jollyb sub 3.9.2016 20:13

Alo kolege IT-gastarbajteri.

 

Kao što vidimo, popularna je tema s Irskom, a i pravac Njemačke nas je sigurno otišlo poveći broj informatičara. 

 

Evo teme da se malo javimo, izmijenimo iskustva, podijelimo savjete i informacije ako netko namjerava tek krenuti.

 

Ja već dvije 8 godina sa dragom u Minhenu. Radim kao Junior Softwaretester / Test Engineer / IT-Berater für Software Automation / Senior Test Automation Engineer. Radim testiranje, testautomatizaciju (Tosca, Webdriver.io, Playwright) i test-management (TestRail, Xray) za platformu za mirovinske stupove i razna osiguranja.
Ovako se moja firma Xempus prezentira: https://www.xempus.com/en/pub/career/engineering

Također znam dosta prijatelja/kolega iz IT branše (administracija, programiranje, dizajn, freelancing ...).

 

Ono što sigurno želim podijeliti koliko me Minhen kao grad sa svojom ponudom i mogućnostima pozitivno iznenadio. Jako lijep grad, uređen i sređen u svim područjima. Turistički i gospodarski jak grad prije svega, stvarno nije bez razloga top grad u Njemačkoj gdje se svi sele. Pri tome ne mislim samo na ljude van granica Njemačke, nego i iz drugih njemačkih pokrajina. 

https://www.youtube.com/watch?v=xxsd9y6cFu4

 

Otkad sam došao ovdje, nažalost mogu reći da sam se osobno "preporodio".  Neki bi rekli pretjerivanje, ali IMHO nije. Kao i svima tako i meni fali obitelj, prijatelji i grad koji sam ostavio u Hrvatskoj.

Posao je jeben, zanimljiv i naporan trenutno ekstremno ovisno o projektima, klijentima i meni osobno.

Mogućnosti u karijeri (testera/automatizacije) su "bez" granica, a i kvaliteta života u Minhenu samo potvrđuje da smo napravili dobru odluku i nipošto ne žalimo - Lebensqualität 2019: München bietet die höchste Lebensqualität Deutschlands.

Jako je zanimljivo pratiti razvoj grada a i biti dio toga svega. 

 

Naravno, nije Minhen jedini grad u Njemačkoj, ima dovoljno i drugih gradova u IT ponudi poslova,.

 

EDIT: sad se zbog pojacanog Homeoffice nacina rada razmisljamo ali i pokusavamo preseliti van minhena malo dalje, nekamo na selo. Stan u prizemlju s vrtom i kucnim ljubimcima bi bio san.

 

p.s. Ako je tko raspoložen za Biergarten i pivo ( :typical: ), neka se samo javi :)

saywhatagain pon 5.9.2016 20:44

Učiš li njemački ili si ga znao od prije?

Je li potreban certifikat o potvrdi znanja njemačkog jezika sa Goethe instituta u Zagrebu?

Koliki stupanj obrazovanja imaš?

Ukoliko imaš viši stupanj što je sve bilo potrebno za prevođenje od papira?
Koliko ti je trebalo dugo da nađeš posao?

Koje tražilice si koristio pri potrazi?

Koliko si zadovoljan poslom kojeg radiš?
Jesu li režije skupe?

Što plaćaš sve unutar režija?
Je li stanarina skupa?

Je si li u stanu ili kući?

Je li hrana/obuća/odjeća skupa?

Je li plaća dovoljna za prethodnih par pitanja?
Radi li žena?

Što je sa školom/vrtićem što se tiče djece?

 

 

 

Djuro von Prekoplotovich uto 6.9.2016 10:57

Resursi za one koje zanima Germanija, a zakinuti su za poznavanje čudnog im jezika.

 

Toytowngermany - forum s engleskogovorećom populacijom.

Odvojite par popodneva za to.

 

The Local - vijesti i link na listu poslova na engleskom.

 

Od ostalog, standardno kao i za ostale, Monster.

 

Bitni pojmovi osim kvadrature i lokacije koje treba proučiti kod traženja stana su Warmmiete i Kaltmiete.

Pošto su germani picajzle, jedno od toga je obično navedeno u oglasu.

 

München i bliža okolica malo su poskupi po pitanju stanarine.

 

Prošao na razgovore nedavno, dobio posao, na kraju se zahvalio na pažnji i odustao.

Ajgor uto 6.9.2016 14:27

Pozdrav Svima,

 

I ja sam gastarbajter oko 2 godine u Münchenu, u velikoj internacionalnoj firmi, IT support, midium-senior level, imam 10 godina staza ukupno . Mogu potvrditi vise-manje sve sto je JollyB rekao.

 

a sto se tice saywhatagain:

 

1. znao nesto njemackog od prije, ali nedovoljno da bi radio na njemackom, sve mi je na engleskom a njemackim ucim jer ako budem htio mijenjat firmu kasnije bit ce lakse kad znam njemacki

2. nije mi trebao nikakv certifikat

3. VSS+

4. svi oglasi za posao ovdje (barem u IT-u) traze visi stupanj ili odgovarajuce iskustvo, sto znaci ako znas posao uzet ce te i sa SSS

5. zaposlili su me na prvom oglasu na koji sam se javio (bez zezancije)

6. stepstone.de, takodjer preporucam monster.de, linkedin i xing.de (slicno kao linkedin, ali popularniji u njemackoj)

7. Od 1-10 zadovoljan 8. Radim vise i efikasnije nego u HR, ali sam zadovoljniji i ne razmisljam hoce li doci placa na vrijeme i hoce li ovaj puta "racionalizirati" i moj odjel pa cu dobit otkaz. Prema zakonu placa ti mora doci najkasnije zadnji radni dan u mjesecu za tekuci mjesec :-)

8. Rezije do 300€

9. Za stanarinu su uobicajena dva pojma: Kaltmiete (obicno samo stanarina) i Warmmiete (stanarina + rezije, ne ukljucuje struju i internet)

10. u mojem slucaju 900-1000€ - svi troskovi skupa - stanarina, rezije, struja, internet

11. stan 45m2

12. Odjeca i obuca jeftinije nego u HR, pogotovo kad se navucete na online shopove :-),  naravno ima i ultra skupih trgovina (hlace od 1000€ itd.)

13. Trgovine sa hranom: lidl i aldi jeftiniji nego hr, Rewe (slicno kao Billa kod nas) skuplji nego hr. Restorani i cuga x2 ili x3 u usporedbi sa Zagrebom

14. Placa pokriva sve sto treba, djece nemamo (jos), ali djeca dobivaju doplatak (cca 200€ po djetetu) + ako zena ne radi i cuva dijete koje je mladje od 3 godine onda to dijete dobiva jos oko 200€ mjesecno dok ne napuni 3 godine - tako nekako, ne hvataj me tocno za rijec, takodjer ta pravila su malo drukcija ovisno o gradu i pokrajni

15. vrtic nije lako naci, ali moze se. Jaslice su navodno jako skupe, koliko sam cuo...

16. zena trazila dugo posao, nije joj bilo lako. U medjuvremenu naucila njemacki i od nedavno radi i ona. u medjuveremenu radila minijob (to su poslovi do max 450€ mjesecno, vrlo popularni ovdje jer nisu puno radno vrijeme i ne placaju se nikakvi porezi i doprinosi drzavi)

 

Jos pitanja?

Oktogon sri 7.9.2016 09:42

Imam par pitanja

 

- Koliki polog se u prosjeku traži za stanove u Bavarskoj?

- Je li istina da je većina stanova nenamještena?

- Koliko vremena se troši na commutanje iz okolnih mjesta ili predgrađa?

 

izzy007 sri 7.9.2016 10:07

Stanovi u Münchenu su jako skupi. Znači prosjek 1000€, ako imaš sreće s režijama, i to neka krletka do 45m2. Ako ideš s obitelji moraš znati da imaju pravila. Samac 45m2 plus svaka iduća osoba 15m2 mora stan biti veći. Znači 3 člana = 70m2. Takvi stanovi su 1100€ na više plus režije. Kolega živi u stanu od 80ak kvadrata. Tu su cifre 1600€ plus režije. Ako imaš obitelj, a sam radiš i nemaš VSS odnosno nisi u IT sektoru preživljavat ćeš. Problem je što i 30km oko Münchena cijene nisu dosta niže.
Prosjek plaća nekog iskusnog developera je oko 55.000€ BRUTO godišnje. S tim da te hoće i iskoristiti pa ti nude i 45.000€ bruto godišnje. Ako ne znaš jezik teže ćeš naći bolje plaćeno mjesto. Naravno da plaće idu i preko 70.000€ godišnje. Ako si samac onda si u najgoroj poreznoj kategoriji. Računaj 48% dolje od bruta i to ti je neto. U tih 48% su izdaci za mirovinu zdravstvo itd. Uglavnom svi imaju klizno radno vrijeme. 8sati je radno vrijeme. Vikendi su slobodni. U radno vrijeme NIJE uračunata pauza. To znači ako si na pauzi 30min toliko odrađuješ. Ako si na pauzi 1h onda radiš 9h dnevno itd. Neki poslodavci plaćaju vrtiće ili dopunsko mirovinsko i zdravstveno. Ovisno u kojoj si kompaniji.
Stanovi uglavnom nisu namješteni i sam kupuješ namještaj. Rijetko znam za nekoga tko nije morao ostaviti polog od dva najma. Ali veći je problem ako ti traže npr 3 platne liste na uvid a ti ne radiš pa si u začaranom krugu i ne možeš unajmiti stan.

Ajgor sri 7.9.2016 12:26
Oktogon kaže...

Imam par pitanja

 

- Koliki polog se u prosjeku traži za stanove u Bavarskoj?

- Je li istina da je većina stanova nenamještena?

- Koliko vremena se troši na commutanje iz okolnih mjesta ili predgrađa?

 

Uobicajeni polog je 3x Kaltmiete, znaci 3 stanarine bez rezija.

Vecina stanova je nenemjestena. Ako naletis na novi stan vjerojatno neces imati ni kuhinju. Kod starijih stanova mozes ocekivati kuhinju.

Inace se smatra oko 45min u jednom smjeru normalno.

Okolna mjesta su super povezana vlakovima (S-Bahn - schnell Bahn) koji voze u sami centar grada i to dosta brzo. Vecina njih svakih 20min. Ako to neko od okolinih mjesta ima S-Bahn, racunaj da ces biti za oko 1h na bilo kojem mjestu u gradu ili za oko 30-40min u centru.

 

Jos jedna vazna stvar, ako uhvatite dobru poziciju (50K€ +) i nadjete bolju firmu, normalno je traziti i relocation package... npr. u mojem slucaju firma je platila agenciju koja mi je rijesila apsolutno svu papirlogiju i nasla stan (znaci nije bilo zacaranog kruga bez platnih lista) + pokrila troskove seljenja iz HR, iako to se kasnije moze ugurati i u poreznu prijavu... Ipak sam sve troskove vezane za stan morao sam platit (npr. polog, mijenje imena na vratima, ...)

 

Takodjer postoje varijante za "snalazenje" ako vam firma ne rjesava smjestaj. Puno ljudi iznajmljuje samo sobu pa zivi prva tri mjeseca sa cimerima dok ne skupi platne liste, nadje stan i doseli obitelj iz HR.

 

Hrpu namjestaja mozete naci jako jeftino (cak i besplatno) po oglasnicima, vecinom jedina kvaka bude samo u tome da si ga morate sami doci pokupit i odvest - ret-a-car iznajmio kobi sa ukljucenih 100km voznje za manje od 30€ ;-)

Ajgor sri 7.9.2016 13:14
saywhatagain kaže...

@izzy007 & @ajgor zahvaljujem na svim pruženim informacijama !

Nemas frke , meni je drago ako ikome nesto pomogne.

 

Moja iskustva su ovdje inace jako pozitivna. Ono sve sto je izzy007 napisao apsolutno potpisujem i to je tocno. Nije lako startati, no to nije lako nigdje. Ali moze se 

 

izzy007 sri 7.9.2016 14:08

Inače mjesečni pokaz je oko 74€.
Mnogi ljudi ne znaju da ako živiš u Münchenu 5 ili više godina, znači prijavljen si 5 ili više godina na adresi u Münchenu, te ako samo jedan član obitelji radi, a imate i djecu, tada imaš pravo na tzv Münchenski model stanova za socijalno osjetljive. To znači plaćaš samo pola najma i sve režije. I to onda osjetno pomogne obiteljima gdje jedno radi. I to ne znači da te smjeste u geto već imaš i novogradnje na super lokacijama

jollyb sri 7.9.2016 23:36
saywhatagain kaže...

...

 

 

+1, potvrđujemo navedeno od Ajgor i izzy007.

 

Moja verzija:

 

Učiš li njemački ili si ga znao od prije?
> Učio u osnovnoj, srednjoj (aktivno gledao austrijsku televiziju i slušao radio) i na kraju studirao njemački (i informatiku). Znanje jezika uz informatičke osnove i interes mi je jako pomoglo.

 

Je li potreban certifikat o potvrdi znanja njemačkog jezika sa Goethe instituta u Zagrebu?
> Meni nije bilo potrebno. Bilo je bitno da mogu pričati sa kolegama na njemačkom i rezultate testova pisati na njemačkom, a u to su se uvjerili uživo.

 

Koliki stupanj obrazovanja imaš?
> Profesor njemačkog jezika i informatike.

 

Ukoliko imaš viši stupanj što je sve bilo potrebno za prevođenje od papira?
> Ne sjećam se točno, ali otprilike diploma, dodatak s ocjenama kolegija, "radna svjedodžba" od bivše firme iz hrv. Životopis i molbu ne računam, to je must have.

 

Koliko ti je trebalo dugo da nađeš PRVI posao?
> Dugo, jer nisam aktivno tražio i trazio sam iz Hrvatske (i nisam imao u pocetku puno iskustva za pokazati).
U proljeće 2014. sam imao povećani broj upita na xingu i linkedin, te od tada sam počeo pasivno raditi svaki tjedan nekoliko sati na poboljšanju i preradama životopisa, zamolbi, imao tjedno razgovore, ali nikako nije uletilo nešto dobro (sve irska, češka, sela u njemačkoj, neodgovarajuće obaveze posla...) Tad još nismo ni bili spremni za selidbu.

U srpnju 2014 kliknuo na xingu na jednu firmu i citao njihove oglase. Nekoliko dana nakon toga mi se lik iz Human resources javio da imaju poziciju za mene i tako je kliknulo (Junior Tester). U 8 mj. na putu na godišnji u Stuttgart sam u prolazu otišao na 1. razgovor. U povratku s godišnjeg otišao na 2. razgovor i probni dan. Par dana nakon toga su mi poslali ponudu. Dao sam otkaz u hrv jesen 2014. i tada se preselili.

 

Koje tražilice si koristio pri potrazi?
> Preporučujem Xing, LinkedIn, Stepstone.de, Monster.de, Glasdoor.de, Kimeta, Jobware.

 

Koliko si zadovoljan poslom kojeg radiš?

> Zadovoljan sam, recimo 7 /10, za cetvrti prvi posa. Previse je u zadnje vrijeme stresa i krivih odluka u firmi pa to ima ucinak na radni dan.

Zahvalan za pruženu šansu, svaka firma mi je pokazala što očekujem od svoje karijere i života. Svaka prilika je bila odskočna daska za dalje.

Radim od 01.2021 u cetvrtoj firmi, Test-Automation.

 

Jesu li režije skupe?
Iznad prosjeka ali to je Minhen. Koštaju koliko koštaju, smanjit ih ne mogu. Nakon Corona situacije i ove inflacije je psotalo prebolesno.

 

Što plaćaš sve unutar režija?
> Tekući troškovi (Voda, kabelska, čišćenje,...) a grijanje 75€. Dodatno struja 75€, pokaz 60€ (M zona a uključena je nadzemna, podzemna, tramvaj, bus), mob i internet 60 €.

 

Je li stanarina skupa?
> Recimo da sam prvotno pizdio na iznos, ali kako smo u Minhenu brzo smo navikli samo na velike cifre, još smo na kraju i dobro prošli. U prvi stan smo ušli preko agenta s drugim parom poznanicima, naravno platili proviziju agentu ukupno 2200€, jer inače nema šanse naći prvi stan bez njemačkih platnih lista i preporuka od bivšeg njemačkog stanodavca.

U drugi stan smo ušli 2015.03, plaćamo ga 780€ (warm) za cca 56m2 s balkonom. S obzirom na kvart i cijenu, skoro pa dobitak na lotu.

Sad selimo u cetvrti stan van Minhena u zapadni gradic, pun kufer nam je sadasnjeg kvarta.

 

Je si li u stanu ili kući?
> U stanu, zajedno s dragom. Zapadni dio Minhena, unutar M zone. Otkupili kuhinju i  aparate od prethodnog stanara. Osim toga nas dočekali bijeli zidovi i prazan stan.

 

Je li hrana/obuća/odjeća skupa?
> Ne, hrana i odjeća jeftinije nego u Hrv. Uvijek se naleti na neke akcije, bilo na netu ili lokalno. Imam feedove s vijestima za razne akcije, pa jako često kupim svašta preko neta. Uživo najčešće odjeću jer moram isprobati veličine, većinom naletimo na neke rasprodaje pa se onda opremimo. 

Ono što je skupo, su restorani i kafići. Kako ne izlazimo nemam pojma kako je navečer... Redovito kroz tjedan odemo tokom dana ili predvečer u neki restoran, često svaki put nešto drugo.

 

Je li plaća dovoljna za prethodnih par pitanja?
> Nakon što si država uzme porez od plaće mi ostane cca 62%. Apsolutno je dovoljno, jer trošimo razborito. Još nam ostaje otprilike 1000-2000 na mjesec, ovisno koliko smo dodatno potrošili na razno (potrebno ili nepotrebno). S time, potrebno naglasiti svugdje se vozimo javnim prijevozom, jer je odličan. Auto dolazi krajem godine ili početkom iduće. Čekam da padnu cijene Mazde 3 zbog novog facelift modela :D

Navikli i upoznali smo s našom financijskom situacijom, rashodima i mogućnostima, auto će biti dodatan udarac na budžet pa ne žurimo. Tehnički sam se opskrbio (tableti, zvučnici, mobiteli, NAS, softverski također), dalje možemo razmišljati o kombinaciji troškova na razne (ne)potrepštine, auto i putovanja. i štednju.

 

Radi li žena?
> Radi u meduvremenu u Hortu za grad Minhen (ustanova za produzeni boravak djece). Kako je i ona završila njemački (materinji) i engleski studij, mogla je prakticki birati posao.

 

Što je sa školom/vrtićem što se tiče djece?
> Nemamo djece, pa ne bih znao. Ali prema njenim pričama i ostalih, teeeško je naći mjesto za dijete u vrtiću, a da je u kvartu gdje se živi.

 

---

 

Koliki polog se u prosjeku traži za stanove u Bavarskoj?

> 3 kaltmiete (stanarina bez grijanja). Ako imaš nesreću, onda još i 2000€ agentu provizija.

 

Je li istina da je većina stanova nenamještena?

> Da i ne, nitko to ne može reći sa sigurnošću. Donedavno je bilo pravilo ako se seliš, ulaziš u prazan stan eventualno s kuhinjom pa sam moraš namjestiti. Tipa 30% je bilo namješteno.

Sad je situacija zbog pokušaja kočenja visokih stanarina obrnuta. 60% je namješteno, jer time iznajmljivači dižu cijene a dizanje opravdavaju skupim namještajem i uređenjem, ilitiga skrivaju osnovnu stanarinu praznog stana. Povećanju stanarina u minhenu (i drugim većim gradovima) zasad nema kraja.

 

Koliko vremena se troši na commutanje iz okolnih mjesta ili predgrađa?

> 1. U prvom stanu trebalo mi je 45 minuta (pješice do 15, bus 13, podzemna 17min). Radilo se o sjevernom predgrađu minhena, sreća je bila pa sam putovao sa sjevera van grada na "sjeverni centar" minhena i nisam morao kroz grad.  Autom inače 16km, prosjek 20-30 min.

2. Stari posao: sad moram sa zapada kroz centar grada pa onda prema sjeveru i trebam prosječno 50-55 minuta - 10 minuta do kolodvora, 20 min nadzemna, 10 podzemn, pješice do posla 10. Autom inače 16km, prosjek 30-40 min.

3. Aktualno: 40 minuta linija Sbahn+podzemna. Autom inače oko 25-40 min (ovisno o vremenu kad se krene i gužvi).

4, Homeoffice konstantno il ido ureda 30 min Sbahn ili biciklom 25-35 Min

 

tljubas čet 8.9.2016 12:03

Da se javim i ja, vec 3 godine radim u Frankfurtu u Financijskom sektoru kao BI / DWH Architect. Inace, ja bih svima preporucio da bjeze iz Munchena jer je grad preskup a ne nudi nista posebno za te pare ! ;)

 

saywhatagain pet 9.9.2016 23:50
jollyb kaže...

Moja verzija:

.....


 

  Zaista hvala na iscrpnom odgovoru i sam razmišljam o napuštanju RH međutim trenutno nisam u mogućnosti zbog financija ... tek sam završio preddiplomski studij elektrotehnike, pa se mislim, nastaviti na magisterij ili pokušati pronaći nešto u struci (steći ponešto prakse i stavke za CV) pa pravac Deutschland. Inače razumijem njemački poprilično dobro zahvaljujući nekadašnjim besplatnim i dostupnim kanalima sa satelita hotbird-a i astre (orf,zdf,dsf,rtl,vox,prosieben)... :)

 

 

tljubas kaže...

Da se javim i ja, vec 3 godine radim u Frankfurtu u Financijskom sektoru kao BI / DWH Architect. Inace, ja bih svima preporucio da bjeze iz Munchena jer je grad preskup a ne nudi nista posebno za te pare ! ;)

 

S obzirom da je ekipa prethodno koristila postavljena pitanja možeš pokušat odgovoriti na njih i usput obrazložiti razliku između navedena dva grada. ;)

LEGIJA sub 10.9.2016 02:19

Evo i ja da se javim iz Minhena i da se ujedno i pohvalim da sam danas dobio posao u jednoj od najvecih firmi za sklapanje i prodaju pretezno gejmerskih kompjutera, to je www.mifcom.de

Radim na sklapanju novih konfi sa najskuljim hardverom i mogu reci da volim i da da sam za sad zadovoljan poslom radi se na normu (oko 40 -50 minuta)da satavis celu konfiguraciju sa perfeknim kabliranjem .

Pocetna plata je za probni rok od 6 meseci 2200 bruto nakon toga ide 200 eura gore pa nakon jedne godine jos 200 eura uz to imamo i bonuse od 200 eura  svaki mesec ako ispunim normu , pa za prekovremene sati mogu uzeti pare (ali porez na te pare je 35 %) pa se neisplati pa zato imam opciju uzimati hardwer po nabavnoj ceni.

Rucak i pice (sokovi i vode u neogranicenim kolicinama) besplatno!

Pozzz iz Minhena

askip sub 10.9.2016 20:51

Pozdrav ,od jos jednog Minkenovca =) ´Harras´ mogli bi neko druzenje dog. koji dan :) 
Ja trenutno ucim jezik tako da nisam u IT sektoru ali aktivno trazim a i jezik je u uzlaznoj putanji :)

jollyb sub 10.9.2016 21:04
askip kaže...

Pozdrav ,od jos jednog Minkenovca =) ´Harras´ mogli bi neko druzenje dog. koji dan :) 
Ja trenutno ucim jezik tako da nisam u IT sektoru ali aktivno trazim a i jezik je u uzlaznoj putanji :)

Ja već vidim da nas ima dovoljno za "Bug MUC Stammtisch".  Biergartena ko u priči dovoljno   

Kako vam je draže, Hangouts ili WhatsApp grupa za dogovoranje?

 

Ne mora biti to testiranje piva , može to biti i povremeno odigrati Fifu, otići negdje na planinarenje, bavljenje sportom, šprehanje samo na njemačkom za uhodati se...

 

Ja sam u Pasingu, ali odgovara mi bilogdje u Minhenu.

spojka sub 10.9.2016 22:19

Eto i mene u Münchenu več 4 mjeseca se radi , istina nema me ni blizu IT industrije a možda i bolje, nego sam se vratio tokarenju na klasičnim strojevima, mala firmica par ljudi prihvatili me i samo me zatrpavaju poslovima.

Što da se kaže od njemačkog ruke bole, plača je živi jad 12€ po satu bruto, 160 sati mjesečno ali zbog klinaca mi je bolje tu biti kad završe školu barem budu mogli birati nekakve poslove jer doma za njih nisam vidio šanse još puno godina.

 

LEGIJA ned 11.9.2016 18:04
jollyb kaže...
askip kaže...

Pozdrav ,od jos jednog Minkenovca =) ´Harras´ mogli bi neko druzenje dog. koji dan :) 
Ja trenutno ucim jezik tako da nisam u IT sektoru ali aktivno trazim a i jezik je u uzlaznoj putanji :)

Ja već vidim da nas ima dovoljno za "Bug MUC Stammtisch".  Biergartena ko u priči dovoljno   

Kako vam je draže, Hangouts ili WhatsApp grupa za dogovoranje?

 

Ne mora biti to testiranje piva , može to biti i povremeno odigrati Fifu, otići negdje na planinarenje, bavljenje sportom, šprehanje samo na njemačkom za uhodati se...

 

Ja sam u Pasingu, ali odgovara mi bilogdje u Minhenu.

 Moze ja sam ti na Theresienwisse kod saturna pa mozemo kavicu!Uglavnom super ideja!

Jericho700 ned 11.9.2016 23:26

Minhen je ok, čisto da se zna,ali EU šalje nove regulative sto se tiče it-a pa se ne zna kako će se razviti situacija.Trenutna jest da je kraći privremeni kolodvor croacija, ljudi kad dođe autobus idu u Dojcmark,Irsku i Dubai,
Ljudi sa višom koji su infišani idu dalje San Francisco (Facebook, google) i njihove satelitske kompanije.
I naravno četvrta struka CG odnosno autodeskova vojska i jehovini svjedoci Visual studio c++ elita koja lupa 200 miliona dolara na engine od sw:tora , dobijemo na kraju isprdak od tehnike.
Znaci:
Minhen (dojčmark) kombinatorika svega
Dublin(Irska) tehnicari
Dubai (Arabija) serveri,it, autodeskova arhitektura,kombinatorika
Montreal-Quebec Cg videoindustrija,
Kalifornija,sijatle,vancuver
Od facebooka preko googla pa do blizarda,
Ako si talentiran i brzo upijas mozes svagdje,naravno uz predznanje..
Toliko od mene, kasno je, gramatickih gresaka ima no nije ni vazno.Vazno je da se napokon prica na forumu o poslu a ne o novoj teksturi za witchera 3 ili enb-u skyrima,
Koliko pricaju mogli su i sami napravit nesto tipa dwarf fortress.
Laku noc

tljubas pon 12.9.2016 12:56
LEGIJA kaže...

Evo i ja da se javim iz Minhena i da se ujedno i pohvalim da sam danas dobio posao u jednoj od najvecih firmi za sklapanje i prodaju pretezno gejmerskih kompjutera, to je www.mifcom.de

Radim na sklapanju novih konfi sa najskuljim hardverom i mogu reci da volim i da da sam za sad zadovoljan poslom radi se na normu (oko 40 -50 minuta)da satavis celu konfiguraciju sa perfeknim kabliranjem .

Pocetna plata je za probni rok od 6 meseci 2200 bruto nakon toga ide 200 eura gore pa nakon jedne godine jos 200 eura uz to imamo i bonuse od 200 eura  svaki mesec ako ispunim normu , pa za prekovremene sati mogu uzeti pare (ali porez na te pare je 35 %) pa se neisplati pa zato imam opciju uzimati hardwer po nabavnoj ceni.

Rucak i pice (sokovi i vode u neogranicenim kolicinama) besplatno!

Pozzz iz Minhena

 Znaci mozemo ti se javit ako nam zatreba djelova po nabavnoj cijeni ?! 

tljubas pon 12.9.2016 13:04
saywhatagain kaže...
jollyb kaže...

Moja verzija:

.....


 

  Zaista hvala na iscrpnom odgovoru i sam razmišljam o napuštanju RH međutim trenutno nisam u mogućnosti zbog financija ... tek sam završio preddiplomski studij elektrotehnike, pa se mislim, nastaviti na magisterij ili pokušati pronaći nešto u struci (steći ponešto prakse i stavke za CV) pa pravac Deutschland. Inače razumijem njemački poprilično dobro zahvaljujući nekadašnjim besplatnim i dostupnim kanalima sa satelita hotbird-a i astre (orf,zdf,dsf,rtl,vox,prosieben)... :)

 

 

tljubas kaže...

Da se javim i ja, vec 3 godine radim u Frankfurtu u Financijskom sektoru kao BI / DWH Architect. Inace, ja bih svima preporucio da bjeze iz Munchena jer je grad preskup a ne nudi nista posebno za te pare ! ;)

 

S obzirom da je ekipa prethodno koristila postavljena pitanja možeš pokušat odgovoriti na njih i usput obrazložiti razliku između navedena dva grada. ;)

 U pravu si sorry. Sto se tice pitanja njihe je malo previse da ih sad odgovorim, nemam nazalost toliko vremena. Mogu ukratko napisati razliku izmedu Minkena i FFM, u oba grada sam zivio.

 

Stan je najveci problem. Jako ih je tesko dobit, a i kad ga dobijete vecinom su preskupi. Ovdje govorim i o Frankfurtu i o Minkenu. U Minkenu se vrlo vrlo tesko dobiju stanovi ispod 1000 € "warm" sto kaze svabo (sa ukljucenim rezijama osim interneta i struje). U Frankfurtu nije nista bolje, medutim Frankfurt ima na tone manjih gradica u krugu do 10km (Offenbach, Neu Isenbur, Bad Vilbel... da ne nabrajam, jednostavno Google Maps) gdje su stanovi drasticno jeftiniji i da se nac do 700-800€ warm. S-Bahn pokriva vise manje sve. 

 

Ja sam osobno zivio u gradu dok mi nisu dosli zena i djeca, onda sam se preselio u predgrade i kupili smo stan jer mi je isplativije bilo (niske kamate etc...)

 

Osobno radim u financijskom sektoru i tu se IT firme ubijaju od posla i traze ITovce ko ludi. Ja sam dosao u firmu preko Headhuntera prije 3 godine i prvu sam godinu besplatno zivio u stanu koji je firma za mene iznajmila. U Minkenu mi to nijedna firma nije ponudila (a bio sam na vise razgovora ).

 

Jedina prednost Bavarske su po meni praznici, ima ih puno vise nego u Hessenu :D

 

Ako kome trebaju kakve informacije nek slobodno pita, rado cu pomoc koliko budem moga.

LEGIJA pon 12.9.2016 13:15
tljubas kaže...
LEGIJA kaže...

Evo i ja da se javim iz Minhena i da se ujedno i pohvalim da sam danas dobio posao u jednoj od najvecih firmi za sklapanje i prodaju pretezno gejmerskih kompjutera, to je www.mifcom.de

Radim na sklapanju novih konfi sa najskuljim hardverom i mogu reci da volim i da da sam za sad zadovoljan poslom radi se na normu (oko 40 -50 minuta)da satavis celu konfiguraciju sa perfeknim kabliranjem .

Pocetna plata je za probni rok od 6 meseci 2200 bruto nakon toga ide 200 eura gore pa nakon jedne godine jos 200 eura uz to imamo i bonuse od 200 eura  svaki mesec ako ispunim normu , pa za prekovremene sati mogu uzeti pare (ali porez na te pare je 35 %) pa se neisplati pa zato imam opciju uzimati hardwer po nabavnoj ceni.

Rucak i pice (sokovi i vode u neogranicenim kolicinama) besplatno!

Pozzz iz Minhena

 Znaci mozemo ti se javit ako nam zatreba djelova po nabavnoj cijeni ?! 

 Moze moze slobodno nema problema 16% imam popust !😄

solaris pon 12.9.2016 13:27
tljubas kaže...

 U pravu si sorry. Sto se tice pitanja njihe je malo previse da ih sad odgovorim, nemam nazalost toliko vremena. Mogu ukratko napisati razliku izmedu Minkena i FFM, u oba grada sam zivio.

 

Stan je najveci problem. Jako ih je tesko dobit, a i kad ga dobijete vecinom su preskupi. Ovdje govorim i o Frankfurtu i o Minkenu. U Minkenu se vrlo vrlo tesko dobiju stanovi ispod 1000 € "warm" sto kaze svabo (sa ukljucenim rezijama osim interneta i struje). U Frankfurtu nije nista bolje, medutim Frankfurt ima na tone manjih gradica u krugu do 10km (Offenbach, Neu Isenbur, Bad Vilbel... da ne nabrajam, jednostavno Google Maps) gdje su stanovi drasticno jeftiniji i da se nac do 700-800€ warm. S-Bahn pokriva vise manje sve. 

 

Ja sam osobno zivio u gradu dok mi nisu dosli zena i djeca, onda sam se preselio u predgrade i kupili smo stan jer mi je isplativije bilo (niske kamate etc...)

 

Osobno radim u financijskom sektoru i tu se IT firme ubijaju od posla i traze ITovce ko ludi. Ja sam dosao u firmu preko Headhuntera prije 3 godine i prvu sam godinu besplatno zivio u stanu koji je firma za mene iznajmila. U Minkenu mi to nijedna firma nije ponudila (a bio sam na vise razgovora ).

 

Jedina prednost Bavarske su po meni praznici, ima ih puno vise nego u Hessenu :D

 

Ako kome trebaju kakve informacije nek slobodno pita, rado cu pomoc koliko budem moga.

 Tjubas, što konkretno radiš u financijskom sektoru? Može li se doći na nižu poziciju pa polako napredovati? Konkretno me zanima sistem administracij.