Razni softverski problemi

Korištenje Admina za svakodnevan rad?

Jurassic Park sri 18.9.2019 14:21

Pozdrav svima,

 

imam par pitanja vezano uz profile.

-Da li mogu koristiti profil administratora na Windowsima 10 za svakodnvenu upotrebu (igranje,skidanje,prženje)?

-Da li je bolje stvoriti i koristiti local user,Windows account ili admina?

-Kada sam koristio local user,nisam mogao instalirati neke programe.Kada sam ih instalirao,oni bi se instalirali na adminov račun,a na local user bi ostala samo instalacijska ikona.Kako da dozvolim standard useru da ima više ovlasti,a da nije admin?

-Nakon korištenja local usera,profil mi se jednostavno izbrisao.Kada sam se ponovo pokušao logirati ostao mi je samo admin,znate li zašto?

 

 

Jurassic Park čet 19.9.2019 05:37

Evo,pošto mi nitko nije odgovorio,odlučio sam se za Administratora.

Molio bi samo ako mi netko može reći kako da se automatski logiram kao administrator?

Kada mi se PC pali,onda mi se prvo sam pokuša logirati u local account istog imena kao i administratorski,te mi kaže da je lozinka kriva.

Tada moram kliknuti na administratorski account i onda unijeti lozinku odnosno pin.

 

Možete li mi reći kako da se logiram automatski,ili barem kako da mi administrator bude prvi izbor za logiranje?

 

Lijep pozdrav

spiderhr čet 19.9.2019 11:46

Kod instalacije u Admin dijelu aplikacije pitaju za samo jednog korisnika ili sve. Označiš sve i stvar riješena.

Koristiti Administratora je izazivanje vraga. Bolje koristiti lokalno korisnika.

 

Sve možeš raditi normalno osim instalacije programa ali uvijek program možeš raspakirati u mapu ako je portabilna verzija i koristiti ga.

Father_Dougal čet 19.9.2019 12:17
spiderhr kaže...

 

Sve možeš raditi normalno osim instalacije programa ali uvijek program možeš raspakirati u mapu ako je portabilna verzija i koristiti ga.

Koliko je teško izvući shortcut ukoliko to ne napravi installer?
Ne radim kao administrator otkako su došli Windows 2000, nisam nikad imao nikakvih problema osim mojeg neznanja.

Jurassic Park čet 19.9.2019 13:56
Posmatrač kaže...

www.google.com windows 10 autologin....

 

 

Koliko je ovo tesko?

 
Nije teško,probao sam,ali kad god sam tražio,vidio sam da se korisnici žale da ta opcija u 2019-oj ne radi.

spiderhr kaže...

Kod instalacije u Admin dijelu aplikacije pitaju za samo jednog korisnika ili sve. Označiš sve i stvar riješena.

Koristiti Administratora je izazivanje vraga. Bolje koristiti lokalno korisnika.

 

Sve možeš raditi normalno osim instalacije programa ali uvijek program možeš raspakirati u mapu ako je portabilna verzija i koristiti ga.

 Da li je moguće sve što sam instalirao i podesio na Administratorskom računu nekako prebaciti bez da radim copy/paste,jer ne znam kako da prebacim instalirane programe.

Radio sam 8 sati da sve namjestim na administratoru,sad sve ispočetka mi se stvarno neda ako nije nužno.

spiderhr čet 19.9.2019 14:16
Father_Dougal kaže...
spiderhr kaže...

 

Sve možeš raditi normalno osim instalacije programa ali uvijek program možeš raspakirati u mapu ako je portabilna verzija i koristiti ga.

Koliko je teško izvući shortcut ukoliko to ne napravi installer?
Ne radim kao administrator otkako su došli Windows 2000, nisam nikad imao nikakvih problema osim mojeg neznanja.

 

na W10 ne znam ali kaj probao nije baš tak jednostavno...

 

Jurassic Park kaže...
Posmatrač kaže...

www.google.com windows 10 autologin....

 

 

Koliko je ovo tesko?

 
Nije teško,probao sam,ali kad god sam tražio,vidio sam da se korisnici žale da ta opcija u 2019-oj ne radi.

spiderhr kaže...

Kod instalacije u Admin dijelu aplikacije pitaju za samo jednog korisnika ili sve. Označiš sve i stvar riješena.

Koristiti Administratora je izazivanje vraga. Bolje koristiti lokalno korisnika.

 

Sve možeš raditi normalno osim instalacije programa ali uvijek program možeš raspakirati u mapu ako je portabilna verzija i koristiti ga.

 Da li je moguće sve što sam instalirao i podesio na Administratorskom računu nekako prebaciti na lokalni?

Radio sam 8 sati da sve namjestim na administratoru,sad sve ispočetka mi se stvarno neda ako nije nužno.

 

Napravi lokalni acc i pogledaj. Trebao bi imati sve jer Admin je za administriranje Windowsa, korisnik koji nema admin prava nemože puno brljati po kompu.

Jurassic Park čet 19.9.2019 14:45
spiderhr kaže...
Father_Dougal kaže...
spiderhr kaže...

 

Sve možeš raditi normalno osim instalacije programa ali uvijek program možeš raspakirati u mapu ako je portabilna verzija i koristiti ga.

Koliko je teško izvući shortcut ukoliko to ne napravi installer?
Ne radim kao administrator otkako su došli Windows 2000, nisam nikad imao nikakvih problema osim mojeg neznanja.

 

na W10 ne znam ali kaj probao nije baš tak jednostavno...

 

Jurassic Park kaže...
Posmatrač kaže...

www.google.com windows 10 autologin....

 

 

Koliko je ovo tesko?

 
Nije teško,probao sam,ali kad god sam tražio,vidio sam da se korisnici žale da ta opcija u 2019-oj ne radi.

spiderhr kaže...

Kod instalacije u Admin dijelu aplikacije pitaju za samo jednog korisnika ili sve. Označiš sve i stvar riješena.

Koristiti Administratora je izazivanje vraga. Bolje koristiti lokalno korisnika.

 

Sve možeš raditi normalno osim instalacije programa ali uvijek program možeš raspakirati u mapu ako je portabilna verzija i koristiti ga.

 Da li je moguće sve što sam instalirao i podesio na Administratorskom računu nekako prebaciti na lokalni?

Radio sam 8 sati da sve namjestim na administratoru,sad sve ispočetka mi se stvarno neda ako nije nužno.

 

Napravi lokalni acc i pogledaj. Trebao bi imati sve jer Admin je za administriranje Windowsa, korisnik koji nema admin prava nemože puno brljati po kompu.

 Evo,napravio sam local acccount koji mi je po defaultu local-administrator.Također mi je sve prebačeno na njega.To mi je automatski riješilo problem manualnog logiranja,iako se bojim da ako se sign in-am  na Microsoft Account sa ovim local-administrator da ću morati ponovo upisivati password svaki put kad se logiram.

Samo me još zanima,da li ću moći s ovim local-administrator accountom sve skinute programe normalno instalirati i da li uopće ima razlike između local-administratora i onog ''originalnog'' administratorskog računa na kojem sam radio 8 sati?

Jurassic Park čet 19.9.2019 15:45
e46 kaže...
kakve su ovo gluposti..tvoj acc nek bude admin i amen. ako jos netko koristi komp osim tebe, slozi mu lokalca i bez brige si. pa ne koristis komp prvi put??

 Da li ima razlike između local-admin kojeg sam napravio i originalnog admin računa,jer mi je sa local-admin riješen problem passworda.

spiderhr pet 20.9.2019 08:23
e46 kaže...
kakve su ovo gluposti..tvoj acc nek bude admin i amen. ako jos netko koristi komp osim tebe, slozi mu lokalca i bez brige si. pa ne koristis komp prvi put??

 Zašto bi bile gluposti? Treba imati korisnika koji nema admin prava radi virusa i inih sranja.

 

Jurassic Park kaže...
e46 kaže...
kakve su ovo gluposti..tvoj acc nek bude admin i amen. ako jos netko koristi komp osim tebe, slozi mu lokalca i bez brige si. pa ne koristis komp prvi put??

 Da li ima razlike između local-admin kojeg sam napravio i originalnog admin računa,jer mi je sa local-admin riješen problem passworda.

 

Kada si običan korisnik bez admin prava onda ne možeš instalirati programe nego to radi administrator. Ovako kada imaš korisnika bez admin prava si sigurniji od nametnika.

ihush pet 20.9.2019 11:08
spiderhr kaže...
e46 kaže...
kakve su ovo gluposti..tvoj acc nek bude admin i amen. ako jos netko koristi komp osim tebe, slozi mu lokalca i bez brige si. pa ne koristis komp prvi put??

 Zašto bi bile gluposti? Treba imati korisnika koji nema admin prava radi virusa i inih sranja.

 

Jurassic Park kaže...
e46 kaže...
kakve su ovo gluposti..tvoj acc nek bude admin i amen. ako jos netko koristi komp osim tebe, slozi mu lokalca i bez brige si. pa ne koristis komp prvi put??

 Da li ima razlike između local-admin kojeg sam napravio i originalnog admin računa,jer mi je sa local-admin riješen problem passworda.

 

Kada si običan korisnik bez admin prava onda ne možeš instalirati programe nego to radi administrator. Ovako kada imaš korisnika bez admin prava si sigurniji od nametnika.

-da, tako je to zamišljeno. Tako bi teoretski trebalo biti, sigurnost. ... ali nije. :)

-jer, od virusa-malwarea te štiti antivirus, ne sam user-admin. Ako antivirus prepozna-zaustavi prijetnju tad je nevažno koji je level acc. Ako ne zaustavi, tad će u zamišljenom scenariju juzer instalirati npr igru-crack s admin pravima i imati jednak problem samo što sad za pokretanje virusa nije kriv user nego admin :) + malware zna kako podići (elivirati) prava, da je to zaštita od virusa već bi bili istrebljeni. Recimo da je primarni izvor malwarea piraterija-igre-zabava .. a to juzer skida i pokreće-instalira. Preduvjet za instalirati igru je admin. To ne štiti, to je samo drugi acc koji će biti kriv za virus ako antivirus nije obavio svoj posao dok je svaki crack označen kao virus (jer je to tako u PC-IT industriji, jer je to piratski soft koji čačka po drugim appsima-sysu bez odgovarajućeg certifikata jer nije 'originalan' soft). Tad takav juzer ako želi koristiti takve pirat-sadržaje mora prihvatiti i rizik malwarea, pa je korištenje user ili admin acc samo petljanje s istim rezultatom. -jer to nije zaštita kad osoba ima prisutup, to je djelomična zaštita kad je stručna osoba admin u firmi koji ima kontrolu tj on tad po pretpostavci zna što radi a to bi trebao znati svaki juzer ako želi biti user tj korisnik računala kao i vozač auta. Isti odnos je djeca-roditelji i sl. ali ni ja ni admin ne možemo štitit od virusa tj to može samo odgovarajuća aplikacija tipa antivirus koja tad štiti ili ne štiti.

itd itd..

 

-početna tema, problem .. juzer kemija s accountom, koristi (kao MSova navlakuša, jer to guraju) online login acc. Korisnik bira, kod instalacije, želi li lokalni ili online. Moja preporuka lokalni, tj ovisi što korisnik treba, ponekad postoji razlog za online, dok se uvjek može promijeniti-dodati. Online acc je problematičan, potrebna internet veza. Juzeri vole koristiti npr bez passworda, no ne postoji ništa mrežnog što može bez user&pass kombinacije a tako su recimo pogrešno navikli prije. .. to vidimo kao autologin želje i sl.

-previše zbunjujućih pa i pogrešnih preporuka nudi sam win, npr ''sigurniji PC''.. i nude sve zaštite accounta, enkripciju diska... a to su samo problemi, tj sve je ok dok sve radi. Kad se nešto desi tad je problem npr enkriptiran disk tj. tad nema spašavanja bez ključa a tog u pravilu nema itd i sl. ..

 

-zaključak. Instaliraj čisto, podesi kako želiš, online ili local.

-prvi kreirani acc ima ovlasti admina (ne acc pd nazivom 'admin', to je sys admin s administratorskim pravima, nekad se krostio, danas defaultno disebliran, služi za spašavanje i sl.).

-odavno admin nema 100% admin ovlasti tj ograničenja, npr UAC +gpo.. dok je samo pod admin ovlastima moguće takve stvari podešavati. Može se desiti da juzer isključi svoja prava i tad ne može ništa jer nije više admin. To je banalni problem koji jednostavno ospisuje kako je čitava priča oko zaštite besmislena, stvar znanja, klikanja pa i sreće. Običan korisnik (prosječan) nema dovoljno znanja za razumjeti sve ali ima 'ključeve auta'' i kao da osoba koja ne zna voziti ima auto, kao da isti taj ključ sad da drugoj (isto takvoj osobi) rezultat nije ništa sigurnije, jer u ovom slučaju ne postoje dva čovjeka-usera, nego je to jedan koji ima dva accounta, user i admin (uz moguće local-online). Tako da baš nikakva zaštita nije biti juzer, nego znanje i to ograničeno, jer i oni koji znaju dovoljno mogu pokupiti virus. Može me zaštititi antivirus, ponekad. Ponekad je važnije prije klika razmisliti jer tad pokrenemo ili preveniramo rizik-problem-virus.