Razni hardverski problemi

Memorija local diska ostaje ista unatoc brisanju

teikogot uto 15.10.2019 21:40

Poslije brisanja fileova preko 20 GB na local disk C, dobio sam ukupno preko 55 GB slobodnog prostora. Međutim ubrzo poslije toga pokazuje 48 GB slobodnog prostora, pa sada 44GB. Što bih trebao napraviti da pokazuje precizniji broj, odnosno da ne opada memorija? Što bih trebao podesiti u system restoreu ili? Ovo se ne dešava na local disku D.

Hvala

 

Win 7 Home premium

RAM 4 GB

Total physical memory 4 GB

Available phy memory 132 MB

Total virtual memory 8 GB

Available virtual memory 2,02 GB

Page file space 4 GB

System type 64 bit

Processor Intel R Core TM2 Quad CPU Q8400 2.66GHz 2.67GHz

 

Local disk C used 443 GB

Free 44,7 GB

 

Pokrenuo sam Hitmana i Malwarebytes, bez nezeljenih

ihush sri 16.10.2019 07:50

-prvo kao smirenje.. ne, memorija ti ne opada, možda slobodno mjesto. To je u normalnom radu normalno-očekivano, jer os-sys stalno nešto radi, update-download, restore/backup + smeće koje se nakuplja npr browsanjem i korištenjem aplikacija, snimanjem gameplaya, torrentom itd..

-što od toga 'troši' tj zauzima.. to možeš relativno lako vidjeti jer si za računalom i vidiš disk, znaš što koristiš, znaš postavke osa npr koliko GB-postotak je dozvoljeno za sysrestore ili kanta za smeće.. (koja skuplja smeće, koje u definiciji ne treba čuvati ali čuva se jer dio korisnika nije pouzdana kad nešto briše..).

 

-za rad računala na sys disku računaj da ti za to temp-smeće treba cca 30gb tj približno koliko zauzima win+app i tad računalo 'ima mjesta za disanje'.

-taj dio kapaciteta diska ne računaj kao slobodno-višak, jer nije višak i ako instaliraš neku noviju-veću igru ili downloadaš filmove.. tad imaš problem tj nemaš dovoljno velik disk-storage ili samo trebaš to raditi na drugom disku-particiji (slovo bilo koje osim C: ..).

- + swap/hyber zauzimaju ovisno o formuli-postavkama 1-3x rama i potrebniji su kad imaš manje rama a 4gb je danas početna količina (nije puno), tj lako se može desiti da samo ta dva filea zauzmu (kod tebe postavka 8gb) recimo 8-12-više GB.. i to ne možeš brisati jer je aktivno i potrebno. Backup zauzima koliko su veliki fileovi na sys disku tj win+app+sve što je na C: .. a to je od 30gb naviše tj ovisi gdje-što instaliraš, gdje držiš dokumente-download i sl.. i upravo zato je 'bolje' ako imaš dovoljno velik disk, podijeliti ga na dijelove-particije tj dva 'slova', c: za os cca 60-100-više gb i ostatak (na prosječno 1TB) 800gb za igre, download itd kao storage, tad taj problem smanjiš/eliminiraš. To je razlika između defaultnih postavka osa i korisnika koji to ne razumije pa ni ne može podesiti prilikom instalacije osa i podešenog računala. Pošto si na w7.. prijedlog, skini w10 i instaliraj od nule, clean.. s podjelom diska na odgovarajuće veličine ili dodavanjem potrebnog, jer će uskoro w7 biti mrtav. Ako imaš valjani key-aktivaciju za w7 tad prvo napraviš upgrade tj tad postojeći key win koristi za aktivaciju.. nakon tog možeš obrisati i svaka iduća instalacija će se automatski aktivirati kad provjeri ID-matične/računala. Ako nemaš, možeš bez keya, radi ili ga nakanadno kupiš za 2-3$...

 

edit: .. aha, used je 400-nešto gb, po ostatku može se zaključit da imaš 500gb disk. Ne možeš imati više slobodnog mjesta na disku ako ga zauzmeš, fizika na djelu. Tj, tih 400gb je nešto, win + prosječne aplikacije su unutar 30gb.. sve ostalo je za konkretnog korisnika npr igre. Ako misliš da se na 500gb može držati 600gb podataka, ne može.. :)

Čitatelj sri 16.10.2019 08:56

Skines si WinDirStat pa si vidis sta ti najvise uzima.

 

Moje pretpostavke:

1. Temp od jednog ili vise korisnika

2. SysRestore

3. Hibernation File

4. Virtual Memory

5. Velicina kante (jako bitna stavka, osobito kod vise korisnika)

6. Skriveni Temp od raznog softwarea

7. Hrpetina nepotrebnih gluposti na Desktopu kod jednog ili vise korisnika

 

 

Uglavnom, cudno je da imas neparticioniran disk od 500GB.

Da je bar 50/50, ili 30/70, imalo bi vise smisla.

 

Dokupi si dodatni ugradbeni ili vanjski disk od 2TB+ i prekopiraj si sve sto ti treba.

A WinDirStat ce ti omoguciti pregled zauzeca diska/particija.

Stric_Jura sri 16.10.2019 09:38

Da nadodam na Čitateljevu preporuku:

 

WinDirStat, pokreni s desnim klikom - Run as administrator...

 

možeš pokrenuti i Windowsov alat - Disk Cleanup - pa pod advanced označiti dodatne stvari za počistiti...

 

ili Wise Disk Cleaner... ima mogućnosti micanja i dijela Windows instalacija (oni demo videi itd) ali je potencijalno opasno

 

ali probaj ručno prvo pobrisati sadržaj (ne i same mape), slobodno izbrišeš sve starije od dana kad ih gledaš:

 

C:\Windows\Temp

 

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

 

također, postoji i hrpa  .MSI/.MSP instalacija koje su u C:\Windows\Installer, ali njih ne briši  sam! Tu ima hrpa starih, nadograđenih instalacija, koje se ne koriste, ali je sve na hrpi...

 

skini WICleanup: https://www.raymond.cc/blog/download/did/1652/

 

daj mu vremena da poskenira i pregleda što se sve ne koristi, pa obriši i te instalacije...

 

i naravski, odbij 7% od nominalne veličine (kapaciteta) diska: 500 GB disk ima 465 GB formatiranog kapaciteta ukupno, dio popapa instalacija Windowsa, programa, korisničkih profila..

 

imaš možda neki stari kor. profil, a sve si podatke prebacio na svoj?  briši ga!

 

 

 

 

 

Čitatelj sri 16.10.2019 10:00

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download ne treba brisati, makar se i tu nakupi.

U slucaju da bude potreba za deinstalacijom ili nadogradnjom odredjenog softwarea,

falit ce .msi instalacijska datoteka, te sam proces nece biti moguc, bez prethodnog

instaliranja istog softwarea ispocetka - gubljenje vremena i jos vise prostora.

 

WiseCleaner jer po meni najopasniji i najlosiji software, osobito u rukama nekog tko ne zna sto radi.

Tu je svakako bezbolnija solucija Glarry Cleanup Tool, koji na "default" setupu nece napraviti nista stetno.

 

Smanjit pod svakim korisnom kantu na 4GB, ocistiti WinTemp, iskljucit Hiberfile, fiksirat Virtual Memory na 4/8GB,

sa WinDirStatom naci skirivene gluposti i to je to.

 

Makar oprezno i sa Windows Disk Cleanup Toolom, jer nova verzija automatski ima ukljuceno ciscenje "Downloads"

mape, koju uglavnom ne zelim prazniti - tu spremam sto mi treba prije razvrstavanja.

 

Al da, uz malo razuma se sve rijesi.

Plus silne igre, glazba i filmovi, te fotografije, koje su na C: disku umjesto na nekoj drugoj particiji.

Stric_Jura sri 16.10.2019 10:09

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download - tu su Win Updatei skinuti, nakon instalacije ih se slobodno briše - ja sam rekao sve starije od dana kad gledaš - jer ja instaliram update kako dođu (osim na serverima, tamo imam 2 tjedna počeka)...

 

ovo za installere - e to je opasno, to se ručno ne briše (iako se može i tako, uz provjeru svakog MSI/MSP paketa) - no tu ima i jedan stari MS alat, ali onaj WICleanup radi OK... samo mu treba vremena da sve proskenira i  nđe zastarjele instalere...

Čitatelj sri 16.10.2019 10:19

Previse to bude paketa za rucno sve provjeriti. Ja ih ostavim, ne smetaju mi. Osobito znaju zatrebati nakon Win Upgradea.

 

Ja osobno bi napravio backup cijelog OS-a na vanjski HDD, eventualno Image, i onda svjezu instalaciju,

vise od 150GB za prosjecnog korisnika nema potrebe. I vratiti dokumente na D: disk, povezati,

i to je to.

 

Jest u startu malo posla za kucnog korisnika, al moze se.

A preko SCCM-a ionako podesim sve parametre, drivere i picim mrezno.

Update pustam nakon sto ih validiram na 3 testne masine, jednom mjesecno.

A build kad se debuga, zato sam i dalje na 1803 na svim masinama.

Prevse se stvari smrda svaki put tokom upgradea, osobito sa alatima u poduzecima

i produkciji. Kucni korisnik tu manje pati.

ihush sri 16.10.2019 11:40
Čitatelj kaže...

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download ne treba brisati, makar se i tu nakupi.

U slucaju da bude potreba za deinstalacijom ili nadogradnjom odredjenog softwarea,

..

Makar oprezno i sa Windows Disk Cleanup Toolom, jer nova verzija automatski ima ukljuceno ciscenje "Downloads"

mape, koju uglavnom ne zelim prazniti - tu spremam sto mi treba prije razvrstavanja.

 

Al da, uz malo razuma se sve rijesi.

Plus silne igre, glazba i filmovi, te fotografije, koje su na C: disku umjesto na nekoj drugoj particiji.

 -da + nakon što je update obavljen (i recimo restart) tad nema potrebe držati smeće.. i tad tj recimo jednom mjesečno kad već tako idu paketi updatea (2nd thue.. cca polovicom mjeseca) to obaviti ako se želi ordžavati čisto. Dovoljno.

 

-da, blentava stvar MS-PR tima, ali postoji kvačica-opcija pa ne treba samo nextati... + juzer napokon mora čitati :) ili ručno održavati red, tj nakon downloada u win-default folder, muvnuti na željeno mjesto.. i time se eliminira stricjurčevo kemijanje s muvanjem svega-juzerfoldera.. i opasnost od brisanja tj tad je down folder kao temp i urednije za održavanje kad se juzer navikne.

 

-razum je nedefiniran resurs.. sporadičan. :) dok su nakupine GB kao posljednji primjer problem juzera-navika i nesnalaženja ili neznanja a to je tak lako, par pravila i dalje se zna. (gore nije problem par desetaka GB koje juzer pokušava očistiti nego +400 koje su već tu na disku od 465.. tad čišćenje tempova nije odgovor nego promjena, diska ili navika.

 

-svi ostali alati su ugl nepotrebni (osim kad su potreni a to je samo kao izuzetak pa je pravolo da su ipak nepotrebni, time = smeće kojeg kao čiste).. juzer kad nauči par osnova, eliminira i rizik, jer i glary i cc i ostali povremeno imaju 'problem' (malware i sl.) + juzeri često misle da je neki uber-turbo bolji-jači, pogotovo komercijala-skup a tad im je miliji alternativni izvor kod stričeka pirata, no tad uz smeće obično dobiju i neku spolnu boleštinu, jer pirati nisu dobrice i internet je divlji zapad. Tek kad se pokoji put opeku (začuđujuće, ponekad treba više puta..) tad se opamete.. ili plaču za izgubljenim gamesaveovima, filmičima i ostalim nakupinama binaryja koji zauzimaju spomenutih 399 od 400gb... :) čistač za smeće, koje juezr skuplja? dodatni čistač za čišćenje čistaćevog smeća?..

KISS tad kaže, isprazni tri foldera, diskclenaup i koristi ono što koristiš, ne ono što ne koristiš dok i dalje nije izmišljen kanister dimenzija 5L za 50L..

 

edit: tri spomenuta foldera su:

temp-win ("C:\Windows\Temp"), temp-user (%temp%) i download ("C:\Windows\SoftwareDistribution\Download"), mogu se napraviti tri shortcuta + delete, može i skripta kome je to teško.. a može se koristiti i %windir% ali pošto su win uvjek na C: .. nema potrebe :)

- poželjno je to napraviti prije diskcleanupa (brže) kao i prije provjere malwarea jer se eliminira tisuće nepotrebnih fileova za scan.

- ostali folderi ovise o aplikacijama npr browser bi trebao imati odgovarajuće opcije za cache kao što bi svaka pristojna app trebala brinuti o svom smeću i počistiti ga, nuditi opcije i sl. tako da ni početnik nema problema.

 

-jedan mali hint, ne treba baš sve stalno čistiti .. npr icon cache, jer to usporava sys, jer kod paljenja sys kreira cache i koristi brži prisup ikonama.. ako se obriše tad ga sys mora ponovo kreirati i tad gubi pokoju sekundu na taj task tj rezultat je sporiji suprotno od očekivanog kad 'brišemo smeće'.. slično je browser cache, ali danas su brzine neta takve da je to nevažno + stranice su dinamičke i tad je keširanje zapravo besmisleno trošenje resursa .. a to chrome pogotovo bahato radi, ali je zato brz.. to je tako, kao brzi auto, troši. Zato je bilo koji alat-util tipa cc zapravo stvaranje loše navike korisnika, tj početnik misli da treba sve poklikati.. i sl. dok alat sam po sebi nije dobar-loš, kao što nije čekić loš.. nego majstor koji ga (ne)zna koristiti. Sve ostalo je kemijanje i izuzetak od pravila koje vrijedi za 90% juzera-slučajeva.. ne kad imamo neki problem ili neki specifičan task, tad nismo u generalpublic grupi win juzera i tad pravila mogu biti drugačija za svaki slučaj. To je problem objasniti fahidiotima (onima koj nešto znaju i misle da je tad jedno pravilo za sve, 'ako meni radi..') i tako se priča prenosi s koljena na koljeno oko vatre.. ili klik-nextanjem :)

 

edit-2: + kad već nabrajamo alate.. spacesniffer je ok (kao i nekoliko drugih.. stvar uskusa), ali ih ne nudim početnicima, jer tad su prisiljeni barem početi tražiti, gdje-što drže, razmišljati .. kao što tesar-pripravnik prvo dobije ručnu pilu, kasnije motorku.. tim pravilom početnicima ne nudim ništa što ne otkriju sami osim par osnova. Znaju googlati? Tad mogu dobiti trenutno odgovor gdje im je nestao GB s diska.. no i dalje neće znati ili promijeniti loše navike. Zato im prvo dam pilu&čekić, pa tek kad prsti ostanu na broju motorku :))

teikogot sri 16.10.2019 12:44

Velika hvala na odgovorima svima!

Hibernation stoji disable, bio je nekad prije enable, a ne mogu pronaći hiberfil.sys (stavio sam show hidden)

 

Je li ok da podesim kantu na 4GB?

 

Screenshots sa WinDirStata

 

U Appdata Roaming pobrisao bih neke foldere od programa koje i ne koristim toliko, neće narušiti ništa ostalo?

 

Dovodim život u red, pa usput i komp :P haha

Svakako i daje brišem nepotrebe stvari, nisam na tome stao. Radim inače s tim formatima, pa se i nagomilalo smeće. Da prvo sredim komp kako treba, pa onda ga dalje nadograđivati

ihush sri 16.10.2019 13:17

.. teoretski. Teoretski je sve moguće, ok.. ali u praksi nije tako jednostavno je jednostavnija pravila su bolja, rade.

 

-ne treba koristiti neke treće app deintallere, osim kad se to mora, kao što ne krpaš gumu dok nije šuplja. Installe ima svoj log, teoretski svaka app će deinstallom počistiti za sobom smeće. Ako ručno nešto radiš tad to onemogućiš.. i tad moraš dalje ručno. Kad je kvar-virus i sl. tad je to recimo opravdano, bez takvog razloga je besmisleno.

+ pitanje koliko 'smeća' čistiš, MB-GB.. MB ignoriraj, nevažno. Popunio si 450GB i trebaš razmišljati o 100-200GB ne o toliko MB.

ili, ako već neko vrijeme računalo radi.. možda je vrijeme za clean, umjesto čišćenja može biti brže i tad znaš 100% da je čisto, ovako je kemijanje s upitnim rezultatom + tad možeš optimalno rasporediti particije-sadržaj i sl i barem umanjiti problem 'disanja OSa' tj kad imaš odvojeno sys-podaci tad je važno samo da sys ima dovoljno za rad npr 30gb je sys i još 30gb slobodnog.. (naravno, poželjno je duplo npr 120gb što je danas jeftin ssd..). Drugi disk-particija koja služi kao storage, nema problem slobodnog mjesta, tj tad je to samo prostor, dok sys mora kreirati tempove brisati.. time nećeš riješiti problem kapaciteta diska, ostat će isti disk i ako trebaš više tad moraš dodati disk-veći.. ali kad se stvari srede tad obično zadovoljava i 500gb.. problem su današnje igre koje mogu zauzeti recimo 50gb.. pa pomnoženo.. možeš u jednom danu skinuti pola interneta, nikad nećeš imati previše-slobodnog mjesta.. jer internet je veći :) + tad koristiš npr ext.usb disk itd itd.

ihush sri 16.10.2019 14:43

i čudiš se? imaš tri alata .. imaš smeće, imaš disk cleanup kao dio win.

-ako želiš koristiti neke od tih alata dovoljno su intuitivni-jednostavni + help .. i klikaj. Problem će ostati isti.