Gugy pon 9.5.2011 13:25

Zanima me koliko često je potrebno gasiti komp....odnosno šteti li ako ga prečesto gasim i palim...te me zanima mogu li nastati problemi ako ga držim stalno upaljenim te možda tu i tamo restartam čisto radi sustava.....također funkcija sleep i hibernate, mogu li se služiti isključivo s njima umjesto pravog gašenja bez da s vremenom nastanu nekakvi problemi?

 

neznam jesam li pogodio temu budući ne tražim pomoć oko problema već savjet oko korištenja računala, no nadam se da će mi netko odgovoriti

Nello pon 9.5.2011 13:33
Gugy kaže...

Zanima me koliko često je potrebno gasiti komp....odnosno šteti li ako ga prečesto gasim i palim...te me zanima mogu li nastati problemi ako ga držim stalno upaljenim te možda tu i tamo restartam čisto radi sustava.....također funkcija sleep i hibernate, mogu li se služiti isključivo s njima umjesto pravog gašenja bez da s vremenom nastanu nekakvi problemi?

 

neznam jesam li pogodio temu budući ne tražim pomoć oko problema već savjet oko korištenja računala, no nadam se da će mi netko odgovoriti

Kod palenja i gašenja ništa ne šteti ali važno je da pogledaš kakve su temperature hard diska, grafičku i procesora. Obično kod procesora i grafička malo zagrijava pa i nekad jače i dovodi kvara na grafičku a i ponekad i procesor.  Razmisli,još malo će doć ljeto od kojih dolazi topli dana pa bi i trebalo što malo manje bit na kompu i gasiš ga tako da se ohladi i ako ne koristiš dulje vrijeme smije biti isključen iz mreže.

 

Unutrašnjost pc kučište mora biti čista i da nema prašine i da ima dobro prozračnost cirkulacija zraka kojim se normalno hladi i time produžuje vijek trajanja.

player23 pon 9.5.2011 13:39

Ovdje postoje zagovotnici dviju krajsnosti. jedni tvrde da komp treba gasiti. drugi da ga treba ostavljati uključenim. Jedne je razloge naveo kolega. 

Drugi kažu da kod često paljenja - gašenja dovodi do kvara komponenata zbog promjena temperatura (I kamen popuca zbog grijanja i hlaženja).

 

Ja sam prakticirao i jedno i drugo. Zbog toga nisam imao nikakvih problema. 

Netrebaš se brinuti ako će ti zbog nećega računalo ostati dugo uključeno. A ne trebaš se bojati ni gašenja

ihush pon 9.5.2011 13:51
Gugy kaže...

Zanima me koliko često je potrebno gasiti komp....odnosno šteti li ako ga prečesto gasim i palim...te me zanima mogu li nastati problemi ako ga držim stalno upaljenim te možda tu i tamo restartam čisto radi sustava.....također funkcija sleep i hibernate, mogu li se služiti isključivo s njima umjesto pravog gašenja bez da s vremenom nastanu nekakvi problemi?

 

neznam jesam li pogodio temu budući ne tražim pomoć oko problema već savjet oko korištenja računala, no nadam se da će mi netko odgovoriti

 - prvo, sve stvari (pa i odgovori) su relativne, kao i samo pitanje 'prečesto' ... dali je to recimo 2 ili 12 paljenja/gašenja dnevno?

Prečesto bi bilo recimo paliti-gasitit svakih 5-30 minuta.

Indirektan odgovor je i u slučaju npr. servera, oni su stalno uključeni.

Čak je manja šteta (potencialni problem) ako je računalo konstantno upaljeno, jer je tad hlađenje, napon itd.. konstantno. Inače kod paljenja je najveći stres za sistem (npr. 99% žarulja će crknuti kod paljenja, jednako je s napajanjima).

Jedini preduvjet su kvalitetne komponente i održavanje (prašina) tj. temperatura. Ako su pak komponente nekvalitetne tad 'čuvanje' jedino pomaže trgovcu (proizvođaču) -> garancija služi tomu.

Sleep i Hybernate su pak problematični iz (glupih?) neobičnih razloga, recimo da je s prosjećnim kućnim računalom bolje ne koristiti ih ali danas su valjda već svi proizvođači napravili kvalitetne drivere (problem kod buđenja..). Prije bi rekao da sleep-hybernate prosječnom korisniku nije pretjerano potreban (jer može ugasiti računalo), na nekim (poslvono) je ponekad potrebno.

 

Nema recepta koji bi odgovarao za sve potrebe, koristi računalo kako tebi odgovara i ono mora (u nekom razumnom roku) raditi, nakon par godina ionako će zastariti (garancija je dobar orjentir).

oly570 uto 10.5.2011 23:45

pa svugdje ti recimo piše da radiš OC na vlastitu odgovornost i slično..

trpe komponente više, matična, kondenzatori i ostalo...skrati im se vijek trajanja...

podržavam pravilo...ja primjerice prije gaminga, nafrljim ventove da ga hladi, odigram 3,4 sata i vratim se u windowse..ali ga negasim odmah...čekam da temperature padnu na normalu...pratim svoje temperature pa znam šta kolka mu je radna temperatura odprilike...čak sam si instalirao onaj gadget gdje imaš odgođeni shut down...stavim 10-20 minuta i odem :D

ljeto, gaming, još ak imaš jake komponente...zagrije se to poprilično...naglo gašenje u takvim slučajevima definitivno po meni najviše škodi..

osobno ako sam kući većinu dana...koristim sleep, i 3 puta dnevno, preko noći shut down...nisam imao nikakvih problema zasada, a ni dosada kolko sam već kompova promjenio...uredno se gleda na hlađenje, prašinu, paste

to je moje iskustvo...

Night-Spider čet 10.10.2019 16:13

Evo čisto da opet nastavim ovu temu pa da vidim što će ljudi još reći jer me zanima da li je dobro često gasiti komp kad se ne koristi ili je bolje držati upaljenim.

Čuo sam da nije dobro ga skroz isključivati iz struje često pa me zanima da li je to istina? 

andrijam čet 10.10.2019 23:01

Pa ovisi, ja imam strojeve koje nisam ugasio skoro 5 godina a imam strojeve koje ugasim svaki dan.

Ne razumjem što ti znaći skroz isključiti iz struje. Izvuči iz zida, izvaditi bateriju. Uglavnom to su bablje priče. Ima nešto što se zove termalni stres,al to je totalno zanemarivo kod normalnog korištenja.

fer-de-lance uto 12.11.2019 09:56

Vjerovatno je napravio update i više nije mogao bootati windowse.

Zato ja skroz isključim update pa onda kad želim mogu skinuti updateani iso pa reinstalirati, jer ostaviti uključeni update je recept za sigurnu katastrofu.

 

 

jande5217 čet 10.6.2021 16:48

Pozdrav

Problem je taj, usred igre se komp resetira.

Međutim poslije restarta, zavrti sve ventilatore, ali bios ne dize..

i tako 3,4 puta.. 

Radio je to i prije, mislio do hladnjaka, promijenio, i sad opet to radi...