Procesori i MBO

Maximus VIII formula i podrška za NVME?

Zelja uto 5.2.2019 16:11

Opet ja.

nadam se da vam nisam više dosadan,ali evo ko se razumije vrlo brzo će mi odgovoriti.

Da li moja ploča podržava nvme ssd,odnosno ako bih ubacio Samsung 970 Evo nvme da li bih imao punu brzinu tog standarda deklarisanu po specifikaciji proizvodjaca tog ssd-a?

Na sajtu ploče sam našao sljedeče:

1 x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode)*

Ali to mi ništa nije jasno,jel to znači da kad bih ubacio ovaj nvme on bi radio brzinom klasičnog ssd-a ili bi radio kao nvme?

pasko uto 5.2.2019 16:19
Zelja kaže...

Opet ja.

nadam se da vam nisam više dosadan,ali evo ko se razumije vrlo brzo će mi odgovoriti.

Da li moja ploča podržava nvme ssd,odnosno ako bih ubacio Samsung 970 Evo nvme da li bih imao punu brzinu tog standarda deklarisanu po specifikaciji proizvodjaca tog ssd-a?

Na sajtu ploče sam našao sljedeče:

1 x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode)*

Ali to mi ništa nije jasno,jel to znači da kad bih ubacio ovaj nvme on bi radio brzinom klasičnog ssd-a ili bi radio kao nvme?

 Naravno da ce ti radit u punoj brzini pa imas PCIE na m2 socket-u

ja imam na istoj ploci imam m2 samsung 960pro i imam oko 3400 mb/sec citanje i 2000 mb/sec pisanje

radi vrhunski

pozz

Zelja čet 4.4.2019 09:55

Opekao sam se,možda grešim a možda NE.Već sam naručio 970 Evo Plus.

Ne mogu da nađem userguide od ploče,negde sam ga izgubio.

KOliko se sjećam a možda grešim, na Z170 da bi nvme radio punim performansama, ne smeju biti konektovani neki SSD/HDD na ploči,jel tako?

Inače mu opadaju performanse...kako se to zove stručno tj vjerovatno da djeli bandwith sa nekim od uređaja na SATA portovima ne znam.

Ili sam ja nešto pobrkao sa drugim čipsetom.

Ukoliko je to istina,s kojih onda SATA portova moram otpojiti HDD da bi imao pune performanse nvme-a?

Ne mogu kontaktirati asus live podršku,trebao sam jučer se sjetiti ovoga,a userguide sam negde izgubio.

Molim pomoć!

Zelja čet 4.4.2019 12:01

Da eh sad ja ne znam i nije označeno na ploči koji je sata express 1 slot???

Našao sam tako i u upustvu.

Prva 2 porta kod mene do U2 su slobodna.Jel tu taj sata 1 express slot?

Ostali su mi zauzeti tj spajao sam HDD-e.

Zelja čet 4.4.2019 12:19

pa evo ja ne znam kako izgledaju sata express portovi i kakvi su ovo portovi prva dva do U2.

Piše da m.2 dijeli bandwith sa sata express 1 slotom kao što je drugar gore naveo.

Ali koji je to slot?

KOd mene tu sa slike prva 2 do U2 su slobodna a ostali su zauzeti.

Nigde nije naznačeno koji je sata express 1.

Sva 4 porta SATA III su mi zauzeta.

Zelja čet 4.4.2019 13:01

Evo još jednog problema.Joj kad kupiš staru ploču jbt pa samo problemi,grafička je pokrila plastiku (naznačenu crvenom bojom) koja se skida pri instalaciji nvme-a.

Sad me zanima jel moram čupati i grafičku,evo kako izgleda sa slika:

 

Zelja pet 5.4.2019 11:58

Hvala.Znači sa slike sata express 1 slot/ort je ovaj označen na slici jel?I on mora biti slobodan jel da bi nvme radio punom brzinom?

Meni je rečeno od strane asus podrške live chat da je sata express 1 port prvi odozgo do U2,ali izgleda nemaju pojma.

ansha pet 5.4.2019 12:26
Zelja kaže...

Evo još jednog problema.Joj kad kupiš staru ploču jbt pa samo problemi,grafička je pokrila plastiku (naznačenu crvenom bojom) koja se skida pri instalaciji nvme-a.

Sad me zanima jel moram čupati i grafičku,evo kako izgleda sa slika:

 

Ne moras cupati van graficku, samo dovoljno jako povuci tu plastiku.

Zelja kaže...

Mene zanima ovo šta znači:

The M.2 slot shares bandwidth with U.2 slot and SATA Express 1 slot.

Jel to znači da port 1 mora biti slobodan da bi imao pune performanse nvme-a ili ne?

 

I da i ne, kako kad. Najsigurnije ti je sa sata ekspres kabelom spojit jedan sa drugim 2 sata ekspres porta, tako da tu ne cure performanse. U.2 port mozes zacepit sa obicnim plutenim cepom, samo ga oblikuj skalpelom da stane unutra, tako da ni tu ne gubis performanse.  

Zelja pet 5.4.2019 12:58
ansha kaže...
Zelja kaže...

Evo još jednog problema.Joj kad kupiš staru ploču jbt pa samo problemi,grafička je pokrila plastiku (naznačenu crvenom bojom) koja se skida pri instalaciji nvme-a.

Sad me zanima jel moram čupati i grafičku,evo kako izgleda sa slika:

 

Ne moras cupati van graficku, samo dovoljno jako povuci tu plastiku.

Zelja kaže...

Mene zanima ovo šta znači:

The M.2 slot shares bandwidth with U.2 slot and SATA Express 1 slot.

Jel to znači da port 1 mora biti slobodan da bi imao pune performanse nvme-a ili ne?

 

I da i ne, kako kad. Najsigurnije ti je sa sata ekspres kabelom spojit jedan sa drugim 2 sata ekspres porta, tako da tu ne cure performanse. U.2 port mozes zacepit sa obicnim plutenim cepom, samo ga oblikuj skalpelom da stane unutra, tako da ni tu ne gubis performanse.  

 Povuci ti sebi ansha i začepi si ventilacije na kućištu stiroporom ;)

Zelja pet 5.4.2019 13:03
SamoPitam3 kaže...

Zelja. Jedno obicno pitanje. Jel' ti znas uopce sto je SATA Express i kako izgleda takvo sucelje ?

 

 de ti meni objasni kakva su ovo 2 porta do U2?

Ne znam ,ali mogu evo prooglati.

ja koliko vidim oblik ovih portova je isti kao i SATA eh sad jedino je razlika što su spojeni na drugi kontroler,jel u tome štos?