Milka30 čet 19.9.2019 13:20

Vec duze vrijeme muku mucim sa problemom koji jos nisam rijesio (oko 2 godine),dobro priznajem,nisam bas niti bio posebno agilan.

Komp se jednostavno jednom dnevno restartira,nikada više,nikada nijednom,nema pravila,obicno to uradi u idle-u,bez ikakvoga upozorenja,bez icega sto bi moglo ukazivati na restart-onako naglo,kao da ostane bez struje!

 

-Resetirao sam OS,nema pomoći-tu sam odmah krivnju prebacio na hardware-mada sam za svaki slucaj i obavio virus scan sa Malwarebytesom i Superspywareom.

-Temperatura nije,ocistio sam komplet komp,promjenio paste-uostalom,razni temp,scanneri pokazuju sve u zelenome!

-HDD ne bi trebao biti,jer ne pokazuje bad sectore

-RAM prolazi mem test bez problema.

Posto mi je komponenta bila tada pod garancijom,sve sam nosio na reklamaciju,oni su kao testirali i njima je sve ok.

...Maticna nema "napuhanaca",uredno updatea BIOS....

 

Cijelo vrijema mi je smrdilo na napajanje,no ekipa iz Makromedije je testirala i kazu da je ok!Nekidan sa slucajno naletio na Android aplikaciju Ampera,koja pokazuje ispravnost punjaca i zaista ta aplikacija radi odlicno,pokazala je svaki neispravan punjac u mome domu,pala mi je na pamet ideja da spojim prednji USB racunala na Amperu.Upalio sam komp,spojio mob i taman je on "obavio svoj dnevni restart"!

 

Ampera je pokazala cim sam ga ustekao 350 mA,tada je padao napon sve do 30 mA i tada se komp resetirao...Nakon paljenja napon je varirao od 0-70 mA-sto je po granicama Ampere katastrofalni napon,em sto je nizak (normalno je sve iznad 350 mA),em sto jako oscilira.

 

Za prednji USB port je normalno da napon bude od 0-70mA ili?

AF139 čet 19.9.2019 13:32

Napon su Volti a struja potrošača su Amperi ( ili mili amperi (mA)).

Napon mjeriš direktno instrumentom na + i - .

Struju mjeriš instrumentom u seriji sa potrošačem .

 

Napon USB2.0 priključka je 5V a max struje koju može dati je 0.5A (500mA)

Struja može biti i veća kad usb HUB prepozna priključenu bateriju za punjenje.

 

Spajanjem ampermetra direktno (paralelno) na + i - je kratak spoj.

nbdy32 čet 19.9.2019 17:13

A sad testiranje ....

 

Da li su dečki u servisu opteretili napajanje ???

 

Ili su samo mjerili nazivne napone od 3.3V,5V,12V,-5V .... ???

 

Po tome kaj pričaš,ko da ti je otišao 5V-na linija u napajanju ...

 

Ajd otvori napajanje,pregledaj jel ima koji napuhani kondenzator (možeš i koju slikicu staviti tu ) ...

Milka30 čet 19.9.2019 17:43
nbdy32 kaže...

A sad testiranje ....

 

Da li su dečki u servisu opteretili napajanje ???

 

Ili su samo mjerili nazivne napone od 3.3V,5V,12V,-5V .... ???

 

Po tome kaj pričaš,ko da ti je otišao 5V-na linija u napajanju ...

 

Ajd otvori napajanje,pregledaj jel ima koji napuhani kondenzator (možeš i koju slikicu staviti tu ) ...

Decki su ga prije godinu dana spojili na nekakav uređajčić(svaki jack) i ledice su pokazivale zeleno(to sam bar ja sa pulta vidio),nesta slicno su uradili i sa maticnom.

Otvorio sam ga,pregledao i nema ništa napuhnuto,nista ne smrdi..slikao sam,ali nema smisla jer se slabo vidi.

Nije mi problem kupiti novo napajanje,ali me cudi zasto se tako ponaša-kao da ima svoju volju!?

Ako je nesta hardwarski problem,onda se desava stalno-zbog necega,a ne jednom dnevno.

Evo od pisanja prvoga posta,jednom je to napravio i sada sam cijeli dan miran,vec sam ga 3 puta ugasio,odigrao par igrica,zena slusala YT,radi bez problema...

Sutra ce opet obaviti svoj restarti

nbdy32 pet 20.9.2019 16:37

A kaj da velim ...

 

Od svakakvih servisa,svašta sam vidio (mislim na ono kaj sam servisirao), a tako i svakakvo ponašanje napajanja ...

 

Nisam mudar za savjet,možda da prvo probaš posuditi napajanje,pa eleminirati njega ...

ihush pet 20.9.2019 17:11
Milka30 kaže...
...

Decki su ga prije godinu dana spojili na nekakav uređajčić(svaki jack) i ledice su pokazivale zeleno(..

 -to je bilo tad. Prošlo svršeno vrijeme. Sad je važno i sve se kvari, može pokvariti ako je do jučer bilo ispravno itd. Neovisno što neki tester može biti klase 'radi-ne radi'.. pa ne mora pomagati za ovakav slučaj kad je pitanje stabilnosti napona važno, u radu, opterećenju kad ostali uređaji nešto rade, vga-usb.. a uopće ne mora problem struje biti u računalu, može biti u kućnoj mreži-žici-razvodniku + MBO kontrolira napajanje i pegla sve nepravilnsoti.. kako stari tako ne radi kao prvi dan i naravno da jednom problem mora biti osjetljiv-vidljiv .. svaki pc je slučaj za sebe, može raditi godinama ili par minuta od kupnje.

Ajar pet 20.9.2019 17:19

ovo smrdi na softverski nestašlook. daj ti te svoje prozore dobro operi čistilom tipa Ccleaner(?) pa da vidimo onda čiji komp crnu vunu ... nekako sam nesklon optuživati hardver za ovo što opisuješ. 

wifi pet 20.9.2019 17:25

Ka prvo, za testirat napajanje triba ipak mrvu ozbiljnija oprema od onog sto imaju u tipicnim servisima. Sam napon u praznom hodu (bez opterecenja) ne govori gotovo nista o ispravnosti napajanja - eventualno moze bit pokazatelj da napajanje ne radi ako je neki rail skroz mrtav, ali ako nije, nije dokaz da je napajanje ispravno. Isto si moga i sam testirat (zelena i crna na atx konektoru pa mirit multimetrom). 

Pravi testeri napajanja mogu isto opteretit znatnim programabilnim strujama na pojedinim railovima, mjerit snagu, ripple na pojedinoj liniji... sve skupa nesto sto neces pronac u servisu... 

 

Pravi test ti je uzet provjereno novo napajanje, barem polu kvalitetnog proizvodjaca i tada vidit sto se dogadja...

 

Sam uzrok problema ne mora uopce bit u napajanju vec u nekompatibilnosti komponenti... primjerice u jednom labu sam ima redovita smrzavanja u kombinaciji W10, realtek zvucna, nvidia graficka s hdmi zvukom na monitoru... cim sam disable-a realtek zvucnu u biosu problemi su nestali... jedino sam u medjuvremenu misecima izludjiva dok nisam dokucia u cemu je problem... 

Milka30 pet 20.9.2019 18:00
nbdy32 kaže...

 ....

ihush kaže...

 -to je bilo tad. Prošlo svršeno vrijeme......

 Kada sam kupio komponente nakon godine dana poceo je taj problem,tada sam ih i nosio u servis pod garancijom,taj problem je i dan danas aktivan..tako vec godinu ipo,kao urica odradi restart svakoga dana!

Eh sada MBO,prvo sam posumnjao u nju,jer sam imao problem sa svjetlećim mišem dok je komp ugašen,koji sam riješio updateom biosa..kasnije se matiicna sam palila u pola noći(aktivira joj se nekakav sleep mode),pa se miš palio opet....redoviti update biosa je rjesio problem i nemam problema vec godinu dana!

Ajar kaže...

ovo smrdi na softverski nestašlook.....

 Ma imam CCleaner,software ne bi trebao biti,jer sam resetirao Windowse 2-3 puta---Nisam još probao ono clean format i novi OS,uvjek sam išao na reset.

wifi kaže...

Ka prvo, za testirat napajanje.....

Nekompatibilnost bi redovito davala probleme,a ne samo jednom dnevno ili se varam?

wifi pet 20.9.2019 18:35

Nekompatibilnost se nama manifestirala nasumicnim zamrzavanjem i bsod... isto sam prosa pusto w10 reinstalacija i verzija od 1603 do 1809, drivera, stari/novi itd... uglavnom isto je sustav ka novi (u labu od 12 racunala) radia ok i onda nakon godinu i nekog od w10 updatea os ili drivera problem se pojavia i nije nesta ni updateom firmwarea ssd ni biosa vec tek iskljucivanjem realtek zvucne u biosu... nedavno to nekom nije pasalo (ne moze koristit slusalice na kucistu vec na monitoru) pa opet smrzavanje... pogled u bios - netko je zvucnu ukljucia... opet na disable i problema nema...

Milka30 ned 22.9.2019 12:59
phoenix2003 kaže...

Tebi smiješno a mi se živi ssyebali da ti pomognemo!

A sta cu,bolje da se smijem nego da placem!

 

Rezime:Sa novim napajanjem nije mi se resetirao,još malo pa ce proci 24 sata.

Mislim da je to,to!Hvala svima na pomoći.

playjob ned 22.9.2019 13:21
Milka30 kaže...
phoenix2003 kaže...

Tebi smiješno a mi se živi ssyebali da ti pomognemo!

A sta cu,bolje da se smijem nego da placem!

 

Rezime:Sa novim napajanjem nije mi se resetirao,još malo pa ce proci 24 sata.

Mislim da je to,to!Hvala svima na pomoći.

 Misliš režime kao reži me(napajanje).
Bolje da si nadodao još novaca i uzeo neko pošteno napajanje, barem na takvoj komponenti nemoj štedjet, da ti ne vrisne cijeli rig.

Jedva sam uspio pronać to napajanje koje si kupio, ima garanciju samo godinu dana. klik

Na microline-u nisam pronašao taj brend, tako da sumnjam u ispravnost istoga.

Milka30 ned 22.9.2019 17:17
playjob kaže...

 Misliš režime kao reži me(napajanje).
Bolje da si nadodao još novaca i uzeo neko pošteno napajanje, barem na takvoj komponenti nemoj štedjet, da ti ne vrisne cijeli rig.

Jedva sam uspio pronać to napajanje koje si kupio, ima garanciju samo godinu dana. klik

Na microline-u nisam pronašao taj brend, tako da sumnjam u ispravnost istoga.

Ma uzeo prvo najjeftinije .

Moja konfa i nije bas zadnji krik tehnologije (ali nije ni za baciti),tako da ce prije riknuti-prije ce mi biti razlog da zeni kazem da trebam novu konfiguraciju

Milka30 ned 22.9.2019 18:20
CPU kaže...
To napajanje koje si kupio jedva da ima 300w. Al dobro, na napajanju se nikad ne bi trebalo stedjeti jer ono je temelj stabilnosti rada kompa.

JBG na kutiji piše 600W,ali ponavljam nije moja konfiguracija nesta posebno jaka,ova ATIjevka nema dodatno napajanje kao moja stara Nvidia,ostale komponente nisu vrijedne spomena.

Vrijeme je pregazilo ovu konfu,tako da i ovo napajanje ce posluziti svrsi,dok ne kupim sve komplet novo.

Milka30 sri 25.9.2019 19:04
Posmatrač kaže...
CPU kaže...
To napajanje koje si kupio jedva da ima 300w. Al dobro, na napajanju se nikad ne bi trebalo stedjeti jer ono je temelj stabilnosti rada kompa.

 Al nema potrebe ni pretjerivati....

U biti,u pravu si,osim dosada nisam imao problema sa napajanjima,a uvjek su bili jeftiniji.

Posmatrač sri 25.9.2019 19:23
Milka30 kaže...
Posmatrač kaže...
CPU kaže...
To napajanje koje si kupio jedva da ima 300w. Al dobro, na napajanju se nikad ne bi trebalo stedjeti jer ono je temelj stabilnosti rada kompa.

 Al nema potrebe ni pretjerivati....

U biti,u pravu si,osim dosada nisam imao problema sa napajanjima,a uvjek su bili jeftiniji.

 Kvalitetno brand name napajanje normalne wataze je sasvim ok.... Nikakve egzibicije sa watazom nisu potrebne....