HCgamingCRO čet 2.1.2020 13:16
hahhaajaads kaže...

Pa gle, dok joj sa i5 4440 i to jos sa rx 570 ide prek 90% znas da se nesto jace koristi, to samo znaci da bi sa 6/6 procesorom bilo cca 60% sto je opet puno ako bude koristila komp duze vremena...

 Pa da ali ond je zemska trebala dati detalje sta koriste od programa, renda,reze video sta radi toliko zahtjevno,onda da Budget otprilike koliki joj i tako onda je i ovima koji bi nes preporucili iskreno vrlo teze ako sam korisnik vec nekaze sta mu treba komp koliko para...

Kaby pet 3.1.2020 16:53

Imam i5-9400f i ne preporučam ga - nikome. 6 jezgri bez HT-a vrlo brzo će postati "obsolete"(već sad ima dropova u nekoliko naslova) kao sada 4C/4T i5-ice (čak i Intel je sad novim i5-icama dao HT, mislim da to sve govori), a rabljenim 8700k, 9700k, 9900k će cijena vječno biti nerealno visoka.

S druge strane evo što AM4 platforma omogućava - nedavno sam složio jednu konficu frendu pod uvjetom da je što jeftinija a opet da ima "upgrade path", daklem, AMD 2600 s alija za 600kn, B450M S2H za 460kn, 16GB 3000MHz za 570kn. Proc dignut na 4GHz, RAM na 3466MHz CL14.. kad poželi uvali 3700x ili 4700x i ima strojček al pari 9900k, ili čak i jači, za neusporedivo manje love...

PLAVAmala pet 3.1.2020 17:57
Chico12 kaže...
Cura se nije javila od jučer od 11 kad je vidjela s kim ima posla a ovi se još raspravljaju šta da uzme i koji je bolji wtf!!

    Paa, malo mi je to ispalo kompliciranije nego sam zamišljala. U biti htjela sam samo vidjeti kojim procesorom bih postigla poboljšanje performansi, i ako je baš nužno još nešto zamijeniti...

Ali eto malo se otelo . Ma nema veze svi ste super

Kaby pet 3.1.2020 17:59
NijeBolestSveStoBoli kaže...

Ako ce frend stavljati 4700x na tu plocu svaka mu cast, ubrojat cemo ga u grupu onih koji su "sjebali sistem" sa upgrade pathom. 

 

Naravno sad ce krenuti prica kako je i 8 jezgri pre malo. 

4700x će vrlo vjerojatno imati TDP od 65W kao i 3700x, a za tvoju informaciju 3700x radi bez problema na jeftinjak pločama tipa recimo ova a da pritom VRM nakon dugotrajnijeg full opterećenja ne prelazi 60C, slika ispod. 

 

Što se i5-9400f vs R5 3600 tiče, u našim dućanima je Ryzen skuplji niti 400kn, a rezultati u igrama su već sada alarmantni za i5-9400f, da ne govorim što će biti za god-dvi-tri kad krenu igre rađene za nove konzole koje će imat praktički underclockani 3700x.

 

Overall the R5 3600 was 20% more costly per frame when using average frame rates for the calculation but we feel that this doesn't paint the whole picture for gaming because at times the 9400F wasn’t nearly as smooth as the Ryzen processor, so let’s check the 1% low results.

Chico12 pet 3.1.2020 21:22

Vidi i7 4770 ili i7 4790k. Pokušaj jedno vrijeme sa nekim od njih. Ako je to ta dodatna snaga koja ti je potrebna super, a ako ne bude išlo, prodaj sve i mijenjaj platformu. Nema tu puno matematike.

MGloc pet 3.1.2020 22:56

i7 4gen nema ispod 750kn na njuskalu nadodaj jos 150-200kn hladnjak i to ti je vec blizu 1000kn za upgrade na kojem ne znas da li ce sta riknut sutra ili ne jer garancije nema, znaci nikako ne isplativo..Sigurno netko od vas ima i7 haswella neka pomogne/proda curi po postenoj cijeni i super.

Bolje ti je inace prodat taj i5/maticnu i ram za 500tinjak kuna nadodat tih 800-1000kn sto bi dala za i7 i hladnjak uzmes za 600kn ryzena maticnu za 500kn i ram 250kn.r5 1600 ces uvijek moci prodat i uzet 3700,4700 i to ce to biti odlican upgrade za ne tako vrlike pare , kao ove i7 3770,4770,6700,7700,8086 kao da su Thor-ovim cekicem od suhog zlata kovani u Asgardu.

Neki se ne mogu pomirit da je intel pregazen , amd ih je ubio sa zadnje dvije gen...Kakav i5 6/6 pa to je isto ko i i5 4/4 2013/14 pa sada i imamo pun kurac , puunn k.. formurasa i ljudi sa dead endom ali jbga tad je amd imao fx koji nije mogao parirat i3 sa ht a kamoli i5 zato je i bio najisplativija kupnja.Nitko nije mogao znati da ce broj jezgri postat tako vazan faktor kroz tako kratko vrijeme.

Kaby pet 3.1.2020 23:20
NijeBolestSveStoBoli kaže...

To sto 8700k ima bolji fps je razlog sto ta igra upregne 6 jezgara do maksimuma pa onda ht ili koja jezgra vise dobro dode za neki pozadinski proces tj sami sustav na pc-u. Da 8 jezgri skalira kako spada 8700k bi imao dosta veci fps, a ne tih desetak %. Upravo ovi 1% low i postoje da se realno stanje ne moze prikriti, a da ryzen moze u tim scenama koje spominjes moze isporuciti veci fps i on bi ga isporucio, ali jebat ga kad ne moze. Kad vec spominjes 9600k treba napomenuti kako je na njemu benefit od oc-a najveci pa tako u onih 6 grafova koje sam stavio on u prosjeku ima porast od 9% dok ryzen 3600 ima porast 2%.

Ja bome ne želim(a nažalost jesam) istresti cca 1500kn za procesor koji je već danas upregnut do maksimuma(što btw često rezultira microstutterima a i velikim dropovima), jer što će tek onda biti u novijim zahtjevnijim naslovima?

 

Što se tiče maleplave, sve i da odma sutra odapne recimo matična ploča, na onom e3-1231 v3 (i7-4770) s aliexpressa nećeš ni kune izgubiti..

NijeBolestSveStoBoli pet 3.1.2020 23:47
MGloc kaže...

i7 4gen nema ispod 750kn na njuskalu nadodaj jos 150-200kn hladnjak i to ti je vec blizu 1000kn za upgrade na kojem ne znas da li ce sta riknut sutra ili ne jer garancije nema, znaci nikako ne isplativo..Sigurno netko od vas ima i7 haswella neka pomogne/proda curi po postenoj cijeni i super.

Bolje ti je inace prodat taj i5/maticnu i ram za 500tinjak kuna nadodat tih 800-1000kn sto bi dala za i7 i hladnjak uzmes za 600kn ryzena maticnu za 500kn i ram 250kn.r5 1600 ces uvijek moci prodat i uzet 3700,4700 i to ce to biti odlican upgrade za ne tako vrlike pare , kao ove i7 3770,4770,6700,7700,8086 kao da su Thor-ovim cekicem od suhog zlata kovani u Asgardu.

Neki se ne mogu pomirit da je intel pregazen , amd ih je ubio sa zadnje dvije gen...Kakav i5 6/6 pa to je isto ko i i5 4/4 2013/14 pa sada i imamo pun kurac , puunn k.. formurasa i ljudi sa dead endom ali jbga tad je amd imao fx koji nije mogao parirat i3 sa ht a kamoli i5 zato je i bio najisplativija kupnja.Nitko nije mogao znati da ce broj jezgri postat tako vazan faktor kroz tako kratko vrijeme.

 Taj i7 haso je svoje odradio nadebelo i nasiroko od 2013/2014, ja u tome ne vidim niakakv problem. Ovo sto govoris za i5 6/6 mi isto bas i nema smisla kad na toj platformi imas mogucnost prelaska na 6/12, 8 ili 8/16 procesor, a nacekat cemo se na dan kad ce tolko threadova skalirati.

PLAVAmala sub 4.1.2020 15:34

Hmm, možda mi ipak bolje da prodam ovaj komp pa kupim drugi, jaci...

Što mislite koliko bih mogla za ovaj dobiti, s tim da sam grafičku kupila prije tri mjseca pa ima jamstvo, bila oko 1000 kn. Monitor ne bih prodavala samo ovo na spisku.

 

Grafička Asus EX-RX570-O4G

intel core i5-4440 s1150

patriot viper 3 1866mhz 4x4 gb

asrock s 1150 b85 pro 4

ssd intel 120gb 530

lg gh24ns sata bulk 24 x

zalman micro tower case black

xfx core edition 80 450w

 

Kaby sub 4.1.2020 17:26
PLAVAmala kaže...

Počela sam koristiti pc za malo zahtijevnije stvari i primječujem da mi je cpu puno puta iznad 90 % i ponekad zašteka, dok mi je memorija na nekih 40%. ( nije virus, jednostavno sam poćela koristiti nekoliko procesa u pozadini i od onda imam problem)

Nedavno sam kupila novu garafu a sad bih novi procesor naravno ne znam koji, pa eto molim pomoć.

Najjači procesor koji ide na tu tvoju ploču je i7-4790k, a njega nemaš ispod ~1000kn, što je neisplativo davati za stari procesor na staroj ploči bez garancije.

Jedino razumno bi bilo ovaj Xeon E3-1231 v3 za 500kn, koji je jači od tvog trenutnog za cca. 50%(kad se koristi puni kapacitet, svih 8 threadova), vidi na slici.

 

Ako ne to onda novi procesor, ploča i memorija, a to ti ispada oko 2700kn. Ostale komponente i nema baš nekog smisla mjenjat osim ako ti recimo fali prostora na SSDu, ili ako ti je pak ta RX570 preslaba?

miki_the_pirat sub 4.1.2020 21:49
PLAVAmala kaže...

Hmm, možda mi ipak bolje da prodam ovaj komp pa kupim drugi, jaci...

Što mislite koliko bih mogla za ovaj dobiti, s tim da sam grafičku kupila prije tri mjseca pa ima jamstvo, bila oko 1000 kn. Monitor ne bih prodavala samo ovo na spisku.

 

Grafička Asus EX-RX570-O4G

intel core i5-4440 s1150

patriot viper 3 1866mhz 4x4 gb

asrock s 1150 b85 pro 4

ssd intel 120gb 530

lg gh24ns sata bulk 24 x

zalman micro tower case black

xfx core edition 80 450w

 Kao što je kolega primjetio, nitko nije pitao a nije nebitno - Za šta koristiš komp? Koje igre igraš ako je gaming u pitanju?

PLAVAmala ned 5.1.2020 09:14

Koristim dosta programa koji mi rade u pozadini. Video nadzor sa 6 kamera, vmware sa bar tri virtualna vindowsa + glazba i surfanje ponekad bude i neka igrica, ali za sad ni[ta prejako. I kad to sve imam pokrenuto proc. mi radi probleme. Ako ce mi ovaj proc.  Xeon E3-1231 v3 poboljsati rad, uzet cu ga.

fer-de-lance ned 5.1.2020 11:02

Neće, odnosno hoće, ali minimalno.

Mislim da ti je puno bolje rješenje ostaviti grafičku, prodati ostatak konfiguracije i uzeti Ryzena, ploču i RAM.

S tim da si možeš ostaviti i napajanje, kučište i diskove.

Ali ako netko od kolega zna bolje rješenje nek kaže...

 

Valentin17 pon 6.1.2020 18:55
PLAVAmala kaže...

vmware sa bar tri virtualna vindowsa

Jel se može znati koja je to namjena da se istovremeno vrte čak tri virtualke i to odjednom uz još "neku" igru??? Malo trollamo djecu i ljude ovdje ili???

kiki005 uto 10.11.2020 13:04

Pozdrav svima,

ovako, kupio sam polovni CPU intel i5 6600 s ciljem da ga zamijenim sa trenutnim pentium g4560, e sad.. Što trebam napraviti prije nego stavim novi procesor, čitao sam da treba updateati BIOS, trenutno imam verziju F22 a najnovija je verzija F25 pa me zanima trebam li to učiniti pošto je ista generacija procesora. Matična ploča je: gigabyte H110M-S2V-CF

Btw, updateo  sam BIOS sa 22 na 25 i nije mi htio bootat PC pa sam ga vratio na 22 i jedva upalio, išao na boot menu(F12) te pokrenio sa SSD-a pa bi pokušao izbjeći bios update ako je moguće jer se bojim da će mi uništit PC. (ne znam zašto ali mi  je bio stavio USB kao  pokretač PC-a pa  sam stavio na SSD i onda je upalio..)

 

Eto ako se netko kuži pomoć bi mi dobro došla, hvala!

miki1981 uto 10.11.2020 13:12
kiki005 kaže...

Pozdrav svima,

ovako, kupio sam polovni CPU intel i5 6600 s ciljem da ga zamijenim sa trenutnim pentium g4560, e sad.. Što trebam napraviti prije nego stavim novi procesor, čitao sam da treba updateati BIOS, trenutno imam verziju F22 a najnovija je verzija F25 pa me zanima trebam li to učiniti pošto je ista generacija procesora. Matična ploča je: gigabyte H110M-S2V-CF

Btw, updateo  sam BIOS sa 22 na 25 i nije mi htio bootat PC pa sam ga vratio na 22 i jedva upalio, išao na boot menu(F12) te pokrenio sa SSD-a pa bi pokušao izbjeći bios update ako je moguće jer se bojim da će mi uništit PC.

 

Eto ako se netko kuži pomoć bi mi dobro došla, hvala!

 Nisu baš iste gheneracije, ali ne, ne moraš updateat bios jer je tvoj g4560 generaciju noviji od i5 6600.
Tako da samo moraš zamijenit proc i to je to. 

Iako ne kužim što misliš kad kažeš da bi pokušao izbjeći update bios-a. BIOS se neće sam od sebe updateat. Jedino ako ga ti updateaš, a i nije bitno odakle bootaš komp, BIOS ide prije bootanja s bilo kojeg medija.

 

kiki005 uto 10.11.2020 13:17

Gledao sam na internetu da se treba instalirat najnovija verzija BIOSa na USB sa gigabyte stranice (od matične ploče) i onda  ga pri pokretanju PC-a instalirati preko BIOSa. Ali ako je tako kako kažeš onda super.

miki1981 uto 10.11.2020 13:42
kiki005 kaže...

Gledao sam na internetu da se treba instalirat najnovija verzija BIOSa na USB sa gigabyte stranice (od matične ploče) i onda  ga pri pokretanju PC-a instalirati preko BIOSa. Ali ako je tako kako kažeš onda super.

 Znači prvo i osnovno što se bios-a tiče, ako ne znaš točno što radiš onda radije ne moj dirat, nego ako je potrebno zovi nekoga tko zna da ti pokaže i objasni za prvi put. 

Ali da, u tvom slučaju, za tu matičnu i te procesore to nije ni potrebno. i5 6600 je ionako podržan od verzije 1, tako da nema potrebe riskirati u tim okolnostima.

ihush uto 10.11.2020 13:42
kiki005 kaže...

Pozdrav svima,

ovako, kupio sam polovni CPU intel i5 6600 s ciljem da ga zamijenim sa trenutnim pentium g4560, e sad.. Što trebam napraviti prije nego stavim novi procesor, čitao sam da treba updateati BIOS, trenutno imam verziju F22 a najnovija je verzija F25 pa me zanima trebam li to učiniti pošto je ista generacija procesora. Matična ploča je: gigabyte H110M-S2V-CF

Btw, updateo  sam BIOS sa 22 na 25 i nije mi htio bootat PC pa sam ga vratio na 22 i jedva upalio, išao na boot menu(F12) te pokrenio sa SSD-a pa bi pokušao izbjeći bios update ako je moguće jer se bojim da će mi uništit PC. (ne znam zašto ali mi  je bio stavio USB kao  pokretač PC-a pa  sam stavio na SSD i onda je upalio..)

 

Eto ako se netko kuži pomoć bi mi dobro došla, hvala!

 

kiki005 kaže...

Gledao sam na internetu da se treba instalirat najnovija verzija BIOSa na USB sa gigabyte stranice (od matične ploče) i onda  ga pri pokretanju PC-a instalirati preko BIOSa. Ali ako je tako kako kažeš onda super.

 

-pazi... bilo koja greška i umjesto mbo imaš 'ciglu'. Ako bilo što ne prođe, ne gasiti, ne resetirati nego pokušavati dok ne prođe.

-npr da bi bios-boot mogao raditi s fileom na flashdisku (usb stikić) mora podržavati filesys npr ntfs ili fat32.. ako je starija mbo tad vjerojatno podržava samo fat32 tj da bi mogao preko flasha updateati moraš stikić formatirati tako da ga bios može čitati-koristiti i to već može biti problem.

-drugi problem.. nešto si probao pa nije išlo.. nema se što probati, bios mora biti za točno tu mbo-seriju, pazi i revizije (broj 1.x ..) bios automatika obično prvo provjeri i recimo da neće dozvoliti flashanje ako nije odgovrajući bios, ali ako bi bio pogrešan tad si uništio matičnu.. kao pogrešno gorivo u autu.

-bios za support cpua imaš na str. tablicu i vidiš koju verziju moraš imati za koji cpu i svaki noviji uključuje sve.. 99% ne moraš updateati bios, ali to je poželjno (i zbog ostalih stvari) + to radiš samo kad si siguran da znaš što radiš. Ne biti hrabar nego oprezan, polako.. sve je to klik-next i skoro da ne možeš pogriješiti ali greške mogu biti katastrofa pogotovo ako update nije potreban.

 

-svaki update biosa je kao i reset, trebaš nakon tog provjeriti-podesiti postavke, ovisno kako ti je sad podešen pc, tj os-win ne mora dozvoliti promjene, npr ahci mod za ssd, secboot itd. svaka promjena može napraviti lančani problem tj ovisi kako je postojeći win instaliran i ako je s uključenim sec.bootom tad ga moraš imati jer služi tome da ne možeš bez njega (zaobići).. dok se takve stvari kao i fastboot obavezno isključuju kad radiš ovakve izmjene hw-a kao cpu ili nadogradnju biosa. Tako da sve ovisi o starim postavkama, promjeni s resetom (možda isto pa je nevažno) itd.

+ na kraju, kupljeno ne mora biti ispravno (čak ni novo) .. pa ako nešto ne radi možda nije tvoja greška ili mbo-bios a tad moraš imati iskustva za otkriti-potvrditi uzrok tj tek kad znaš uzrok možeš pokušati otkloniti ga, ovako bi se moglo desiti da pokušavaš npr flešati bios a da je recimo cpu neispravan tj nije uzrok-fix i tad možeš samo pokvariti i ono što je do sad radilo. Zato polako, radije pitaj nego nešto probati bez da znaš moguće posljedice, jer sekundu kasnije može biti prekasno..

kiki005 uto 10.11.2020 13:52

Hvala na odg, baš zato i pitam da nebi nešto zeznuo, ne usudim se više ugasit PC da mi se nebi isto dogodilo.. Nadam se da će moći pošto je sad upalio.. Nakon instalacije preko flasha upalio mi se bio nekakav popravak kompjutera i kao greška nije  uspio popravit PC.. onda sam stisnuo F12 i pokrenio PC preko SSD-a pošto je  na njemu windows a preko HDD-a nije htio (možda je to  normalno) i evo raddi sad, misliš li da će se moći pokrenut kad ga ponovno ugasim? 

 

Znači samo zamijenit procesor i tjt? sa verzijom biosa F22 iako ima noviji F25.

goran022 uto 10.11.2020 14:27
  • MSI B450 Tomahawk Max, AM4,
  • CPU AMD Ryzen 7 2700X
  • DDR4 16GB (2x8) G.Skill 3200MHz AEGIS
  • Sapphire RX5600XT Pulse, 6GB GDDR6
  • Adata SSD 512GB SX8200 PRO PCIe M.2
  • Seagate 2TB 3.5" 7200rpm,256MB,
  • Napajanje Seasonic 650W S12III
  • Sharkoon M25-W Midi Tower

Ovo bi bile ostale komponente, dvojba mi je procesor ovaj ili r5 3600 !!

miki1981 uto 10.11.2020 14:32
kiki005 kaže...

Hvala na odg, baš zato i pitam da nebi nešto zeznuo, ne usudim se više ugasit PC da mi se nebi isto dogodilo.. Nadam se da će moći pošto je sad upalio.. Nakon instalacije preko flasha upalio mi se bio nekakav popravak kompjutera i kao greška nije  uspio popravit PC.. onda sam stisnuo F12 i pokrenio PC preko SSD-a pošto je  na njemu windows a preko HDD-a nije htio (možda je to  normalno) i evo raddi sad, misliš li da će se moći pokrenut kad ga ponovno ugasim? 

 

Znači samo zamijenit procesor i tjt? sa verzijom biosa F22 iako ima noviji F25.

 Da, samo zamijeni proc i to je to.

A Što se tiče ovog opisa tvog prije, ako si već flashao bios, onda to što on kaže greška, i da je pokušao popravit PC to ima veze s OS-om, ne s biosom. Bios ide prije svega toga. Npr, da je problem bio s biosom nebi ti mogao F12 koristit za uć u boot menu. Dakle to je nepovezano. 
Tako da ako si ga flashao onda je moguće da je već na F25. Iako ako i nije - nije ni bitno za taj procesor koji ćeš stavit unutra jer je on podržan od F1 verzije biosa na toj matičnoj ploči.