Slaganje PC konfiguracija

Koju karticu i kablove odabrati za moje monitore?

Elvison sri 20.3.2019 21:26

Vlasnik sam dva Asusova monitora: VW222S i VS247HR, trenutno ih koristim uz vremešni ATI Radeon HD 5670, uglavnom radim na ovom drugom, veći je ekran ali ponekad, angažujem oba, u extended modu.

Model VW222S ima samo 15-pinski VGA HD D-sub (HD-15), dok VS247HR ima HDMI, DVI-D i D-sub; imam namjeru da nabavim neku od GTX 1660Ti 6GB kartica, ali vidim da različiti proizvođači daju i razne portove, kao Asus sa Dual verzijom (ima 1xDVI-D, 1x DisplayPort, 2x HDMI 2.0.) i Gigabyte sa 3 fana (3x DisplayPort, 1x HDMI 2.0.).

Trenutno nemam namjeru da se rješavam ovih monitora i htio bih ih oba koristiti na način kao i sa starom karticom.

Koju karticu preporučujete i koje kablove ili adaptere? Hvala.

wyks sri 20.3.2019 21:51

Ukoliko zadrzavas ovaj monitor sa VGA, onda uzmi karticu koja ima vise HDMI izlaza, jer HDMI>VGA adapter je jeftin i lako nabavljiv - u vecini ducana je ispod 100kn.

 

Takodjer, ako bude spajao TV na racunalo, opet ce ti dodatni HDMI izlaz dobro doci.

DisplayPort nema smisla, pogotovo ako zivis u manjem mjestu, jer iskustvo govori da je u mnogim malim ducanima tesko nabavljiv, dok su adapteri jos veca rijetkost. HDMI ces naci svugdje.

 

Takodjer, monitori koje imas su iz consumer serije, pa ako nastavis kupovati u tom cjenovnom rangu, tesko da ces naici na model sa DisplayPortom u tom cjenovnom rangu.