AdioAmore ned 29.9.2019 08:06

Ram: Adata 8 GB DDR4 2666MHz

Mbo: Asus Prime A320M-K

Problem ide ovako, navedeni RAM stavio sam u prvi slot, znaci ljevi i radilo je nekih 10min i ostao sam bez slike, sve provjeravao i na kraju ga premjestio na desni slot. Sad ima slike ali komp mi se zamrzne cim krenem nesta radit. Npr. Ulazite u steam itd.. Probao opet ubaciti u prvi slot opet ne daje sliku.. Svi savjeti su dobrodošli.. 

dejan91 uto 1.10.2019 18:39

Molim pomoc ako tko zna u cemu je problem.Nakon stavljanja paste na procesor,od 2 utora za  ram jedan ne radi.Imao sam 8 gb rama sad samo 4 gb jel racunar radi samo sa jednom plocicom.Ram plocice su ispravne jer u prvom utoru obje rade,medjutim u drugom utoru ne radi ni jedna plocica(racunar pri paljenu pisti). Cistio sam prasinu otora i nista.Usput su se istovremeno desili i sledeci problemi kuler radi bucno iako je dobro stavljen na procesor. Lampica od kamere je uvijek upaljena a ranije samo ako se koristi pri razgovoru i slicno.Sve se to dakle desilo istovremeno nakon vadjenja kulera,stavljanja paste i vracanja kulera na svoje mjesto.Da li je mozda crko samo utor od rama ili je neki drugi problem.Da li je tko imao slicna iskustva.HVALA.

nbdy32 sri 2.10.2019 06:59

E sad,koliko imaš prakse s time ...

 

Pogledaj da li možda na ploči ima koji napuhani kondenzator ...

 

Probaj napraviti CLCMOS (clear cmos) ...

 

Probaj bateriju izvaditi i naravno maknuti napajanje, te par puta stisnuti power tipku da se isprazne kondići ...

 

Jesi sve vratio kako treba ???

 

Možda koji kabel krivo uštekao ??

nbdy32 čet 3.10.2019 07:07

CLRCMOS ili CCMOS ili CMOS ili nekako slično ima jumper na MBO (3 pina), na normalnom radu je to na pin 1 i 2 ili 2 i 3 ...

 

Za clear CMOS potrebno je ugasiti komp i prebaciti taj jumper na druga dva pina,pričekati cca 15-30 sec,te jumper vratiti nazad ...

 

Da li su iste memorije ???

 

 

nbdy32 sub 5.10.2019 18:17

Ne vide se baš detalji ...

 

Onaj zeleni jumper jeli ti to možda CMOS ili kaj piše oko tog jumpera,jel ima 3 pina ???

 

Daj pored ram slotova provjeri ona dva crna kondića,da nisu napuhani ...

 

Koja je to ploča ???

ihush sub 5.10.2019 18:53

- prvo uvjek napiši točan model MBO .. lakše je. (+ kad imaš taj podatak sam u sekundi nađeš manual-google..)

- CLR_CMOS je uvjek u blizini cmos baterije, koliko je vidljivo imaš jedan zeleni jumper s tri pina i 99% da je to, uz razliku da može biti par kombinacija za brisanje-resetiranje ili pozicija koja dozvoljava flashanje biosa.

- cmos se resetira držanjem kratkog spoja par sekundi, bez struje.. ili vađenje baterije ako nemaš jumper .. + bez jumpera možeš spojiti npr parafcigerom (kratki spoj, tj to je samo kontakt.. kao i paljenje-reset..).

 

-nije problem cmos nego imaš kvar-neispravno, .. možda cpu, možda mbo, možda ram, možda napajanje, ... možda sve. Da bi radilo sve mora biti ispravno. Kad tražiš kvar tad moraš imati nešto što znaš da radi 100% ne samo nadati se i tako zaključiti.. npr izgleda kao neka oem-server mbo (često je to neka MSI-MS.. za hp-lenovo-dell..) i često su server mbo s posebnim ramom npr DDR3L (L je važno) + daleko osjetljivije na FSB pa tako ne mora raditi ni jedna druga osim specificiranih memorija ili npr ECC. Da bi to znao, moraš pročitati manual-specifikacije a da bi ga pronašao, moraš znati točan model-oznaku MBO i zato je to prvi korak. Zadnji korak je ono što radiš, tj pospojiti i upaliti.. to se radi kad znaš što radiš :)

x360gamer čet 10.10.2019 18:19

Da ne otvaram novu temu:
4 keksa po 2GB RAMa imam u PCu.
Sve je sljakalo super, i najednom, nece PC upaliti. Zavrti ventove i restarta se, tako u krug.
Mislio sam da je riknulo napajanje, na kraju da skratim pricu, shvatim da je problem u RAMu.
S jednim keksom je palilo savrseno, a onda sam dodavao jedan po jedan. Bilo je zezanja 1h vec, ali sam uspio upogoniti 3 keksa. 4. nece i nece! Nema veze koji je slot, nema veze koji je keks, stvar je da kad ih i upogonim nekako 3, 4. jednostavno nece!
Ima netko ideja?!

ihush čet 10.10.2019 18:54
x360gamer kaže...
..
 Sve je sljakalo super, i najednom, nece ..

 to je tako.. starenje=kvarenje ili kad nije crklo-pregorilo da ne radi ali više nije stabilno, svaka komponenta ima neku toleranciju cca 10%..

-prvi sumnjivac je mbo, jer ona sve stabilizira-kontrolira pa napajanje (svaki uređaj traži odgovarajući napon, ram cca 15w kao i hdd..  i nije isto imaš li jedan ili max popunjeno više keksića..) ili napajanje, ali ispravna mbo to kompenzira VRMom, tako da je vjerojatno ona na odlasku. Obriši kontakte (gumicom) probaj ponovo, odspoji sve što možeš (hdd, miš, printer.. sve s usba..) i probaj, ako tad radi, tad je pad napona koji mbo više ne može popraviti, tad možda novo napajanje ili nova mbo ili bez nečeg pto trenutno imaš spojeno (npr neki usb uređaj..) ..

x360gamer pet 11.10.2019 10:29
ihush kaže...
x360gamer kaže...
..
 Sve je sljakalo super, i najednom, nece ..

 to je tako.. starenje=kvarenje ili kad nije crklo-pregorilo da ne radi ali više nije stabilno, svaka komponenta ima neku toleranciju cca 10%..

-prvi sumnjivac je mbo, jer ona sve stabilizira-kontrolira pa napajanje (svaki uređaj traži odgovarajući napon, ram cca 15w kao i hdd..  i nije isto imaš li jedan ili max popunjeno više keksića..) ili napajanje, ali ispravna mbo to kompenzira VRMom, tako da je vjerojatno ona na odlasku. Obriši kontakte (gumicom) probaj ponovo, odspoji sve što možeš (hdd, miš, printer.. sve s usba..) i probaj, ako tad radi, tad je pad napona koji mbo više ne može popraviti, tad možda novo napajanje ili nova mbo ili bez nečeg pto trenutno imaš spojeno (npr neki usb uređaj..) ..

 Isprobano, maknuo sam USB 3.0, miš, tipkovnicu i HDD. I dalje ništa. Očito nešto drugo ne štima.

A kažem, s 1 pločicom se pokreće bez frke, a s ove ostale sam imao problem. Međutim nakon igranja, uspio sam 3 od 4 keksa pogoniti. Ali četvrti nikako.

Inače, PC je iz opisa (1. Po redu)

ihush pet 11.10.2019 10:49

-čekaj .. pa to je relativno novije :) (navedno 4x2gb moduli su uobičejeno iz vremena ddr2..) neobično da imaš ddr3 s 4 komada rama..

ali i to je neko objašnjenje, jer je memorijski kontroler s chipseta-mbo prebačen u cpu u generaciji ddr3.. i sve je osjetljivije. Može uzrok biti noviji bios, može biti starenje-kontakti-stabilnost pa i cpu.

-uvjek je probem korištenje max kapaciteta i/ili broja utora dimmova, tj ne mora raditi, jer tad je važno sve, single-double sided-ranks, gustoća i broj chipova na svakom dimm modulu + stabilnost napona koji mbo mora regulirati a bios nešto pokušava detektirati-podesiti npr dualchanel mod. Ako je problem npr dualchanel tad bi teoretski bilo ok isključiti ga, ali je problem automatika tj čim dodaš ram bios to kod paljenja detektira i uključi.. + da bi bilo dostupno moraš ugasiti bez fastboota jer on preskače detekciju i nakon promjene ući u bios, saveati.. tek tad je dostuno OSu (ako radi).

-ako imaš neki overclock vrati na normalno, resetiraj bios.. dok to isprobavaš ne treba ništa dodatno kao hdd (ni nema potrebe bootati os tj rizik da se zbrljavi ako ima problema..).

-na karaju kao ne radi stabilno, odustani od forsiranja jer ako ram nije stabilan tad nikako ne može biti stabilan pc.

x360gamer pet 11.10.2019 12:14
ihush kaže...

-čekaj .. pa to je relativno novije :) (navedno 4x2gb moduli su uobičejeno iz vremena ddr2..) neobično da imaš ddr3 s 4 komada rama..

ali i to je neko objašnjenje, jer je memorijski kontroler s chipseta-mbo prebačen u cpu u generaciji ddr3.. i sve je osjetljivije. Može uzrok biti noviji bios, može biti starenje-kontakti-stabilnost pa i cpu.

-uvjek je probem korištenje max kapaciteta i/ili broja utora dimmova, tj ne mora raditi, jer tad je važno sve, single-double sided-ranks, gustoća i broj chipova na svakom dimm modulu + stabilnost napona koji mbo mora regulirati a bios nešto pokušava detektirati-podesiti npr dualchanel mod. Ako je problem npr dualchanel tad bi teoretski bilo ok isključiti ga, ali je problem automatika tj čim dodaš ram bios to kod paljenja detektira i uključi.. + da bi bilo dostupno moraš ugasiti bez fastboota jer on preskače detekciju i nakon promjene ući u bios, saveati.. tek tad je dostuno OSu (ako radi).

-ako imaš neki overclock vrati na normalno, resetiraj bios.. dok to isprobavaš ne treba ništa dodatno kao hdd (ni nema potrebe bootati os tj rizik da se zbrljavi ako ima problema..).

-na karaju kao ne radi stabilno, odustani od forsiranja jer ako ram nije stabilan tad nikako ne može biti stabilan pc.

 Probat cu kasnije u drugom racunalu :)
Igrom pokusaja i pogresaka sam zakljucio da jedan keks uzrokuje problem, tako da vjerojatno je otisao taj keks :)