Procesori i MBO

Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Stjepanj ned 6.11.2016 18:32
daniel2809 kaže...

Dakle, kvaliteta procesora se onda mjeri uglavnom brzinom i brojem jezgri?

 

EDIT:

evo recimo ova dva procesora:

http://www.instar-informatika.hr/intel-core-i5-4690-35ghz6mblga-1150/int-hw-i5-4690/product/

http://www.instar-informatika.hr/intel-core-i5-6600k-35ghz6mblga-1151bez-hladnjaka-best-buy/int-sl-i5-6600k/product/

 

Meni ko laiku ovo izgleda gotovo isto, ista brzina, isti broj jezgri i threadova. Drugačija je samo tehnologija izrade (14nm i 22nm) i maksimalna grafička video memorija. Kako sad može procesor iz 4. generacije stajati ko i najjači novi i5?

Oprostite na gnjavaži :)

 pa nisu isti ako ces ici gledati sve njihove specifikacije!

ako zelis podrobnije o tome malo zguglaj par recenzija s recimo anandtech stranice pa ce ti biti jasnije!

sto se tice slicnih cijena to ti je uvjek tako! nemogu ti oni taj stariji cpu spustati ispod nabavne cijene(+ nekakava marža/zarada) bez obzira sto je noviji jaci i kosta prakticki isto!

lp

nani_cropes pon 19.6.2017 09:12

Pozdrav,

 

kakve Intel procesore birati za namjenu nekog ozbiljnijeg developmenta? Ekipa mi je već složila konfu u drugoj temi ali se dvoumim između dva cpu.

 

Da li je dovoljno uzeti Pentium G4560 ili postoji neka osjetna razlika u odnosu i5 7400? Razlika u cijeni je poprilična, ali ako ima zaista opravdan razlog, nije problem izdvojit još 800kn.

BOOMboy uto 20.6.2017 06:40
nani_cropes kaže...

Pozdrav,

 

kakve Intel procesore birati za namjenu nekog ozbiljnijeg developmenta? Ekipa mi je već složila konfu u drugoj temi ali se dvoumim između dva cpu.

 

Da li je dovoljno uzeti Pentium G4560 ili postoji neka osjetna razlika u odnosu i5 7400? Razlika u cijeni je poprilična, ali ako ima zaista opravdan razlog, nije problem izdvojit još 800kn.

 Ako si mislio pod development neki ozbiljan rad sa procesorom, imaš nešto skuplji ryzen r5 1600 koji razvali oba ta intela kao beba zvečku.

donator_bubrega sub 29.7.2017 18:18

Pozdrav ekipa, imam mali problem oko kombiniranja matične i procesora za novu konfu...Što se procesora tiče odlučio sam se za Pentium G4560, a matičnu sam gledao ASRock H110M-DGS, na službenim stranicama piše da je procesor podržan ali pod 1.1 BIOSom. E sad, ja moram sam BIOS updateat, ploča već dođe s 1.1 verzijom...? Ili da mjenjam ploču?

 

 

 

 

picajzla0707 sub 29.7.2017 22:00
donator_bubrega kaže...

Pozdrav ekipa, imam mali problem oko kombiniranja matične i procesora za novu konfu...Što se procesora tiče odlučio sam se za Pentium G4560, a matičnu sam gledao ASRock H110M-DGS, na službenim stranicama piše da je procesor podržan ali pod 1.1 BIOSom. E sad, ja moram sam BIOS updateat, ploča već dođe s 1.1 verzijom...? Ili da mjenjam ploču?

 ja sam uzeo Asrock H110M-ITX/ac (radi wifi-a i hdmi-a) i trebao mi je update biosa, no zamolio sam u trgovini da mi to odrade prije nego je pošalju i napravili su mi to besplatno

Haker_x sri 20.12.2017 15:57

Planiram u skorije vrijeme mijenjati procesor, idem na i5 druge ili treće generacije, vidim da su sad poprilično jeftini, do 30ak€ se može kupiti i5 druge a do 50ak€ i5 treće generacije pa bi se zbog toga mogao odraditi upgrade, dugo sam na dualcu, više od 4 godine i ne zadovoljava uvijek sve moje potrebe.

Na koji način da testiram procesor u fullu, da li postoji nešto slično za CPU kao što je memtest za RAM i HD Tune Pro za HDD s čim bi mogao testirati ispravnost procesora u potpunosti.

Druga stvar koja me zanima je da li su svi stock hladnjaci isti za jedan socket ili su za jače procesore potrebni jači hladnjaci. Stock mi je hladnjak koji je došao uz dualca G2030 pa da vidim hoću li ga morati mijenjati ako zamijenim procesor ili će moći poslužiti.

Unaprijed hvala na odgovorima.

boxer sri 20.12.2017 17:31
Haker_x kaže...

Planiram u skorije vrijeme mijenjati procesor, idem na i5 druge ili treće generacije, vidim da su sad poprilično jeftini, do 30ak€ se može kupiti i5 druge a do 50ak€ i5 treće generacije pa bi se zbog toga mogao odraditi upgrade, dugo sam na dualcu, više od 4 godine i ne zadovoljava uvijek sve moje potrebe.

Na koji način da testiram procesor u fullu, da li postoji nešto slično za CPU kao što je memtest za RAM i HD Tune Pro za HDD s čim bi mogao testirati ispravnost procesora u potpunosti.

Druga stvar koja me zanima je da li su svi stock hladnjaci isti za jedan socket ili su za jače procesore potrebni jači hladnjaci. Stock mi je hladnjak koji je došao uz dualca G2030 pa da vidim hoću li ga morati mijenjati ako zamijenim procesor ili će moći poslužiti.

Unaprijed hvala na odgovorima.

 Ako ti procesor radi onda je ispravan

 

Možeš ga testirati sa nizom testova, npr. Intel Burn test će ti pokazati da li je stabilan na određenj frekvenciji i postavkama napona ali on testira i RAM.

Nisam siguran da postoji neki softver koji bi u maniri memtesta koji traži greške u memoriji, testirao i eventualne greške CPU.

 

Ako se dobro sjećam mislim da su stock hladnjaci za jače npr. i5 procesore nešto deblji u odnosu na dual core procesore za isti socket, s obzirom da imaju veću potrošnju i zagrijavanje.

Haker_x sri 20.12.2017 22:17
boxer kaže...

 Ako ti procesor radi onda je ispravan

 

Možeš ga testirati sa nizom testova, npr. Intel Burn test će ti pokazati da li je stabilan na određenj frekvenciji i postavkama napona ali on testira i RAM.

Nisam siguran da postoji neki softver koji bi u maniri memtesta koji traži greške u memoriji, testirao i eventualne greške CPU.

 

Ako se dobro sjećam mislim da su stock hladnjaci za jače npr. i5 procesore nešto deblji u odnosu na dual core procesore za isti socket, s obzirom da imaju veću potrošnju i zagrijavanje.

Mislio sam da nema kakav program da se testira, makar i Intel Burn test je nešto, bolje išta nego ništa, iako mi ništa ne može pomoći da vidim je li clockan i pržen na visokim temperaturama bez odgovarajućeg hladnjaka što bi mu uveliko smanjilo radni vijek.

Gledao sam po netu, neko kaže da su isti hladnjaci neko kaže da nisu, tako da sada ne znam šta je istina a šta nije.
Gledao sam opciju Zalman CNPS90F hladnjaka koji je cca 9€ ali sam čitao po netu da je dosta bučan, i amazon recenzije kažu da je skoro isti kao i stock. Druga opcija je Zalman CNPS5X otprilike duplo skuplji, oko 18€, on je po jednom reviewu bučniji od stocka ali je i poprilično bolji(testirano na 1156 socketu), na neweggu od 291 ocjena 180 je sa 5 i 59 je sa 4 zvijezdice(jajeta), tako da je to dobra ocjena.

Ima i po ebayu lijepih hladnjaka, ali su po 13-14€ i nije neka ušteda u odnosu na Zalman da se isplati čekati a još se i ne zna kakav je.
Ipak bi trebao prvo uložiti u hladnjak pa onda u procesor, što je sigurno, sigurno je, jer sljedeći procesor koji sam planirao neće biti ispod 77W TDPa u odnosu na trenutnih 55W.

boxer čet 21.12.2017 23:10
Haker_x kaže...

Mislio sam da nema kakav program da se testira, makar i Intel Burn test je nešto, bolje išta nego ništa, iako mi ništa ne može pomoći da vidim je li clockan i pržen na visokim temperaturama bez odgovarajućeg hladnjaka što bi mu uveliko smanjilo radni vijek.

 Nažalost koliko je meni poznato ne postoji program koji bi provjerio da li je korišteni procesor overclockiran i sl. no ne boj se, procesori rijetko otkazuju, a to smanjivanje radnog vijeka je mizerno.

kajtemuci čet 11.1.2018 14:53

Pozdrav,

 

Može samo mala pomoć... imam matičnu ploču   ASUS P8H61-M LX3 R2.0 zanima me dali mi paše procesor Intel i3 2120 3.3GHz... znam da socket odgovara ali dali odgovara sve ostalo...

 

Hvala unaprijed

sistemas ned 14.10.2018 12:48

Pozdrav! A jedna mi stvar nije jasna oko procesora, recimo npr. imamo dvojezgreni procesor takta 3.0GHz, fizičke dvije jezgre i dali svaka jezgra radi na 3.0GHz ili jedna 1.5GHz a druga 1.5GHz. 

Malo je glupo pitanje možda jer se već duže vrijeme bavim kompjuterima, sastavljenjem i servisiranjem ali za svoje potrebe. Nikad nisam razmišljao baš o tome.

Hvala na odgovoru unaprijed!

petarjukic ned 14.10.2018 13:00

Procesori imaju base i boost takt, npr moj osmojezgreni r7 1700 boosta do 3.7ghz kada su opterećene 2 jezgre a kada je svih 8 opterećeno ide svaka jezgra do 3.2ghz.

Stariji procesori tipa c2d e8400 ima takt od 3ghz te nema boost pa mu sve jezgre rade na 3ghz

CPU sub 18.5.2019 23:16

Imam jedno pitanje! Zašto su AMD procesori slabiji u perfomansama za razliku od Intela? Jeli stvar u samim jezgrama ili IPC-u??

Nije mi namjera se svađat ni prepirat, bolji je AMD ili Intel, ovdje sam jer me interesira. Ali činjenica je da je AMD ima nešto slabije perfomanse od svog konkurenta Intela.