Razni softverski problemi

Unexpected Windows 10 shutdown

ReverseFlash ned 16.6.2019 21:36

Znači, ugasilo mi se računalo usred igranja PUBGa, sumnjam na nenormalne temperature koje vladaju ovih tjedana. Odjednom se znači samo od sebe računalo ugasilo, pretpostavljam da se zaštiti. Imam 5 zasebnih ventilatora, od toga 2 upuhuju a 3 ispuhuju zrak, tako da mi nije jasno zašto je temperatura problem. Isto tako, termalna pasta je zamjenjena nedavno. Pa ako mi može netko reći kako da potvrdim uzrok gašenja računala? Hvala

 

https://prnt.sc/o2mk8b

 

https://prnt.sc/o2mkb6

WithSkill pon 24.6.2019 15:33

Za airflow, bolje ti je imati 3 ventilatora koja upuhuju i 2 koja ispuhuju. Trenutno kako ti je složeno, nemaš dobru kompresiju zraka unutar kučišta.

Što se tiče temperatura. Skini si throttlestop da možeš pratiti temperature po jezgrama. Također, skini si ASUS GPU Tweak II (nevažno što grafička nije ASUS), i tamo si pod fan options stavi user define i stavi da na 40°C ventilatori rade na 40%, a na 59°C ventilatori rade na 100% (treba napraviti "krivulju").

Zatim odigraj PUBG i nakon sat vremena provjeri sve temperature (CPU i GPU).

Ako su temperature u redu, napravi memtest.

Posmatrač čet 27.6.2019 07:31
WithSkill kaže...

Za airflow, bolje ti je imati 3 ventilatora koja upuhuju i 2 koja ispuhuju. Trenutno kako ti je složeno, nemaš dobru kompresiju zraka unutar kučišta.

Što se tiče temperatura. Skini si throttlestop da možeš pratiti temperature po jezgrama. Također, skini si ASUS GPU Tweak II (nevažno što grafička nije ASUS), i tamo si pod fan options stavi user define i stavi da na 40°C ventilatori rade na 40%, a na 59°C ventilatori rade na 100% (treba napraviti "krivulju").

Zatim odigraj PUBG i nakon sat vremena provjeri sve temperature (CPU i GPU).

Ako su temperature u redu, napravi memtest.

 Kako je bolje da 3 upuhuju a 2 ispuhuju???? Pogotovo ako su ventovi istog protoka ili cak ovi sto ispuhuju slabijeg protoka? U tom slucaju ce ti topal zrak ostajati u kucistu....

Uvijek ono sto ispuhuju trebaju biti ukupno istog ili veceg protoka zraka kako bi se topal zrak odvodio iz kucista. Idelano je da je ukupan protok ususisnih i izduvnih ventilatora isti jer onda kontrolises kretanje zraka i sisguran si da idu preko hladnjaka i filtera zraka. Ako su izduvni veceg protoka onda odna ce uvlaciti zrak mimo filtera ali se topal zrak nece zadrzavati u kucistu.....

WithSkill čet 27.6.2019 21:48

Po svojem osobnom iskustvu i nahođenju sam dao savjet jer sam imao pregršt kućišta u zadnjih 15 godina, ali i dalje.. ovisi o kućištu i airflow dizajnu. Tipa ja imam 2x 120mm front, 1x120mm back. I stavio sam tako jer jedan ventilator baca hladan zrak na CPU (a na procu imam 2x 120mm push-pull), a drugi ventilator baca hladan zrak na GPU koja isto tako dobiva hladan zrak, a topli ispuhuje van.

 

"Opinions on positive versus negative pressure is mixed. Most people opt for a more balanced approach, leaning slightly toward negative air pressure (for theoretical cooling) or positive air pressure (for less dust buildup), and we’d probably recommend something in the middle there. In reality, PC cases are so far from being a sealed environment that the difference is probably negligible."

Damir22 čet 27.6.2019 22:39

Jednako ste u pravu i jednako ste u krivu...

 

Ovdje se uopce ne radi o losem airflowu, ako se kompjuter toliko pregrijava da se desava shutdown, nema tih ventilatora i tog airflowa koji ce to sprijeciti, uzrok je u necem drugom, i to prvo treba rjesiti.

 

Dalje, mi uopce neznamo o kojim temperaturama se ovdje radi, tako da bi jako pomogle neke informacije poput temperatura u idleu, temperatura tijekom normalnog koristenja, pod primeom i slicno.

 

Dodatno, postavke, overclock da ili ne, koja voltaza, previse je tu informacija.

 

Bolji airflow samo pomaze boljoj cirkulaciji zraka kroz kuciste, da se ne stvaraju "hot" zone oko odredjenih komponenti, ali taj airflow nista fizicki ne hladi (ako i hladi to je zanemarivo i slucajno), tako da, ako uzmes da ubacujes zrak koji je temperature od 35C (nema klime recimo), temperatura komponenti koje se ne zagrijavaju ce biti uvijek oko tih 35, stupanj dva nize, ili par stupnjeva vise, ovisno koliko su direktno na protoku zraka.

 

Znaci, uzmi da su ti sve komponente na temperaturi od 40-60C unutar kucista, temperature procesora u idleu bi trebale biti vrlo slicne, uz temperaturu zraka od +35C. Dakle, to su neke "normalne temperature".

 

Takodjer, throttlanje ces primjetiti puno prije nego sto procesor dodje do kriticne temperature da se ugasi, ako se tako nesto ne pojavljuje, tesko da je uzrok temperatura...

 

Ali sve je ovo nagadjanje, prvo hwinfo, pogledaj si temperature u razlicitim uvjetima koristenja, onda mozemo istrazivati dalje....

ihush pet 28.6.2019 14:12

-ne.. kontroler (diskovi, memorija..) postane nestabilan na 50-60.. samo cpu-vga mogu na 80-100 (i više) ovisno kako koji bios (i firmware uređaja) ima postavljen alarm-gašenje..).

-industrijski standard za 'normalne' komponente je -15 do +50c.. recimo sobno 20-40c je prosjek/sredina.

-naravno da cpu i gpu kao izvor daleko viših temperatura mogu na više, oni su izvor, dok airflow služi samo tome da se ostatak komponenti ne dinsta, do određene mjere, uobičajeno +-10c od najboljeg do lošeg (zatvorenog). Veći problem je fizička udaljenost tj blizina izvora topline npr nvme-ssd ispod vga i cpu.. najgore mjesto, napajanja su bila gore, sad su dolje (atx MT format).. pošto se toplina diže, vga-cpu su direktno zagrijavale napajanje dok napajanje nije takav izvor koji bi osjetno zagriavoa vga-cpu.. pa je na dnu bolje za napajanje nego na vrhu itd. ali je sve to unutar standarda ok, zanemarivo i radilo je desetljećima bez posebih kvarova koji bi time bili uzrokovani (ventilacija, dobra-loša..). Naravno, sva elektronika voli hlađenje..

 

npr prosječan hdd će imati 35-45c .. preko 50+ mogući problemi (i termička rekalibracija.. automatika, do 60c..) Da se hdd nalazi na mjestu nvme ili napajanja, skuhao bi se, dok u normalnom rasporedu sasvim ok radi, može i neki vent koji će preko njega upuhavati zrak i gurati ga iza.. da je obrnuto ''disnstao bi se'.. i vrlo brlo bi imali problem no sam raspored 99% kućišta je takav da tog problema nema, kao prirodno strujanje zraka.

 

-najsmješnije kad se počne toliko precizno ići u krajnost, pa krenu i formule o protoku usisno-ispušnih ventilatora.. smiješno, uzmite usisavač i nadrukajte nekoliko atmosfera tlaka, izlazi van bez ispušnog ventilatora.. jer je sve šuplje. Ventilator uopće ne mora biti usisno-ispušno postavljen, to je samo usmjeravanje-protok, tj tad možemo znati gdje koji (topliji-hladniji) zrak ide.. dok bi u zatvorenom loncu (kuhanje) sve bilo u statističkom prosjeku-jednako. Komponente će jednako pouzdano desetljeće raditi npr na stolu bez ventilatora ili nekog airflowa. Ako tu istu komponentu stavimo u ekspeed lonac, nikakav vent mu neće pomoći, jer će samo propuhivati jednako vruć zrak. itd..

 

-malo realnosti nije na odmet :) ostalo su samo vrućeljetne priče i zgode :)))

boxer pet 28.6.2019 14:58
ReverseFlash kaže...

Znači, ugasilo mi se računalo usred igranja PUBGa, sumnjam na nenormalne temperature koje vladaju ovih tjedana. Odjednom se znači samo od sebe računalo ugasilo, pretpostavljam da se zaštiti. Imam 5 zasebnih ventilatora, od toga 2 upuhuju a 3 ispuhuju zrak, tako da mi nije jasno zašto je temperatura problem. Isto tako, termalna pasta je zamjenjena nedavno. Pa ako mi može netko reći kako da potvrdim uzrok gašenja računala? Hvala

 

https://prnt.sc/o2mk8b

 

https://prnt.sc/o2mkb6

 Instaliraj MSI Afterburner i namjesti postavke da pratiš temperature GPU i CPU, isto tako preporučili su ti HWinfo (odličan program) za praćenje mnogo parametara koji ti može ukazati na mogući problem. Problem je što ne znamo temperature jer ih nisi naveo da bi ih stavili u negativni kontekst, jer tu može biti i drugih faktora koji će ti ugasiti PC.