krunop pet 20.3.2020 00:30
Zhawk kaže...

krunop Hvala na tvom postu, ali sa ovime da je porez visok se ne mogu sloziti. Zivio sam i u Irskoj i u Njemackoj - u Njemackoj su porezi kudikamo visi. 
Ovdje (Njemacka) sam se morao ozenit da bi se prebacio u 3. klasu i placao poreze slicne onima koje sam u Irskoj imao kao samac.
To sto ti navodis da su ti uzeli 50% sa bonusa, to je zato sto se bonus gleda kao income, pa su ti sukladno tome naplatili income tax - a posto ti je placa ocito vec visoka, bonus je zadero po najvisem bracketu.

Da ne bi bilo da pricam glupost. Na neku prosjecnu placu od 70000 EUR za seniora, mjesecni neto je 3.399,95 € u Njemackoj dok je za istu placu €3,924 u Irskoj. 
Jos na to, moj, subjektivni, dojam je da su brutto place u Irskoj bar 15% vise nego u Njemackoj za istu poziciju.

Sad druga stvar je sta su javne sluzbe puno losije kvalitete u Irskoj, pogotovo zdravstvo, iz tog razloga vecina IT firmi i placa privatno zdravstveno (rekao bih da je to cak i norma) + vecina placa privatno mirovinsko (jer je javno katastrofa, mizerija)
Slazem se da je cijena najma bolesna u Dublinu, a o kvaliteti stanova da i ne pricam - to je u Njemackoj neopisivo bolje. 

Moj rule of a thumb je - Irska za mlade, zdrave i single, Njemacka za one sa obitelji.

 Zhawk gle Nijemci su ti uzeli mjeru, nes se ti izvuci bez zenidbe...

 

ovo za 70k ti nije bas tak, kad bi imao takvu placu vjerojatno bih ostao u Irskoj, ja sam na puno manjoj ali ipaku se mi uzeli tolko od bonusa.

no ja sam si ponesto stariji, i tek dvije godine sam profi programer, tako da gibam iz IE sa obitelji,.. ni klima niti Irci nam se nesto u zadnje vrijeme ne svidjaju..

 

osim toga ponuda c++ poslova je daleko veca u Njemackoj, i dobit cu vjerojatno vecu startnu placu nego tu imam, pa to zajedno sa rentom, zdravstvenim i prije navedenim dovodi do naseg zakljucka o odlasku.

 

rule of tumb rulez, slazem se

 

 

 

Kolacic pet 20.3.2020 14:50
VladimirLem kaže...
nixass kaže...

Kao što rekoh, Ceaușescu scenarij na velikoj većini aktualnih političara bi bio zadovoljavajući

 Ja bi radije da se Balkan izbriše s par nuklearnih bombi. Jer ove klošare bira velika većina.

 Ali kad se budu bacale nuklearne onda ostani negdje na balkanu. :)

Radije kako nixass kaze.

Ili se vrati kraljevina pa znas kome se moras klanjati i zasto se moras klanjati. 

Sad tu da se klanjam nekome koga je narod izabrao a narodu je lose i zali se a upravo zbog toga i je lose. 

malak pet 20.3.2020 17:39
VladimirLem kaže...
nixass kaže...

Kao što rekoh, Ceaușescu scenarij na velikoj većini aktualnih političara bi bio zadovoljavajući

 Ja bi radije da se Balkan izbriše s par nuklearnih bombi. Jer ove klošare bira velika većina.

 Kako mislis vecina ? Ako se pogledaju rezultati moze se primijetiti da njih ne bira nikakva vecina vec iskljucivo clanovi njihovih organizacija, uz zanemarivi postotak "nesvrstanih", koji su uglavnom starije zivotne dobi. I to vrijedi (barem u BiH) sva sva tri naroda. Nije to nikakva vecina... 

JackIsBack sub 21.3.2020 10:16
malak kaže...
VladimirLem kaže...
nixass kaže...

Kao što rekoh, Ceaușescu scenarij na velikoj većini aktualnih političara bi bio zadovoljavajući

 Ja bi radije da se Balkan izbriše s par nuklearnih bombi. Jer ove klošare bira velika većina.

 Kako mislis vecina ? Ako se pogledaju rezultati moze se primijetiti da njih ne bira nikakva vecina vec iskljucivo clanovi njihovih organizacija, uz zanemarivi postotak "nesvrstanih", koji su uglavnom starije zivotne dobi. I to vrijedi (barem u BiH) sva sva tri naroda. Nije to nikakva vecina... 

Upravo tako, i u HR je isto. Evo za primjer lokalnih izbora iz 2017 Bandić koji suvereno vlada i koji godinama nema konkurencije u Zagrebu dobio je oko 100.000 glasova u gradu u kojem živi oko 800.000 ljudi. Čak i ako izbacimo maloljetne koji ne mogu glasati ostane nam oko 450.000-500.000 osoba koji mogu glasati.

 

Taraba sub 21.3.2020 11:02

Tema je IT posao, a vi raspravljate o čemu? Nadmećete se ko će bolje popljuvati zemlju za koju sam osobno krvario! Dečki dečki, to se ne radi tako, nisam napustio zemlju kad se glava gubila, neću niti sad, i moja djeca žive u njoj, a ti koji bi bacao nuklearnu, baci si ju u svoj dom, na moju djecu nemaš pravo. Ako vam nije dobro, napravite si da vam bude, u biti gledate smo sebe i boli vas tuki za ostale, pa upravo pokazujete manire onih političata koje prozivate, zapravo da ste na njihovom mjestu bi bili isti, a možda i gori, dajte čovjeku malo vlasti da vidite kakav je. 

 

I sad se slobodno vratite raspravljati o temi. 

 

lp

PzKpfw sub 21.3.2020 11:40

@Taraba

 

Ajd, ajd, ne moraliziraj....Lako vama koji ste se takvi ljudi pa možete podnijeti neke stvari. 

Neki ljudi jednostanvo ne žele pristati na takvo stanje stvari.

 

Hrvatska kao ideja, pojam,..., praktički više i ne postoji. Ovo je propala država sa trulim kriminalnim narodom.

Opljačkana, obespravljena, potlačena. Nekome u tome uživa i još uvijek vjeruje u nekakve kockice, a netko eto želi samo živjeti životom dostojnog čovjeka.

I ne želi puniti proračun za razorazne parazite državnih para.

 

Tamo gdje ti je dobro, tamo ti je i domovina.

Kolacic sub 21.3.2020 14:55
nine kaže...

slažem se sa tarabom po pitanju teme, nađite si drugi topic za te diskusije..

 Mogao si stisnuti prstic slazem se i ne spamat.

Neka se izbrise offtopic.

Nego kako stvari stoje u hr sa sadasnjim zatvaranjem poslova koliko drzava u tome sudjeluje,koliko daje novaca ovima koji ne mogu raditi od doma?

Njemacka daje 60%. 

bruno11 sri 1.4.2020 22:05

i kako se nosite sa corona-histerijom? Kako su vam poslodavci izašli u susret za rad od kuće/godišnje?

 

Mi smo na minimumu snaga on site, većina je remote, ovi rudari u data centru su jedino u pogonu. Ali njima je socijalna distanca ionako standardno stanje pa nema problema

KrpaZG čet 2.4.2020 10:54

Mene sterali na G.O (od prosle godine dani) te sam trenutno on-site. Od Jucer sam u kurzarbeit (50%) te radim home-office 99% vremena do daljnjega. Sitacija je "klimava" da se iskreno izrazim. Nisam pretjerano sretan sa firmom trenutno te razmisljam da promjenim firmu, no to je sad jako riskantan potez...Definitivno je vrijeme za strpiti se i vidjeti kako ce se odvijati situacija.

OriginalEXE čet 2.4.2020 22:05

Nama je cijela firma remote vec par tjedana, trenutno kako stanje stoji to ce trajati do 19.og Aprila, ali ne bi me cudilo da se produzi (originalno je bilo najavljeno do 12.og). Zoom pozivi od po ~300 sudionika su nam nova normala :) Ali prati se bon-ton tako da nema problema.

Littlemanbeingerased čet 2.4.2020 22:18

Podijelili tim na pola.
Jedan tjedan home office, drugi tjedan on site. Srecom IT ured je u drugoj zgradi od Fabrike pa nemamo kontakta s nikim previse. A politika firme je vec od pocetka mjeseca bila smanjiti kontakte.

Blah
Mozda da odredjene skupine ljudi skontaju da stvarno treba smanjiti kontakte bilo bi brze olabavljeno. Ovako.... tko zna do kada?

jollyb pet 3.4.2020 15:45
bruno11 kaže...

i kako se nosite sa corona-histerijom? Kako su vam poslodavci izašli u susret za rad od kuće/godišnje?

 

Mi smo na minimumu snaga on site, većina je remote, ovi rudari u data centru su jedino u pogonu. Ali njima je socijalna distanca ionako standardno stanje pa nema problema

Nastavljam kao i dosad, skoro da se i nista nije promijenilo.

 

Kao Dienstleister/IT-Beratung radim testautomatizaciju "remotely". Da li radim iz ureda kod klijenta ili iz Homeoffice, mojeg krajnjeg korisnika se ne tice a i ne zanima ih previse.

Imamo slobodu rada otkud/kako zelimo. U uredu smo ipak bili vecinom, jer su kolege bjezali od djece i zena. :)
Sad cijela firma sad radi iskljucivo iz HO (nas petero), jer je klijent (osiguranje VKB) naredilo svim djelatnicima HO.

 

Klijenti su ionako bili u odvojenim uredima. Njih zanima da je posao odraden i oni dobiju mjesecni/tjedni report.

Zapravo, najveca razlika je da ih ne moram loviti po firmi. Ovako znam da nemaju izbora nego moraju odgovoriti na mailove i pozive ;)

 

Imam dva projekta, 1 mjesecno je deployment i slicno radim - Change & Run: izrada i regresija testova.

- Prvi je pretezito run, i po potrebi change.

- Drugi se tek izraduje: setovi testova ze izraduju, odmah izvrsavaju i ulaze u mjesecni regression testing.

 

Ako je negdje zapelo, javim se mailom, telefonom. Dosadsmo  imali povremeno pokoji sastanak uzivo, ako je bilo potrebno.

 

Jedan projekt traje do kraja godine, drugi se kvartalno produzuje. Zasad dobivam samo pozitivne signale, da ce se projekti nastaviti. Ali klijent uvijek moze reci, nema se novaca, budget fali. Nadam se pozitivnom, krajem aprila cemo sef i ja biti pametniji :)

 

 

P.s. Kako se bavimo i RPA (Robotic Process Automation) ocekujemo pokoji novi projekt iz ovih podrucja, jer ce firme morati procese napraviti robusnijima i ustediti gdje god stignu. sreca u nesreci :/

nixass pet 3.4.2020 15:54

posto i inace radim od doma, nije se promijenilo bas nista, jedino kaj ne putujem ko prije po europi, isao samo jednom do Varsave i vratio se koji dan prije restrikcija, trebao sam i u bec pocetkom ovog tjedna i dobio odobrenje i sve al srecom otkazali vendori pa ostajem doma.

 

posao ko posao ne pati nimalo, naprotiv.. sve vise ljudi i firmi visi na internetu nego prije, posao raste

mac92 čet 30.4.2020 19:39

Bok,

Znam da je malo offtopic ali netko je bio napisao da radi za Amazon? Radio sam na precommissioning Amazonovog logističkog centra u Paderbornu i tamo je bilo kasnije dosta "Amazonaca" pa ono možda bio netko sa foruma ? 

Grozni_Zabac pet 7.8.2020 21:35

Vec se duze vrijeme dogovaram sam sa sobom isplati li mi se ici u Njemacku ili ne, pa bi malo ispitao ovdje kakve su mi realne sanse ako se iduce godine odlucim na to. Imam neke rodbine gore koji mi mogu pomoci za pocetak da se snadem, no ne planiram duze od kojih mjesec-dva ovisiti o njima vec bi se pokusao ako je ikako moguce jako brzo osamostaliti.

 

S jezikom sam dosta slab, ali planiram najesen upisat neki tecaj i tamo maksimalno zapeti da to dotjeram na neku prihvatljivu razinu (normalan svakodnevni govor + da se na poslu znam snaci u terminima).

Od struke, trenutno radim na poslu koji je dosta usko specijaliziran i vezan za telekome, radimo u Nashornu vecinom i ponesto u Javi. Posto sam na tom poslu dvije i nesto godine ne smatram se da sam vrsni znalac icega. Pogotovo jer u poslu si ne sirim bas znanje onako kako bi ja htio vec se sve svodi na vise manje iste stvari, no mislim da znam malo vise od nekog prosjecnog tko je tek dosao s faksa.

 

Nije mi problem uciti nove stvari, volim to raditi ali ako imam nekog mentora ili nekog slicnog na kojeg se mogu pouzdati da ce mi ukazati na ono sto radim dobro i ono sto radim krivo pa da se mogu ispraviti.

Dodatno, kako i zena ide samnom gore, ne bi bas dolazio pa da zivim od danas do sutra i gledati hocemo li prezivjeti mjesec, nego bi si htjeli vec od pocetka moci osigurati neki normalan zivot pa dalje kako si napravimo.

 

Sad, na osnovu ovoga ima li smisla da se uopce upustim u to ili da se jos ovdje nekako snalazim i skupljam "iskustvo" za koje ne vjerujem da ce puno narasti cisto zbog vrste posla.

 

 

ministar sub 8.8.2020 23:46
Grozni_Zabac kaže...

Vec se duze vrijeme dogovaram sam sa sobom isplati li mi se ici u Njemacku ili ne, pa bi malo ispitao ovdje kakve su mi realne sanse ako se iduce godine odlucim na to. Imam neke rodbine gore koji mi mogu pomoci za pocetak da se snadem, no ne planiram duze od kojih mjesec-dva ovisiti o njima vec bi se pokusao ako je ikako moguce jako brzo osamostaliti.

 

S jezikom sam dosta slab, ali planiram najesen upisat neki tecaj i tamo maksimalno zapeti da to dotjeram na neku prihvatljivu razinu (normalan svakodnevni govor + da se na poslu znam snaci u terminima).

Od struke, trenutno radim na poslu koji je dosta usko specijaliziran i vezan za telekome, radimo u Nashornu vecinom i ponesto u Javi. Posto sam na tom poslu dvije i nesto godine ne smatram se da sam vrsni znalac icega. Pogotovo jer u poslu si ne sirim bas znanje onako kako bi ja htio vec se sve svodi na vise manje iste stvari, no mislim da znam malo vise od nekog prosjecnog tko je tek dosao s faksa.

 

Nije mi problem uciti nove stvari, volim to raditi ali ako imam nekog mentora ili nekog slicnog na kojeg se mogu pouzdati da ce mi ukazati na ono sto radim dobro i ono sto radim krivo pa da se mogu ispraviti.

Dodatno, kako i zena ide samnom gore, ne bi bas dolazio pa da zivim od danas do sutra i gledati hocemo li prezivjeti mjesec, nego bi si htjeli vec od pocetka moci osigurati neki normalan zivot pa dalje kako si napravimo.

 

Sad, na osnovu ovoga ima li smisla da se uopce upustim u to ili da se jos ovdje nekako snalazim i skupljam "iskustvo" za koje ne vjerujem da ce puno narasti cisto zbog vrste posla.

 

 

Gledaj na netu sto firme traze.. takoder, napravi profil na LinkedIn-u. tamo imas milijun recruitera, pa isto mozes vidjeti sto se trazi i kakve sanse imas..