Razni hardverski problemi

Sapphire Pure Platinum Z77k BIOS

Vuxeto pon 16.3.2020 12:22

Pozdrav svima,

 

Ne znam vise gdje bi gledao, pretrazio sam cijeli internet i ne mogu naci novu verziju BIOS-a za moju maticnu plocu, pa ako netko moze pomoci bio bih zahvalan.

 

Maticna ploca u pitanju je Sapphire Pure Platinum Z77K, razlog update-a je da zelim spojiti novu graficku (RX 580+) ali mi je maticna uopce ne prepoznaje, odmah mi baca na black screen i monitor ode u sleep.

 

Trenutna verzija BIOS-a je  4.6.5, 8/21/2012

 

Hvala unaprijed!

Čitatelj pon 16.3.2020 15:46

Ploca ti tad mora biti PT-CI7Z77K - to prvo provjeri.

 

Ako mozes flashati iz BIOS-a, onda vidi dali ti jedan od ova dva BIOS-a odgovoraju.

Takodjer se mogu flashati iz DOS-a, tako je predvidjeno, al ako Sapphire ima tool u samom BIOS-u,

to je svakako moja preprouka:

PTZ7K033.rom (4Mb)

ili

PTZ7K065.ME (8Mb)

 

Provjeri velicinu sadasnjeg BIOS-a, ako mozes.

 

ROM-ove i DOS flash tool-ove sam nasao u arhivi i ne odgovaram u slucaju brickanje ploce!

nbdy32 uto 17.3.2020 09:23

Ne kužim, zakaj ti nebi prepoznalo grafu ...

 

Ima 3.0 pci-e slotove x16/x8 ...

 

Ako je moja 775 ploča prepoznala 570/580 onda bi morala i ova ...

 

Jeli grafa nova ???

 

Probatiu u drugoj ploči ...

 

Jesi spojio napajanje na nju ...

Čitatelj uto 17.3.2020 10:14

Zato sto je nekad potrebna podrska iz BIOS-a da bi mogao inicijalizirati PCI-e 3.0/4.0 uredjaje.

Nije to AGP slot koji je dediciran samo za jednu stvar, i gdje je sve standardizirano. PCI-e kao takav je prilagodljiv.

HowYesN0 uto 17.3.2020 11:36

probaj poslati email na support ili što već imaju.

ja sam tako za svoju asrock Z77 slao, i lik mi na mail vrati rar sa biosom zakrpanim za spectre/meltdown bug.

tog biosa nema na službenoj stranici matične.

nbdy32 uto 17.3.2020 11:51
Čitatelj kaže...

Zato sto je nekad potrebna podrska iz BIOS-a da bi mogao inicijalizirati PCI-e 3.0/4.0 uredjaje.

Nije to AGP slot koji je dediciran samo za jednu stvar, i gdje je sve standardizirano. PCI-e kao takav je prilagodljiv.

OK,nisam za to znao ...

 

Jasno mi je bilo da treba updejtat mikrokodove za procove,ali za grafu ... fakat ...