Radna iskustva

Kako sam dobio posao u Irskoj

neutrino pon 11.5.2020 21:23
Bruner kaže...

@Littlemanbeingerased

 

Izgleda da te najviše upiknula moja rečenica "...ali ako kod nas mogu dobiti istu satnicu za "no-brain" rad u skladištu i za neki početnički dev posao - radije biram fizikaliju. Ak ništa drugo, zdravije je i za dušu i za tijelo."

To je napisano više iz frustracije, nego iz zdrave pameti. A i trenutno bi mi to više odgovaralo iz nekih osobnih razloga u koje ne bi ulazio.

 

To definitivno nije moje općenito razmišljanje. Svjestan sam toga da kao developer početnik ne mogu (kod nas) imati plaću 1000€ - tj. možda i mogu, ali mi ju nitko neće dati - niti mi to trenutno igra ikakvu ulogu.

 

A nisam nigdje ni rekao da vrijedim više radi (uskoro) završenog fakulteta. Štoviše, smatram da sam sam kod kuće u godinu dana naučio daleko više, nego u 3 godine na fakultetu.

 

Ono na što sam ja htio skrenuti pažnju je da rijetko koja firma kod nas želi dati priliku nekome s malo ili bez iskustva. To čak i nije problem samo kod nas, nego svugdje u svijetu. Nikome se ne da zezat s internima i juniorima jer im isti jedno vrijeme stvaraju trošak. Kao da ne znaju da svako ulaganje iziskuje nekakva sredstva/novac i vrijeme, uz naravno određeni rizik.

 

Ako su informacije s tvojeg profila točne, ti imaš nešto više od 15 godina prednosti ispred mene. Stvarno misliš da je današnji junior developer u istoj poziciji u kakvoj je bio junior developer prije 10, 15 ili više godina? Dok si ih u nekakvom srednje velikom gradu (po našim standardima) vjerojatno mogao izbrojati na prste. Sad nas ima ko pljeve. I istina, ima tu i dosta kukolja. Ali to nije razlog da se nikome od nas ne da prilika da se dokažemo (naravno, čast onim iznimkama koje daju).

 

Štoviše, ja čak i imam nešto radnog iskustva. Istina, 6 mjeseci nije puno i zbog poprilično loše organizacije nisam uspio naučiti onoliko koliko sam htio, ali mi je i to dalo nekakav temelj nakon kojeg sam odradio nekoliko manjih freelance projekata i siguran sam da bi se vrlo brzo snašao i u nekom PHP Frameworku, samostalno odradio front-end nekakve web stranice (kako spada) i sl.

 

I nemoj me, molim te, svrstavati u čobane. Jest da mi se obitelj jedno vrijeme bavila kozarstvom pa sam se i ja brinuo za njih, ali nisam na mentalnoj razini čobana.

Ovo boldano je fakat laž, pogotovo iz RvaCke perspektive. U Zg-u sam znao firme koje su zapošljavale isključivo pripravnike sa nula iskustva. Razlozi su bili razni, od toga da neki dovoljno visoko pozicionirani pametnjaković ne želi imati posla s ljudima koji imaju mišljenje, pa do starog dobrog RvaCkog "daj najjeftinije". Pragmatični pripravnici su to koristili kao odskočnu dasku za dalje. U RvaCkoj je problem naći posao sa 20+ godina iskustva. To nikome ne treba iz više razloga:

- ne može ti nitko prodavati govna o visini plaće (daj sad kreni sa 6-7k netto, pa za par godina bude i 10k netto, a u biti se treba pregovarati o bruto iznosu)

- ne može ti nitko prodavati govna o tome kako se nešto radi, jer imaš projekte iza sebe, lako provjerljive podatke, itd...

- ne može ti nitko prodavati govna o tome da je kriza i da će plaća stići jednog dana, a ergela automobila na leasing je i dalje ovdje

- ne može te nitko jebati ni na tehničkom intervjuu za taj posao

To make the long story short, imaš ljude koji znaju raditi posao, zbog toga su skupi, ne daju se zajebavati i kao takvi NE TREBAJU NIKOME. Ali zato ovi mladi koji dolaze trebaju svima, prvenstveno jer ih se da ženiti za male pare.

Friday ned 17.5.2020 13:50
Ranko Kukumar kaže...

Vidim i na FB  u grupi "Idemo u Irsku" da je veliki trend povratka u HR, pa čak i autom, na sve moguće i nemoguće načine. Friday, koji je razlog? Ono, gledam ljudi objavljuju te troškove puta i to su cifre poprilično velike, pitam se što je razlog tomu, baš pod apsolutno svaku cijenu samo se izvući do HR... 

 

Ja isto idem sa familijom za HR. Iduci vikend ili onaj iza - ovisi kad dodjem na red za servisiranje auta. Ljudi odlaze u poprilicnom broju jer su dobili od drzave solidnu pomoc za ovo razdoblje bez posla pa idu na svojevrstan godisnji odmor. Masa njih se ipak zajebala jer se biljezi tko je iz drzave otisao pa im se pomoc ukida. Sto je OK - ne mozes visiti na irskoj sisi i ziviti/trositi novce negdje dalje. Ljudi se ponasaju kao da im drzava kroz tu pomoc, u najmanju ruku, vraca ono sto im je nepravedno uzela. A svi ti koji rade za minimalac ne placaju gotovo nikakve doprinose ni poreze od svoje place (radi se o najvise 100-200 eura mjesecno, negdje niti toliko). Ja sam samo prosli mjesec drzavi na placi ostavio gotovo 5500 eura. Cuo sam i za neke nove nacine na koji ljudi vec godinama vise na drzavnoj sisi. Mladi ljudi, zdravi i sposobni raditi. Uzas, stomak mi se okrenuo. Konkretno, troclana obitelj - dobivaju pomoc od drzave 1050 eura tjedno. Uz to im drzava placa i stan.

 

Sto se tice odlaska u HR - u mom slucaju je drugacije. Mi idemo jer klinke mi svakako skolu odradjuju preko interneta a ja radim od kuce. Pitao sam managera jel ok da radim iz HR do kraja osmog mjeseca. Rekao je da mu je posve svejedno gdje sam dok god radim. Tako da idemo dolje na poprilicno dugo. To je poprilicno dugo pogotovo u mom slucaju jer nisam bio u HR na duze od 2 tjedna jos od 2015. Vec me sad nervoza hvata...

 

Ova corona je jos vise naglasila cijeli besmisao irskog socijalnog sustava. Drzava se zaduzuje za iznose koji ce se otplacivati iducih 30 godina. A onda se ekipa nadje uvrijedjenima sto im ukidaju pomoc kad odlaze iz drzave. Komentiraju po FB "pa tko ce im se vratiti raditi ako budu takvi?". Gospodo draga, takvi nam se ni ne trebaju vratiti - uvijek ce se naci netko tko ce posteno odraditi posao umjesto vas.

Friday ned 17.5.2020 14:44
Ranko Kukumar kaže...

Pa ima li kakvog govora hoće li se ta lova kroz neki porez na plaću vraćati kada proglase kraj pandemije? 

 

Pa kako ces uzeti nekome tko i ovako ne radi? A 95% nasih radi za minimalac sa kojeg se ne uzima svejedno prakticki nista. Da im uzmu 200 eura vecina ne bi htjela raditi. I to ti je to. Pat pozicija.

Pazi, ima masa ljudi koji su radili part-time prije corone. Zaradjivali recimo 120 eura tjedno (konkretno jedna poznanica). Stigla corona, cura se prijavila za pomoc (sve OK, ostala je bez posla). Drzava joj odobri 350 eura tjedno. Ona gleda i ne vjeruje.

Rijecima jednog naseg morona ovdje koji u 4 godine nema dana radnog staza a zivi kao beg: "Buraz, samo neka potraje". Mene sramota samog sebe sto dolazim iz iste drzave kao ti neki nasi...

Ranko Kukumar ned 17.5.2020 14:49
Friday kaže...

 

Pa kako ces uzeti nekome tko i ovako ne radi? A 95% nasih radi za minimalac sa kojeg se ne uzima svejedno prakticki nista. Da im uzmu 200 eura vecina ne bi htjela raditi. I to ti je to. Pat pozicija.

Pazi, ima masa ljudi koji su radili part-time prije corone. Zaradjivali recimo 120 eura tjedno (konkretno jedna poznanica). Stigla corona, cura se prijavila za pomoc (sve OK, ostala je bez posla). Drzava joj odobri 350 eura tjedno. Ona gleda i ne vjeruje.

Rijecima jednog naseg morona ovdje koji u 4 godine nema dana radnog staza a zivi kao beg: "Buraz, samo neka potraje". Mene sramota samog sebe sto dolazim iz iste drzave kao ti neki nasi...

 Strašno za komentirati uopće. Ne znam kako oni uopće planiraju oporavak iz svega toga (Irska vlada)...Zato i pitam jer mi to nije jasno nimalo.

Friday ned 17.5.2020 14:59
Ranko Kukumar kaže...

 Strašno za komentirati uopće. Ne znam kako oni uopće planiraju oporavak iz svega toga (Irska vlada)...Zato i pitam jer mi to nije jasno nimalo.

 

Irska tako opstaje vec jako dugo. Drzava zivi zahvaljujuci IT-u i high-tech medicini. Ljudi na socijali ima toliko da to granici sa zdravim razumom. Mladi ljudi 25-30 godina bez dana radnog staza na socijali otkad znaju za sebe. Pije se, drogira...

Da je to socijala za najugrozenije i da su iznosi primjereni - sve OK. Ali kad ljudi od socijale zive dobro i jos ustede za dobre aute, odmore na Tenerifima i sl... Pa tko bi njih otjerao na posao? Bolje grob nego job

VladimirLem pon 18.5.2020 08:07
Friday kaže...
Ranko Kukumar kaže...

 Strašno za komentirati uopće. Ne znam kako oni uopće planiraju oporavak iz svega toga (Irska vlada)...Zato i pitam jer mi to nije jasno nimalo.

 

Irska tako opstaje vec jako dugo. Drzava zivi zahvaljujuci IT-u i high-tech medicini. Ljudi na socijali ima toliko da to granici sa zdravim razumom. Mladi ljudi 25-30 godina bez dana radnog staza na socijali otkad znaju za sebe. Pije se, drogira...

Da je to socijala za najugrozenije i da su iznosi primjereni - sve OK. Ali kad ljudi od socijale zive dobro i jos ustede za dobre aute, odmore na Tenerifima i sl... Pa tko bi njih otjerao na posao? Bolje grob nego job

 Povukao bih paralelu s našim slučajevima gdje mnogi "branitelji" ostavljaju svoje povlaštene penzije po kladionicama i birtijama a Romi po automat klubovima. To je zapravo još jedan dokaz koliko je opasno ono što mnogi zazivaju - pravo na univerzalni temeljni dohodak. 

09jer90 pon 18.5.2020 08:33
VladimirLem kaže...
Friday kaže...

Da je to socijala za najugrozenije i da su iznosi primjereni - sve OK. Ali kad ljudi od socijale zive dobro i jos ustede za dobre aute, odmore na Tenerifima i sl... Pa tko bi njih otjerao na posao? Bolje grob nego job

 Povukao bih paralelu s našim slučajevima gdje mnogi "branitelji" ostavljaju svoje povlaštene penzije po kladionicama i birtijama a Romi po automat klubovima. To je zapravo još jedan dokaz koliko je opasno ono što mnogi zazivaju - pravo na univerzalni temeljni dohodak. 

 Za kocku i drogu te automat klubove ima jedna povlastena opcija - VAUČERI!

 

Friday pon 18.5.2020 11:20
VladimirLem kaže...
Friday kaže...
Ranko Kukumar kaže...

 Strašno za komentirati uopće. Ne znam kako oni uopće planiraju oporavak iz svega toga (Irska vlada)...Zato i pitam jer mi to nije jasno nimalo.

 

Irska tako opstaje vec jako dugo. Drzava zivi zahvaljujuci IT-u i high-tech medicini. Ljudi na socijali ima toliko da to granici sa zdravim razumom. Mladi ljudi 25-30 godina bez dana radnog staza na socijali otkad znaju za sebe. Pije se, drogira...

Da je to socijala za najugrozenije i da su iznosi primjereni - sve OK. Ali kad ljudi od socijale zive dobro i jos ustede za dobre aute, odmore na Tenerifima i sl... Pa tko bi njih otjerao na posao? Bolje grob nego job

 Povukao bih paralelu s našim slučajevima gdje mnogi "branitelji" ostavljaju svoje povlaštene penzije po kladionicama i birtijama a Romi po automat klubovima. To je zapravo još jedan dokaz koliko je opasno ono što mnogi zazivaju - pravo na univerzalni temeljni dohodak. 

 

Pa iako donekle paralela ima smisla, zapravo nije posve ispravna. Branitelji su svoje (barem oni pravi) zaradili i njihovo je pravo da biraju kako ce to trositi. Ovi na koje se ja referenciram zapravo nisu nista zaradili nego parazitiraju oduvijek. Za rome ne znam ali pretpostavljam da je paralela OK

unknown sub 5.9.2020 23:23
Littlemanbeingerased kaže...
Oi ekipa.

Iako sam napustio IE prije 2 godine, bas me zanima kakvo je stanje sa stambenim prostorima sada kada je "kriza"?
Se osjeti ista sto se toga tice na cijenama/dostupnosti?

 Vjerojatno ko u ostatku EU. "Nema stana ni za paparu"

antimadridista sub 5.9.2020 23:35
Littlemanbeingerased kaže...
Oi ekipa.

Iako sam napustio IE prije 2 godine, bas me zanima kakvo je stanje sa stambenim prostorima sada kada je "kriza"?
Se osjeti ista sto se toga tice na cijenama/dostupnosti?

 Ja sam stigao krajem 2018. i živim u manjem gradu, ali se osjeti razlika u cijenama stanova sada i tada kad sam došao. Poskupljuju i dalje. Meni je ok jer ne živim sam i nismo na jednoj plaći, ali za nekoga tko je sam je sigurno problematično.

Djuro von Prekoplotovich ned 6.9.2020 22:11
Littlemanbeingerased kaže...
Daklem... nije se puno promjenilo.
A pretpostavljam da niti ne grade stambene jedinice.
Dok ide ide :)

 

Grade se, ali najgora moguca opcija. "Co-living" sobe s dijeljenom kuhinjom ili jedno-dvosobni kutija-stanovi.

U odnosu na prije dvije-tri godine postoji veci broj na trzistu, ali su cijene smijesne. Ne zato sto su niske.

Najbolje viceve trenutno ima Sherry Fitzgerald.


Recesija je bila vec pocela i prije korone, vidio sam to u industriji u kojoj sam prethodno radio.

Otkazivanja narudzbi, pregrupiranja i konsolidiranja.
Ide lom uskoro. Biti ce zanimljiviji od prethodnog, jer za sada nije jasno koliko ce UK povuci za sobom Europu prema dolje.

Sanchez_1 pon 7.9.2020 14:09

nego, mene zanima nesto specificno.

sto je sa poslovima za one koji bi mijenjali smjer, odnosno specijalizaciju? 

evo, ja se bavim bazama xx godina, i dojadi ti to, a znam fest o programiranju... i ja bi najbolje negdje da pocinjem kao rookie Rust/Go/C++ dev. Placa nevazna, dok god pokriva troskove zivljena i dok god ucim.

PzKpfw pet 26.2.2021 11:08

 

Ako ovde na Balkanu, kompjuteraš, ne nužno developer ima oko 5000 kuna, odnosno 700 evra na mjesečnoj bazi.

koliko je to onda ekvivalent u IRE? Znam da su tjedne plaće, al' me zanimaju na mjesečnoj razini, odnosno 4 tjedna plaće.

Znam za Internet i surfanje, al' ipak ovdje pitam.

D.Bradley pon 1.3.2021 20:57

Iskreno ne znam koliko je to istina. Ja sam u istoj firmi vec 5 godina i kako napredujem, tako mi i placa raste.

Sto se tice razlike (hr+4), stvarno ne mogu reci. Ja sam iz slavonije i tamo su place minimalne:)).

Ranko Kukumar pon 1.3.2021 21:12
PzKpfw kaže...

 

@D.Bradley

 

Fala razbu. U principu kako mi je jedan CRO-Irac rekao za bilo koji posao, IRE plata je HR plaća x 4.

 

 Ovisi od posla do posla, ali i troškovi su veći. No neupitno je da neovisno o zanimanju/poslu u prosjeku ostaje više nego u Hrvatskoj. 

 

Ipak, puno ovisi o zanimanju. Ako si posao koji se plaća minimalno nema nikakva smisla ići u Dublin, shareati kuću sa 4 nigerijca da bi ti ostalo 300E mjesečno. 

 

Sve ovisi da li si imaš neki cilj postići nešto, napredovati itd. Puno je faktora u igri. Generalno nema smisla nikakav fiksni faktor da je bolje x4 jer sve ovisi od situacije do situacije. 

JuXo pon 1.3.2021 21:31

6 godina u Irskoj, radio kao elektricar u RH za 400 eura, tu sad imam oko 3000 eura (i nisam IT, obicni drkefuzer)

troskovi su dosta veci, zivim u Corku, zivim sad sam u stanu i placam 900 eura stanarinu (4 godine sa curom u tom istom stanu pa se dijelilo, sad par mjeseci sam), al bar imam svoj mir, i lijepo se da ustedit

PzKpfw sri 3.3.2021 11:43

@Caustic

 

Taj jedan CRO-Irac, veli da je vrijeme onako. U godini dana, imaš mjesec dana sunca. Pet puta dnevno pada kiša, onako kao da sipi. Drugi mi pak vele da kiđa pada križ-kraš.

Reklo bi se za Balkance, da je vrijeme na tom otoku je užas. Al' budi muško i izdrži.

 

A, za žene jer rekao da su "debele". Šta god to značilo. Kada voliš žene, voliš sve žene. Sve su žene lijepe. Nema razlike.

 

 

Stric_Jura sri 3.3.2021 12:02
Caustic kaže...
Može malo teksta kakve su žene i vrijeme u Irskoj?
Pretpostavljam da nisu ko brazilke ili ruskinje.

 veli kolega inače zajebant, kojem se smučila Irska, pa bježi u Austriju:

 

glupe blijede debele pijane kučke...

 

pitam ga baš sve - veli ima par promila zgodničkih riđih ženskica, ali - kad im je tjedni vrhunac oblokat se vani...

Ranko Kukumar sri 3.3.2021 19:38
Caustic kaže...
Može malo teksta kakve su žene i vrijeme u Irskoj?
Pretpostavljam da nisu ko brazilke ili ruskinje.

 Većina ružne i debele

PzKpfw kaže...

@Caustic

 

Taj jedan CRO-Irac, veli da je vrijeme onako. U godini dana, imaš mjesec dana sunca. Pet puta dnevno pada kiša, onako kao da sipi. Drugi mi pak vele da kiđa pada križ-kraš.

Reklo bi se za Balkance, da je vrijeme na tom otoku je užas. Al' budi muško i izdrži.

 

A, za žene jer rekao da su "debele". Šta god to značilo. Kada voliš žene, voliš sve žene. Sve su žene lijepe. Nema razlike.

 

 

 Vrijeme varira, ali kiša tu gdje sam ja (okolica Corka - jug) ne mogu reći da kiša pada svaki dan, ali je oblačno skoro svaki dan. I često imaš razdoblja da kiša krene padati pa za 5 minuta prestane i tako u krug. Pa opali sunce pa za pola sata kiša i tako u krug. Dosta je promjenjivo i ima dosta vjetra. Sunčanih dana kao u HR je jako jako malo, ali kad ih ima onda je Irska prekrasna zemlja za razgledavati dvorce i klifove. 

antimadridista sri 3.3.2021 20:12
Ranko Kukumar kaže...
Caustic kaže...
Može malo teksta kakve su žene i vrijeme u Irskoj?
Pretpostavljam da nisu ko brazilke ili ruskinje.

 Većina ružne i debele

PzKpfw kaže...

@Caustic

 

Taj jedan CRO-Irac, veli da je vrijeme onako. U godini dana, imaš mjesec dana sunca. Pet puta dnevno pada kiša, onako kao da sipi. Drugi mi pak vele da kiđa pada križ-kraš.

Reklo bi se za Balkance, da je vrijeme na tom otoku je užas. Al' budi muško i izdrži.

 

A, za žene jer rekao da su "debele". Šta god to značilo. Kada voliš žene, voliš sve žene. Sve su žene lijepe. Nema razlike.

 

 

 Vrijeme varira, ali kiša tu gdje sam ja (okolica Corka - jug) ne mogu reći da kiša pada svaki dan, ali je oblačno skoro svaki dan. I često imaš razdoblja da kiša krene padati pa za 5 minuta prestane i tako u krug. Pa opali sunce pa za pola sata kiša i tako u krug. Dosta je promjenjivo i ima dosta vjetra. Sunčanih dana kao u HR je jako jako malo, ali kad ih ima onda je Irska prekrasna zemlja za razgledavati dvorce i klifove. 

 Ma i na kišu se brzo privikneš. A i sama kiša je drugačija nego kod nas. Ja sam tu preko 2 godine, rijetko kad koristim kišobran i nikad nisam pokisnuo na kiši. Jako rijetko se dogodi da je pljusak, kiša pada stalno preko zime ali su kapi sitne.