Radna iskustva

Zašto domaće firme lažu?

MrBlc čet 31.10.2019 13:09
bloodborne kaže...

On kaze da svakako mi naprosto trazimo nekoga sa iskustvom,

vi ste napisali da imate znanja, ali nemate nazalost iskustva. I ja mu kazem gledajte ja ne zelim zvucati bezobrazno, ali zasto ste me onda odlucili

pozvati na intervju ? Mislim nije bas da Vam ja nisam prilozio crno na bijelo ( CV ) moja znanja i iskustva.

Pitanje je sasvim legitimno - znam dosta kolega koji su spremni raditi u drugoj tehnologiji, ali će se baciti na onu s kojom imaju više iskustva čim im se pruži prva solidna prilika. Zapošljavanje čovjeka koji mijenja tehnologiju predstavlja rizik za firmu i to pitanje je najvjerojatnije služilo procjeni tog rizika. Slično je i s pitanjima "zašto ste se odlučili baš za našu firmu" i slično. Ponekad je bolje zaposliti lošijeg radnika koji ima prostora napredovati, ali djeluje pozdano i korektno nego daleko iskusnijeg koji će otrčati za prvom prilikom i ostaviti firmu u situaciji gdje na pola projekta mora hitno tražiti developera.

 

Cordas kaže...

Ok, ajmo reći da sam ja očekivao da je u redu da su mi unaprijed rekli da ne rješavam zadatak u tim tehnologijama (jer sam ja unaprijed rekao da ću u istima riješiti zadatak), a ne naknadno nakon što sam potrošio svoje vrijeme. 

Ne znam kako je tekla komunikacija, ali nije bitno samo koliko znaš i koliko si spreman učiti, već je i sposobnost da shvatiš zadatak bitna vještina. Moguće da je došlo do nesporazuma unutar firme, ali moguće i da se od tebe očekivalo da shvatiš kakvo rješenje je prikladno.

andrijam čet 31.10.2019 15:54

Pa ne lažu. znam firmu koja se zatvorila zbog nedostatka radne snage, zato jer je njihov največi klijent tražio da imaju 100 stalno zaposlenih za različite projekte. Vlasnik to nije mogao zadovoljiti.

Osobno vidim da headhanting agencije postaju sve agresivnije, pa su me počele i zvati na telefon da dođem pa da malo razgovaramo. Plus kolege koje rade u drugim firmam me stalno nagovaraju da pređem.

U firmi u kojoj radim  skoro stalno imamo otvoren natječaj za seniore i juniore. I likovi koji se javljaju su jako često totalna katastrofa ili traže nenormalne novce. A kada i dobiju ponudu za ugovor, ostanu u bivšoj firmi zato jer im u tom slučaju trenutni poslodavac da povišnicu. 

Tomdev čet 31.10.2019 21:10

Evo kod mene u firmi u DE, otvoreni su oglasi za 6 radnih mijesta od toga 3 za juniore. Najveca navala je na radno mjesto junior dizajnera.

 

U zadna tri mjeseca primljena su tri juniora i moram priznati napredne su te današnje generacije, brzo uče i talentirani su.

90% kandidata koji pošalju oglas u moju firmu ima msc i ako je netko radio uz studij, tad je do prvog radnog mjesta stekao zavidno znanje iznad junior razine.

 

Ali s druge strane, rast u IT-u nije onakav kako se predstavlja u medijima niti može postojati neprekidna potražnja. Te IT radnike netko mora financirati i rast može biti zdravi samo ako IT sektor raste proporcionalno realnom sektoru. Sve drugo je balon od sapunice koji jednom mora puknuti.

 

Osobno vjerujem da će uskoro pasti interes za upis IT-a (znam sveučilišta gdje se to već događa) i mnogi ljudi će otići iz IT-a jer je to industrija čiji tempo melje ljude. Uskoro će IT-evci imati kraci radni vijek nego nogometaši.

blackalbum čet 31.10.2019 21:24

vezano i nevezano za temu iako sam druge struke ali iskustva su slična,kad sam prije nekih 15 godina,pa i unazad 5 godina tražio posao i  kad je bilo puno radne snage na birou,poslodavci bi se doslovno rugali sa  mnom i provocirali bi kad bih došao na razgovor za posao,e sad kad nema više viška ljudi i kad su svi pobijegli vanka e sad možeš biti i bez ruke,noge,dva oka,bez sluha itd primili bi te

ja tim takozvanim poslodavcima nebih odobrio uvoz niti jednog radnika pa oni koji neće pošteno platit radnika neka slobodno propadnu

 

 

ivanzu čet 31.10.2019 23:15

Ne radim u IT tako da sto se toga tice tu ne znam nista posebno kakva je situacija. Dok sam radio u HR inzinjerskoj tvrtki imali smo problema s manjkom radnika jer bi jednostavno rijetko tko mogao proci testiranje koje bi Bacc. ing. strojarstva trebao znati rijesiti bez vecih problema tako da je 70% padalo u startu, 20% bi odustalo tijekom obuke jer su shvatili da njihova struka nije za njih dok jedno pola od ostalih 10% bi zavrsilo obuku i bivalo zaposleno samo da bi dali otkaz unutar 6-12 mjeseci zbog "pucanja" pod pritiskom. Na kraju smo prestali primati samo ing. nego uz njih ljude sa strukovnim i teh. skolama strojarskog smjera koji bi isli na obuku kod nas. Zalosno je da osoba sa srednjom skolom strojarskoga smjera i 3 godine strojarskog fakulteta ne zna osnove teh. crtanja, trigonometrije, vektore, svojstva materijala te rada na CAD/FEA i MS office programima. Ne znam ni kako zavrse fakultet s takvim znanjem.

kexzoR sub 2.11.2019 14:41

Prije godinu dana sam se prijavio kao student na neobaveznu praksu u Ericssonu u Osijeku. Poslao sam im mail s upitom. Odgovor nisam dobio. Nakon mjesec dana sam im opet poslao upit misleći da se njihov odgovor negdje zagubio jer imam neobicno prezime. Odgovor opet nisam dobio. Prije 3 tjedna sam bio kod frizereke koja mi je rekla da je nedavno šišala 4 mlada lika s Kosova koji su dobili posao u Ericssonu u Osijeku. Oni vrlo vjerojatno rade za minimalac. Zakljucak, poslodavci u Hrvatskoj tjeraju nase ljude van kako bi im mogli raditi stranci za 4000kn.

bunker sub 2.11.2019 14:47


Znam za sličan primjer: firma iz zgb plaćala svoje povremene zaposlenike 50 kn/h, a onda su u jednom trenutku uzeli Rumunje koji im cijeli mjesec odrade za 500 eura i daju im smještaj u kontejneru i 1 kuhani obrok dnevno ( teške splačine, naravno ). Za kvalitetu izvedenih radova nitko i ne pita jer je cijena jedini argument.

LUNAT1C sub 2.11.2019 15:35

dvije godine radim preko sc u jednoj firmi, primao stipendiju, nakon diplome u roku 2 dana dobio ugovor na neodređeno bez probnog roka sa ok plaćom.

kolega završio isti fakultet, nije radio ništa osim projekata na faksu i nešto sitno wordpressa, zahtjeva plaću 10 000kn+ (neto) i čudi se što ga nitko ne želi primiti.

 

logika razmišljanja ti je totalno u krivu, predao si rješenje u nativnom xamarinu firmi koja radi nativne aplikacije dakle java/kotlin, i žališ se kako si bezveze trošio vrijeme,
umjesto da pogledaš ovako, javio nam se junior dev, bez iskustva, i poslao testnu aplikaciju u tehnologiji koju neradimo, hoću li kao netko u toj firmi uložiti novac da netko od developera koji ne razvijaju tu tehnologiju ide gledati što si ti napravio, ili ću ti se jednostavno zahvaliti što si poslao išta i nastaviti tražiti?

 

PS. postoje ti i firme koje zaposljavaju sve, i rade .net (fina koje imaš i u osijeku i placa ti je 6500kn u zg plus prijevoz, dakle u osjeku i vise, i infobip)

Cordas sub 2.11.2019 15:49
LUNAT1C kaže...

dvije godine radim preko sc u jednoj firmi, primao stipendiju, nakon diplome u roku 2 dana dobio ugovor na neodređeno bez probnog roka sa ok plaćom.

kolega završio isti fakultet, nije radio ništa osim projekata na faksu i nešto sitno wordpressa, zahtjeva plaću 10 000kn+ (neto) i čudi se što ga nitko ne želi primiti.

 

logika razmišljanja ti je totalno u krivu, predao si rješenje u nativnom xamarinu firmi koja radi nativne aplikacije dakle java/kotlin, i žališ se kako si bezveze trošio vrijeme,
umjesto da pogledaš ovako, javio nam se junior dev, bez iskustva, i poslao testnu aplikaciju u tehnologiji koju neradimo, hoću li kao netko u toj firmi uložiti novac da netko od developera koji ne razvijaju tu tehnologiju ide gledati što si ti napravio, ili ću ti se jednostavno zahvaliti što si poslao išta i nastaviti tražiti?

 

PS. postoje ti i firme koje zaposljavaju sve, i rade .net (fina koje imaš i u osijeku i placa ti je 6500kn u zg plus prijevoz, dakle u osjeku i vise, i infobip)

A ok, svi ste se uhvatili tog primjera i sudeći prema vašim komentarima nisam u pravu i dobro. Iako, to kontrira svim savjetima koje sam dobijao iskusnijih prijatelja i profesora koji su mi uvijek govorili da je tehnologija najmanje bitna i da je jezik samo alat, a da se treba gledati samo način rješavanja i razumijevanje. But ok, sto ljudi sto čudi, očito u tom slučaju nisam dobro postupio. 

MrBlc ned 3.11.2019 19:52

Jezik nije bitan, to jest istina.

 

Jezik nije bitan po pitanju općih principa programiranja, razrade logike, pristupu rješavanja problema, poznavanja OOP-a i patterna.

 

Međutim, svaki prelazak na drugi jezik traži određeno učenje (da vidiš koliko sam bugova, od kojih većina predstavlja sigurnosni propust, u PHP-u vidio, a nastali su kao direktna posljedica nepoznavanja jezika), a jezik koji ti nije poznat je teže čitati, traži više vremena i otežava pregledavanje zadatka, što znači da onaj tko pregledava zadatke na tvoj zadatak mora utrošiti više vremena, iako je svjestan da ćeš kasnije početi donositi lovu firmi i dulje biti trošak od osobe koja bolje barata s jezikom koji se traži.

 

Dakle, tvoje rješenje možda dokazuje da znaš programirati, ali ne pokazuje da si spreman prilagoditi se radnom procesu firme, naučiti nešto novo i cijeniti vrijeme ljudi koji već tamo rade.

neutrino sub 16.11.2019 19:54

Tko god ti je rekao da je tehnologija nebitna, ili jezik, taj pojma nema o ničemu, makar to bio i profesor na sveučilištu.

Jezik je samo alat, ali jezik nije jebeni čekić, niti se posao svodi na zabijanje čavli u dasku, pa je sad nebitno kakav čekić ćeš dobiti na poslu, iz Lidla, Bauhausa ili iz lokalne željezarije.

 

Vidio sam gomilu pokušaja gdje su ljudi iz Jave ili C# dolazili u C++ svijet. Svi su se upucali u obje noge i u glavu. Ne možeš ti većini ljudi objasniti stvari koje nikad nisu naučili, jer im nisu trebale. Odnosno, jesu ih učili ako su bili na FER-u, ali im je na jedno uho ušlo, na drugo izašlo, nije im trebalo, i ko da se nije ni dogodilo.

 

Tko god tvrdi suprotno, neka si pogleda malo oglase, bilo domaće, bilo strane. Nisu oglasi takvi iz pizdarije.

 

Poznavanje tehnologije je iznimno bitno, kao i poznavanje jezika. U nekim (rijetkim) situacijama su firme svjesne da će teško naći čovjeka koji barata sa svime, pa su voljni uložiti vrijeme u upoznavanje novog zaposlenika sa tehnologijama koje koriste, ali poznavanje jezika je u tom sličaju OBAVEZNO!

 

U većini situacija moraš znati barem jezik. Ja sam C++ koder primarno, iako se snalazim u C, C#, asm-u i još par jezika, ali sigurno ne bi aplicirao na takve oglase, jer mi je dovoljno da se sjetim kako te izuju iz cipela kad je C++ u pitanju. Od C++98, preko C++11, 14, 17. Danas ponekad i ja druge moram izuvat iz cipela, pa vidim da ekipa koja traži 17k netto nemre objasnit 3 trivijalne linije koda na papiru.

A to je "samo" jezik, right? ;-) Osim toga, da bi bio koristan u C++ u nekom timu, moraš imati minimalno 2 godine iskustva u kucanju C++ koda.

 

Kažeš da si prošao svašta od C++, C#, Java, do web govana. Dobro je biti katica za sve nekad, ali generalno je to sranje, jer znaš pomalo od svega, ali si ekspert u ničemu. Tada si osuđen na firme tipa Serengeti i sl, gdje si najam-koder koji jedan dan kuca PHP, drugi Javu, treći C#, pa onda C++. Baš me zanima koja je kvaliteta toga obzirom na činjenicu da sam u 20+ godina iskustva upoznao samo jednog lika koji je imao gomilu jezika u malom prstu, ali je lik imao IQ valjda 200 i bio je lud u punom smislu riječi.

A i većina ozbiljnih firmi danas traži neki oblik fah-idiota, gdje barataš "njihovim" jezicima, tehnologijama i općenito njihovom domenom. Čak i ako si junior, trebaš se moći razgovarati s njima o tome na junior nivou.

 

Stoga, pikni nišu koja ti je sexy i šoraj u tom smjeru. Na koju god stranu odeš, s vremenom će se domena spontano proširivat. Koliko i na koji način.... ovisi o bezbroj faktora.

Baseball ned 2.5.2021 16:08
Cordas kaže...

Edit: Ovo se odnosi na IT firme. Što se obrtničkih firmi i sličnih tiče, provjereno znam da (barem u Slavoniji) postoji manjak radne snage i tamo se na oglase javlja 0 ili 1 osoba. Dok IT firme dobijaju (doslovno) na desetke ili stotine prijava. 

 

Pozdrav,
long time lurker, first time poster. 
Slavonac, elektrotehnicar, radim kao elektromehanicar -ovo je laz. Prije toga radio u ugostiteljstvu na malo ozbiljnoj razini. Isto laz. 
Trazi se isto kao u IT-u. Senior level majstori, nesto za sto treba 5+ pa cak 10+godina radnog iskustva za placu pocetnika i/ili lose uvjete rada. Ljudi pricaju o placi i uvjetima stoga firme/obrti koji imaju mali broj prijava su najcesce lose firme. Dobrim firmama ne nedostaje kadra.
S druge strane nitko ne zeli uciti ljude niti im dati priliku sto je IMHO jedini pokazatelj nedostatka kadra.

Ne znam cemu hejt prema juniorima, podsjeca me na hejt prema meni kada sam kretao raditi. Svi zaboravljaju da su bili pocetnici. Ako su stariji kolege bili supci prema vama ne znaci i vi morate biti. Dapace, najlakse se isticati u moru losih juniora. 
Cemu hejt prema pekarima i mesarima koji se zele probiti? Vidio bi tebe vidjeti da koliko bi izdrzao raditi u hladnjaci ili u blizini visoke temperature zbog peci. Nisu oni upisali tu srednju jer im je zivotni poziv biti mesar vec zato sto su culi da je trazeno. Kod nas je cesto default ponasanje spustanje ljudi koji si zele poboljsati zivot. 

 

Godinama sam bio obreshrabren uciti programirati zbog prica kako se ne moze probiti, treba znati na razini seniora, nemoguce je dobiti posao bez faksa, treba veza, ma sto stvari i dugo sam to vjerovao dok nisam poceo pratiti oglase za posao i shvatio da to nije istina, samo treba racionalno odabrati jezik. Ono sto sam ja zakljucio prateci oglase je da bez formalnog obrazovanja upitna je korist ucenja C, C++, Java, Phytona i slicnih jezika koji se koriste u koroprativnim okruzenjima dok su web i mobile development pa cak i sysadmin opusteniji oko formalnog obrazovanja. Ne mislim da to spusta cijenu rada, eventualno za same pocetnike ali nije u niti jednoj industriji drugacije. 

Cordas ned 2.5.2021 18:45
Baseball kaže...


Cemu hejt prema pekarima i mesarima koji se zele probiti? Vidio bi tebe vidjeti da koliko bi izdrzao raditi u hladnjaci ili u blizini visoke temperature zbog peci. Nisu oni upisali tu srednju jer im je zivotni poziv biti mesar vec zato sto su culi da je trazeno. Kod nas je cesto default ponasanje spustanje ljudi koji si zele poboljsati zivot. 

 

Godinama sam bio obreshrabren uciti programirati zbog prica kako se ne moze probiti, treba znati na razini seniora, nemoguce je dobiti posao bez faksa, treba veza, ma sto stvari i dugo sam to vjerovao dok nisam poceo pratiti oglase za posao i shvatio da to nije istina, samo treba racionalno odabrati jezik. Ono sto sam ja zakljucio prateci oglase je da bez formalnog obrazovanja upitna je korist ucenja C, C++, Java, Phytona i slicnih jezika koji se koriste u koroprativnim okruzenjima dok su web i mobile development pa cak i sysadmin opusteniji oko formalnog obrazovanja. Ne mislim da to spusta cijenu rada, eventualno za same pocetnike ali nije u niti jednoj industriji drugacije. 

Nikakav hejt prema mesarima ili pekarima kao ni zanimanju upćenito. Totalno si fulao poantu. Mogao sam tu napisati i piloti ili vozači autobusa, totalno nebitno. Poanta je da se random ljudi javljaju na oglase za posao jer su čuli da su jako dobre plaće i da fali radnika pa misle da je dobra volja sve što je potrebno i pritom otežavaju dobrim kandidatima da se probiju. 

 

Ovo drugo opet potpuno netočno. Odabir samog jezika nije toliko bitan koliko usmjerenje u određene tehnologije. Dakle, web/mobile/desktop/embeded etc, i rad u određenim frameworcima i slično. Jezik kao jezik nije ništa posebno, kad jedan savladaš do napredne razine na drugi se prebacuješ u roku tjedan dana (malo karikiram, ali nije daleko od toga). 

Baseball ned 2.5.2021 21:27
Cordas kaže...

Nikakav hejt prema mesarima ili pekarima kao ni zanimanju upćenito. Totalno si fulao poantu. Mogao sam tu napisati i piloti ili vozači autobusa, totalno nebitno. Poanta je da se random ljudi javljaju na oglase za posao jer su čuli da su jako dobre plaće i da fali radnika pa misle da je dobra volja sve što je potrebno i pritom otežavaju dobrim kandidatima da se probiju. 

 

Ovo drugo opet potpuno netočno. Odabir samog jezika nije toliko bitan koliko usmjerenje u određene tehnologije. Dakle, web/mobile/desktop/embeded etc, i rad u određenim frameworcima i slično. Jezik kao jezik nije ništa posebno, kad jedan savladaš do napredne razine na drugi se prebacuješ u roku tjedan dana (malo karikiram, ali nije daleko od toga). 

 Argument da se velik broj ljudi javlja na posao iskljucivo sa dobrom voljom i da na takav nacin potkopava kvalitetne kandidate nema nikakavg smisla jer to znaci da i ti potencijalno kvalitetni kandidati imaju isto samo dobru volju. 

Ok, odredenu tehnologiju, krivo sam se izrazio.
Argument kako jezik nije bitan nije relevantan za nekoga tko sto prije zeli kvalitetno savladati odredenu stack/ jezik/ stogod da sto prije pocme raditi. Tako nesto ima smisla za ljude koji imaju ozbiljnu kolicinu znanja.

Sanchez_1 pet 28.5.2021 22:13

firme lazu, jer su manageri od prvih pocetaka isli tako da lazu.

imam frenda koji je neki manager u jednoj vecoj firmi. On kad kaze da je doruckovao jaja, ja znam da to mozda uopce nije istina. 

nastranu sto dugorocno gubi, jer ga svi otkriju prije ili kasnije...

 

baza poslova u hrv je mala. hrvatske firme su mahom nesposobne privuci vece strane klijente, pa se ne trazi toliko ljudi.

samo odes na helloworld.rs, pa vidis koliko posla ima po srbiji, pa i bolje placenog nego u hrv.

 

tako da, savjetujem odlazak van, i to je to

syrotinja sri 16.2.2022 12:20

Nisam u RH, pa me zniamm ima li kakvih pomaka po pitanju ovog laganja?

 

Inače, vani su te laži sasvim normalne. Lažu ti u oči kakav je opis posla, jer moraju. Ljudi ne žele prihvatit posao. Lažu i očekuju da će čovjek biti lijen otići odmah. Brzi odlazak se negativno odražava na kandidate. Poslodavci kad vide da netko često mijenja poslove, automatski smatraju da je u posloprimcu problem.

BlueMax sri 23.2.2022 17:45
Sale_ds kaže...
Pretpostavit cu da si mlad, srednje ili rane dvadesete pa shodno tome imam samo jedan savjet, a to je... pici ti nekam van, pogotovo s tim znanjem, a ako komad nece s tobom onda nije ni vrijedna, a bome nije ni jedina na svijetu.

A ako je njoj dobro tu onda valjda mozete zivjet i od samo njene place. :/

 Znači cura bi trebala žrtvovati svoju karijeru za neizvjesnost? Ako to neće, nije vrijedna? Kakav je ovo način razmišljanja?

Da je situacija obrnuta i da muškarac koji ima dobar posao i financijski je osiguran, ode u Njemačku s curom tražiti posao bio bi ... što?

 

Ups od kad je ovaj post :)  Možda je do sad i promijenio mišljenje.

win10pro sri 23.2.2022 18:50

Dao si sam odgovor na pitanje, da prodaju čim više diploma, edukacija, studija i koječega. Takve stvari šire oni koji i nude takve usluge (npr. algebra), a ne poslodavci. Poslodavci su pak druga priča, zapošljavaju ljude bezveze i izmišljaju nepotrebne projekte samo da bi dobili lovu iz EU fondova, zato pol ljudi u firmi niš ne radi. Ne vjerujem da je jedino u HR ovak, mi kopiramo amerikance i odavno je američka kultura tu. Jedini problem je ima nas samo 4M i nemamo resurse (nafta, plin) kao oni.

 

Vandit sri 23.2.2022 19:48

Zanimljiva tema u svakom slučaju. Šteta što nisam ranije na nju naletio, možda danas ne bi bio developer. 

 

Long story short, kako je dosta ljudi ovdje napisalo: fali "pravih" developera, vidim zove ih se "software" inžinjerima, rasturaju C, C++ i slično. Ekipe koja mrlja-brlja u Reactu, Angularu, C# ima koliko hoćeš. I sam spadam među njih. Nismo baš nešto posebno plaćeni, ali nije ni da nam je znanje na razini da budemo više plaćeni. Coding monkeys je naziv ako se ne varam. 

 

Uglavnom, ako ovo netko čita tko razmišlja o ulasku u IT svijet rekao bih da ima i zanimanja gdje moraš znati manje, a možeš biti plaćen više. 

 

 

P.S. Nemojte zamjeriti na blagom rantu, imao sam loš dan na poslu. :)