Orwandill pet 17.5.2019 16:35

Pozdrav,

 

prateći tržište komponenti za PC, s obzirom da kroz dogledno vrijeme moram napraviti upgrade, nedavno sam naletio na jedan YT kanal koji testira Intel Xeon procesore (npr. E5 2650 v2 i sl.), sa kineskim pločama (x79 socket 2011) i ECC DDR3 RAM memorijom. Taj kombo + cooler za procesor izađe od nekakvih 170$ za E5-2650v2 pa do nekih 210 - 220$ za recimo E5-2690 (dakle sve zajedno). U testovima koji su napravljeni i naslovima koji su testirani, ova kombinacija se uopće nije pokazala loše, osim u par naslova gdje je 0.1% bio nešto niži. Moje pitanje je da li postoji netko tko ima ovakvo nešto i koristi to za gaming, ali za "lagani" gaming, znači esports naslovi i povremeno neka zahtjevnija igra?

 

Jedino što me zasada suzdržava da naručim te dijelove je što šalju iz Kine i sl., pa s obzirom da je i matična i procesor preko 25$ naši će zaračunati PDV (iako je i to po meni i dalje isplativo), osim ako se ne uspijem dogovoriti sa kinezima da mi računaju 20$ za svaku od komponenti a ostalo kao navodni shipping. 

 

Znam da će mi većina sada ugodno preporučivati Ryzen budget konfe, ali oduvijek sam volio ove starije stvari posjedovati, pa ako bi prošao povoljno onda bi par mjeseci kasnije složio i Ryzena.

Patrick_cro pet 17.5.2019 17:47

Znaci cca 1900kn sa pdv za kombo sa e5 2690 bez ikakve garancije. Za te pare si slozis komp sa rzyenom, za cca 2100-2200kn si slozis kombo sa ryzen 1700 + b350 + 8gb ddr4 i imas garanciju i mogucnost nadogranje. Kao vlasnik 2x e5 2670 ti preporucujem da se okanis te kupnje jer ces sam sebe zahebat

ihush pet 17.5.2019 20:01

-imaš po domaćim trgovinama polovne servere s hrpom rama 2x xeona .. jedino je problem defaultna buka tj format rack-kućište tj mbo..

-na uvoz računaj carinske troškove pa tek na sve to pdv.. pojendostavljena formula je cca +46% ili tako nešto + naravno uz priložene račune da ti to priznaju jer bi kataloška cijena bila daleko viša a time i carinska osnovica (ne muljati jer će te ispasti još skuplje, nisu vesla sisali itd..).

 

jedina prednost kupnje neke normalne mbo je upravo format i ne moraš provjeravati ima li pcie-16 port (jer server ne mora uopće imati.. grafika mu je sporedna).

druga alternativa ti je neki macpro tj to je također xeon.. oboje je dovoljno robustno da može raditi idućih 5g i zadovoljiti za gaming i sl.

-najveći problem kod servera je buka ventilatora, možda ti to 'zvuči' nevažno ali ..

-kod domaćeg trgovca imaš neki kraću garanciju i znaš konkretnu cijenu, iz kine je sve problem-možda ali 90% da bi radilo kao što se očekuje.. no što s fejkovima-škartom? Što ako je neispravno? Koliko je tad nešto ''jeftino''? a imaš ostale dijelove koji ni na što drugo ne odgovaraju npr ram i cpu..

 

druga sitnica koja može biti sporedna ili važna npr sata-2-3 i usb-2-3... prve s2011 su bez novih fičera i tad su ovisno o upotrebi usko grlo, npr lako dodaš neki ssd ali je tad max sata-2-300mbs itd.

-jeftikaner mbo nova i nemaš tih problema, cpu iz klase i8xxx i ram su novi ispod 2000kn kao i polovni serveri s kojima dobiješ više ali su polovni i bučni .. tvoj izbor.

-ako se gledaš gušt, gaming.. ima li smisla uopće gledati uštedu? Da imaš neograničeno novca, što bi uzeo? .. ako je pak neki konkretan gaming, tad je 90% stvar GPUa, npr nešto iz klase gtx1070 a to nema veze s ovim dijelom tj to je opet iznos koji eliminira neku štednju jer nije stvar cijene nego gušta-fpsa-gaminga. To radi s dodatnim gaming pcjem, kao s autom za trke, ne s običnim za dnevne poslove-rad. Koliko ćeš platiti npr napajanje? Ima li smisla više platiti napajanje nego npr MBO? Miš? ili originalne igre?.. sve ima cijenu i nije ovo tako jeftino kako na prvu izgleda, carina+troškovi+pdv+rizik.

 

memulica sub 18.5.2019 00:19
Orwandill kaže...

Pozdrav,

 

prateći tržište komponenti za PC, s obzirom da kroz dogledno vrijeme moram napraviti upgrade, nedavno sam naletio na jedan YT kanal koji testira Intel Xeon procesore (npr. E5 2650 v2 i sl.), sa kineskim pločama (x79 socket 2011) i ECC DDR3 RAM memorijom. Taj kombo + cooler za procesor izađe od nekakvih 170$ za E5-2650v2 pa do nekih 210 - 220$ za recimo E5-2690 (dakle sve zajedno). U testovima koji su napravljeni i naslovima koji su testirani, ova kombinacija se uopće nije pokazala loše, osim u par naslova gdje je 0.1% bio nešto niži. Moje pitanje je da li postoji netko tko ima ovakvo nešto i koristi to za gaming, ali za "lagani" gaming, znači esports naslovi i povremeno neka zahtjevnija igra?

 

Jedino što me zasada suzdržava da naručim te dijelove je što šalju iz Kine i sl., pa s obzirom da je i matična i procesor preko 25$ naši će zaračunati PDV (iako je i to po meni i dalje isplativo), osim ako se ne uspijem dogovoriti sa kinezima da mi računaju 20$ za svaku od komponenti a ostalo kao navodni shipping. 

 

Znam da će mi većina sada ugodno preporučivati Ryzen budget konfe, ali oduvijek sam volio ove starije stvari posjedovati, pa ako bi prošao povoljno onda bi par mjeseci kasnije složio i Ryzena.

Koristim prastari W3680@4Ghz sa 16 Gb ecc ddr³ RAMa (3 kanala), a koji je uparen sa Asus GTX 1060 3 Gb i sve je lock na 60 Ghz na AAA naslovima (1080p), a di neće u e-sport naslovima. Overklokani Xeon procesori su i dalje carevi 'budget' igranja, a ne ova AMDova riža.

 

Ne znam koji si gledao YT kanal, ali ja pratim ovog Ozziea:

 

https://www.youtube.com/watch?v=GJLOcC0WWkQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=xYxQ82wcA_s

 

https://www.youtube.com/watch?v=2SAuB49V4x4&t=433s

 

https://www.youtube.com/watch?v=VMbUXKsMKKA

SamoPitam3 sub 18.5.2019 00:29
memulica kaže...

Koristim prastari W3680@4Ghz sa 16 Gb ecc ddr³ RAMa (3 kanala), a koji je uparen sa Asus GTX 1060 3 Gb i sve je lock na 60 Ghz na AAA naslovima (1080p), a di neće u e-sport naslovima. Overklokani Xeon procesori su i dalje carevi 'budget' igranja, a ne ova AMDova riža.

 

Na kojem to monitoru ?

 

 

Orwandill ned 19.5.2019 19:40

Hvala vam na odgovorima ali odluka je ipak pala za Xeon, doduse nešto izmjenjeno. Uzet ću E5 2670 8/16 (61$) i X79 kinesku - ima praktički sve kao i svaka druga sa godinom dana garancije (85$), skupa 958kn. Naručim odvojeno, a seller stavi cijenu koju se dogovorimo i nema ni PDV-a. Imam kod sebe 8gb DDR3 rama i uzet cu jos 8gb ako ce trebat (10$). Cooler će biti Arctic Freezer 33 za 200kn + kućište isto za 200kn. Na tim matičnim pločama OC je max na 3.9 ali to mi ne smeta jer ga ne mislim ni clockati.

ansha ned 19.5.2019 20:51
Orwandill kaže...

Znam to, kazem da je na pločama općenito max oc 3.9 neovisno o procesoru, necu nista clockati

Imao sam dual plocu sa 2 komada e5 2670, ok za 3d rendering al prilicno lose single core performanse.

Ipak mislim da ti je bilo pametnije ubost polovnog R5 1600 sa garancijom za ~800kn i neku b350/450 plocu, ipak je poprilicno brzi procesor a i imao bi garanciju na plocu..

Orwandill ned 19.5.2019 21:08

Hvala ti stvarno za preporuke, ali ovo cu uzeti jer sam stvarno znatizeljan, a za par mjeseci kad se Ryzen 3000 malo uhoda onda cu sloziti i takvu opciju, a ovo cu prosijediti dalje nekom od ukucana. Evo par benchmarka, sve stock postavke. Mislim da je dual socket problem sto se tice gaminga, ili sam barem tako cuo u jednom od ovih videa.

 

 

dejo74 ned 19.5.2019 23:15

naruči kolega slobodno proc i ram odvojeno od ploče a rama imaš i kod nas budi zašto ddr3,evo ja i kolega sa foruma smo uboli proc xeon vrijedan oko 90 dolara niko to ne gleda sitno je to a ploču češ vjerovatno platit pdv + 60kn troškova

Filox pon 20.5.2019 11:20
Orwandill kaže...

Pozdrav,

 

prateći tržište komponenti za PC, s obzirom da kroz dogledno vrijeme moram napraviti upgrade, nedavno sam naletio na jedan YT kanal koji testira Intel Xeon procesore (npr. E5 2650 v2 i sl.), sa kineskim pločama (x79 socket 2011) i ECC DDR3 RAM memorijom. Taj kombo + cooler za procesor izađe od nekakvih 170$ za E5-2650v2 pa do nekih 210 - 220$ za recimo E5-2690 (dakle sve zajedno). U testovima koji su napravljeni i naslovima koji su testirani, ova kombinacija se uopće nije pokazala loše, osim u par naslova gdje je 0.1% bio nešto niži. Moje pitanje je da li postoji netko tko ima ovakvo nešto i koristi to za gaming, ali za "lagani" gaming, znači esports naslovi i povremeno neka zahtjevnija igra?

 

Jedino što me zasada suzdržava da naručim te dijelove je što šalju iz Kine i sl., pa s obzirom da je i matična i procesor preko 25$ naši će zaračunati PDV (iako je i to po meni i dalje isplativo), osim ako se ne uspijem dogovoriti sa kinezima da mi računaju 20$ za svaku od komponenti a ostalo kao navodni shipping. 

 

Znam da će mi većina sada ugodno preporučivati Ryzen budget konfe, ali oduvijek sam volio ove starije stvari posjedovati, pa ako bi prošao povoljno onda bi par mjeseci kasnije složio i Ryzena.

 Često i dosta naručujem od kineza s ebaya, svi mali (obujmom mali) paketi prolaze bez obzira na cijenu, npr CPU od 220$ mi je prošao uredno, ali ploća je malo veći i teži paket, pa to mogu gledat. Od svih paketa što sam naručivao iz Kine, samo mi je ploća zapela i trebao sam platit nekih 300 kuna na nju, ja mislim. Dogovori se da ti obavezno na ploću naglasi račun, sa šta manjom cijenom, ali nisu ni naši na carini glupi, znaju oni za tu praksu, znaju oni i za "poklone", pa ti se lako može dogoditi da platiš carinu po katalogu, bez obzira na račune... A možda ti i sve prođe bez problema, to ti je najviše stvar lutrije u nas.

 

Pusti ove priče o buci, naravno da radne stanice buče, ali su zato vrhunski strojevi, imam doma HP XW8400 i imao sam HP Z800. Ugradiš malo Noctua umjesto onih originalnih ventilatora i eto ga.