phoenix2003 uto 12.1.2016 21:15

Kada usporedim moj procesor čije sam poliranje ipak završio sa brusnim papirom granulacije 3000 i tvoj kojem si završnu obradu dao brusnim papirom granulacije 2000 razlika je više nego uočljiva. Moraš to popraviti. Fini brusni papir najlakše možeš naći u prodavnici boja i lakova.

Igormaric uto 12.1.2016 22:05

Koji tocno kuler koristis, noviji hladnjaci od coolermastera imaju konkavnu bazu hladnjaka da se bolje uklopi sa procom koji je kontra konkavan ili kako vec :D . Mozes to provjeriti ziletom kada ga prislonis na bazu hladnjaka i sa druge strane upali bljeskalicu pa vidi gdje svijetlo prolazi ako je igdje... Napomena da uzmes nov zilet.

LogicusMPS uto 12.1.2016 22:51

Čestitam Stipane. Ko zrcalo je, a i 4-5 stupnjeva nije malo, je.ački je to rezultat :) A i novo iskustvo, bez obzira na to.

Virujen da bi s pastom tipa MX-4, koja je rijeđa puno, pogotovo na tako poliranoj površini ima veću razliku u odnosu na MX-2 nego na nepoliranoj. Dala bi još 1.5 do 2 stupnja :)

LP

Stjepanj uto 12.1.2016 23:00
LogicusMPS kaže...

Čestitam Stipane. Ko zrcalo je, a i 4-5 stupnjeva nije malo, je.ački je to rezultat :) A i novo iskustvo, bez obzira na to.

Virujen da bi s pastom tipa MX-4, koja je rijeđa puno, pogotovo na tako poliranoj površini ima veću razliku u odnosu na MX-2 nego na nepoliranoj. Dala bi još 1.5 do 2 stupnja :)

LP

Hvala!

taman imao za mx-2 ali da moram priznati ide malo teze,

no ja je ionako razmazem prek cijelog ihs-a...

dok ne dobijem zadovoljavajucu povrsinu!

 

jbte jedva sam iscupao blok koliko se dobro spojilo (inace uvjek ide bez problema dolje)

kako ce tek sad ici dolje ovako ispoliran

 

Eto valjda vas ne gnjavim s slikama! ako zelite mogu staviti i nove slike s vodom itd...

 

LogicusMPS uto 12.1.2016 23:06
Stjepanj kaže...
LogicusMPS kaže...

Čestitam Stipane. Ko zrcalo je, a i 4-5 stupnjeva nije malo, je.ački je to rezultat :) A i novo iskustvo, bez obzira na to.

Virujen da bi s pastom tipa MX-4, koja je rijeđa puno, pogotovo na tako poliranoj površini ima veću razliku u odnosu na MX-2 nego na nepoliranoj. Dala bi još 1.5 do 2 stupnja :)

LP

Hvala!

taman imao za mx-2 ali da moram priznati ide malo teze,

no ja je ionako razmazem prek cijelog ihs-a...

dok ne dobijem zadovoljavajucu povrsinu!

 

jbte jedva sam iscupao blok koliko se dobro spojilo (inace uvjek ide bez problema dolje)

kako ce tek sad ici dolje ovako ispoliran

 

Eto valjda vas ne gnjavim s slikama! ako zelite mogu staviti i nove slike s vodom itd...

 

 Odlično, to je bitno, kad već mažeš cili IHS onda šta tanje pokušaj :) Vidim da si to i napravia :)

Nabaci još koju sliku!

zerocool12 uto 12.1.2016 23:11
David87 kaže...
Mene zanima što se točno događa s procesorom dok ga tak ispoliraš, jel vijek trajanja ili što, jer se pitam zašto to ne prodaju u takvom ispoliranom stanju sa kvalitetnom pastom.

 Vjerojatno zbog cijene, kao što vidiš on je to radio ručno, strojno da je išao raditi velika bi bila šansa da neš shebe. A i onak kak je proc napravljen je čist dovoljno za normalnog usera.

 

Na grafama se obično svjetle oni čipovi (nezz kak to poliraju).
EDIT: evo bubnuo glupost i ostao živ,hvala kolegi na ispravci...

dax-lax uto 12.1.2016 23:16
zerocool12 kaže...
David87 kaže...
Mene zanima što se točno događa s procesorom dok ga tak ispoliraš, jel vijek trajanja ili što, jer se pitam zašto to ne prodaju u takvom ispoliranom stanju sa kvalitetnom pastom.

 Vjerojatno zbog cijene, kao što vidiš on je to radio ručno, strojno da je išao raditi velika bi bila šansa da neš shebe. A i onak kak je proc napravljen je čist dovoljno za normalnog usera.

 

Na grafama se obično svjetle oni čipovi (nezz kak to poliraju).

 Ne poliraju, to na grafama je direkt kak se s wafera izreže. i cpu je takav ispod ihs-a, tj. svi intelovi mobilni procesori su bez ihs-a a nekad davno su i stolni bili. danas su preveliki hladnjaci u igri pa da nebi bilo krc kod krivog stezanja

overhaul uto 12.1.2016 23:17

ja na 4770k skidao ihs, pritom izbrazdao poklopac, pa ga polirao, sve skupa uludo. Nagnjavio se, izgubio sam garanciju i (pre)prodajnu vrijednost za nikakav vidljiv pomak. 
Dakako to je samo moje iskustvo, ali eto da podijelim. 

phoenix2003 sri 13.1.2016 11:12
Stjepanj kaže...
...

Hvala!

taman imao za mx-2 ali da moram priznati ide malo teze,

no ja je ionako razmazemprek cijelog ihs-a...

 

 

Možda je ipak bolje da ne radiš ovako. Moram priznati da sam i ja nekada ovako montirao hladnjak dok se nisam uvjerio da ipak zračni džepovi ostaju između hladnjaka i procesora prilikom razmazivanja termalne paste.

Stjepanj sri 13.1.2016 12:35

Ma to je toliko tanko da je to beznacajno bez brige...razlike od deblje namazane paste i ultra tanko u temp ja nisam primjetio, osim izmedu losih i ovih boljih pasta...to je vise nekakav mit, bitno da je cijeli ihs namazan a ne samo sredina i sl... Jer u mom slucaju cijeli vodeni blok prelazi ihs!lp

Stjepanj sri 13.1.2016 18:46

Evo obecanih slika ponovljenog procesa s vodom...

  

Dakle namakao sam zadnji finish papir(2000 granulacija) u vodu i kruznim pokretima lagano polirao cpu!(zuto)

Treba izbjegavati vece nakupine bakra(crveno) kao i vecu kolicinu prasine koja se okolo nakupila(plavo)

To sam radio cca par minuta i odnio isti papir pod mlaz vode da saperem tu prasinu, tako sam napravio cca 5+ puta

dok nisam dobio ultra refleksiju:

 

Sljedeci na redu je izgleda stari 2600K, pa kad to napravim stavim slike!

LP

 

ihush pet 15.1.2016 13:28

jedan propust (istovremeno i pitanje zašto to ne rade tvornički..) svi zaborave na hladnjak.

hladnjak mora biti jednako savršen, ravan... mora idealno nalijegati površinom. Tad je pasta teoretski višak.

dvije površine, savršene, bez posrednika... baš svi to previde.

Stjepanj pet 15.1.2016 13:43
ihush kaže...

jedan propust (istovremeno i pitanje zašto to ne rade tvornički..) svi zaborave na hladnjak.

hladnjak mora biti jednako savršen, ravan... mora idealno nalijegati površinom. Tad je pasta teoretski višak.

dvije površine, savršene, bez posrednika... baš svi to previde.

 ocigledno jer taj proces traje i u konacnici je skuplji, za primjenu koju je namjenjen trenutni finish koji dobis s stock procom i hladnjakom je i vise nego dovoljan...pasta bi i u 100% uvjetima savrsenstva trebala ici, osim ako se ta dva tijela ne "zavare"...a to se jedino radilo na sandy procevima...no i to im je ocigledno skup proces...

kaj se tice hladnjaka ima ih po defaultu tako ispoliranih...ja svoj nisam htio jer mi se trenutno nije dalo! mozda i to napravim!lp

ihush pet 15.1.2016 13:50

ne govorim o stanju ispod IHSa, nego iznad, hladnjak.

teorija, bez paste, RL pasta je amortizer nesavršenosti, linearno potrebna gruboći konačne obrade obju strana spoja.

za većinu nevažna tema, tvorničko rješenje je dovoljno, i dalje vidim previd... :)

phoenix2003 pet 15.1.2016 21:30
ihush kaže...

jedan propust (istovremeno i pitanje zašto to ne rade tvornički..) svi zaborave na hladnjak.

hladnjak mora biti jednako savršen, ravan... mora idealno nalijegati površinom. Tad je pasta teoretski višak.

dvije površine, savršene, bez posrednika... baš svi to previde.

 

ihush kaže...

ne govorim o stanju ispod IHSa, nego iznad, hladnjak.

teorija, bez paste, RL pasta je amortizer nesavršenosti, linearno potrebna gruboći konačne obrade obju strana spoja.

za većinu nevažna tema, tvorničko rješenje je dovoljno, i dalje vidim previd... :)

 

Ozbiljni proizvođači hladnjak imaju ravnu i poliranu površinu kontakta sa procesorom. Zato , između ostalog, i jesu skuplji. Moj Noctua hladnjak ima mikro kanale koji su dizajnirani tako da ravnomjerno raznazuju pastu po IHS-u prilikom montaže. Ako pogledaš moj lapping vidjećeš koliko je IHS neravan. Da se Intel još i time zamara to bi im donjelo dodatne i nepotrebne troškove što je neprihvatljivo sa njihove tačke gledišta.

Lapping se veoma isplati posebno vlasnicima Sandy Brodge i Ivy Bridge procesora. Ivy Bridge procesorima se još iviše splati i deliding.

WithSkill ned 28.4.2019 03:19

Evo da malo osvježim temu.

Bacio sam se za vikend na jedan mali projekt..

Kroz pisma lege Glavas_ZG lega lav1000 poklonio je kuciste s ventilatorima.

 

I tako tu krece prica kistre od dzumbusa

CPU: Intel Xeon W3680 (6C/12T) @3.46GHz

Hladnjak: Noctua NH-D14

Termalna: Arctic MX-4

 

Kupio sam vodobrusne papire ganulacije 400-800-1200-1500-2000-3000 i pastu za poliranje (u tubi).

Prvo sam CPU zastitio donju stanu izloirkom potom stavio selotejp za dobar grip pri brusenju.

Uzeo jednu drvenu podlogu (glavno da bude ravna)

 

Brusio sam ovim principom:

400 suho, 800 suho, 400 mokro, 800 mokro, 1500 mokro, 2000 mokro, 3000 mokro zatim polir pasta 1 put, ocistit CPU sa alkoholom (u mojem slucaju sam se posluzio rakijom ), zatim jos jednom ispolirat i ocistit.

WithSkill ned 28.4.2019 03:32

Nakon poliranja proca i hladnjaka na red je dosao RAM.

Svemocni 6x4GB Hynix DDR3 1600MHz single-sided keksi koje sam nafrizirao Kingston HyperX DDR4 heatsinkovima 

Ciscenje Chipset heatsinka i postavljanje nove termalne paste, ciscenje thermalpada.

 

EDIT2: Ipak sam narucio s ebaya 3x8GB DDR3 1600mhz Samsung i još 3 ova heatsinka.. Imao sam problema s jedim utorom za ram i nece mi ocitat 6. plocicu.. A i kazu na official stranici da se bolje kloka ako je 3x8gb setup :)

 

Zatim je uslijedilo seljenje svega ostaloga, dodavanje jos jednog Gigabyte SSD-a.

Kreirano RAID0 stripe polje. Ukupno: 450GB, R/W: ~600MB/s

Reinstall Windowsa i krece testiranje temperatura.

 

 

Odradio sam prime95 all blend test. Pratio temperature sa ThrottleStopom, a frekvencije sa CPU-Z.

U starom kucistu je bio dzumbus i tu nije niti imalo dosta zraka, a i kablove nisi mogao nikamo sakrit..

Iznenadio sam se kad je MAX LOAD TEMP bila: 81°C - stock postavke (i to na 4 corea dok su ostatak bili na 71-73)

Istina da je falio jedan noctua vent i da je na starom kucistu samo jedan vent na prednjoj strani kucista.

 

 

Na jos vece iznenadjenje nakon sto sam preselio sve u novo kuciste, sklepao ovu ljepotu...

MAX LOAD TEMP: 50°C - stock postavke (i to samo 1 core dok je ostatak bio na 39-46)

 

 

P.S.

Screenshot before work cu staviti sutra jerbo sam na krivi HDD spremio haha
Takodjer, slike sam sve ispravno stavio, nez zasto ih je forum okrenuo

 

 

CPU je clockan na 4.0GHz, RAM na 2000MHz.. Dalje od toga mislim da neću moći jer primjerak CPU-a ne podnosi to najbolje :(