MasterG pet 8.11.2019 11:20

Pozdrav ekipa...evo totalno sam se nabrijao da kupim Ender 3, sad je neka akcija na aliexpressu pa bih uzeo za 1700kn:

 

Ender 3 PRO

Stakleni bed

aluminijski extruder

2kg fillamenta

silent motherboard

 

E sad...vidim da se od programa može koristiti SolidWorks (koji aktivno koristim već perko 5god, pa ne vjerujem da ću iamti problema sa time).

Ali malo me brinu/bune ove temperature i generalno postavke...koliko je to komplicirano i da li je izgledno nešto generalno zajeb*** na printeru 

Manzi pet 8.11.2019 12:20

Što se tiče programa, Solidworks je CAD/CAM program, za potrebe printera, treba ti Slicer, program koji 3D model pretvara u naredbe koje 3D printer prepoznaje (gcode). Sliceri su Cura, Slic3r , Simplify3D i slični. Što se tiče temperatura, to se sve namješta u sliceru

Rodić pet 8.11.2019 15:28

Kao sto je receno, sve imas na netu, gledaj sve i polako  pri slaganju printera i kalibriranja, manje problema ces imati kasnije. 3D printanje je za vecinu ljudi hobby u kojem ces se i puno puta frustrirati em zbog filamenta koji se zacepi pa neravne ploce itd, itd. 

MasterG pet 8.11.2019 16:22

e to, mislio sam odmah uzeti par nozzlea...kad se začepi jel ga odčepite nekako iglom ili nešto drugo? ili se mora staviti novi nozzle. Ma znam to bi i meni bio hobby za učenje i zezanciju više :)

Rodić pet 8.11.2019 16:27

Nozzle se relativno lako odcepljuje, cuvaj prste da se ne opeces ipak pricamo o temp od cca 210°c, kad je ugrijana mozes iglom cistiti. Iglu dobijes i sa Enderom u kutiji uz jednu nozlu viska, nozle si mozes slobodno jos uzeti jer su jeftine za veliku kolicinu, medjutim ne trose se jako brzo ako koristis normalne tipove plastike.

Solo761 sri 13.11.2019 08:34

U pravilu i kada se ponaša kao začepljen nije do mlaznice. Imao sam nekoliko puta te simptome na printerima, no uvijek je stvar bila da se pomakla PTFE cijev (ili u početku dok nisam znao te cake ju ja nisam dobro stavio) i napravi se mali prostor između "grla" i mlaznice u kojemu se skupi plastika i onda kda gura filament ima kao membranu kroz koju mora proći i tamo zapinje. Tj. desi se ovo https://imgur.com/f29jkl5

 

 

Evo zgodnog videa o problemtici

 

https://www.youtube.com/watch?v=OzRAVkXjw3I

 

Razlika je jedino što ovdje ima "grlo" u koje PTFE cijev ide do polovice, a dalje je metal, a u grlu koje je standardno na Enderima (i mom Tornadu) PTFE cijev ide do mlaznice. No problematika je ista, ako se PTFE malo pomakne prema nazad napravi se procijep u kojemu se skupi plastika i onda zapinje. Isto kao što u videu pokažu što se desi ako mlaznica ne sjedne do kraja na grlo pa isto nastane takav procijep.

Jedino što ja dodatno napravim na svojim hotendovima je da na navoj mlaznice i "grla" koji se šarafe u heatblock stavim malo teflonske trake (ono što se koristi za cijevi za vodu, centralno, itd... tako da bolje dihta i da mi plastika ne može procuriti oko navoja ako se nešto nepredviđeno dogodi.

 

*edit*

 

Baš nakon što kliknuh pošalji nađem blog sa točno ovom problematikom i enderom :D

http://sispla3d.com/2019/06/09/how-to-unclog-the-extruder/

Rodić pet 15.11.2019 17:20
MasterG kaže...

očekujte brdo pitanja XD

 

EDIT:

usput možete napisat i neke razloge zašto sam to kupio, da se mogu opravdat ženi 

 Nema bas opravdanja, samo razbij neku rucku ili nesto u kuci i napravi model i isprintaj, odmah osmijeh na licu 

Solo761 pon 18.11.2019 07:46
MasterG kaže...

očekujte brdo pitanja XD

 

EDIT:

usput možete napisat i neke razloge zašto sam to kupio, da se mogu opravdat ženi 

 

Možeš isprintati beštek, čaše, šalice... ali ne bih pio iz njih :D. "Food safe" printanje je posebna tema i ispise bi trebalo malo dodatno tretirati da se mogu koristiti za takve namjene:D

 

Ali eto, možeš isprintati vrtne ukrase, ukrasne tegle i teglice za cvijeće i slično :D.

MasterG pon 18.11.2019 09:29
Solo761 kaže...
MasterG kaže...

očekujte brdo pitanja XD

 

EDIT:

usput možete napisat i neke razloge zašto sam to kupio, da se mogu opravdat ženi 

 

Možeš isprintati beštek, čaše, šalice... ali ne bih pio iz njih :D. "Food safe" printanje je posebna tema i ispise bi trebalo malo dodatno tretirati da se mogu koristiti za takve namjene:D

 

Ali eto, možeš isprintati vrtne ukrase, ukrasne tegle i teglice za cvijeće i slično :D.

 nemamo vrt...a u kući nam je jedina biljka neki bog kaj ni ona nemre ubit...dakle kaktus joj rikne koliko je dobra sa biljkama XD

 

ali ajd, moram popravit usisavač - pukla cijev, pa ću neku redukciju napravit

vidio sam par ukrasni vaza - pa reko da stoje prazne - možda budu glow in the dark materijal XD

Rodić čet 21.11.2019 19:50
Manzi kaže...
Ekipa, gdje kupujete plastiku? Neki dan bio u chipoteci i praktički više nemaju ništa. A super mi je odgovarala linija od devil designa

 3D jake ima dosta dobru plastiku, ja ju koristim. Salju iz Austrije i ugl ti je u roku 3 dana na adresi.

XXX-Man čet 21.11.2019 21:55

Cijene koje vidiš su cijene koliko platiš, samo odaberi € za svaki slučaj.

 

Jeftino je, ali isplati se tek ako više naručuješ jer je poštarina 15€ po pošiljci, za 1kg neisplativo, dok za više se isplati.

Rodić čet 21.11.2019 22:29
XXX-Man kaže...

Ne izgleda mi baš jeftino...

 Koliko para toliko muzike, probao sam dosta jeftinih rola i katastrofa su, radje platim malo vise za kvalitetnu plastiku, ima par jeftinijih ali ih ovdje ne prodaju.

Solo761 pon 25.11.2019 14:26

Na www.3djake.com imaju akciju, popusti im idu do 30%, naručio sam si par filamenata, ok su mi njihovi ecoPLA, naručio sam i probno rolicu od 250g "glow in dark" PLA, malo sam skeptičan oko njega jer su glow in the dark filamenti abrazivni pa pojedu mlaznicu, no za probu kako to izgleda će 250g će valjda biti ok. Naručio sam i extrudr marku, biofusion porodica, izgledaju metalik pa da vidimo kako će to biti, npr. https://www.3djake.com/extrudr/biofusion-blue-fire :)