Procesori i MBO

Koji CPU cooler kupiti?

rambox sri 12.2.2020 00:21
Videotape kaže...

 Pa je da,  uostalom sve se fino vidi u testu Zalmanaši uloženo-dobiveno pregazili Noctua hladnjak kao plitak potok.

 

Moram priznat da još nisam videl takav dizajn lopatica ventilatora, kao ovo rješenje na novim Zalman hladnjacima.Dobro je človek rekel, Zalmanaši su godinama spavali zimski san ali očito nema više spavanja.

 

https://www.zalman.com/contents/products/view.html?no=644

darkborg ned 16.2.2020 20:30

Pitanje za nekog pametnijeg od mene, složio sam si itx konfu (pod moj pc), sad naravno pokušavam dobiti što bolje temperature a to i nije baš jednostavno s ovakvim kućištem.

Jedna od stvari koje su u planu je zamjena ovog noctua l9x65 hladnjaka sa 120mm AIO (arctic freezer II najvjerojatnije). 

Isplati li se to, mogu li očekivati nekakvo solidno poboljšanje u temperaturama procesora? 

Mitohondri ned 16.2.2020 22:23
darkborg kaže...

Pitanje za nekog pametnijeg od mene, složio sam si itx konfu (pod moj pc), sad naravno pokušavam dobiti što bolje temperature a to i nije baš jednostavno s ovakvim kućištem.

Jedna od stvari koje su u planu je zamjena ovog noctua l9x65 hladnjaka sa 120mm AIO (arctic freezer II najvjerojatnije). 

Isplati li se to, mogu li očekivati nekakvo solidno poboljšanje u temperaturama procesora? 

 napisi kolike su ti temperature, u kakvim aplikacijama/igrama, pod kakvim opterecenjima, koliko dugo i slicno

 

da li ti je proc overklokan, koliko su ti voltaze

 

pa cemo biti pametniji

darkborg pon 17.2.2020 23:57

Temperature sa stock klokovima i uključenim turbo boostom i 1.275 voltaze idu na 65 do 68 stupnjeva pod opterećenjem od nekih 60-80%(battlefield v)
S tim da sam primijetio da ploča dosta digne voltazu kod boostanja.

Probao sam ga zaključati na 3600 i spustiti voltazu još malo ali tu sam već osjetio pad performansi/fpsa a dobio sam samo neka 2-3 stupnja niže temperature.

Ne očekujem nikakvo čudo, znam da 120mm aio nisu neka sreća ali recimo da mi je cilj da ga zadrzim na oko 60 stupnjeva pri stock klokovima kod igranja.
Ne isplati mi se davati 500kn ako ću dobiti samo 2-3 stupnja.

ansha uto 18.2.2020 07:50
darkborg kaže...

Pitanje za nekog pametnijeg od mene, složio sam si itx konfu (pod moj pc), sad naravno pokušavam dobiti što bolje temperature a to i nije baš jednostavno s ovakvim kućištem.

Jedna od stvari koje su u planu je zamjena ovog noctua l9x65 hladnjaka sa 120mm AIO (arctic freezer II najvjerojatnije). 

Isplati li se to, mogu li očekivati nekakvo solidno poboljšanje u temperaturama procesora? 

Nisam bas siguran da ti u to kuciste stane 120mm AIO na mjesto prednjeg 120 venta, dobro izmjeri prije nego kupujes...

Mitohondri uto 18.2.2020 07:58
darkborg kaže...
Temperature sa stock klokovima i uključenim turbo boostom i 1.275 voltaze idu na 65 do 68 stupnjeva pod opterećenjem od nekih 60-80%(battlefield v)
S tim da sam primijetio da ploča dosta digne voltazu kod boostanja.

Probao sam ga zaključati na 3600 i spustiti voltazu još malo ali tu sam već osjetio pad performansi/fpsa a dobio sam samo neka 2-3 stupnja niže temperature.

Ne očekujem nikakvo čudo, znam da 120mm aio nisu neka sreća ali recimo da mi je cilj da ga zadrzim na oko 60 stupnjeva pri stock klokovima kod igranja.
Ne isplati mi se davati 500kn ako ću dobiti samo 2-3 stupnja.

to su ti super temperature, za to kuciste i tu konfiguraciju

 

Zavisno od dizajna radijatora i cijevi, nece ti svako vodeno stati u to kuciste, a i gubis ladicu za disk instalacijom, pa ako imas vise diskova, nece ti svi stati

 

imam dosta slicnu konfu kao ti, samo mi je kuciste SG13, sa i5 9400f i 1060 3GB grafom, i H60 AiO, doduse imam full ATX napajanje, je veca guzva i manji airflow nego kod tebe i temperature su 60 min do 65 max

 

nema potrebe da trosis lovu na AiO, mislim da ces imati vise sranja nego koristi, a neces vidjeti neki drasticni drop u temperaturama

darkborg uto 18.2.2020 10:23
ansha kaže...
darkborg kaže...

Pitanje za nekog pametnijeg od mene, složio sam si itx konfu (pod moj pc), sad naravno pokušavam dobiti što bolje temperature a to i nije baš jednostavno s ovakvim kućištem.

Jedna od stvari koje su u planu je zamjena ovog noctua l9x65 hladnjaka sa 120mm AIO (arctic freezer II najvjerojatnije). 

Isplati li se to, mogu li očekivati nekakvo solidno poboljšanje u temperaturama procesora? 

Nisam bas siguran da ti u to kuciste stane 120mm AIO na mjesto prednjeg 120 venta, dobro izmjeri prije nego kupujes...

 Ma mislim da bi trebalo stati, makar s jednim ventom ako ne s oba, jer izvadio sam kavez za diskove pa ima dosta mjesta naprijed. Vidio sam i na yt da je neki tip ubacio 120mm vodeno u isto kučište. 

Mitohondri kaže...
darkborg kaže...
Temperature sa stock klokovima i uključenim turbo boostom i 1.275 voltaze idu na 65 do 68 stupnjeva pod opterećenjem od nekih 60-80%(battlefield v)
S tim da sam primijetio da ploča dosta digne voltazu kod boostanja.

Probao sam ga zaključati na 3600 i spustiti voltazu još malo ali tu sam već osjetio pad performansi/fpsa a dobio sam samo neka 2-3 stupnja niže temperature.

Ne očekujem nikakvo čudo, znam da 120mm aio nisu neka sreća ali recimo da mi je cilj da ga zadrzim na oko 60 stupnjeva pri stock klokovima kod igranja.
Ne isplati mi se davati 500kn ako ću dobiti samo 2-3 stupnja.

to su ti super temperature, za to kuciste i tu konfiguraciju

 

Zavisno od dizajna radijatora i cijevi, nece ti svako vodeno stati u to kuciste, a i gubis ladicu za disk instalacijom, pa ako imas vise diskova, nece ti svi stati

 

imam dosta slicnu konfu kao ti, samo mi je kuciste SG13, sa i5 9400f i 1060 3GB grafom, i H60 AiO, doduse imam full ATX napajanje, je veca guzva i manji airflow nego kod tebe i temperature su 60 min do 65 max

 

nema potrebe da trosis lovu na AiO, mislim da ces imati vise sranja nego koristi, a neces vidjeti neki drasticni drop u temperaturama

 Evo kako sam gore napisao, kavez za diskove ne koristim i odmah sam ga izvadio, a i plan mi je uzeti m.2 od 1tb pa bi ova dva ssda išla van.

Kakve su ti temperature grafe? Meni ide do 78 stupnjeva, doduše ova moja palit ima samo jedan vent pa se i ne čudim. To je jedan od razloga zašto sam mislio probati s vodenim, vjerujem da bi temperature u kućištu bile kud i kamo niže pa bi se i grafa lakše hladila.

A ništa, onda za sada odustajem od aio.

uzeti ću još jedan slim fan od noctue i probati ga namontirati na bočnu stranu kod procesora da isto izbacuje topli zrak, tu bi trebao dobiti koji stupanj jer napajanje baš i ne uspijeva izbaciti bog zna što. 

Damir22 uto 18.2.2020 11:05

Zakljucak do kojeg sam ja dosao, jer se vec neko vrijeme bavim idejom staviti aio....

 

Ona koja si mogu priustiti financijski, su uglavnom kozmetika (low-mid range 120 i 240mm rjesenja), prvenstveno zbog izgleda, dok bi temperature ostale iste ili barem vrlo slicne onima koje daje isto tako low-mid range zracni hladnjak.

 

Ona koja bi napravila neke razlike u temperaturama, su obicno ona cijenom debelo preko granice financijske isplativosti, jer ionako u startu nemam procesor koji bi zahtjevao takvo hladjenje. Dakle, kokos-jaje dilema, u principu...

 

 

HCgamingCRO uto 18.2.2020 11:16

Ma ti gotovi aio su sranje... em su pumpice male i slabe i kvar je Kad tad zagarantiran, em im je blok lose dizajniran da neodvlaci toplinu nista bolje nego neki noctua po istoj cijeni.

Ugl uvijek je problem sa malim kucistem i temperaturama.

Damir22 uto 18.2.2020 11:27
HCgamingCRO kaže...

Ma ti gotovi aio su sranje... em su pumpice male i slabe i kvar je Kad tad zagarantiran, em im je blok lose dizajniran da neodvlaci toplinu nista bolje nego neki noctua po istoj cijeni.

Ugl uvijek je problem sa malim kucistem i temperaturama.

 Bas to....

 

Jedino opravdanje sam pronasao u estetici i rgb-u..... jer jednostavno ne volim tower coolere, a opet, nekog kvalitetnog low profile coolera (u stilu amd prisma) sa rgb-om nisam nasao.... ono sto sam nasao, iskreno sumnjam u performanse....

 

 

Mitohondri uto 18.2.2020 11:31
darkborg kaže...

 Evo kako sam gore napisao, kavez za diskove ne koristim i odmah sam ga izvadio, a i plan mi je uzeti m.2 od 1tb pa bi ova dva ssda išla van.

Kakve su ti temperature grafe? Meni ide do 78 stupnjeva, doduše ova moja palit ima samo jedan vent pa se i ne čudim. To je jedan od razloga zašto sam mislio probati s vodenim, vjerujem da bi temperature u kućištu bile kud i kamo niže pa bi se i grafa lakše hladila.

A ništa, onda za sada odustajem od aio.

uzeti ću još jedan slim fan od noctue i probati ga namontirati na bočnu stranu kod procesora da isto izbacuje topli zrak, tu bi trebao dobiti koji stupanj jer napajanje baš i ne uspijeva izbaciti bog zna što. 

 70 do 75 stupenjeva, zavisi kako u kojoj igri, dual vent izvedba

 

kod mene je napajanje okrenuto naopako, jer kuciste nema ispuh vent, pa mi napajanje koristi kao pomocni ispuh

 

kad kazem naopako, pod time mislim da mi je napajanje okrenuto tako da je ventilator iznad maticne ploce, obicno se stavlja da ventilator gleda prema van, da vuce zrak kroz mesh na kucistu, meni su ovako manje temperature za 3 stupnja

 

nisu ti temperature kriticne uopce, ali ako imas volje i novaca, zasto ne probati sa vodenim

miki_the_pirat uto 3.3.2020 16:52

Ma jutros natrčao na fumu2 (nisam pogledao 2-3 dana valjda) i vidim 5kom dobavljivo u Uziju... dok sam nazvao da provjerim, refreshao se cjenik i nema više. Kad popodne me zove lik da su našli još 2 kom i odmah sam uzeo jedan... ovaj drugi isto nedugo poslije otišao.

Promster pet 17.4.2020 11:39
Mitohondri kaže...

cini se da je Arctic ponovno odradio dobar posao sa vodenim hladenjem

 

KLIK

 

kod nas koliko vidim za sada samo 120, 240 i 360 verzije, najskuplji je 759kn

Ne dobar nego odličan, najbolji 280mm AIO i još za te novce...Jednostavno nude više za manje para, još da porade na izgledu jer ovo je ružno iz kojeg kod ta kuta pogledaš. Pogotovo sam block, cijevi i način na koji su spojene na radijator, rado bi platio nešto više da taj dio srede.

Srks ned 3.5.2020 14:04

kakvi su po vama stock cooleri od amd-a?

kupio sam ryzen 5 1600 AF i dobio sa njim stock cooler.

normalno koristenje temperatura uglavnom ne pada ispod 40. u nekim igrama je cca 55.

Na furmarku je doslo do 70, nisam htio goniti dalje.

Da li mi je potreban neki veci cooler(ne mislim jos nista overclockati) ili je ovo dovoljno?

Srks ned 3.5.2020 14:25
The_Fichek kaže...

Pa ak je tebi dovoljno onda je dovoljno. Ne trebas uzimat bolji cooler jer je nekom drugom njegovo bolje. Ako ti odgovara ostavi, ako ti ne odgovara uzmi nest bolje tipa Arctic Freezer 34.

 ma vise je pitanje bilo da li je to normalna temperatura ili povisena..