sam bootao na lap. i drugoj maticnoj. sve radilo ;)

crazy_luđak sri 18.9.2019 19:34

Pozz! Planiram nadogradit racunalo u 2 etape: u drugoj cu uzeti CPU+MBO+RAM. 

 

U prvoj uzimam kuciste + napajanje. Sada trebam pomoc samo za ovo dvoje.

 

PC se koristi za development i uredski rad tako da cu trebati 16GB+ ram-a, neki solidan proc i maticnu. Budzet za to sve je 6-7000kn. Od toga, planirao sam dati do 1500kn za ovo dvoje pa da mi ostane 4500 za CPU, maticnu i RAM. Koje su mi opcije?

 

Koje napajanje mi treba uzimajuci u obzir sve navedeno? GPU imam (Nvidia 1030, to mi treba osnovno za ubrzanje tensorflowa i hardversku akceleraciju). Volio bih da bude modularno jer trenutno imam kaos po kucistu i ne zelim to vise ikada ponoviti. 

 

Kuciste zelim da bude TIHO i ZATVORENO, trenutno imam kuciste s hrpom ventilatora i uvijek je puno prasine i bucno. Ostalo nebitno, neka stane normalna maticna (ATX?) i 2-3 diska, to pretpostavljam vecina podrzava.

The_Fichek čet 19.9.2019 01:46
ibme74 kaže...
death1997 kaže...

To napajanje, ali mislim da bi mu bolje bilo ovo kučište be quiet! Pure Base 600

 

To kuciste bas ne spada pod "zatvoreno" kućište

Kak to mislis? Po meni spada pod prezatvoreno kuciste. Vidio uzivo i zvucna izolacija je dosta debela, deblja nego kod npr. kod Fractala R5/S. Problem je kaj je gornji otvor useless, a sprijeda kod HDD kaveza ima previse plastike koja blokira zrak. Zato je novi Pure Base 500 predivno i stock dosta tiho kuciste za 600-injak kn vani, a kod nas ce vjerojatno bit 700-800kn :/ U HR nema ni kaj drugo za tiho kuciste, osim MS Black Widow, a da ne potrosi veliku svotu novaca, barem dok ne dodje ovaj Pure Base 500, iako je to kuciste vise all-around.

pacijent007 čet 19.9.2019 10:04
ibme74 kaže...

Meni se cini da pod "zatvoreno" misli na to da nema stranicu od kaljenog stakla i sl, nek me ispravi ako grijesim.

Znam da je dobar BQ po svemu sto si nabrojao.

 Ako se ne varam pure base 600 ima i model bez staklene stranice 

Luka123 čet 19.9.2019 13:54
godzilla kaže...

Pozdrav, prijedlog maticne za i7 9700k bez rgb efekata .. cjrnovno oko 1000kn moze 200-300kn gore ako se isplati. Komp za audio produkciju. Hvala poz

 Koliko se sjećam trazio si PC bio za audio produkciju. 

Ako si 9700k dobio povoljno onda ok, ali trebao si ići na nešto kao i ja 3700x. Zbog broja threadova.

Što se tiče matične, uopće nije bitno , gledaj da podržava što više RAM-a. 32GB bi ti taman bilo.

Jer isto tako koristiš externu karticu, tako da uvijek disable napraviš na onboard audio. I također ne instaliravati audio drivere od grafičke.

Bitan je ASIO od focusrite ako se sjećam koji imaš. Ako trebaš pomoć pri kupnji pluginova, samples-a ili nešto pošalji PM pa te dodam na discord ili nešto.

 

crazy_luđak čet 19.9.2019 20:52

Pod zatvoreno mislim tocno sto ova dva nude - fizicki zatvoreno da manje prasine upada (ova oba povlace zrak kroz bocne uske otvore), a ne na prozirnu stranicu (to mi je svejedno). 

 

Pure base 600 mi je super prostrano i svida mi se rjesenje s 2.5'' ssd-ovima sa straznje strane + ima 3 x 3.5'' utora umjesto 2 koliko nudi MS. Na sto jos da pripazim kod kupnje kucista?

The_Fichek pet 20.9.2019 13:07

Spomenuo sam ga na kraju prosle stranice, ali nema veze. Pure base 600 je outdated po meni, dobar samo kome treba dvd przilica + zvucna izolacija, iako je po meni isplativija kupovina MS Black Widow, pogotovo s Ekupi bonom.