Razni hardverski problemi

MSI rx 590 armor oc problem s gpu usageom

edgetm sub 25.1.2020 11:08

 Pozdrav ljudi, imam jedan jako frustrirajuć problem. Naime prije 3 dana sam sastavio pc sljedećih specifikacija: 

 

Cpu: Ryzen 5 1600

Mbo: msi b450m a pro max

Ram:G.skill aegis 2x8 3000mhz

Gpu: msi armor oc rx590  8gb

Ssd: adata sx6000 pcie m.2 2280 nvme

 

Kućište sam posudio od prijatelja kao i psu koji je scythe stronger 600w, psu je star oko 6-7 godina.

 

Problemi koji se javljaju su sljedeći: kad upalim pc nakon nekog vremena odsutnosti, često se prvi put freeza te nakon freezanja monitor izgubi signal sa grafičkom, nadalje očajne performanse grafičke kartice zbog kojih ovo i pišem. U igri, konkretno govorim PUBG, fps je visok na custom postavkama oko 120, događa se da gpu usage skače sa 99 do čak 0 svako nekoliko (vidljivo je na slici koju prilažem). Također 0.1% low fps je 0 a 1% low fps je 1, ako ne laže hw monitor a ni afterburner grafička maksimalno za sve to vrijeme opterećenosti vuče maksimalno 170 watti, nisam dovoljno upućen ali mislim da bi to trebalo bit više od toga. Također grafička u loadu proizvodi čudan zvuk koji zastajkuje ovisno o loadu te se cooler svako 20ak sec automatski sa 1100 rpm diže na 1850 rpm. Temperature i cpua i gpua su dobre. Da ne bi bilo da je do igre testirao sam i na najlošijim postavkama( 1280x720) ultra low preset i screen scaling na 70 ista se stvar događa, kao i test u igri Heroes and generals isto na low preset i na istoj rezoluciji.

 

Pc je kupljen u Adm-a i jako sam ljut na ovoliko problema out of the box, molio bih vašu pomoć u vidu savjeta i bio bih jako zahvalan

njuskac sub 25.1.2020 12:11

I meni također rx 590 pada na nulu gpu usage na sekundu.. znaci jedna sekuna 0 druga 99, fps je solidan.. u nekim igrama ok ,a u pubg ocajan. od 20 koje sma probao grafičkih ovo je jedina kojoj gpu usage pada na nulu.Probao sma mijenjat postavke na amd driveru ali sve je isto.

D3lBoy uto 28.1.2020 22:46
njuskac kaže...

I meni također rx 590 pada na nulu gpu usage na sekundu.. znaci jedna sekuna 0 druga 99, fps je solidan.. u nekim igrama ok ,a u pubg ocajan. od 20 koje sma probao grafičkih ovo je jedina kojoj gpu usage pada na nulu.Probao sma mijenjat postavke na amd driveru ali sve je isto.

Tebi je taj 2500k možda uzrok pada usagea, iako se taj cpu godinama dobro držao, sada quad coreovi stvarno vise nisu dovoljno snažni, pogotovo ne tako stari.

edgetm kaže...

Ako itko zna bilo šta o ovome jako puno bi mi značilo.. 

Prvo što ti se crni ekran i crasha mi zvuci vise driverski problem, AMD u zadnje vrijeme ima problema sa driverima (probaj neki godinu dana star driver skinut cisto da vidis hoce li se događati i dalje).

Što se usagea tice provjeri da nemas nikakav framelimiter upaljen, u bilo kojem obliku, vsync, afterburner, u driveru etc. Također snižavanjem rezolucije i detalja "mices" load sa gpu-a, odnosno graficka nema vise toliko posla za obaviti pa je i manji load. Ako ništa od tog ne pomogne- moguce da je do drivera. No više zvuci kao da te neki power saving feature, frame limiter, vsync, enhanced sync koci.

Također obojica probajte staviti u windows advanced power options na Bitsum Highest Performance.

edgetm sri 29.1.2020 14:43

 

Sve pokušao, nije frame limiter, čak i usage u wattima ispada koliko sam guglao ok, ali ovi 0.1% low fps i 1% low fps idu najviše na 1 što uzrokuje neigrivost, u svakoj igri je tako kao i benchmarku, ne znam šta da radim više, čak i kad je gpu usage neko vrijeme 100 posto i dalje su ovi low fps 0 ili 1, također frametime skače do ogromnih brojki. Razne verzije drivera sam probao ali opet isto, čak i u cs 1.6 sa lockanih 100 fpsa se to događa.. 

edgetm sub 1.2.2020 02:23

Update: rx590 sam vratio, u konfiguraciju sam umjesto nje ubacio gtx 1070 i ista stvar se događa sa 0.1% low fps om i 1% low fpsom s tim da mi je u furmarku 1% low bio 98, a 0.1% low fps bio 3 na 4k testu, nema freezanja, nema čudnih zvukova, grafička je jako tiha ali dropovi su ogromni i igre su neigrive, molim pomoć, poludit ću.. 

itomic009 sub 1.2.2020 06:14

" često se prvi put freeza te nakon freezanja monitor izgubi signal sa grafičkom" - ovo je vezano za AMD drivere jer se dešavalo i meni umjereno mjesecima i mislim da je napokon sad gotovo s ovim 20.1.3. driverima koje imam i da se više neće javljati.

 

 E sad, tebi se dešavaju sranja i dalje, iako sad imaš GTX 1070. Prvo i osnovno, ako to sve tako trza stalno, onda moraš probati reinstal Windowsa, instaliraj nove drivere od matične pa vidi. Također, vidi jel ti memorija radi na 3000 Mhz. Ako ti sve bude i dalje isto, ja bi onda testirao i s nekim novijim napajanjima s obzirom da si sve novo uzeo osim napajanja.

edgetm sub 1.2.2020 09:33

 

 Danas ću pokušati Windows, sve je updateano. Što se tiče rama radi na 3000 ali i tu imam problem kad ga stavim na 3000 u xmp, cooler od procesora počne bit glasan i svako malo skače na sekunud sa 1000 rpm na 1600 iz nekog cudnog razloga

njuskac sub 1.2.2020 14:53
D3lBoy kaže...
njuskac kaže...

I meni također rx 590 pada na nulu gpu usage na sekundu.. znaci jedna sekuna 0 druga 99, fps je solidan.. u nekim igrama ok ,a u pubg ocajan. od 20 koje sma probao grafičkih ovo je jedina kojoj gpu usage pada na nulu.Probao sma mijenjat postavke na amd driveru ali sve je isto.

Tebi je taj 2500k možda uzrok pada usagea, iako se taj cpu godinama dobro držao, sada quad coreovi stvarno vise nisu dovoljno snažni, pogotovo ne tako stari.

edgetm kaže...

Ako itko zna bilo šta o ovome jako puno bi mi značilo.. 

Prvo što ti se crni ekran i crasha mi zvuci vise driverski problem, AMD u zadnje vrijeme ima problema sa driverima (probaj neki godinu dana star driver skinut cisto da vidis hoce li se događati i dalje).

Što se usagea tice provjeri da nemas nikakav framelimiter upaljen, u bilo kojem obliku, vsync, afterburner, u driveru etc. Također snižavanjem rezolucije i detalja "mices" load sa gpu-a, odnosno graficka nema vise toliko posla za obaviti pa je i manji load. Ako ništa od tog ne pomogne- moguce da je do drivera. No više zvuci kao da te neki power saving feature, frame limiter, vsync, enhanced sync koci.

Također obojica probajte staviti u windows advanced power options na Bitsum Highest Performance.

probao na i5 2500k,i5 3570k  r3 3200g, r5 3400g, r5 2600, r7 2700 uvijek isto..

njuskac sub 1.2.2020 14:55
edgetm kaže...

 

Sve pokušao, nije frame limiter, čak i usage u wattima ispada koliko sam guglao ok, ali ovi 0.1% low fps i 1% low fps idu najviše na 1 što uzrokuje neigrivost, u svakoj igri je tako kao i benchmarku, ne znam šta da radim više, čak i kad je gpu usage neko vrijeme 100 posto i dalje su ovi low fps 0 ili 1, također frametime skače do ogromnih brojki. Razne verzije drivera sam probao ali opet isto, čak i u cs 1.6 sa lockanih 100 fpsa se to događa.. 

 igras igre na ssd ili hdd? jer kad igram na ssd fps dropova ima 75% manje

edgetm sub 1.2.2020 18:15

Dakle ne znam šta da radim dođe mi da razbijem komp, očito nije do gpu, nezz do čega je, 0.1 i 1 posto low fps su u redu ipak,nisam bio stisnuo u riva tuneru da recorda ali frametime skače toliko da je max 4000... 

Valentin17 ned 2.2.2020 17:29

Svakako nadogradiiti BIOS matične ploče na najnoviji, progledati da li postoji noviji firmware za SSD, 

snimiti najnoviju verziju Windowsa 10,  instalairati sve dostupne nadogradnje i zadnje AMD čipset drivere kao i video drivere za GPU.

Koristiti original igru, a ne neku lošu kopiju sa torrenta.

Pazi da je OS original i skinut sa stranice Microsofta.

edgetm ned 2.2.2020 19:10

bios updatean, chipset driveri updateani, napravljen clean install windowsa koji je skinut sa official stranice i updatean, gpu driveri vise verzija probano, igre sa steama...

Problem je jako frustrirajuć ne znam doslovno više šta bi moglo bit..

Jakovp ned 2.2.2020 22:44
edgetm kaže...

bios updatean, chipset driveri updateani, napravljen clean install windowsa koji je skinut sa official stranice i updatean, gpu driveri vise verzija probano, igre sa steama...

Problem je jako frustrirajuć ne znam doslovno više šta bi moglo bit..

 

Probao s drugim napajanjem? Ako ne, možda je RAM neispravan iako sumnjam.

edgetm ned 2.2.2020 23:41

Nisam to još probao jer nažalost nemam drugo napajanje, e sad ne znam jel se isplati to kupit jer u slučaju da ne bude do njega bacio bi novce. Kolika je vjerojatnost da je napajanje? Koliko vidim sve vuče struje koliko bi i trebalo, napajanje je jako tiho i ne pokazuje nikakve znakove defekta. 

edgetm uto 4.2.2020 09:17

 

Dakle pokušano s novim psu, promijenjena termalna pasta na cpu, sve ponovno preslozeno i nikakva efekta, meni ovo više djeluje ko proklet komp 😔😔 gpu usage u igrama pada ovisno o kretnji, frametime skače smrtno i do 20000, 0.1% low nakon što pocmem monitorat padne na 0 u roku od pola minute kao i 1% low. Više stvarno ne znam šta bi moglo bit

Izzy uto 4.2.2020 09:54

Još ti ostaje RAM, matična i procesor za zamjeniti tj. vidjeti s drugim komponentama. Je li tako?

Kažeš da si i OS reinstalirao i opet isto? Igrao si igre baš na čistom računalu (samo potrebni drveri instalirani)? Sigurno nisi instalirao nekakav specifičan program koji imaš običaj koristiti pa da ti on pravi problem? Nekakav driver od igraćeg kontrolera, miša, tipkovnice...?

edgetm uto 4.2.2020 11:20

Da još mi to ostaje, igrao sam na čistom računalu jedino Driver je bio instaliran i msi afterburner za monitoranje Al i sa njim isključenim je ista stvar jer prvi put kad sam palio igru nakon instalacije OS-a nisam instalirao afterburner

Filox uto 4.2.2020 13:19

Jel ono negdje nedavno bilo nešto o RGB kontrolerima? Da li ti svijetli RGB, odnosno imaš li slučajno instalirano nešto vezano za RGB? Ukloni sve ako imaš, netko je nedavno imao slične probleme koje je RGB aplikacija uzrokovala.

 

Ovaj problem spada u one začudne, teško objašnjive, magične probleme.

 

Ono što još lako možeš je isprobat memoriju, prvo jednu po jednu pločicu, pa možeš i memtestom detaljno. Onda bi trebalo provjerit brzine, da nije nešto s tim problem, razne BIOS postavke oko memorije, brže, sporije, default...

Filox sri 5.2.2020 09:18
edgetm kaže...

 

Haha nemam nikakvo rgb svijetlo u pcu, probao sam s jednom pločicom ali ne i s drugom, na memtestu odvrtio par lopova,, ne crasha, ne freeza i tako.. 

 A probaj memetest i s drugom pločicom, čisto da znaš da to prolazi. Nemam ideje što bi ti dalje savjetovao. 

 

Ako je memorija OK, grafiku si probao drugu, znači i to je OK, novo napajanje = OK. Još ti ostaje samo matična, nema šta drugo bit, ako je do hardware-a.