Razni hardverski problemi

Kloniranje postojećeg SSD modula na novi

luka1978 pon 19.8.2019 23:21

Pozdrav svima,

 

Potreban mi je savjet/asistencija. Naime, u postojećem računaru imam instaliran SSD modul veličine 128GB na kojem je operativni sistem i koji je parcionisan na sledeći način (ni sam ne znam zašto je ovako parcionisan, došao je ovakav na računaru):

 

[url=https://ibb.co/VB9h3rL][img]https://i.ibb.co/f0FKQBX/Disk-particije.jpg[/img][/url]

 

Pored njega imam i Hard disk od 1TB koji je sada irelevantan za ovo što namjeravam.

 

Naime, kupio sam novi SSD veličine 512GB koji će zamijeniti ovaj postojeći od 128GB. Mene zanima, na koji način da kloniram/prekopiram postojeći SSD, a ne raspolažem sa dodatnim hardware-om u smislu kablova i sl. Da li se to može izvršiti pomoću npr. EaseUS Todo Backup-a na način da kopiram disk 0 na USB pa sa USB ponovo na novi SSD. U međuvremnu moraću u računaru zamijeniti SSD jer imam samo jedan utor? Da li ću moći sistem podignuti sa USB kako bi ga kopirao na novi SSD? Je li neko radio nešto slično?

 

Hvala i pozdrav

nbdy32 uto 20.8.2019 07:17

Otvori komp (tak i tak moraš za ugradnju novog ssd-a) ...

 

Umjesto harda 1TB stavi drugi SSD ...

 

Sa EASEOM iskopiraj disk na disk ...

 

Može i neki drugi program (ja koristim Mini tool Partition) ...

 

I to je to,poslije stari ssd van,umjesto njega novi i HDD vratiš na svoje mjesto ...

luka1978 uto 20.8.2019 07:37

A super znači može se tu ubosti, umjesto HD, to nisam znao. Da li da idem na clone disk ili copy system ili? Ako idem na clone disc hoće li mi onda klonirati na način da će od tog 512 napraviti 128? Nekada sam nesto slično sa USB radio pa mi je tako napravio, bukvalno disk smanjilo? Al hvala svakako, sada znam način.

ihush uto 20.8.2019 10:31

Easeus ima free verziju.. radi, ostali alati (poznatiji brandovi kao Acronis, Ghost, OO..) svi rade istu stvar, klonirajne-kopiranje ili image-backup/restore.

to sve može i sam OS (tj. to uvjek radi OS, ne neki čudotvoran alat) samo što je početniku lakše klikati-next.. jer MS to skriva, koliko god može, otežava, zbog komercijale-licenci. MS to ne želi olakšati.

-u pravulu to ne radiš iz OSa-računala koje želiš klonirati nego na drugom računalu ili koristiš live-medije (linux, miniPE.. hirens) kao pouzdaniji način, tj tad možeš ''sve'', dok iz OSa imaš neka ograničenja.

-alati nude izbor, resizanje (shrink-fit) na novu veličinu ili identično.. + sve se može i kasnije podešavati. Npr prvo napraviš identičan klon posotjećih 120gb na novi veći disk 512gb.. i kad proradi, izmjeiš veličine diskova-particija ili to radiš automatski (tad će ti svaka particijaj biti proporcionalno uvećana, u ovom slučaju x4 puta.. a to u pravilu nije ono što želiš + problem veličine clustera..).

-veći problem su posebne particije, boot-sys koje služe upravo ometanju kloniranja..

 

-najbolji način, clean install, ne kopiranje postojećeg. Kreneš od postavki biosa, uefi-gpt ili legacy-mbr, install medij, iniciranje diska, instalacija.. install je gotov za 5-10 minuta i nemaš probleme s rasporedom + zaštitu MSa s kojom možeš potrošiti više sati za fix-popravak boota/killswitch da bi samo upalio win. Sve ostalo može biti problem jer ovisi u kojem je modu disk, enkripcija, uuid-zaštita.. i koje će biti veličine kloniranih particija tj. besmisleno je povećavati sve linearno, bolji način je imati odvojeno OS-sys i radni dio itd.. a takav raspored na 120 nije isti kao na 500 .. kao da imaš kuću koju ćeš uvećati.. nije to to.

-ako inastaliraš clean, skini najnoviji winbuild 1903.. sve je čisto-legalno i ako su postojeći win aktivirani, automatika će kod spajanja na internet reaktivirati licencu. Jedino pazi, ako imaš home ne mješati s pro.. nije ista licenca i neće se aktivirati a ako imaš pro šteta je aktivirati home (par sitnih razlika za mrežne usere..).

luka1978 uto 20.8.2019 15:51
miki1981 sri 21.8.2019 08:25
nbdy32 kaže...

Ako nemaš drugi NVMe slot, pomoglo bi ...

 Nisam 100% siguran, da li će u tome raditi nvme uređaji, ili samo m.2 sata uređaji? A ne znamo ni što on ima u postojećem.

Ali ako riskiramo pa pretpostavimo da je kupio NVME zato jer mu je i postojeći NVME onda je pitanje da li na tom adapteru radi NVME ili pak radi samo m.2 SATA uređaj. AKo radi samo m.2 u sata verziji onda je mu opet neće to bit ok. A na samom opisu ne piše niš, što je još bolje tamo piše m.2 ali se spominje i msata, ne kužim zašto...pa mi nije baš jasno. Iako konektor na uređaju sa slike jest m.2 a ne msata. Tako da uz onakav opis uređaja kakav jest - ne znamo reć sigurno da li bi to pomoglo ili ne. A i bez toga da se točno zna o kojem se kompu radi, ili barem koji je m.2 uređaj trenutno unutra, m.2 sata ili m.2 nvme

 

EDIT: s tim da kad malo razmislim...kako bi bilo koji nvme uređaj mogao radit preko sata porta? Mislim da nikako, ali sigurno ne preko konvertera od 20kn. Tako da mu ta pločica može pomoć samo u slučaju da njegov trenutni uređaj prima u taj m.2 utor i sata i nvme uređaje, i da on trenutno u njemu ima m.2 sata 120gb kojeg bi onda prebacio u taj modul sa linka, pa u m.2 port na matičnoj ubaci taj novi nvme koji je već kupio... pa tad napravi image.

miki1981 sri 21.8.2019 09:34

OK, dakle onaj uređaj ti neće pomoć.

I isto tako moraš pazit da je novi m.2 ssd kojeg si kupio NVME, tj pciex, a ne slučajno m.2 sata. Jer fizički imaju isti konektor.

A uređaj koji trebaš ako želiš klonirati na tom laptopu sa postojećeg na novi ti je neka NVME usb ladica, kao primjerice OVA.

 

 

nbdy32 sri 21.8.2019 14:34
miki1981 kaže...

OK, dakle onaj uređaj ti neće pomoć.

I isto tako moraš pazit da je novi m.2 ssd kojeg si kupio NVME, tj pciex, a ne slučajno m.2 sata. Jer fizički imaju isti konektor.

A uređaj koji trebaš ako želiš klonirati na tom laptopu sa postojećeg na novi ti je neka NVME usb ladica, kao primjerice OVA.

 

 

 Slažem se,nisam obraćao pozornost na te detaljčeke ... sorry

 

U biti mislio sam da ima SSD kao SSD disk,a ne kartice ...

miki1981 sri 21.8.2019 14:42
nbdy32 kaže...

 Slažem se,nisam obraćao pozornost na te detaljčeke ... sorry

 

U biti mislio sam da ima SSD kao SSD disk,a ne kartice ...

Pa ima ssd disk, ali ne u Sata 3-2.5" formatu nego u m.2-2280 nvme formatu 

 

Ali da...trenutno je to donekle kao malo zbrčkano jer postoji više formata s više konektora, na više tehnologija...pa treba paziti.

luka1978 čet 22.8.2019 16:21
miki1981 kaže...

OK, dakle onaj uređaj ti neće pomoć.

I isto tako moraš pazit da je novi m.2 ssd kojeg si kupio NVME, tj pciex, a ne slučajno m.2 sata. Jer fizički imaju isti konektor.

A uređaj koji trebaš ako želiš klonirati na tom laptopu sa postojećeg na novi ti je neka NVME usb ladica, kao primjerice OVA.

 

 

 Kupio sam dobar https://www.amazon.de/gp/product/B07P7FPBZ5/ref=ppx_yo_dt_b_asin_image_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

I jos jedno pitanje, zasto mi je  ovaj postojeci SSD ovako parcionisan, sa cetiri patrticije? Mislim, lap je kupljen ovako. Ja sam obicno sebi pravio jednu sa C i to je to?!

miki1981 čet 22.8.2019 18:15
luka1978 kaže...
miki1981 kaže...

OK, dakle onaj uređaj ti neće pomoć.

I isto tako moraš pazit da je novi m.2 ssd kojeg si kupio NVME, tj pciex, a ne slučajno m.2 sata. Jer fizički imaju isti konektor.

A uređaj koji trebaš ako želiš klonirati na tom laptopu sa postojećeg na novi ti je neka NVME usb ladica, kao primjerice OVA.

 

 

 Kupio sam dobar https://www.amazon.de/gp/product/B07P7FPBZ5/ref=ppx_yo_dt_b_asin_image_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

I jos jedno pitanje, zasto mi je  ovaj postojeci SSD ovako parcionisan, sa cetiri patrticije? Mislim, lap je kupljen ovako. Ja sam obicno sebi pravio jednu sa C i to je to?!

 Tako to rade windowsi na uefi bootu.

To je normalno i to je ok. Ove particije manje su tu zbog boota i ostalih stvari, ali one su po defaultu skrivene, tj ne vidiš ih preko windows explorera.

luka1978 pon 26.8.2019 10:05

Uspio sam. Instalirao sam EaseUS Todo backup, napravio live butabilini USB i odradio. Prvo sam pokušavao klonirati SSD na USB ali na kraju je uvijek izbacivalo grešku, pa sam klonirao u direktorij na D: particiji na HDu. Ubacio sam onda novi SSD i ponovo sa D: klonirao ali mi je particije ostavilo iste kao na onom od 128GB, pa sam u GLarted-u live morao proširiti prostor. I sve radi odlično. I na kraju imam još jedno pitanje, ovaj novi SSD mi u properties pokazuje da je M.2. PCe, onaj prošli pisalo je NVMe? Evo i fotografije u prillogu pa samo kontam da nije kakva greška u pitanju:

 

[url=https://ibb.co/yF2gXBG][img]https://i.ibb.co/PGk1Nz3/20190824-172310.jpg[/img][/url]
[url=https://ibb.co/P5SFm2s][img]https://i.ibb.co/K91b0tc/20190824-173431.jpg[/img][/url]

ihush pon 26.8.2019 13:31
luka1978 kaže...

..ovaj novi SSD mi u properties pokazuje da je M.2. PCe, onaj prošli pisalo je NVMe? ..

 - čitaj pažljivije, tad će ti biti jasno. (gore post by miki..) ili google-wiki ako želiš znati-naučiti.

- m2 može biti sata ili nvme, fizički je to m2 kartica (ne kao disk nego kao ram-kartica), koja se umeće u odgovarajući utor mini pci.. a ovisno o kontroleru imaš npr sata-3 standard ili nvme tj time ograničene brzine po sata3 600mbs ili 1000-2-3000mbs kad je nvme tj zasebni pciex kontroler kao za ram/vga koji ima daleko veću moguću propustnost nego sata(1-2-3)..

tako da kad je disk m2, može biti sata ili nvme tj to je kontroler kroz kojeg radi. Puni naziv bi ti sad trebao biti m2-nvme disk, ne m2-sata disk koji bi bio 'isti' kao i klasični hdd-ssd na sata kontroleru osim što bi fizički bio kartzica m2 fromata.

-razlikovati foizički format i konkretan kontroler (standard) po kojem uređaj radi.. npr može biti usb.. na usb je bilo što, wlan, ext.disk, printer, dok vga za propustnost traži pciex16.. ili x8 ili x4.. e ta propustnost x-iksići su ono što je za nvme disk brzina, kau usporedba kao usb-1-2-3 ili sata-1-2-3.. no svaki nvme je barem duplo brži od sata kontrolera (teoretski) dok u praski ne moraš dobiti taj osječaj brzine.

luka1978 uto 27.8.2019 09:56
ihush kaže...
luka1978 kaže...

..ovaj novi SSD mi u properties pokazuje da je M.2. PCe, onaj prošli pisalo je NVMe? ..

 - čitaj pažljivije, tad će ti biti jasno. (gore post by miki..) ili google-wiki ako želiš znati-naučiti.

- m2 može biti sata ili nvme, fizički je to m2 kartica (ne kao disk nego kao ram-kartica), koja se umeće u odgovarajući utor mini pci.. a ovisno o kontroleru imaš npr sata-3 standard ili nvme tj time ograničene brzine po sata3 600mbs ili 1000-2-3000mbs kad je nvme tj zasebni pciex kontroler kao za ram/vga koji ima daleko veću moguću propustnost nego sata(1-2-3)..

tako da kad je disk m2, može biti sata ili nvme tj to je kontroler kroz kojeg radi. Puni naziv bi ti sad trebao biti m2-nvme disk, ne m2-sata disk koji bi bio 'isti' kao i klasični hdd-ssd na sata kontroleru osim što bi fizički bio kartzica m2 fromata.

-razlikovati foizički format i konkretan kontroler (standard) po kojem uređaj radi.. npr može biti usb.. na usb je bilo što, wlan, ext.disk, printer, dok vga za propustnost traži pciex16.. ili x8 ili x4.. e ta propustnost x-iksići su ono što je za nvme disk brzina, kau usporedba kao usb-1-2-3 ili sata-1-2-3.. no svaki nvme je barem duplo brži od sata kontrolera (teoretski) dok u praski ne moraš dobiti taj osječaj brzine.

 E sada sam skontao. Konektori i kontroleri. Sve ok, znaci dobro je sve kupljeno ;-)