Razni hardverski problemi

Stolno računalo-problem Shut Down-Turn on

Cobra33 pon 6.1.2020 14:09

Ovako,

Prije 7 dana počelo me zafrkavat stolno računalo, ne u samom radu, jer radi dobro, već imam problem što se ne može posve ugasiti. Naredbom Shut Down izvrši skoro sve, čuje se da se i HDD zaustavio, ali ventilatori i dalje radi pa je jedina opcija da ga zagasim držanje pritisnute tipke "Shut Down" 5 sec. ali do jučer su se mogli Win7 dignuti bez problema. Jučer je prvi put javio grešku na crnom ekranu nešto u stilu da ne može dignuti OS Win7/32 sa trenutnim postavkama, nego drugačije ili tako nekako. Kada sam izabrao ovu drugi opciju Win7 se digao bez problema. Danas se pak Windowsi 7 nisu ni digli prvi put. nije bilo onih 4 kuglica u boji, već se tu zablokirao. Prisilno sam ga resetirao i onda me pitao da li ga želim dignuti na zadnjoj dobroj "restore" točki. To sam odabrao i dignuo Windowse u roku 2 min. Sada me zanima u čemu bi mogao biti problem. Skenirao sam račulalo Kasperskim, onda Windows programima za otkrivanje virusa i nametnika i nije se pronašlo ništa. Napisao sam da kada se Windowsi 7 dignu, sve radi kako treba.

Računalo je staro sada već 12 god. i nikad nije mijenjano ništa u njemu osim dva diska prije 2 god. Isto tako ima problema ako ga ostavim u Hibernaciji. Sve se pogasi, ali onda nastaju slični problemi. Jedino kada uđe u "Sleep" mod, onda ga bez problema pokrenem pomakom miša. Ne znam da li mu je što naškodilo kada je nestalo struje 7 dana ranije. Tako i onako sam si uskoro zacrtao plan nabavke novog računala sa Win10, ali ne bi htio da mi se podaci izgube. Inaće SDD i HDD su stari 2 god. i njihovom provjerom sa softverima Hard Disk Sentinel, Chrystal Disk Info, HD Tone Pro nisam ništa našao. Aplikacija AIDA64 nije pronašla nikakav drugi kvar.

Da li je ovo hardverski ili softverski problem. ne znam kako se PC ponaša kada oslabi baterija za BIOS. Nije nikad mijenjana, a 12 god. nije malo.

 

nbdy32 pon 6.1.2020 16:20

Mislim da je napajanje malo dobilo, a i dosta je staro već ...

 

Otvoriti,naravno isključeno iz struje,vidjeti ima li koji napuhani kondenzator ...

 

Staviti sliku unutrašnjosti napajanja ...

Cobra33 pon 6.1.2020 17:00

Da, znam, struka mi je i elektronika. Znam da su tu visoki naponi. Samo nisam baš na ti sa dijelovima u računalu. Pogledat ću unutrašnjost napajanja ako se da otvorit i elektrolite. Koliko vidim naponi bar što ih pokazuje AIDA64 Engineer su OK.

Ajar pon 6.1.2020 17:19
Cobra33 kaže...

Da, znam, struka mi je i elektronika. Znam da su tu visoki naponi. Samo nisam baš na ti sa dijelovima u računalu. Pogledat ću unutrašnjost napajanja ako se da otvorit i elektrolite. Koliko vidim naponi bar što ih pokazuje AIDA64 Engineer su OK.

 more problema izbjegavaš onemogućivanjem hibernacije i sleep-načina (jednako za laptop ili desktop). dakle, računalo treba raditi ("pun gas") ili ne (isključeno - pravilno: kroz "shut down"). u slučaju problema s (mrežnom) strujom, napajanje prvo nastrada a simptomi mogu biti svakojaki: daje potreban napon ali ne konstantno; neki izlazi daju, neki ne; krepa totalno (niš se ne miče); računalo se samo isključuje/uključuje itd. iako većina napajanja ima pasivnu zaštitu, to samo znači da će pokušati (žrtvujući sebe) spriječiti oštećenje ostalih dijelova računala. mudar vlasnik učini ovako: obavezan ups s korekcijom napona i dovoljne snage (samo za računalo i monitor), prenaponska zaštita na zidnoj utičnici (dobro bi bilo i da ima mrežnu zaštitu = dodatnu utičnicu za mrežni kabel) i prije ups-a i svakako kvalitetno napajanje (80+ gold cert. najmanje + primjerene stvarne snage > za većinu kućnih naprava ispod 500-550W je besmislica) + sve navedeno međusobno uskladiti u smislu opterećenja, odn. U x I. o neophodnosti backupa (na, primjerice, vanjski disk + oblak itd.) smo tu već litanije ispisali. aj sad "poduzmi mjere" pa nam ostavi dojmove tu. 

Cobra33 pon 6.1.2020 18:42

Ne znam da li sam 5 puta upotrijebio Hibernaciju i spavanje. Sve je to bilo kako si napisao gašene i paljenje. A sve ovo što si napisao da napravi mudar vlasnik,to bi kao prvo koštalo, a i meni bi bio problem to smjestiti. Ono što imam je naponska letva sa nekakvom naponskom zaštiom i zaštitom od udara groma. Nije bila jeftina i nije mi baš na dohvat ruke. Ne mogu samo tako vidjet čija je. Uglavnom znam da sam pročitao na uputama da ta firma garanitra i isplaćuje štetu do 10.000€ ako se ustanovi da nije to spriječila. Neka Njemačka Firma sa 3 utičnica. ima ulaz i izlaz za mrežu i telefon, ali to nisam spojio. Kupljena kad i računalo prije 12 god. Nije neko smeće.

Ma ako je napajanje, ne znam da li mi se isplati sada kopovat novo. Probat ću ga otvorit i vidit te kondenzatore, kojih koliko vidim nema baš malo. Čak ne znam topčno koje je. Znam da ima ili je imao zaštitni znak, dijamant ili santu leda, tako nešto i mislim da je 500W.

Valentin17 pon 6.1.2020 18:53
Cobra33 kaže...

Ako imaš nekoga, posudi drugo napajanje za test. Ako imaš više modula RAM memorije, istestiraj jedan po jedan i u svim utorima.

Baterija koja se nalazi na matičnoj ploči košta 20 kn, izmjeni je. Napravi backup i napravi reinstall OSa da eliminiraš problem sa softwerom.

andrijam pon 6.1.2020 19:15

Ventilator od čega? Procesora ili napajanja? Ako je od napajanja onda je nešto u napajanju. Ako je od procesora, potraži na ploći 128pin qfp čip i pogledaj jel oko njega ima oštečenja. I Baterija je na kraju života. Ako je nestajalo struje možda je bios/ec korumptiran. Resetiraj bios ili ga postavi na default postavke.

Ajar pon 6.1.2020 19:54
Cobra33 kaže...

Ne znam da li sam 5 puta upotrijebio Hibernaciju i spavanje. Sve je to bilo kako si napisao gašene i paljenje. A sve ovo što si napisao da napravi mudar vlasnik,to bi kao prvo koštalo, a i meni bi bio problem to smjestiti. Ono što imam je naponska letva sa nekakvom naponskom zaštiom i zaštitom od udara groma. Nije bila jeftina i nije mi baš na dohvat ruke. Ne mogu samo tako vidjet čija je. Uglavnom znam da sam pročitao na uputama da ta firma garanitra i isplaćuje štetu do 10.000€ ako se ustanovi da nije to spriječila. Neka Njemačka Firma sa 3 utičnica. ima ulaz i izlaz za mrežu i telefon, ali to nisam spojio. Kupljena kad i računalo prije 12 god. Nije neko smeće.

Ma ako je napajanje, ne znam da li mi se isplati sada kopovat novo. Probat ću ga otvorit i vidit te kondenzatore, kojih koliko vidim nema baš malo. Čak ne znam topčno koje je. Znam da ima ili je imao zaštitni znak, dijamant ili santu leda, tako nešto i mislim da je 500W.

 imam tu pokraj sebe corsair cx550m koje je ovih dana umrlo tijekom oluje na jednom našem otoku (+ učestale promjene mrežnog napona - rock'n'roll infrastruktura) kolegici kojoj je prethodni ups umro a "zaboravila je priključiti" nov (ima ga). do toga je besprijekorno radilo 5 godina. otvorih to i pregledah sve podrobno no ne vidi se baš ništa. naoko, nikakva razloga da ne radi. izgleda k'o novo. a ne radi. pa smo umetnuli novo (slabije, VS50; nije bilo love za bolje; budemo zamijenili kad skupi - barem HX650 ili tako nešto - koliko para, toliko belaja), očitali bukvicu, dobili časne riječi da neće više itd. sad će to ona odnijeti natrag na otok (tamo ne samo da ne postoji servis - najbliži je u splitu), nego nema ni ikoga tko se imalo kuži u to. e, da.  

nbdy32 pon 6.1.2020 20:00

Ajd ti slikni to unutra kad otvoriš ...

 

Probaj onako lijepo iz 2 kuta,da blic ne presijava,da se može raspoznati na slici sve ...

 

Pa stavi tu, i po slici se može vidjeti jeli i kaj je otišlo ...

 

 

hahhaajaads pon 6.1.2020 20:26
Ajar kaže...

 imam tu pokraj sebe corsair cx550m koje je ovih dana umrlo tijekom oluje na jednom našem otoku (+ učestale promjene mrežnog napona - rock'n'roll infrastruktura) kolegici kojoj je prethodni ups umro a "zaboravila je priključiti" nov (ima ga). do toga je besprijekorno radilo 5 godina. otvorih to i pregledah sve podrobno no ne vidi se baš ništa. naoko, nikakva razloga da ne radi. izgleda k'o novo. a ne radi. pa smo umetnuli novo (slabije, VS50; nije bilo love za bolje; budemo zamijenili kad skupi - barem HX650 ili tako nešto - koliko para, toliko belaja), očitali bukvicu, dobili časne riječi da neće više itd. sad će to ona odnijeti natrag na otok (tamo ne samo da ne postoji servis - najbliži je u splitu), nego nema ni ikoga tko se imalo kuži u to. e, da.  

 Pa onda je bolje kupit riotoro enigma g2 650w za 550kn. I ptice na grani znaju da je to prepakirani Seasonic Focus Plus i dolazi sa 10god garancije 

Cobra33 pon 6.1.2020 21:28

Da, ne znam točno koji se to ventilator čuje. Ima ih tri u kučištu. Morat ću komp izvući iz stola i postolja.Matična ploča je ASRock P5B-DE. Nutra su 2×2GB memorije. Imam još dvije iste takve nove. Samo nije komp počeo ludit onog dana kada je nestalo struje, već nakon 10-15 dana. Kada je došla struja, nakon paljenje čak se nije pojavio crni ekran. Komp se dignuo posve normalno. Sve je bilo normalno do prije tjedan dana. Najprije se komp jednu večer nije posve ugasio (ventilator) pa sam ga prisilno ugasio držući prst 5 sec. na gumbu za gašenje. Opet sam ga upalio, sve je bilo normalno i ugasio sam ga normalno. Onda je sve bilo OK 5 dana. Prekjučer se opet nije u potpunosti ugasio komp. pa ga opet prisilno zagasio. Od tada ima problema sa dizanjem. Tada sam probao Hibernaciju koja je zagasila i taj ventilator koji se čuje, ali pokretnjem iz hibernacije opet je bilo problema. Probat ću danas kada ga gasim na ruku osjetit koji ventilator puše. Da li onaj od napajanja, ili onaj koji izvlači topli zrak iz kučišta.

Ma htio sam na taj komp stavit Win10, jer ga ta matična ploča podržava i stavit još dodatnih 2×2GB memorije. Čak i zamijenit napajanje, ali ipak sam odlučio uskoro uzet novo računalo.

I da, nisam napisao prvi put, a možda je bitno. Kada sam ušao u safe mod win7 i pokušao ga ugasit, win7 ostalo je zamrznut pred sam kraj shot downa. Sekundu kasnije bi se vjerojatno ugasio.

 

Evo, malo prije najprije ušao u safe mod i pokušao shut Down. Opet se zamrznulo. Ventilator koji se osjeti da puše je od napajanja. Zagasio računalo na sklopki iza na napajanju. Upalio ga za minutu. Nije javio nikakvu poruku. Niti crni niti plavi ekran. Uredno je dignulo Win7. I opet sam izabrao Shut Down i opet nije sve odradilo do kraja. Opet se čuo i osjetio vent od napajanja. I opet zagasio računalo na sklopku kod napajanja. Držao ga tako 5 min. i opet dignuo Win7 normalno, bez problema. Prije spavanja ću ga tako zgasit pa kada dođem sutra sa posla ću ga ponovo upalit. Da vidim što će se desit.

nbdy32 uto 7.1.2020 10:52
fer-de-lance kaže...
nbdy32 kaže...

NAPOMINJEM JOŠ JEDNOM ISKLJUČENO IZ STRUJE

 Ipak te je streslo onda?  

 

Ma više ni sam neznam koliko me puta udarilo,da ne velim koliko puta ištekam,pričekam,ali u kondićima još ostane toliko da me stepe ...

 

Inače 100V telefona sam ispitivao jezikom .. :-) tak da niš čudnoga :-)