Procesori i MBO

Intel i5 Club

itomic009 pet 26.7.2019 08:47

 Mislim da ga nisi dobro instalirao, ili je stara pasta i slično. Intel stock cooler je smeće, ali opet ne toliko da ti bude na 100C. Za taj CPU možeš kupit doslovno bilo koji cooler od 100kn ili više i bit će i više nego hladan.

hahhaajaads pet 26.7.2019 09:14
dejo74 kaže...

temperatura ti je ko da jedna od 4 kopče nije legla ako imaš stock hladnjak,previše je 68 idle toliko bi u loadu trebala bit a ispod 40 u idle-u

 Ma stock cooler moze bez 1 kopce radit normalno, bar je tak bilo sa mojim i5 4440 i stock coolerom.

Jarvan pet 26.7.2019 09:24

Našao sam neku staru 1155 aluminijsku kvrgu 11,5 cm visine sa 6 bakrenih odvodnih cijevi i ravnom bazom, gore ću stavit neki random 80mm 4pin vent i ćao. Bit će bolje od stocka kako god okrenem.

I odlučio sam na grafi promijeniti pastu, jer čitajući po netu, RX460 ima problema sa hlađenjem, tj. svi redom koji su promijenili pastu su se preporodili, i možda vidit zašto zvrnda vent od grafičke, ko da se heatpipe olabavio mi zvuči.

Jarvan pet 26.7.2019 14:46

Moram dupli post da bumpam, da netko primijeti.

E ovako, promijenio sam cooler, temperature su 5 stupnjeva veće ... ali mislim da je do toga da se vent na cooleru vrti max 1800 RPM, naći ću bolji vent.

Grafi sam mijenjao pastu, temperatura pala za 20 stupnjevaskoro.

 

Ali pitanjce, HWMonitor mi kaže da je CPU0,1,2,3, temperatura 95-105 stupnjeva celzijevih, a Speedfan 79.  (Opterećeno sa Crysis 3).

Kojem vjerovati?

 

EDIT:

 

Slučajno sam strgao 140 mm bočni vent, puklo krilce, pa sam bacio jer je van balansa i vibrira.

Bez njega je max. temperatura po HWMonitoru 84 stupnja ... iz nekog razloga je remetio airflow u kućištu.

 

Slučajno strgao jedno, time slučajno popravio drugo.

Anđeo bez falinge uto 20.8.2019 05:47
Jarvan kaže...

Jučer sam uzeo stari 2400, temperatura u idle je cca 68 C, a u npr. Crysis 3 ide do 97 C.

 

Malo sam tražio po netu, i ugl. svi kažu da do 100 stupnjeva je vruće, ali nije pregrijano, da je za taj procesor viša temperatura normalna.

 

Jel se trebam brinuti ili ne?

 

 

 nije normalno...

evo ti slike moga 2500 k, taman je isključen chrome pa je ostao na 33oo ..

 

 

 

u idle bude 32 do 36, max što sam doživio bio je 58 C

 

cooler scythe Mugen 2/rev B

 

 

nicky.sl uto 20.8.2019 09:12
Jarvan kaže...

Jučer sam uzeo stari 2400, temperatura u idle je cca 68 C, a u npr. Crysis 3 ide do 97 C.

 

Malo sam tražio po netu, i ugl. svi kažu da do 100 stupnjeva je vruće, ali nije pregrijano, da je za taj procesor viša temperatura normalna.

 

Jel se trebam brinuti ili ne?

 

I naravno, temperatura kućišta je podigla se, a time i grafičke ... sad mi se sve kuha.

 

I može preporuka nekog hladnjaka da nije preskup? Gore mi je intel stock.

 Kako ti kolega kaže nije to normalna temperatura, ta generacija je jako hladna u odnosu na današnje. Moj i7 2600k 68 stupnjeva nije vidija ni nakolokan do ibera.

Koju si termo pastu i jesi li ju uopće stavio i koji hladnjak imaš ?

klokan057 uto 20.8.2019 09:33
nicky.sl kaže...
Jarvan kaže...

Jučer sam uzeo stari 2400, temperatura u idle je cca 68 C, a u npr. Crysis 3 ide do 97 C.

 

Malo sam tražio po netu, i ugl. svi kažu da do 100 stupnjeva je vruće, ali nije pregrijano, da je za taj procesor viša temperatura normalna.

 

Jel se trebam brinuti ili ne?

 

I naravno, temperatura kućišta je podigla se, a time i grafičke ... sad mi se sve kuha.

 

I može preporuka nekog hladnjaka da nije preskup? Gore mi je intel stock.

 Kako ti kolega kaže nije to normalna temperatura, ta generacija je jako hladna u odnosu na današnje. Moj i7 2600k 68 stupnjeva nije vidija ni nakolokan do ibera.

Koju si termo pastu i jesi li ju uopće stavio i koji hladnjak imaš ?

Imao sam nedavno sličan slučaj. I5-2400 se grijao na 69 C u biosu.

 

Naravno pri ikakvom korištenju je išao preko 80 C.

Prvo sam promjenio pastu i očistio njegov box hladnjak- spustio temp u idle na 65.

Nakon toga sam stavio rabljeni box cooler jačeg procesora i dodatni hladnjak u kučište - 64 C.

U zadnjem pokušaju stavim gore novi LC-CC-95 i uspijem spustiti na nekih 55 u idle.

Tako da sada pri opterećenju ne ide previše preko 70 stupnjeva , jer Tcase za taj cpu je 72 C.

Već sam bio lud , pastu sam probao staviti kao zrno riže na sredinu, razmazati prije stavljanja hladnjaka , kupio novu pastu...

Ništa nije značanjo mijenjalo temperaturu.

Možda ne valja senzor? PC se znao rušiti za toplijeg vremena tako da mu vjerovatno smeta veća temp.

Jel moguće da se uvila matična/pinovi box coolera pa kontakt CPU/hladnjak nije dobar ? 

 

 

 

Jarvan uto 20.8.2019 09:33

Procesor je sada u redu. Hladan, riješio njega.

 

Ali sad mi se nortbridge grije ko manijak, i kad se pregrije gasi mi se vent na grafičkoj ... 

To sam riješio da sam ubacio jedan vent koji vrti na 3600 okretaja i puše po NB i grafi ... čak kad joj ne radi vent ovaj koji je praktički prislonjen samo na grafu hladi je dovoljno.

 

Moram mijenjat matičnu ... ima ko neku ispravnu mbo 1155 viška?

dejo74 uto 20.8.2019 10:42
klokan057 kaže...
nicky.sl kaže...
Jarvan kaže...

Jučer sam uzeo stari 2400, temperatura u idle je cca 68 C, a u npr. Crysis 3 ide do 97 C.

 

Malo sam tražio po netu, i ugl. svi kažu da do 100 stupnjeva je vruće, ali nije pregrijano, da je za taj procesor viša temperatura normalna.

 

Jel se trebam brinuti ili ne?

 

I naravno, temperatura kućišta je podigla se, a time i grafičke ... sad mi se sve kuha.

 

I može preporuka nekog hladnjaka da nije preskup? Gore mi je intel stock.

 Kako ti kolega kaže nije to normalna temperatura, ta generacija je jako hladna u odnosu na današnje. Moj i7 2600k 68 stupnjeva nije vidija ni nakolokan do ibera.

Koju si termo pastu i jesi li ju uopće stavio i koji hladnjak imaš ?

Imao sam nedavno sličan slučaj. I5-2400 se grijao na 69 C u biosu.

 

Naravno pri ikakvom korištenju je išao preko 80 C.

Prvo sam promjenio pastu i očistio njegov box hladnjak- spustio temp u idle na 65.

Nakon toga sam stavio rabljeni box cooler jačeg procesora i dodatni hladnjak u kučište - 64 C.

U zadnjem pokušaju stavim gore novi LC-CC-95 i uspijem spustiti na nekih 55 u idle.

Tako da sada pri opterećenju ne ide previše preko 70 stupnjeva , jer Tcase za taj cpu je 72 C.

Već sam bio lud , pastu sam probao staviti kao zrno riže na sredinu, razmazati prije stavljanja hladnjaka , kupio novu pastu...

Ništa nije značanjo mijenjalo temperaturu.

Možda ne valja senzor? PC se znao rušiti za toplijeg vremena tako da mu vjerovatno smeta veća temp.

Jel moguće da se uvila matična/pinovi box coolera pa kontakt CPU/hladnjak nije dobar ? 

 

 

 

 moguće da je procesor imo sam ja slučaj kod satrog pentium dualca nikako ispod 50-60 u idle-u promjenio proc i sve 5  

Džekson sub 31.8.2019 09:42

Pozdrav svima. Planiram napraviti mali upgrade kompa pa me zanima na koji način funkcionira overclock. Do sada nikad nisam radio overclock proca, ali vidim da se nove generacije intel procesa daju overklokati bez većih problema. Zainteresiran sam za i5 9400f (sada imam i5 6500) te je nekih 1200,00 kn. Uzeo bih čak i i5 9600k, ali jr razlika od 800,00 kn.... Da li će biti npr. bolji za 30% prema uloženoj cijeni? Grafička koju imam je rx580 8gb, te bi prešao na 16gb ddr4 ali na višim frekvencijama. Trenutno imam ddr4 2133mhz.

 

 

Koja matična ploča bi bila idealna za i5 9400f, a koja za 9600k? Ne zanimaju me high end matične za 2000,00 kn, nego tipa 750,00-1000,00 kn. Da li se na matičnoj overclocka proc (bios) ili u nekom programu?! Da li mi treba odmah bolji hladnjak za proc ili je tvornički dovoljan?   Nisam baš u tome, pa ako može netko malo bolje objasniti. Hvala puno :)

Jakovp sub 31.8.2019 10:35
Džekson kaže...

Pozdrav svima. Planiram napraviti mali upgrade kompa pa me zanima na koji način funkcionira overclock. Do sada nikad nisam radio overclock proca, ali vidim da se nove generacije intel procesa daju overklokati bez većih problema. Zainteresiran sam za i5 9400f (sada imam i5 6500) te je nekih 1200,00 kn. Uzeo bih čak i i5 9600k, ali jr razlika od 800,00 kn.... Da li će biti npr. bolji za 30% prema uloženoj cijeni? Grafička koju imam je rx580 8gb, te bi prešao na 16gb ddr4 ali na višim frekvencijama. Trenutno imam ddr4 2133mhz.

 

 

Koja matična ploča bi bila idealna za i5 9400f, a koja za 9600k? Ne zanimaju me high end matične za 2000,00 kn, nego tipa 750,00-1000,00 kn. Da li se na matičnoj overclocka proc (bios) ili u nekom programu?! Da li mi treba odmah bolji hladnjak za proc ili je tvornički dovoljan?   Nisam baš u tome, pa ako može netko malo bolje objasniti. Hvala puno :)

 Samo procesori sa k se overklokiraju, i to samo na matičnima sa z ili x čipsetima.

 

30% ni blizu, to su isti procesori samo jedan ima nešto veći takt.

ansha sub 31.8.2019 12:56
Džekson kaže...

Pozdrav svima. Planiram napraviti mali upgrade kompa pa me zanima na koji način funkcionira overclock. Do sada nikad nisam radio overclock proca, ali vidim da se nove generacije intel procesa daju overklokati bez većih problema. Zainteresiran sam za i5 9400f (sada imam i5 6500) te je nekih 1200,00 kn. Uzeo bih čak i i5 9600k, ali jr razlika od 800,00 kn.... Da li će biti npr. bolji za 30% prema uloženoj cijeni? Grafička koju imam je rx580 8gb, te bi prešao na 16gb ddr4 ali na višim frekvencijama. Trenutno imam ddr4 2133mhz.

 

 

Koja matična ploča bi bila idealna za i5 9400f, a koja za 9600k? Ne zanimaju me high end matične za 2000,00 kn, nego tipa 750,00-1000,00 kn. Da li se na matičnoj overclocka proc (bios) ili u nekom programu?! Da li mi treba odmah bolji hladnjak za proc ili je tvornički dovoljan?   Nisam baš u tome, pa ako može netko malo bolje objasniti. Hvala puno :)

S tom karticom ti 9600K nece uopce biti brzi jer je kartica prespora....

Valentin17 sub 31.8.2019 13:29
Džekson kaže...

Bolje skupiti više novaca pa nadograditi na nešto jačega, ne znam koja je namjena računala, ali za RX 580 je po meni i taj procesor dovoljan.

ps. ako se pretežito igraš, ja bih na tvome mjestu prodao RX 580 i uzeo jači GPU za te novce koje imaš dostupne.

matija344 pon 2.9.2019 17:19

Zdravo! E ovako, imam GTX 1050 i i5-760 (dobar je i sluzi mi jako dobro) znaci, vec dost dugo igram na istoj konfiguraciji i temperature dog igram wot na High su bile po 65-70 celzija, danas upalim i igram dolazi na 90 celzija! dok graficka lagano na 40, e sad posto se ovo dogodilo ko iz neba pa u rebra, (napominjem da imam stock cooler i gledam na HwMonitor izgleda da cpu fan radi na 1200 RPM, iako je temperatura procesora 90 stupnjeva, dali je problem u procesoru ili u tom stock cooleru? Da li mi se isplati kupiti vodeno hladenje 240mm ili je ipak procesor na izdisaju, al opet tako odjednom da ode, sumnjam... Svaka pomoc dobrodosla

hahhaajaads pon 2.9.2019 17:26
matija344 kaže...

Zdravo! E ovako, imam GTX 1050 i i5-760 (dobar je i sluzi mi jako dobro) znaci, vec dost dugo igram na istoj konfiguraciji i temperature dog igram wot na High su bile po 65-70 celzija, danas upalim i igram dolazi na 90 celzija! dok graficka lagano na 40, e sad posto se ovo dogodilo ko iz neba pa u rebra, (napominjem da imam stock cooler i gledam na HwMonitor izgleda da cpu fan radi na 1200 RPM, iako je temperatura procesora 90 stupnjeva, dali je problem u procesoru ili u tom stock cooleru? Da li mi se isplati kupiti vodeno hladenje 240mm ili je ipak procesor na izdisaju, al opet tako odjednom da ode, sumnjam... Svaka pomoc dobrodosla

 Ne treba ti nikakvo vodeno, uzmes lc cc 95 za 100kn i vozi 

matija344 pon 2.9.2019 17:31
hahhaajaads kaže...
matija344 kaže...

Zdravo! E ovako, imam GTX 1050 i i5-760 (dobar je i sluzi mi jako dobro) znaci, vec dost dugo igram na istoj konfiguraciji i temperature dog igram wot na High su bile po 65-70 celzija, danas upalim i igram dolazi na 90 celzija! dok graficka lagano na 40, e sad posto se ovo dogodilo ko iz neba pa u rebra, (napominjem da imam stock cooler i gledam na HwMonitor izgleda da cpu fan radi na 1200 RPM, iako je temperatura procesora 90 stupnjeva, dali je problem u procesoru ili u tom stock cooleru? Da li mi se isplati kupiti vodeno hladenje 240mm ili je ipak procesor na izdisaju, al opet tako odjednom da ode, sumnjam... Svaka pomoc dobrodosla

 Ne treba ti nikakvo vodeno, uzmes lc cc 95 za 100kn i vozi 

 Ma krenuo sam u laganu nadogradnju PCa, pa ako bi uzeo vodeno ostalo bi za novi procesor  Jel zna jos neko u cemu bi mogao bit problem? Jel moguce da stock cooler ne prelazi 1200RPM

hahhaajaads pon 2.9.2019 17:34

Moguce da stock cooler vec daje svoje, isto tako bi trebalo promijenit i pastu na procesoru ako vec to nisi radio hrpu godina. Koji tocno proc imas u planu kupit ? Inace nesto tipa lc cc 120 ili jos bolji arctic freezer 34 esports duo odraduju posao i vise nego dovoljno i za najnovije procesore.

matija344 pon 2.9.2019 17:41

i5-9400F namjeravam kupit, pasta promjenjena prije dva sata... i dalje ista temperatura, nadam se da je samo u cooleru problem, Jel mozda u adapteru za procesor problem?? To sam isto stavio posto je bio kratak, kupio sam u Telebitu 8 kuna je kostao, znas onaj sto ide u kut maticne, da nije do tog?

hahhaajaads pon 2.9.2019 17:49
matija344 kaže...

i5-9400F namjeravam kupit, pasta promjenjena prije dva sata... i dalje ista temperatura, nadam se da je samo u cooleru problem, Jel mozda u adapteru za procesor problem?? To sam isto stavio posto je bio kratak, kupio sam u Telebitu 8 kuna je kostao, znas onaj sto ide u kut maticne, da nije do tog?

 Ma sumnjam, jel ti se to pocelo nedavno desavat ili ? Mozda jednostavno hladnjak crkava (sto se moze desit ako je star), ak ides na 9400f mozes si uzet lc cc 120 za 170kn i miran si 

hummer0 pon 2.9.2019 18:36
matija344 kaže...

Ma danas ujutro uso u igricu odem na HWmonitor pogledam ono 90 stupnjeva, reko krasno... ma hladnjak ima oko 8 godina, gle, temperatura max 90 stupnjeva a RPM na 1400... to mi se cini malo s obzirom da je napravljen da radi max. 2400 RPM ( https://i.imgur.com/V4unKCm.png )

 matija344 Ograniči broj sličica na 59 recimo u Riva tuneru i manje će ti se zagrijavati procesor  pretpostavljam da nemaš monitor 144 Hz.

WOT dosta opterećuje procesor , a nema mogućnost ograničavanja FPS u settingu.

DonOscar sri 11.9.2019 15:10
tomislavivic kaže...

zanima me da li se mogu nekako ovi novi i5 procesori(8xxx) ili i7 upariti sa starim mbo(z170)? vidio sam da je isti socket ali da moja mbo sluzbeno najjace sto podrzava je 7700k?

 Puno je bilo price oko toga zasto 8th i 9th gen ne mogu na stari 1511 socket i Intel kao tvrdi da je drugaciji pinout na 1151 vers.2 (z370 i z390), ali je navodno ekipa sa modanim biosima uspjela upogoniti neke 8th i 9th gen na starim 1151. Uglavnom to je samo zafrkancija ako se i moze izvesti... Na kraju price na z170/z270 idu samo 6th i 7th gen, a na z370/z390 8th i 9th gen.

grubeg pon 4.11.2019 00:26

Pozdrav,

 

Trenutno imam i5 4670K na MSI Z87-G55

Dodatno Samsung SSD 840 EVO, 24GB RAM DDR3 i GeForce GTX 1060 3GB.

Dosta sam zadovoljan trenutnim performansama.

 

Kako sam nedavno dobio M2 SSD samsung PRO 970, poceo sam traziti maticne na koje bih mogao prebaciti postojecu konfiguraciju i novi M2 SSD.

 

  •  ima li netko preporuku dobre maticne koja bi zadovoljila potrebe postojece konfiguracije s i5 4670K, za neku razumnu cijenu do 150 eura,
  •  preporuka za upgrade postojece konfiguracije i5 CPU + MBO

 

Unaprijed zahvaljujem.