Radna iskustva

Kako sam dobio posao u Irskoj

Friday ned 25.8.2019 12:56
Tomdev kaže...

Ako si se iste godine odjavio sa hrvatske porezne onda si bio hrvatski porezni rezident čitave godine i hrvatskoj si trebao prijaviti dohodak za 10-12 mjesec i platiti razliku poreza.

Ako se nisi uopće odjavio iz hrvatske onda bi mogao dobiti uplatnicu. U tom slučaju ne znam jel se može retrogradno odjaviti i dokazati da nisi imao veze sa hr, to bi trebao pitati poreznog savjetnika.

 

 

Ja u HR nemam cak vise ni prebivaliste - na osobnoj mi je irska adresa. Pa me bas zanima po kojoj osnovi bi mi ista naracunali. Iako ne sumnjam da bi mogli nasli nesto

Tomdev ned 25.8.2019 13:03
Friday kaže...
Tomdev kaže...

Ako si se iste godine odjavio sa hrvatske porezne onda si bio hrvatski porezni rezident čitave godine i hrvatskoj si trebao prijaviti dohodak za 10-12 mjesec i platiti razliku poreza.

Ako se nisi uopće odjavio iz hrvatske onda bi mogao dobiti uplatnicu. U tom slučaju ne znam jel se može retrogradno odjaviti i dokazati da nisi imao veze sa hr, to bi trebao pitati poreznog savjetnika.

 

 

Ja u HR nemam cak vise ni prebivaliste - na osobnoj mi je irska adresa. Pa me bas zanima po kojoj osnovi bi mi ista naracunali. Iako ne sumnjam da bi mogli nasli nesto

Ako te porezna ima u bazi i u bazi piše da si hrv. porezni rezident tada će te uvijek povezati sa podacima koje dobiva od drugih država. Individualne situacije ne bi komentirao kao ni rješavanje individualnih slučajeva od strane baba u poreznoj, jer svaka ima svoj kriterij i svoje mišljenje kada tko ima pravo na ispis iz porezne i na osnovu kojih dokumenata i od kojeg datuma.

 

Friday ned 25.8.2019 13:13
Ajar kaže...

s obzirom na to koliko si već tamo, slobodno pokreni temu "kako sam otišao u mirovinu u Irskoj i nije mi problem platiti si kavu na Stradunu iako neću iz principa". 

 

 

Bas smo zena i raspravljali o cijenama tamo na moru. I istina je, ocekivano, da nam nije skupo. Ali s obzirom na uslugu koja je uglavnom vrlo losa dodje ti da se zapitas - a sta ja to placam? Klopa je na plazi vecinom zivi ocaj, zaposlenici padaju s nogu i ne mogu biti ni ljubazni ni nasmijani s obzirom na smjene i uvjete. Salata od rajcice 25-45 kn (na mjestima gdje smo bili). To mi jednostavno nije normalno. Dobijes nasjecenu doslovce jednu rajcicu posipanu sa malo persinovog lista. Hamburgeri po 50-70 i vise kn. Tako platim i u Dublinu ali ovdje dobijem bas jeben hamburger za te novce. Strancima koji dodju natovareni eurima to nije puno. Ali ja koji idem na HR more otkako znam za sebe - to vise nema smisla.

 

Opet smo imali cirkus sa vlasnikom apartmana. Lik nam je naknadno rekao (kad je zena vec tamo bila sa klinkama) da se mora platiti i ciscenje apartmana 30 eura. Na booking.com za njegov apartman pise da je to ukljuceno u cijenu. Ja mu rekao da mi ne pada na pamet platiti jer smo platili sve sto je bilo dogovoreno. Kaze on "ali to vam je normalno svuda". Sorry buraz, nije mi normalno da iz supka NAKNADNO izvuces neku cifru i kazes da povrh onoga sto je dogovoreno moram i to jos platiti. Pogotovo jer pise da je to ukljuceno u cijenu. Rekli su mi "iznajmljujemo apartmane vec 20 godina i samo sa nasima imamo problem". Bas se cudim...

Noctifer ned 25.8.2019 13:20
Tomdev kaže...
Noctifer kaže...
 Pa koliku on ima plaću da ima takvu razliku? Ja sam gledao za sebe i svoju placu i razlika u porezu je cca 40 eura svaki mjesec. Da mi je plaća još veća porez u HR bi bio manji nego u Irskoj. Da li je samac ili ima ženu koja ne radi pa zato plaća manji porez?

 Porez bi ti bio manji po novom ili po starom izačunu? Znam da su se nedavno pomicale te granice za porezne razrede baš zbog izjednačavanja s drugim zemljama.

 Baš sam gledao Tax za 2018 godinu na payslipu i radio sam izracun za 2018 godinu za HR plaću. Po njemu za istu bruto plaću u Irskoj platio 211 eura više nego što bi platio u HR.

Friday ned 25.8.2019 13:26
Noctifer kaže...
Tomdev kaže...
Noctifer kaže...
 Pa koliku on ima plaću da ima takvu razliku? Ja sam gledao za sebe i svoju placu i razlika u porezu je cca 40 eura svaki mjesec. Da mi je plaća još veća porez u HR bi bio manji nego u Irskoj. Da li je samac ili ima ženu koja ne radi pa zato plaća manji porez?

 Porez bi ti bio manji po novom ili po starom izačunu? Znam da su se nedavno pomicale te granice za porezne razrede baš zbog izjednačavanja s drugim zemljama.

 Baš sam gledao Tax za 2018 godinu na payslipu i i radio sam izracun za 2018 godinu ya HR plaću. Po njemu za istu bruto plaću u Irskoj platio 211 eura više nego što bi platio u HR.

 

Trazi povrat poreza u HR

Tomdev ned 25.8.2019 13:33
Friday kaže...
Noctifer kaže...
Tomdev kaže...
Noctifer kaže...
 Pa koliku on ima plaću da ima takvu razliku? Ja sam gledao za sebe i svoju placu i razlika u porezu je cca 40 eura svaki mjesec. Da mi je plaća još veća porez u HR bi bio manji nego u Irskoj. Da li je samac ili ima ženu koja ne radi pa zato plaća manji porez?

 Porez bi ti bio manji po novom ili po starom izačunu? Znam da su se nedavno pomicale te granice za porezne razrede baš zbog izjednačavanja s drugim zemljama.

 Baš sam gledao Tax za 2018 godinu na payslipu i i radio sam izracun za 2018 godinu ya HR plaću. Po njemu za istu bruto plaću u Irskoj platio 211 eura više nego što bi platio u HR.

 

Trazi povrat poreza u HR

 

Baš me zanima kako porezna gleda na doprinose i olakšice uplaćene u inozemstvu.

Jer neke olakšice ne postoje u HR i/ili ne postoji mirovinski/zdravstveni fond koji se može poistovjetiti sa HR fondovima.

Postoji PRSI, USC ali to objedinjuje više stvari. Hoćeš saznati koliko eura je otišlo u mirovinsko - to ne možeš (još) saznati u Irskoj.

keke13 pon 26.8.2019 11:41
Friday kaže...

Cure su mi vec bile na moru kad sam ja kretao pa sam autom odmah isao na Krk. Bili smo tamo i prosle godine pa me opet iz takta izbacila cinjenica da parking mozes placati iskljucom kovanicama. A skupiti 30 kn kovanica za dnevnu kartu nije bas trivijalan zadatak. Naravno, bankomati i mjenjacnice sa tecajem 6.7 su samo pojacali taj osjecaj frustracije. Nevjerojatno da ni jedan jedini ugostiteljski objekt ne prima kartice. Kao da nije dovoljno sto su cijene sulude pa onda jos strane turiste tjeraju da eure mjenjaju po takvom moronskom tecaju. I nije samo tecaj u pitanju nego i cinjenica da za bilo sta moras imati gotovinu. A ja sam od onih koji bas nikada kod sebe nemaju gotovine. Bas mi to ide na zivce. Ali turista ima primjetno manje nego prosle godine i nisam jedini koji je to primjetio. Izgleda da neprekidno dizanje cijena bez ikakve promjene u usluzi i/ili infrastrukturi dolazi na naplatu?

 

Pozdrav s Krka..

da malo prokomentiram boldano:

1. katastrofa, počelo se u zadnje vrijeme nešto mjenjat ali na 80% automata samo kovanice.. alternativna opcija SMS al tu je nešto štekalo sa dnevnim kartama

2. toliko su se razbahatili da je to strašno, slična je situacija na bankomatima. turist diže 100eura u kunama, pitanje na bankomatu "želite li grantirani tečaj od 6.4 ili negarantirani tečaj" negarantirani dao 7.1

3. ovo se počelo mjenjat u zadnje vrijeme ali presporo... kao i mjenjanje eura na crno po popularnim tečajevima 6.5-6.7. počelo im se obijat o glavu

4. cijene su više nego sulude, ali su više manje takve cjele godine trgovački centri nešto malo spuste po zimi sve ostalo ostaje isto.

5. točno! svima osim ministru turizma, a i počelo se dešavat ono šta se godinama govori a to je da ljudi koji ne ulažu u kvalitetu ostaju prazni... prošlo je vrijeme apartmana bez intrneta, klime, parkinga, spremišta za bicikle....

6. opet točno. Krk je kapacitetom došao na maksimum i prodavanju muda pod bubrege se lagano vidi kraj. nekoliko poznanika su i u špici sezone bili prazni pa se čude a zadnju kunu u taj apartman uložila pokojna prababa prije 40god dok je živjela u njemu.

 

nadam se da će se svijest promjenit ili neće pa bolje za one koji ulažu i stvarno se trude oko svakog gosta

F.R.C. uto 27.8.2019 09:45
Friday kaže...
Ajar kaže...

s obzirom na to koliko si već tamo, slobodno pokreni temu "kako sam otišao u mirovinu u Irskoj i nije mi problem platiti si kavu na Stradunu iako neću iz principa". 

 

 

Bas smo zena i raspravljali o cijenama tamo na moru. I istina je, ocekivano, da nam nije skupo. Ali s obzirom na uslugu koja je uglavnom vrlo losa dodje ti da se zapitas - a sta ja to placam? Klopa je na plazi vecinom zivi ocaj, zaposlenici padaju s nogu i ne mogu biti ni ljubazni ni nasmijani s obzirom na smjene i uvjete. Salata od rajcice 25-45 kn (na mjestima gdje smo bili). To mi jednostavno nije normalno. Dobijes nasjecenu doslovce jednu rajcicu posipanu sa malo persinovog lista. Hamburgeri po 50-70 i vise kn. Tako platim i u Dublinu ali ovdje dobijem bas jeben hamburger za te novce. Strancima koji dodju natovareni eurima to nije puno. Ali ja koji idem na HR more otkako znam za sebe - to vise nema smisla.

 

Opet smo imali cirkus sa vlasnikom apartmana. Lik nam je naknadno rekao (kad je zena vec tamo bila sa klinkama) da se mora platiti i ciscenje apartmana 30 eura. Na booking.com za njegov apartman pise da je to ukljuceno u cijenu. Ja mu rekao da mi ne pada na pamet platiti jer smo platili sve sto je bilo dogovoreno. Kaze on "ali to vam je normalno svuda". Sorry buraz, nije mi normalno da iz supka NAKNADNO izvuces neku cifru i kazes da povrh onoga sto je dogovoreno moram i to jos platiti. Pogotovo jer pise da je to ukljuceno u cijenu. Rekli su mi "iznajmljujemo apartmane vec 20 godina i samo sa nasima imamo problem". Bas se cudim...

 

A mogli smo koju kavu popit i sta popricat. I mi smo bili na Krk-u (nastanjeni u Njivicama, ali svugdje). Ali jednako, kao i ti, nekako razmisljam o "crtanju" Hrvatske iz destinacija za ljetovanje, jer Preis/Leistung jednostavno nije vise to. Uzmem apartma sa dva kupatila (jer nas je ipak petero), kad na lokaciji - ali jedno nije izpravno (citaj: neupotrebljivo). Klima se doplacuje?!? WTF?!? Placam 1060 evra za 10 dana i oni meni, da se klima doplacuje?!? Ok, kaj cu. Dam jos 50 evra. A onda sok: i 100 evra kaucije. 

 

Cijene, kao sto kazes: za petoro (dva odrasla, troje djece) obicno medju 400 kn i 600 kn. Brez nekih fensi vecerica u dvoje uz svijece, na obali sa privantnim konobarem. Kalamari, odrezci, pommes, sladoled, orangina, isl. 12.000 kn u 10 dana za hranu (dorucak doma, rucak i vecera vani) i onih nekoliko usluga tipa lezaljke, "voznja sa semi podmornicom", pedalina, igraliste na vodi, isl. Da i dva put dvije tajske masaze. Te nekoliko kapucina sa mineralnom vodom.

 

Gubljenje zivaca i cupanje kose na bankomatu ili pored njega sam nekako izbjegao, iako sam cuo, da su neki uspjeli dizat novce po nevjerojatno nepovoljnom tecaju. To s kovanicama sam navikao vec iz Prage, pa me nije jako smetalo, iako je u praksi bolno. Mozda su zahvaljujuc tome i djeca dobila koji sladoled vise, da ostanemo pozitivni. Ipak... ove godine je meni preslo granicu. 

 

unknown sri 28.8.2019 12:44
ZokyCRO kaže...

Mi idemo na Tenerife za mjesec dana, rentali predivnu manju kucu/villu s privatnim bazenom za £80 noc, nisam lud da placam ove cijene na jadranu!! 

 Moram priznati i ja kako sam u Njemackoj ne idem na more u HR kada znas da ima boljega. :D
Ovu zimu sam kupio kartu za australiju. :)

nixass sri 28.8.2019 14:12
CyberDemonVZ kaže...

Haha "Jadran mi je preskup, idem na Tenerife"  

 

Ovo se nisam nadao da ću ikad pročitati 

tenerife je, bar iz irske, solidno jeftinija opcija od hrvatske, sa ukljucenim letom, prijevozom i pansionom.

da ne pricam o drukcijem krajoliku i novome

NEW_MAN sri 28.8.2019 15:02

Kakve su to price o porezima RH ako zivim i radim u inozemstvu? Ja sam prijavil privremenu promjenu boravista na MUPu prije par godina i ja ne zivim u RH. Je to dosta ili se moram jos nekome nekaj extra javljat? Mislil sam uzet austrijsko drzavljanstvo ali kad mi je lik zapjeval 3k € reko, cujemo se.
Ako me ovi cigani iz RH misle pljackat onda sutra idem po austrijsko drzavljanstvo. Nije dosta da sam svaki vikend u hr i pol place potrosim u hr jos bi da mi uzimaju novce u drugoj drzavi? kak ne!

nixass sri 28.8.2019 16:35
NEW_MAN kaže...

Kakve su to price o porezima RH ako zivim i radim u inozemstvu? Ja sam prijavil privremenu promjenu boravista na MUPu prije par godina i ja ne zivim u RH. Je to dosta ili se moram jos nekome nekaj extra javljat? Mislil sam uzet austrijsko drzavljanstvo ali kad mi je lik zapjeval 3k € reko, cujemo se.
Ako me ovi cigani iz RH misle pljackat onda sutra idem po austrijsko drzavljanstvo. Nije dosta da sam svaki vikend u hr i pol place potrosim u hr jos bi da mi uzimaju novce u drugoj drzavi? kak ne!

+1

sad se covjek mora odjavljivat na 100 jebenih adresa.

Ako ce me zajebavat starci lijepo sjednu u auto i kod mene su za par sati.

Vise necu ni PDV u hr placat..

Tomdev sri 28.8.2019 20:35
NEW_MAN kaže...

Kakve su to price o porezima RH ako zivim i radim u inozemstvu? Ja sam prijavil privremenu promjenu boravista na MUPu prije par godina i ja ne zivim u RH. Je to dosta ili se moram jos nekome nekaj extra javljat? Mislil sam uzet austrijsko drzavljanstvo ali kad mi je lik zapjeval 3k € reko, cujemo se.
Ako me ovi cigani iz RH misle pljackat onda sutra idem po austrijsko drzavljanstvo. Nije dosta da sam svaki vikend u hr i pol place potrosim u hr jos bi da mi uzimaju novce u drugoj drzavi? kak ne!

 Ako je zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva podnesen u Republici Hrvatskoj, za rješenje o prestanku hrvatskog državljanstva naplaćuje se upravna pristojba u iznosu od 2520 kuna, sukladno Tarifnom broju 12. stavku 1. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi.

I još moraš priložiti životopis 

Tomdev sri 28.8.2019 20:40
nixass kaže...

sad se covjek mora odjavljivat na 100 jebenih adresa.

Ako ce me zajebavat starci lijepo sjednu u auto i kod mene su za par sati.

Vise necu ni PDV u hr placat..

 Ne dira uhljebe što je pola hrvatske iselilo i što su im sad susjedi nepalci, egipčani, ukrajinci. Tako da im ni tvoj inaće izdašan pdv neće nedostajati.

Friday čet 29.8.2019 08:33
NEW_MAN kaže...

Kakve su to price o porezima RH ako zivim i radim u inozemstvu? Ja sam prijavil privremenu promjenu boravista na MUPu prije par godina i ja ne zivim u RH. Je to dosta ili se moram jos nekome nekaj extra javljat? Mislil sam uzet austrijsko drzavljanstvo ali kad mi je lik zapjeval 3k € reko, cujemo se.
Ako me ovi cigani iz RH misle pljackat onda sutra idem po austrijsko drzavljanstvo. Nije dosta da sam svaki vikend u hr i pol place potrosim u hr jos bi da mi uzimaju novce u drugoj drzavi? kak ne!

 

Covjek bi pomislio da je to dovoljno ali nije. Postoji nesto sto se zove "porezni rezident" (ako se ne varam) i na osnovu toga ti onda oni i dalje vise za vratom. Ja bih ocekivao da je dovoljno da kazes "ja idem van na toliko vremena" i da te sustav automatski odjavi iz porezne, zdravstvene, itd... Ali kako bi onda svi ti silni uhljebi po salterima imali posla?

ZokyCRO čet 29.8.2019 09:20
nixass kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Haha "Jadran mi je preskup, idem na Tenerife"  

 

Ovo se nisam nadao da ću ikad pročitati 

tenerife je, bar iz irske, solidno jeftinija opcija od hrvatske, sa ukljucenim letom, prijevozom i pansionom.

da ne pricam o drukcijem krajoliku i novome

 £250 povratna karta za dvoje Luton - Tenerife direkt, skuplje me dodje da idem u Ljubljanu i jasem autom par sati do Jadrana, a da ne govorim ak idemo u ZG sa skupljim avio kompanijama, ostale cijene su isto jeftinije kolko vidim, ne puno ali jesu. Ja osobno nebi nikad isao na odmor 2x na isto mjesto, kolko god da bilo lijepo prvi put ali nismo svi isti.

 

Sta se tice odjave, prijavit privremeno boraviste u MUP-u (nemos trajno odmah cini  mi se), sa zdravstvenog te odjavljuje zadnji poslodavac cini mi se a na poreznoj moras dokazat da placas porez u inozemstvu. Mi smo cekali da dobijemo NiN (National Insurance Number) i neku potvrdu od Britanskog HMRC-a da si porezni rezident ovdje,  i onda mailom poslali dokaz zeni koja radi na poreznoj. (prethodno smo joj se javili kad smo bili u posjeti HR). Ak imas nekretninu ili neki asset u HR moras placat razliku poreza ako se ne varam. Gnjavaza pun k uglavnom i ja se definitivno nebi zajebavo s tim da zena nije zagrizla da to rjesimo i odjebemo skroz. Cist racun, duga ljubav eh! :)

Tomdev čet 29.8.2019 20:22
ZokyCRO kaže...
sa zdravstvenog te odjavljuje zadnji poslodavac

Stvari se kompliciraju tko je došao sa obitelji pa ima nezposlene članove itd. Tko će njih odjaviti ako ne rade? U tom slučaju nda treba dobiti e104 iz nove zemlje, pa napraviti odjavu adrese u mupu ili ambasadi, prijavit se službeno na novoj adresi kod službenoj tijela u novom zemlji pa te sve papire poslati u HR.

unknown čet 29.8.2019 22:44
Tomdev kaže...

Stvari se kompliciraju tko je došao sa obitelji pa ima nezposlene članove itd. Tko će njih odjaviti ako ne rade? U tom slučaju nda treba dobiti e104 iz nove zemlje, pa napraviti odjavu adrese u mupu ili ambasadi, prijavit se službeno na novoj adresi kod službenoj tijela u novom zemlji pa te sve papire poslati u HR.

 Digneš putovnicu, i nakon 10 godina uzmeš državljanstvo, pa neka te onda lovaju po Irskoj za kakav zaboravljeni porez hahaah.
ja sam u Njemačkoj i još nisam ništa dobio od porezne a nisam se odjavio od nje. Ovo drugo zdravstveno i boraviste jesam.

kexzoR pon 16.9.2019 13:11

Ekipa, ja sam junior android dev. Trazim posao u Osijeku zadnjih mjesec dana. Šaljem mailove na sve strane. Svakoj firmi koju sam kontaktirao trebalo je vise od 10 dana da mi odgovore (ili uopce ne odgovore). Neki mi kazu da ce se javiti kad pogledaju CV, prošlo je više od 20 dana i povratne informacije nema.(ne znam zasto mi uopce kazu da ce se javiti, a onda se ne jave). Zanima me ponasaju li se tako poslodavci i u Irskoj ili je ovo normalno na brdovitom Balkanu? Malo mi je čudno kako svi u medijima govore da im nedostaje IT stručnjaka, a onda se ovako ponasaju prema njima.

SamoPitam3 pon 16.9.2019 13:31

Pa to je kod nas normalno. Kakav junior crni ? Ako nisi full stack and. dev., u ranim 20im, sa zavrsen 5 godisnjim fakultetom racunarnog smjera, znanjem 5 strana jezika (pozeljno ruski, kineski i indijski uz obavezni njemacki i engleski), te barem 10 godina iskustva u poslu i 2 velika i zavrsena projekta, dovidjenja . I da, jos ona klasika. Ako ti neces, ima tko ce raditi Salu na stranu...

 

*****a, juniora ce uzeti bas, ako moraju. Kod nas se neke stvari tesko mjenjaju. I sto tebi to konkretno znaci da si junior ? Imas neke solo projekte/pokusaje iza sebe ili jos nista ? Ako nema nista, onda ne mozes niti pokazati/dokazati svoje znanje u CV-u, odnosno zasto bi im ti vrijedio vise od nekog drugoga, ako slucaju odluce da uzmu juniora.

kexzoR pon 16.9.2019 13:35
SamoPitam3 kaže...

Pa to je kod nas normalno. Kakav junior crni ? Ako nisi full stack and. dev., u ranim 20im, sa zavrsen 5 godisnjim fakultetom racunarnog smjera, znanjem 5 strana jezika (pozeljno ruski, kineski i indijski uz obavezni njemacki i engleski), te barem 10 godina iskustva u poslu i 2 velika i zavrsena projekta, dovidjenja . I da, jos ona klasika. Ako ti neces, ima tko ce raditi Salu na stranu...

 

*****a, juniora ce uzeti bas, ako moraju. Kod nas se neke stvari tesko mjenjaju. I sto tebi to konkretno znaci da si junior ? Imas neke solo projekte/pokusaje iza sebe ili jos nista ? Ako nema nista, onda ne mozes niti pokazati/dokazati svoje znanje u CV-u, odnosno zasto bi im ti vrijedio vise od nekog drugoga, ako slucaju odluce da uzmu juniora.

 Prvostupnik sam racunarstva, imam 5 mjeseci iskustva kao web developer. Zavrsio sam Android dev akademiju.(tecaj kojeg organizira Osijek software city) Imam 6,7 jednostavnih Android aplikacija na githubu. Meni cak ne bi bio problem raditi u firmi 2,3 mjeseca besplatno dok sve ne pohvatam. Polako gubim strpljenje s Hrvatskom i Hrvatima.

marsovac zemaljski pon 16.9.2019 14:48
kexzoR kaže...

 Zanima me ponasaju li se tako poslodavci i u Irskoj ili je ovo normalno na brdovitom Balkanu? 

 Ja kad sam tek dosao u Irsku morao sam se prijaviti na brdo poslova da bi me netko dozivio, a nakon sto sam dobio prvi posao na engleskom govornom podrucju broj poziva (recruiteri) a i intervjui su se povecali barem 10 puta.

Vjerojatno da ne cijene toliko iskustvo iz hrvatske, ili barem ne toliko područje kojem se ja bavim (online marketing - SEO), jer vjerujem da bilo koji developer puno brze nasao i to iz hrvatske cak.

 

Ali kao sto je netko vec bio spomenuo, moras imati portfolio svojih projekata i objasniti sto si napravio jer se pale na iskustvo, skolovanje ih uopce ne zanima

PzKpfw pon 16.9.2019 21:51

@kexzoR

 

Frende, moraš biti strpljiv.

Za IRE ne znam, ali za United States of Balkan znam situaciju. Mislim za HR-ZGB konkretno.

 

Well, veće firme ako imaju duže vremena otvoren natječaj, mogu te odmah zvati ili tek poslije roka za prijave. Manje firme, prije ili kasnije.

Primjerice, preko FB sam kontaktirao čovjeka, te mi se javio odmah dan poslije. Ugovorili razgovor za posao, itd.....Nema pravila.

Samo budi uporan, radi na svojim skillovima, te nadasve se naoružaj strpljenjem. Najveće se stvari događaju u životu jednog čovjeka ako je strpljiv.