somakuna sri 28.12.2016 19:43

Klase mreža:

 

Klasa A    0.0.0.0 do 127.255.255.255

Klasa B 128.0.0.0 do 191.255.255.255

Klasa C 192.0.0.0 do 223.255.255.255

 

Svaka mreža pripada određenoj klasi ovisno o rasponu IP adresa koje se pridjeljuju računalima na mreži. IP adresa je 32-bitni podatak predstavljen sa 4 broja odijeljena točkom. U stvari je binaran (0 i1), ali je vizualno lakše pratiti decimalne brojeve pa je i prezentiran u toj formi. Prvi i zadnji slotovi u podmreži su najčešće rezervirani za adresu mreže (prvi slot) i zadnji za broadcast (zadnji slot)..

 

Ante sri 28.12.2016 22:36
somakuna kaže...

Klase mreža:

 

Klasa A    0.0.0.0 do 127.255.255.255

Klasa B 128.0.0.0 do 191.255.255.255

Klasa C 192.0.0.0 do 223.255.255.255

 

Svaka mreža pripada određenoj klasi ovisno o rasponu IP adresa koje se pridjeljuju računalima na mreži. IP adresa je 32-bitni podatak predstavljen sa 4 broja odijeljena točkom. U stvari je binaran (0 i1), ali je vizualno lakše pratiti decimalne brojeve pa je i prezentiran u toj formi.Svaki broj može biti maksimalno 255, a od toga su 0 i 255 rezervirani tako da je moguće iskoristiti 254 mjesta.

0 i 255 su rezirvirani za broadcast i adresu mreže.

 

 

Meh, ko jos danas radi takvu klasifikaciju? Nisam nikad, niti cu ikad. 

 

Nisu nista 0 i 255 rezervirani, primjera radi 192.168.1.0/23 i 192.168.0.255/23 su potpuno legitimne ip adrese koje mozete koristiti.

 

S druge strane upisat 192.168.0.16/28 ili 192.168.0.31/28 za adresu je zapravo pogresno( da se razumijemo, s pokojim statickim unosom u ARP tablicu radit ce i to)

 

Subnetirajte ko ljudi, ne klasificirajte ko majmuni.

 

10.255.255.254/24 - potpuno ispravno

zapravo 10.255.255.255/31 potpuno ispravno i radi veza

 

Iskoristivost subneta varira ovisno o samom subnetu.

 

/28 (255.255.255.240 maska) ima (2^(32-28))-2 dodijeljivih/iskoristivih adresa -> 14

 

precrtano, nope, nope, to vrijedi samo ako je /24 subnet (netmask 255.255.255.0) ((2^(32-24))-2) = 254

 

boldano je ajde, tocno.

somakuna čet 29.12.2016 11:27

Bravo na trudu, naravno da ne mora biti 255 jer subnet može imati relativnan broj slotova. u /30 imaš dva hosta, gdje je npr 0 i 4.

 

Možda je malo krivo izjašnjeno, čemu primanje srcu kao da je uvrijeđena familija... 

ihush pet 30.12.2016 00:03
somakuna kaže...

Da baš sam napisao toliko opširno štivo da će neko ić to učit, daj molim te chill popi sok

Internet zagrijanoviću nisam pisao krivo nego nepotpuno.. to nije isto.

- tad je u pravu, tj ovaj tip informacija mora biti 100% točan, za učenje, ne ofrlje.. ili koji je smisao uz google/wiki + literaturu?

obrnuto, forum možeš raspravljati o konkretnom problemu, učiti, kritizirati.. upraov suprotno od tvojeg stava, tj sve se može kritizirati i nemaš baš nikakvog prava ljutiti se i sl. možeš samo argumetirano odgovoriti ili prijaviti nepristojnost, netočnost i sl.

 

npr kad se već uobičajeno govori o 32bitnoj ip adresi, možemo mak na konac pa reči da je to pogrešno, jer su to 4 osambitna broja, nije jedan 32bitni, tj točka je točka i ima ulogu, to su četiri broja, ne jedan. To je samo filozofski pogled, picajzliranje.. ništa što bi promijenilo nečije znanje (nabolje).

 

pa budi precizan, jer i nepotpuna informacija postane dezinformacija, ponovo, nema potrebe-smisao tavkog (netočnog ili nepotpunog) pisanja?.. Obrnuto, daj si stvarno truda i napravi nešto, to ću 'lajkati'.

fifa25 sub 18.2.2017 19:44

pozdrav ekipi
mozda nisam na pravom mjestu za upit ali mozda mi mozete pomoci.
imam provucene kablove za struju kroz "bužir" i sad bi do njega razvukao utp kablove bez "bužira" pa me zanima dali bi u tom slucaju struja mogla praviti smetnje na utp kabelu ?
i dali se smetnje mogu javiti na mjesta gdje se kablovi krizaju.

McVily77 čet 2.3.2017 13:01
fifa25 kaže...
pozdrav ekipi
mozda nisam na pravom mjestu za upit ali mozda mi mozete pomoci.
imam provucene kablove za struju kroz "bužir" i sad bi do njega razvukao utp kablove bez "bužira" pa me zanima dali bi u tom slucaju struja mogla praviti smetnje na utp kabelu ?
i dali se smetnje mogu javiti na mjesta gdje se kablovi krizaju.

 

Mogla bi. Svaki strujni tok stvara magnetno polje, a samo "U" u imenu ti kaže da je mrežni kabel neoklopljen ("unshielded"), samim time osjetljiviji na smetnje.

 

Mistake 4: Running cable in parallel with electrical cables

Data cabling used "UTP" — unshielded twisted pairs — to achieve its goals. The magnetic field generated by the low voltage running through the cable is a critical component of the communications chain. When you run this unshielded cabling in parallel with electrical cables, that magnetic field is disrupted and the communication becomes noisy and garbled. In many cases, transmissions will simply not make it from Point A to Point B. In other cases, transmission rates will slow to a crawl as communications are constantly retried.

If you have to go near electrical power lines, cross them in perpendicular instead.

The Unforgiven sri 22.5.2019 21:58

Ajmo jedno nubovsko pitanje.

Nedavno sam preselio u novi stan, Optima internet, WLAN postavljen na routeru.

Između routera i sobe di je moj PC je par zidova, no signal je uvijek na max (bar ga tako Windows očitava).

 

Problem je u tome što je brzina za qrac.

 

Pitanje je da li ću išta dobiti na brzini ako spojim router i svoj PC s kabelom? Tj. da li je moguće da će se brzine povećati, mada je i WiFi signal sad na max.

 

Tenks.

Djanini pon 2.8.2021 12:39

Neznam dali je ovo sto cu pitati ovde prikladno, ali ima veze sa mrezama..

 

Naime radi se o nemogucem dogadjaju kako mi ljudi kazu, a svjedok sam da se dogodilo.

 

Neki dan dok sam pricao sa prijateljima u vezi hakiranja kompjutera, sjetio sam se jednog meni cudnog dogadjaja od prije 15ak godina, kad su jos postojali modemi Dial up. Dok nije bilo ovog brzog interneta. Naime ja i brat smo imali svako svoj kompjuter, svako u svojoj sobi... i spajali smo se tada na te prastare 56k modeme, jer brzog interneta nije ni bilo...  I on i ja na svom kompu smo imali neku valjda gresku u softweru, jer kada bi iskljucili internet, nebi ostala stranica na browseru koja je bila zadnja, nego bi komp neku lijevu stranicu sam izbacio kod iskljucivanja dial up-a. Svaki puta tako neku stranicu na koju nismo ni isli.
Isto tako prilikom surfanja, i kada bi se ucitala stranica, modem je stalno nesto u pozadini radio, a sto, nemam pojma. Evo sad sto se bilo dogodilo, a nije moguce da se dogodilo. Prijatelji mi ne vjeruju i kazu da je to nemoguce, da smo se ja i brat najeli ludih gljiva. :D Moj i bratov komp nisu bili medjusobno nikako spojeni, ni mrezno niti ikako. Jedino smo koristili istu tel liniju za spajanje modemom na net. Ali dok je jedan spojen, drugi ne moze, nije se moglo niti telefon koristiti kad je netko na netu. Ja sam cesto citao neke tekstove na nekom sajtu. Cesto sam posjecivao stranicu od nekog tipa koja je imala ime tipa "hrcak/srce" i jos neki dodatak. Bili su objavleni neki tekstovi iz psihologije... I jedno vecer ja kod brata u sobi, on surfa tako i ide iskljuciti internet i kako kazem uvijek bi pri iskljucivanja interneta iskocila nekakva stranica... i iskoci stranica na koju sam ja cesto isao na svom kompu, (mozda svakih 5 dana) i to na bratovom kompu. Kaze brat, otkud ova tvoja sranja... kako je moguce da se to otvori na mom kompu, to je nemoguce jer nam nisu kompjuteri umrezeni... Tog dogadjaja sam se nedavno sjetio i spomenuo tako u drustvu i kazu prijatelji da je to nemoguce. I meni se cini nemoguce i nije mi stvarno jasno kako se to moglo dogoditi. Brat nikad nije isao na tu stranicu, kompjuteri nam nisu medjusobno bili umrezeni, koristili smo samo istu tel liniju za spajanje na internet preko dial up modema 56k.
Misterija da niti cia nebi mogla odgonetnuti...