zimbo pon 23.9.2019 08:31

Pozdrav,

 

molim Vas za pomoć. 

 

Kupio sam ssd. Odspojio komp iz struje, zaštekao ssd sa sata kabelom, uključio u struju i nakon toga prvo se nije htio upalit. Power tipka uopće nije reagirala.

Nakon pola sata uspio se pokrenut, ali se pojavila greška DISK BOOT FAILURE, windowsi nikako da se pokrenu na hdd-u.

 

U biosu su bila vidljiva oba dva diska. Pošto se windowsi nisu htjeli pokrenuti, a svejedno sam htio napraviti svježu instalaciju na ssd, instalirao sam windowse na ssd.

Nakon toga hdd mi više nije vidljiv niti u biosu niti u disk managmentu. Probao sam u drugi sata port zaštekati i svejedno ništa, a do prije spajanja ssda sve normalno radilo.

 

Ne znam što je moglo poći u krivo, ali izgleda da sam nešto propustio ili krivo napravio i samo se nadam da hdd nije krepao.

 

Još se javlja problem kod paljenja, kad se komp ugasi ne mogu ga odmah upalit, reagira nakon 10 minuta i minimalno nakon što 10 put stisnem power tipku. 

Kad se jednom upali, normalno se dignu windowsi i dalje radi. 

 

 

 

 

 

ihush pon 23.9.2019 11:23

-neki kratki spoj ili je slučajno sad počelo crkavati nešto.. napajanje-matična. Prvi sumnjivac je hdd-kontakt. Provjeri žice struja+podaci.

-MBO kontrolira paljenje, kad je neki problem sa strujom, tad mbo ne dozvoljava paljenje (kao i pregrijavanje-overclock i sl.). Ako ne možeš pronaći loš kontakt, tad je sumnjiva mbo. Kako to provjeriti? Eliminacijom, spojiš hdd na drugi pc (ako imaš) i trenutno znaš jle problem hdd ili ostatak računala (mbo-napajanje-žice.. ili nešto treće).

-npr usb priključak može jednako raditi probleme paljenju, pad napona.. ali to ne objašnjava zašto sad ne vidiš hdd u biosu, tj ako je do sad hdd bio ispravan, možda je sad crknuo (forsiranjem pogrešnih napona).. zato se ne forsira (kao što se auto-motor ne voze bez ulja, stane se i provjeri sve).

+ kad se nešto mijenja, odspaja struja.. bios se može resetirati-automatika (ovisi kako koji bios). Zato svaki put treba ući u bios, provjeriti postavke, ne pustiti boot jer može bilo što biti pogrešno-resetirana postavka, npr ako se promjeni mod rada diska ide-ahci.. i to bi jednako objasnilo razliku + ako si koristio gpt ili enkripciju, tad u mbr-legacy ne možeš do gpt diska jer je preduvjet 64bitni os + ahci itd itd.. a disk pri tome može biti ispravan, tj tad nije kvar nego soft-postavke-nekompatibilnost.

 

-odspoji sve, spoji sve..-prvjeri?

- provjeri postavke biosa i ponovi instalalciju-clean (brisanje svega, diskpart/clean) na ssd (bez spojenog hdda), tako si siguran na boot nije otišao na drugi disk. Nakon installa se doda..

-ako je problem napajanje ili mbo moguće da će se pogoršati, ako je hdd crko.. možda u nekom paljenju proradi bar nakratko... tad spasi što možeš ili ne spajaj ga dok nemaš dovoljno velik disk za spašavanje-kopiranje jer svako paljenje je možda posljednje.

-poželjno je imati dodatno računalo, eliminraš ili potvrdiš kvar.

-svaki put provjeriti postavke biosa. Prije installacije osa se podešavaju, kasnije se u pravilu ne smiju mijenjati.

Ajar pon 23.9.2019 11:36
zimbo kaže...

Pozdrav,

 

molim Vas za pomoć. 

 

Kupio sam ssd. Odspojio komp iz struje, zaštekao ssd sa sata kabelom, uključio u struju i nakon toga prvo se nije htio upalit. Power tipka uopće nije reagirala.

Nakon pola sata uspio se pokrenut, ali se pojavila greška DISK BOOT FAILURE, windowsi nikako da se pokrenu na hdd-u.

 

U biosu su bila vidljiva oba dva diska. Pošto se windowsi nisu htjeli pokrenuti, a svejedno sam htio napraviti svježu instalaciju na ssd, instalirao sam windowse na ssd.

Nakon toga hdd mi više nije vidljiv niti u biosu niti u disk managmentu. Probao sam u drugi sata port zaštekati i svejedno ništa, a do prije spajanja ssda sve normalno radilo.

 

Ne znam što je moglo poći u krivo, ali izgleda da sam nešto propustio ili krivo napravio i samo se nadam da hdd nije krepao.

 

Još se javlja problem kod paljenja, kad se komp ugasi ne mogu ga odmah upalit, reagira nakon 10 minuta i minimalno nakon što 10 put stisnem power tipku. 

Kad se jednom upali, normalno se dignu windowsi i dalje radi. 

 

 iz nekog samo brahmaputrashingaučkursatyaswaminebuddhipapaknadella poznatog razloga windows voli (interne) ssd-e sebi predočiti kao C:, neovisno o ovisnom. ako ti je na hdd-u ostao OS otprije, onda tek ništa neće štimati jer je postao D: (dolaskom ssd-a u obitelj) a sa D: se sustav sam ne diže. pouka basne: backup hdd-a na nešto izvana > format hdd bez dodjele slova (najvjerojatnije u vanjskom docku, jer win neće htjeti sam svoj disk formatirati tek tako) > ugradnja ssd-a > instalacija windowasa na ssd > ponovo spajanje hdd-a > sretna mušterija. znam da je glupo no prošao sam to iskustvo dvaput (iako je fata - fata). 

ihush pon 23.9.2019 11:43
Ajar kaže...
..

 iz nekog samo brahmaputrashingaučkugswaminebuddhipapku poznatog razloga windows voli (interne) ssd-e sebi predočiti kao C:, neovisno o ovisnom. ako ti je na hdd-u ostao OS otprije, onda tek ništa neće štimati jer je postao D: (dolaskom ssd-a u obitelj) a sa D: se sustav sam ne diže. pouka basne: backup hdd-a na nešto izvana > format hdd bez dodjele slova (najvjerojatnije u vanjskom docku, jer win neće htjeti sam svoj disk formatirati tek tako) > ugradnja ssd-a > instalacija windowasa na ssd > ponovo spajanje hdd-a > sretna mušterija. znam da je glupo no prošao sam to iskustvo dvaput (iako je fata - fata). 

- netočno.. od vista nadalje win svaki sys-os disk prijavi kao c: .. možeš imati multiboot s particijama gdje će svaka ako je boot-os kad se upali s nje biti c: i to je normalno, to je ok, to nije poguravanje patha kao što bi se desilo s pred-vista npr xp/dos verzijama.

+ bios redosljed je sporedan dok se raspored slova po primarnim i extended particijama radi po besmisleno kompliciranoj shemi (ovisi o broju primarnih particija, fizičkim diskovima i neograničenog broja u extended, uz abecedno ograničenje ili 16 na SCSI-linux ograničenju). Dok UEFI, GPT sve to dodatno zapetljaju kao i zaštita-enkripcija i bezrbrojne kombinacije problema koje juzer može smisliti.

 

-kraće, nije to problem. :)

AF139 pon 23.9.2019 12:16

Često puta se pisalo da kod nove instalacije isključimo sve HDD osim onog na koji instaliramo jer se dešava da boot ostane na starom HDD a ne na novom.Tada se dešava da ukoliko isključimo stari HDD neće da boota sa novog.

Neke MBO čak za izbor SATA priključka traže da boot HDD bude na prvom SATA portu. (uostalom kod boota se upiše "sata0 particija 1").

Zato uvjek pri instaliranju pazim da je hdd ili ssd na prvom sata priključku.

Nakon instalacije priključim i ostale HDD i nema problema.

ihush pon 23.9.2019 12:37
AF139 kaže...

Često puta se pisalo da kod nove instalacije isključimo sve HDD osim onog na koji instaliramo jer se dešava da boot ostane na starom HDD a ne na novom...

 -ne često, nego je to pravilo-uvjek, tj ako postoji boot (u ovom scenariju posotji) tad se on koristi, tj može i multiboot. Dok je kod novih računala/praznih diskova 'problem' što to installer može razbacati, tj user nema kontrolu (kao kod inux installa koji nudi sve opcije).

-preporuka (ne baš pravilo) je odspojiti sve ostale, jer tad clena install mora napraviti i boot na novom disku, tad ne ovisimo o starom kojeg možda bacimo i sl. + kad više diskova ima boot (sektor) tad je moguće birati s kojeg se boota, tj tek tad je važan bootorder biosa ili F-tipke- boot.. tj kod instalacije ne treba dirati order nego za pokretanje installa s npr usb-diska treba koristiti f-tipke za izbor boota s medija, pogotovo od pojave GPT/MBR tj UEFIja, jer jedino tako možemo biti 'sigurni' u kojem modu bootamo a to određuje sve dalje mogućnosti npr gpt ili mbr itd itd..

 

ponovo pravila, redosljed, prvo postavke biosa prema potrebama osa, željama, kompatibilnost.. pošto većina usera ima jedan os, win, može biti sporedno ali neki imaju multi, xp-7-10-linux.. i tad mora biti najniži zajednički nazivnik tj kompatibilnost kriterij, tj ovisi o OSu koji se planira koristiti (da ne prejudiciramo isključivo win10..) :)

-nakon tog, podešavanja biosa, clena install s jednim diskom uz odgovarajući-željenj/potreban mod boota uefi-legacy/gpt/mbr.., kasnije se dodaju ostali kao storage..

+ diskovi prvim korištenjem dobiju oznaku (inicijaliziranje) jesu li npr gpt ili mbr i to se u pravilu ne mijenja. .. može + ''ali''. Tako svi već korišteni diskovi imaju neku oznaku, dok novi može imati bilo koju tj installer će to obaviti bez da juzer ima kontrolu .. i win10 automatika preferira gpt-uefi-ahci.. uz obavezan x64 os.

+ zaštita, na nivou biosa, hdd-kontrolera, enkripcije iz osa ili neke treće app što može biti problem pristupa ili testiranja u drugom računalu a često juzeri o tome ne znaju ništa, nego su samo klikali next i automatika je nešto naprvila + zaštia win licence koja ne dozvoljava samo tako boot na drugom HWu itd itd..

 

-mada je početni problem u ovoj temi vjerovatno uzrok kontaktom ili kvarom, ovo su sitnice-pravila koje je poželjno znati, ne za sve usere-juzere nego za one koji to žele znati, koji žele sami nešto napraviti-popraviti tad je to preduvjet kao i imati ispravan installer-bootmedij itd.. = minimum informacija za pravilno korištenje bez nepotrebnih problema. :)

Posmatrač pon 23.9.2019 13:03
Ajar kaže...
zimbo kaže...

Pozdrav,

 

molim Vas za pomoć. 

 

Kupio sam ssd. Odspojio komp iz struje, zaštekao ssd sa sata kabelom, uključio u struju i nakon toga prvo se nije htio upalit. Power tipka uopće nije reagirala.

Nakon pola sata uspio se pokrenut, ali se pojavila greška DISK BOOT FAILURE, windowsi nikako da se pokrenu na hdd-u.

 

U biosu su bila vidljiva oba dva diska. Pošto se windowsi nisu htjeli pokrenuti, a svejedno sam htio napraviti svježu instalaciju na ssd, instalirao sam windowse na ssd.

Nakon toga hdd mi više nije vidljiv niti u biosu niti u disk managmentu. Probao sam u drugi sata port zaštekati i svejedno ništa, a do prije spajanja ssda sve normalno radilo.

 

Ne znam što je moglo poći u krivo, ali izgleda da sam nešto propustio ili krivo napravio i samo se nadam da hdd nije krepao.

 

Još se javlja problem kod paljenja, kad se komp ugasi ne mogu ga odmah upalit, reagira nakon 10 minuta i minimalno nakon što 10 put stisnem power tipku. 

Kad se jednom upali, normalno se dignu windowsi i dalje radi. 

 

 iz nekog samo brahmaputrashingaučkursatyaswaminebuddhipapaknadella poznatog razloga windows voli (interne) ssd-e sebi predočiti kao C:, neovisno o ovisnom. ako ti je na hdd-u ostao OS otprije, onda tek ništa neće štimati jer je postao D: (dolaskom ssd-a u obitelj) a sa D: se sustav sam ne diže. pouka basne: backup hdd-a na nešto izvana > format hdd bez dodjele slova (najvjerojatnije u vanjskom docku, jer win neće htjeti sam svoj disk formatirati tek tako) > ugradnja ssd-a > instalacija windowasa na ssd > ponovo spajanje hdd-a > sretna mušterija. znam da je glupo no prošao sam to iskustvo dvaput (iako je fata - fata). 

 Zasto sam ja uvijek mislio da se slova dodjeljuju od strane OSa kojeg u principu i nema dok se ne boota ;) A njemu se ne boota u os ;)

 

Smrda se boot order a ne oznaka particija ;)

nbdy32 pon 23.9.2019 20:53

Ajd ti probaj po starome spojiti samo hdd bez ssd-eja ...

 

Bojim se da ti je napajanje preslabo ili pri kraju radnog vijeka ...

 

Inače o kojem se napajanju radi,koliko je staro,kad si ga zadnji put ispuhao ...

 

Ako nema garanciju,otvori ga i vidi ima li napuhanih kondenzatora ...

 

Slikni,stavi sliku tu da procjenimo ...

zimbo pet 27.9.2019 07:48
nbdy32 kaže...

Ajd ti probaj po starome spojiti samo hdd bez ssd-eja ...

 

Bojim se da ti je napajanje preslabo ili pri kraju radnog vijeka ...

 

Inače o kojem se napajanju radi,koliko je staro,kad si ga zadnji put ispuhao ...

 

Ako nema garanciju,otvori ga i vidi ima li napuhanih kondenzatora ...

 

Slikni,stavi sliku tu da procjenimo ...

Probao sam spojiti samo hdd i sad se uopće neće više upalit. To i ja mislim da je napajanje dalo svoje jer je malo stariji komp.

Mislim da se neću više zezat s tim, popravljat nema smisla, a i svejedno sam mislio u nabavu nove konfiguracije.