mr. nightmare sub 3.6.2017 15:41

bump, treba do ponedjeljka, ako netko zna :)

 

1.Štap duljine 1 m nabijen je nabojem 5 μC tako da se gustoća naboja mijenja po zakonu 𝜆(𝑥) = 𝐴𝑥. Koliki rad trebamo izvršiti da bi naboj od 1 μC doveli iz beskonačnosti u točku T koja je za 2 m udaljena od nabijenog štapa, a nalazi se na pravcu koji prolazi štapom? Kolika je sila koja djeluje na naboj u toj točki?  

 

2.Na koju visinu treba postaviti neonsku cijev, svjetlosne jakosti E = 100 cd, dužine 2 m, koja se može postaviti uzduž sredine hodnika, širine 4 m, da bi rasvjeta (osvjetljenje) na podu tik do zida bila maksimalna? Kolika je ta maksimalna rasvjeta? 

 

3.Kuglica mase m privezana je s dvije gumene vrpce duljine L i svaka je napetosti T kao što je prikazano na slici. Kuglica se pomakne okomit iz ravnotežnog položaja prema gore za pomak y i pusti da titra. Odredite period titranja ovog sustava. (slika ima dva stupa, u sredini između njih je kuglica povezana vrpcom za oba stupa(obje vrpce su iste duljine L), kuglica je pomaknuta prema gore za pomak y).

makzy621 pet 16.6.2017 13:48

Moze li mi netko objasniti 24. zadatak iz mature?

 

24. U zatvorenoj je posudi idealni plin mase m pri tlaku p i temperaturi T. Što će se dogoditi s tlakom plina ako se pri stalnoj temperaturi smanji početna masa plina?
A. Smanjit će se.
B. Povećat će se.
C. Ostat će isti.
Tocan odgovor je pod A.
energyman pet 16.6.2017 14:58
makzy621 kaže...

Moze li mi netko objasniti 24. zadatak iz mature?

 

24. U zatvorenoj je posudi idealni plin mase m pri tlaku p i temperaturi T. Što će se dogoditi s tlakom plina ako se pri stalnoj temperaturi smanji početna masa plina?
A. Smanjit će se.
B. Povećat će se.
C. Ostat će isti.
Tocan odgovor je pod A.

 Davno sam pisao maturu iz fizike i pozaboravljao sam sve te zakone ali zdravi razum ti govori da ako na početku imaš neku masu plina (samim time imaš i neki broj molekula toga plina unutra koje udaraju o stjenke i stvaraju tlak), temepratura ti je u ovom primjeru stalna dakle ona nema utjecaj na brže ili sporije kretanje molekula. Ako smanjiš masu plina koji je unutra odmah si smanjio i broj molekula koje su unutra i udaraju u stijenku spremnika što uzrokuje i manji tlak.  

makzy621 pet 16.6.2017 16:50

Aha, ja sam drukcije shvatio zadatak.

 

Evo ako nekog zanima dobro objasnjenje: 

"Pressure = nRT/V. If you mean increasing the mass of the same gas in the same space, then pressure increases, because more particles are hitting the walls per second. If you mean replacing the particles with the same number of more massive ones, then there will be no effect on the pressure."

Diplomirani pješak sub 17.6.2017 13:11

pV=nRT

V=konst

R=konst

T=konst

 

znači pošto su ove veličine konstantne, tlak ovisi o množini

p~n

 

množina n = m/M  (masa plina kroz molarna masa), a molarna masa je isto tu konstantna što znači da:

p~m/M

M=konst

p~m

 

znači da veća masa uzrokuje veći tlak odnosno što je manja masa to je manji tlak

Odeon pon 3.7.2017 10:08

zadatak ide otprilike ovako...zemlja aproksimirana kugla rotira oko vlastite osi i ima polumjer 6,371*10^6 m. Ubrzanje slobodnog pada na polu je 9,832 ms-2. Koliko je ubrzanje na fi geografske širine?

Fly598 uto 5.9.2017 09:22
kobrax008 kaže...

Molim vas ako netko zna drugi zadatak 

Iskreno, nisam baš neki fizičar, ali koliko se sjećam dok sam učio za maturu radio sam slične zadatke, pa evo, ali nisam siguran jeli točno.

ivapal sub 16.9.2017 19:03

zna li netko ovo rijesit? hvala 

 

U eksperimentu (Youngov eksperiment) sa dvije pukotine udaljene 0.15 𝑚𝑚 pruge interferencije formiraju se na zastoru koji je 75 𝑐𝑚 udaljen od pukotine.

Četvrta svijetla pruga formira se na udaljenosti 1.1 𝑐𝑚 od centralne pruge. Izračunati valnu duljinu upotrijebljene svjetlosti.

bajo7 sub 16.9.2017 20:31
ivapal kaže...

zna li netko ovo rijesit? hvala 

 

U eksperimentu (Youngov eksperiment) sa dvije pukotine udaljene 0.15 𝑚𝑚 pruge interferencije formiraju se na zastoru koji je 75 𝑐𝑚 udaljen od pukotine.

Četvrta svijetla pruga formira se na udaljenosti 1.1 𝑐𝑚 od centralne pruge. Izračunati valnu duljinu upotrijebljene svjetlosti.

 

Youngov eksperiment - izvor svjetlost ( recimo laser) ti proleti kroz dvije pukotine, kad prođe kroz pukotine, svejtlost interferira (valovi se zbrajaju/oduzimaju). Negdje kontruktivno (zbroje se) negdje destruktivno (oduzmu se) i zato dobivaš pruge svjetlosti i pruge (tamne) gdje nema svjetlosti uopče. To je šturo skroz o čemu se radi. 

 

 

y = (m*lambda*L)/d

 

pri čemu je:

y - udaljenost centralne pruge, od pruge koji ti je zadana/za koju želiš znati ( u ovom slučaju četvrta)
m - je samo broj pruge koja se traži ( u ovom slučaju četiri)
L - udaljenost zastora i pukotine
d - udaljenost pukotina jednih o druge
lambda - valna duljina


Obrni formulu i dobiješ valnu duljinu. 

Inače, otidji na google Dobuel slit experiment  i tu ti je sve lijepo nacrtano; pogledaj što su interferencija i difrakciju, nacrtaj sebi to sve po barem jednom i lako onda zapamtiš formule :)

ivapal ned 1.10.2017 14:27

moze pomoc oko ovog zadatka...zbunjuju me rjesenja pod c) i d)... hvala..

 

Kamen je bačen s vrha zgrade početnom brzinom 20𝑚/𝑠 vertikalno uvis. Zgrada je visoka 50 𝑚, kamen prolazi pored ruba krova pri padu.

Koristeći 𝑡=0 kao trenutak u kojem kamen napušta ruku bacača u početnom položaju, odredite:


a) vrijeme za koje kamen dosegne maksimalnu visinu,
b) maksimalnu visinu,
c) vrijeme za koje se kamen vrati na visinu s koje je bačen,
d) brzinu kamena u tom trenutku.

DoctorEvil ned 1.10.2017 15:43
ivapal kaže...

moze pomoc oko ovog zadatka...zbunjuju me rjesenja pod c) i d)... hvala..

 

Kamen je bačen s vrha zgrade početnom brzinom 20𝑚/𝑠 vertikalno uvis. Zgrada je visoka 50 𝑚, kamen prolazi pored ruba krova pri padu.

Koristeći 𝑡=0 kao trenutak u kojem kamen napušta ruku bacača u početnom položaju, odredite:


a) vrijeme za koje kamen dosegne maksimalnu visinu,
b) maksimalnu visinu,
c) vrijeme za koje se kamen vrati na visinu s koje je bačen,
d) brzinu kamena u tom trenutku.

a) v(t) = v0 - g*tmax = 0 iz cega slijedi tmax = 2.039 s.

b) s = vo*tmax - 0.5*g*tmax^2 = 20.39 m iznad vrha zgrade, znaci ukupno 70.39 m

c) s = 0.5*g*t^2 = 20.39, pocetna brzina je 0 jer kamen stane na putu prema gore i ide u slobodan pad. t = 2.039 s nakon sto je stao, ako se gleda od pocetka to je onda 4.078 s.

d) v = g*2.039 = 20 m/s

ivapal uto 3.10.2017 17:56

moze pomoc oko ovog zadatka..dobila sam da je brzina v=2.5 m\s kako izracunati smjer? hvala. :)

 

Kamion mase 𝑀=9000 𝑘𝑔 vozi brzinom 𝑉=5 𝑚/𝑠 u smjeru zapad-istok.

Sudari se s osobnim automobilom mase 𝑚=1000 𝑘𝑔 i brzine 𝑣=20 𝑚/𝑠 koja voze u smjeru 30° juozapadno.

Izračunajte brzinu i smjer gibanja vozila nakon što su se u sudaru spojila.

wAlpha sub 7.10.2017 23:00

Koristiš formulu za savršeni neelastični sudar ako se ne varam. Odaberi jedan referentni smjer, npr. lijevo na desno. Svi koji se kreću u tom pravcu, njihov iznos brzine unosit ćeš pozitivan, a ako se kreću suprotno, dakle s desna na lijevo, onda unosiš negativnu vrijednost brzine u jednadžbu.

 

Na kraju, ako rezultantna brzina ispadne pozitivna, sustav se nakon sudara giba u referentnom smjeru, inaće u suprotnom.

 

Sve su to vektori i vrijede pravila za računanje s vektoeima, ali u srednjoj to ne naglašavate jer se sve odvija na jednom pravcu i za njihovim uvođenjem zapravo nema potrebe.

martin5487 čet 30.5.2019 09:56

Bio bih jako zahvalan ako bi netko mogao da mi kaze kako treba resiti ovaj zadatak iz Valova.

Žica gitare oscilira frekvencijom 440Hz. Kolika ce biti frekvencija žice ako joj napetost povećamo za 10%.

Koko56 pon 18.5.2020 12:23

 

Ako neko zna nek mi pomogne, molin vas :

 

5.Dva učvršćena točkasta naboja međusobno su razmaknuta 10 cm. Jedan naboj ima 9 puta veći iznos količine naboja od drugog. Na koju udaljenost od većeg naboja treba postaviti treći naboj kako bi ukupna sila koja djeluje na njega bila jednaka nuli?

 

10.Kapljica ulja kuglastog oblika elektrizirana je do električnog potncijala od 0,4V. Koliko je takvih kapljica ulja skupljeno u novu kapljicu, također kuglastog oblika, čiji potencijal iznosi 6,4V?

 

12.Kondenzatori su spojeni kao na shemi. Njihovi kapaciteti iznose:

C1=1 μF,
C2=2 μF, C3=3 μF, C4=4 μF i C5=5 μF.

Odredite ukupni kapacitet spoja.
Spoj kondenzatora

[IMG]https://edutorij.e-skole.hr/share/proxy/alfresco-noauth/edutorij/api/proxy-guest/452e1469-e362-4711-abcb-6f535c3b5254/html/1743_knowledge_assessment.html[/IMG]

 

13.Električni kapacitet pločastog kondenzatora u zraku iznosi 48pF. Količina naboja koja je u njemu uskladištena iznosi 1,2μC. Koliki rad treba obaviti kako bi mu se ploče razmaknule na dvostruko veću udaljenost?

 

Molin vas da dobijen 2 ili 3. Ako neko želi može li mi pomoć sa zadacima iz fizike u 15 sati, bia bi mu jako zahvalan. Zato šta nastavnica stavlja retardirane zadatke.

 

Ako nekome bude tribala pomoć ja san na raspolaganju.

Dex.pwn uto 19.5.2020 08:32

12. Kondiće u paralelnom spoju računaš

C = C1+C2+.. Cn

Serijski spoj

1/C = 1/C1 +... 1/Cn

Prvo riješiš sve serije(ukoliko imaju više kondića), pa onda sve paralele

tomo007 sub 17.10.2020 18:47

Pozdrav, 

 

škola davno završena a obzirom da odem tu i tamo u ribolov zanima me jedno.

Ako bacim varalicu težine 30 grama, ona padne u more. Radi lakšeg računanja neka bude 0 brzina kad dotakne more. Za koliko je na dnu? Dubina 30 metara.

 

koliko metara u sekundi prolazi?

 

Jel se to računa sa drugi korijen iz 2h kroz g na kvadrat?

 

Hvala LP 

 

Top Bugovac sub 17.10.2020 19:57
tomo007 kaže...

Pozdrav, 

 

škola davno završena a obzirom da odem tu i tamo u ribolov zanima me jedno.

Ako bacim varalicu težine 30 grama, ona padne u more. Radi lakšeg računanja neka bude 0 brzina kad dotakne more. Za koliko je na dnu? Dubina 30 metara.

 

koliko metara u sekundi prolazi?

 

Jel se to računa sa drugi korijen iz 2h kroz g na kvadrat?

 

Hvala LP 

 

 Nije tako jednostavno. Vrijeme pada ti smanji jos i uzgon i otpor.

Inace, vrijeme se racuna kao drugi korijen iz (2h/g), ali samo za tijelo na koje djeluje samo gravitacija. Za tvoje to ne vrijedi jer djeluju jos uzgon i otpor.

 

edit2: Sad kad razmislim, ako mozes izmjeriti vrijeme koje je potrebno od zabacivanja do udaranja varalice u vodu, mozes izracunati dobru procjenu za koliko ce vremena pasti na dno

 

edit1:

Ovako, ne mozes pitati "koliko metara u sekundi prolazi?" uz pretpostavku da je 0 brzina kad dotakne more.
Zasto?

Zato sto pitanje "koliko metara u sekundi prolazi?" pretpostavlja da se tijelo cijelo vrijeme giba jednakom brzinom cijelo vrijeme. U tom slucaju uzgon je jednak gravitaciji pa nema vise sile koja ga ubrzava - dakle giba se jednakom brzinom cijelo vrijeme. Ako je pocetna brzina 0, onda nikad ne bi doslo do tla.

 

Mozes pretpostaviti ili da je brzina 0 kad dotakne more pa da se ne krece konstantnom brzinom ili da ima neku brzinu kad upadne, a da se u vodi krece konstantnom brzinom.

 

Postoji jos i jedan rubni slucaj, a to je da mozemo reci da je brzina varalice 0 kad dno varalice dotakne vodu, u tom trenutku jos nema uzgona pa postoji sila koja joj daje ubrzanje. No to je trenutno prekomplicirano, ali nije toliko tesko izvesti.

 

tomo007 sub 17.10.2020 20:07

Ok, nije da mi treba točno točno, već ono okvirno da znam po sekundi koliko tone i da mogu brojati. Shvaćam šta govoriš. Zato sam odmah rekao da mi treba ono full prosto. Jer ako idem u detalje onda sve kreće od zamaha štapom itd. Brzine udara u vodu i sve ostalo. 

Hvala na pomoći

Top Bugovac sub 17.10.2020 20:20
tomo007 kaže...

Ok, nije da mi treba točno točno, već ono okvirno da znam po sekundi koliko tone i da mogu brojati. Shvaćam šta govoriš. Zato sam odmah rekao da mi treba ono full prosto. Jer ako idem u detalje onda sve kreće od zamaha štapom itd. Brzine udara u vodu i sve ostalo. 

Hvala na pomoći

 Napisao sam edit dok si ti odgovarao.

 

ako mozes izbrojati koliko je trebalo varalici da padne u vodu, onda mozes izracunati dobro koliko je varalici potrebno da padne na dno

tomo007 sub 17.10.2020 21:06
Top Bugovac kaže...
tomo007 kaže...

Ok, nije da mi treba točno točno, već ono okvirno da znam po sekundi koliko tone i da mogu brojati. Shvaćam šta govoriš. Zato sam odmah rekao da mi treba ono full prosto. Jer ako idem u detalje onda sve kreće od zamaha štapom itd. Brzine udara u vodu i sve ostalo. 

Hvala na pomoći

 Napisao sam edit dok si ti odgovarao.

 

ako mozes izbrojati koliko je trebalo varalici da padne u vodu, onda mozes izracunati dobro koliko je varalici potrebno da padne na dno

 Možeš mi ovo pojasniti kako? 

 

Jer bacam s obale, ne znam koliko daleko odleti ni kojom brzinom. Mogu izbrojati vrijeme i to je sve. 

 

 

Top Bugovac sub 17.10.2020 22:42
tomo007 kaže...
Top Bugovac kaže...
tomo007 kaže...

Ok, nije da mi treba točno točno, već ono okvirno da znam po sekundi koliko tone i da mogu brojati. Shvaćam šta govoriš. Zato sam odmah rekao da mi treba ono full prosto. Jer ako idem u detalje onda sve kreće od zamaha štapom itd. Brzine udara u vodu i sve ostalo. 

Hvala na pomoći

 Napisao sam edit dok si ti odgovarao.

 

ako mozes izbrojati koliko je trebalo varalici da padne u vodu, onda mozes izracunati dobro koliko je varalici potrebno da padne na dno

 Možeš mi ovo pojasniti kako? 

 

Jer bacam s obale, ne znam koliko daleko odleti ni kojom brzinom. Mogu izbrojati vrijeme i to je sve. 

 

 

Vrijeme je dovoljnp

ako bacis tijelo u vis (pod kutom ili kako god), vrijeme koje je potrebno tijelu da dodje gore je jednako vremenu koje je potrebno tijelu da padne dolje
brzina (prema dolje, ne i u stranu - ali samo te prema dolje zanima) je gravitacijska konstanta puta (vrijeme kroz dva) na kvadrat

Odnosno: g*(t/2)^2 . Ovdje je t/2 jer racunamo t kao vrijeme od zabacivanja do pada. Kad podijelis kroz dva dobijes vrijeme koliko je islo od najvise tocke do vode.

 

Ta brzina ti je pocetna brzina. I sad imas formulu da je put s = gt^2/2 + v0*t, gjde ti je sad t zapravo vrijeme zaustavljanja, a s ti je dubima (30m).

I dobijes: t = -T/2 + sqrt(g^2 * T/4 + 2*g*s)/g
Gdje je T ono vrijeme od zabacivanja do pada u vodu, g ti je 9.81, a s ti je 30

 

 

Kasnim na pivo, sutra provjerim racun

 

edit:

cini se oke, al ja bih htio da jos netko provjeri

tomo007 pon 19.10.2020 10:09
Top Bugovac kaže...
tomo007 kaže...
Top Bugovac kaže...
tomo007 kaže...

Ok, nije da mi treba točno točno, već ono okvirno da znam po sekundi koliko tone i da mogu brojati. Shvaćam šta govoriš. Zato sam odmah rekao da mi treba ono full prosto. Jer ako idem u detalje onda sve kreće od zamaha štapom itd. Brzine udara u vodu i sve ostalo. 

Hvala na pomoći

 Napisao sam edit dok si ti odgovarao.

 

ako mozes izbrojati koliko je trebalo varalici da padne u vodu, onda mozes izracunati dobro koliko je varalici potrebno da padne na dno

 Možeš mi ovo pojasniti kako? 

 

Jer bacam s obale, ne znam koliko daleko odleti ni kojom brzinom. Mogu izbrojati vrijeme i to je sve. 

 

 

Vrijeme je dovoljnp

ako bacis tijelo u vis (pod kutom ili kako god), vrijeme koje je potrebno tijelu da dodje gore je jednako vremenu koje je potrebno tijelu da padne dolje
brzina (prema dolje, ne i u stranu - ali samo te prema dolje zanima) je gravitacijska konstanta puta (vrijeme kroz dva) na kvadrat

Odnosno: g*(t/2)^2 . Ovdje je t/2 jer racunamo t kao vrijeme od zabacivanja do pada. Kad podijelis kroz dva dobijes vrijeme koliko je islo od najvise tocke do vode.

 

Ta brzina ti je pocetna brzina. I sad imas formulu da je put s = gt^2/2 + v0*t, gjde ti je sad t zapravo vrijeme zaustavljanja, a s ti je dubima (30m).

I dobijes: t = -T/2 + sqrt(g^2 * T/4 + 2*g*s)/g
Gdje je T ono vrijeme od zabacivanja do pada u vodu, g ti je 9.81, a s ti je 30

 

 

Kasnim na pivo, sutra provjerim racun

 

edit:

cini se oke, al ja bih htio da jos netko provjeri

Znači, ako leti :

3 sekundi, dubina 30 metara, cca 60 sekundi

 

5 sekundi, dubina 30 metara, trebati će cca 58.62 sekunde

 

jesam dobro izračunao?