ihush pet 3.11.2017 11:30
Boixus Nois PS kaže...

..

 

Sad me zanima zasto ne mogu flashati bios.

Jer ekstraktiram file na usb.Ali kad ga trebam flashati otvorim mapu a u njoj nema filea.

 -drugi red je odgovro na prvi (pitanje), tj potrebno predznanje.

-koji FS npr FAT32-ntfs (i veličina stikića je važna), koji usb port (RTFM), koji oblik imena.extenzije .. dugi-kratki naziv s razmacima ili DOS 8.3 filename format.. jer BIOS nije win, ne može baš sve.. moraš raditi na točno predviđen način.

 

+ ne diraj. Tko zna što radiš, flashanje nije teško ali ako dođe do greške, tad imaš 'ciglu'.

-radije ponovi install, čitaj, uči.. neće to nakon par minuta, ponovi proceduru i podesi bios. :)

ihush pet 3.11.2017 11:59

.. osim učitavanja novog BIOSa (to se naziva flashanje/update), možeš snimiti postojeći BIOS, save.. i vidjet ćeš naziv.

uobičajeno, nešto kao model-serija-verzija npr asus123.456 ili je extenzija .bin .dat .-nešto.. tad ga bios (filter) vidi.

-ne čitaš pažljivo, zato je bolje, stati.. ili barem oprezno.

npr ne jel usb 2.0 ili 3.0 nego ovisno o mbo može biti konkretan usb port koji služi upravo flashanju biosa ili recoveryju.. - ili može biti nevažno koji port. To piše u manualu i zato opet RTFM.

Aigor pet 5.1.2018 15:06

Pozdrav,
da skratim , flashao sam bios i nesatalo je struje. Maticna je asrock z370m pro4 .
Probao sam sve kaj sam nasao na netu i dalje nemam signala. Sve se pali ( ram, ventilatori, grafa) ali ne mogu uci u bios.
Dali ima jos kakva kombinacija ili je mrtva.
Jos da pitam, kupljena je prije 3 dana, dali se ovo moze "reklamirat" iako je moja greska (recimo).
Hvala

Mrgud Veliki pet 5.1.2018 15:19
Aigor kaže...
Pozdrav,
da skratim , flashao sam bios i nesatalo je struje. Maticna je asrock z370m pro4 .
Probao sam sve kaj sam nasao na netu i dalje nemam signala. Sve se pali ( ram, ventilatori, grafa) ali ne mogu uci u bios.
Dali ima jos kakva kombinacija ili je mrtva.
Jos da pitam, kupljena je prije 3 dana, dali se ovo moze "reklamirat" iako je moja greska (recimo).
Hvala

 I koji je bio razlog flashanja 3 dana stare ploce zbog kojeg je unisten BIOS ?

Naravno da se mozes praviti ludim i vratiti plocu kao neispravnu.

eVGA-011 pet 19.1.2018 09:45

Jedan od razloga zasto volim ASUS ploce je BIOS Flashback. Nezamenljiv.

Polovina problema onemogucava te da vidis sliku, udjes u BIOS i updejtujes ga.

Ali kada ti ne treba monitor, procesor, graficka, memorija, nego samo maticna i napajanje i USB Flash onda je to sasvim druga prica.

2 puta mi je sredio problem koji nije nestao obicnim updejtom sa EZ Flash. 

 

Takodje volim Secure Erase za lako vracanje SSD na fabricko iz BIOSa. Zavrsi za 5 secundi 1TB SSD je vracen na fabricko Unallocated in samo fa formatirate sa cmd i kao nov je umesto da se cimate sa softwarima, ovaj-onaj.

I naravno Safe Boot. Kada klokujete i kada setujete memoriju ili CPU i preveliki klok ili premalu voltazu date zadesi se da nece da bootuje i da morate CLEAR CMOS, recimo opici neki Q Code, restartujete koliko hocete dok ne uradite CLEAR CMOS tesko cete se iscupati. Sto znaci da brisete sva setovanja BIOSa i idete ispocetka. Medjutim ne ako imate Safe Boot.

Safe Boot vas vrati odmah na setovanja koja je botovao bez problema, i mozete ili da botujete u OS ili da promenite OC setovanja i pokusate sa drugima.

 

 

MatijaZG ned 18.2.2018 17:46

Pozdrav. Imam HP Pavilion (možete vidjeti model pod Moj PC). HP Support Assistan mi je prije par dana javio da je dostupno ažuriranje BIOSa, i kao svaki put sam to pokrenuo. Blokiralo se je na pola, tako stajalo 10 minuta i pojavio se je bluescreen. Bluescreen je odradio svoju kontrolu do 100% i tako stajao nekih pola sata. Oba ventilatora su radila na max. Poslje toga se je samo isključio i sada kada ga upalim klasično blinka lampica na Caps Lock, ali ekran ostaje crni.

Imam i drugi laptop, Dell Inspiron 3567. Na njemu sam pokušao napraviti bootable USB da flasham BIOS na HPu. Skinuo sam zadnju inačicu ali mi se ne želi pokrenuti HP System BIOS Update Utility. Kako riješiti problem? Nisam nikad radi particiju sa backupom BIOSa.

ihush ned 18.2.2018 19:42

-svi laptopi odavno imaju winflash (izuzetak je postojanje nekog 'dos' flasha, za koji je tad potreban bootmedij.. + sam BIOS ima direktan support, potreban je samo flash-bios file na mediju/stikiću).. tako da baš nikakve potrebe za time nema..

-svaki winflash će provjeriti prije flashanja sve.. i kao jedan od preduvijeta osim modela i odgovarajućeg novijeg biosa (često nije dozvoljen stariji) će vjerojatno tražiti priključak-struju (ne na bateriji..).

-support je vjerojatno istekao uz pitanje koji winver (10..), neka sporedna greška, antivirus, admin prava.. bezbroj mogućih razloga zašto update-flash biosa ne prolazi, ali ako nemaš konkretan razlog za update, ne moraš.. ili obaviš to ručno.

MatijaZG ned 18.2.2018 20:37

Dakle dovoljno je da napravim format u FAT32 i kopiram file novog BIOSa na USB?

Pokušao sam upravo tako. Spojio na struju, ukopcao USB sa zadnjim BIOSom i držao WIN+B (i +V drugi put). Krene čitati USB i onda stane. Na Caps Lock prvo blinka 5 puta sporo i 3 puta brzo, a zatim 2 puta sporo i 2 puta brzo.

Laptop sam nabavio prije otprilike 6 mjeseci, tako da imam još godinu i pol jamstva.

MatijaZG ned 18.2.2018 20:50

Tražio sam već...

5.3 je The embedded controller has timed out waiting for the BIOS.

2.2 je The main area (DXE) of BIOS has become corrupted, and there is no recovery binary image available. (Also happens when updating the BIOS.)

MatijaZG ned 18.2.2018 21:28

Isprobao sam sve i svašta, ali smeće nikako da proradi. Da mi posao ne ovisi o tim laptopima, baš bi ih sa zadovoljstvom porazbijao. Nisam nikakav basic user i znam kako postaviti laptop da radi kako treba. Oba su kupljena nova u Elipsu prije pola godine. Platio sam 5400kn HP plus SSD 1000kn i 3000kn Dell. Dakle keširao sam im skoro 10.000kn za dva laptopa i sada nakon pola godine imam HP koji se ne pali a Dell koji ne želi puniti bateriju. Dogodi se jednom u tjedan dana da proradi punjenje. Do sada sam imao sigurno 20ak laptopa i kad sam živio u It niti jedan nije imao nikakve probleme. Zadnja dva sam nabavio tu kod nas i nakon pola godine mi dođe da ih oba porazbijam čekićem.

MatijaZG ned 18.2.2018 21:38
Mrgud Veliki kaže...

Nesto je izgleda poslo krivo kod azuriranja BIOS-a i krepucno...

 

 Ma znam naravno...50 puta sam ažurirao BIOS na raznim laptopima, znam proceduru. Poludio sam kad sam vidio da je blokirao na pola. Odmah sam znao što slijedi.

MatijaZG ned 18.2.2018 21:43
Mrgud Veliki kaže...

Nista. Googlaj - hp bios recovery usb .

Sretno.

 Mislim da ću ipak slati laptop u servis. Ne da mi se gubiti živce. Prvo HP da riješe to sa BIOSom a onda Dell da riješe problem sa punjenjem. Oba su debelo pod jamstvom pa neka se serviseri pozabave.

Čitatelj pet 23.2.2018 09:03

Ako prepozna, da, ako ne prepozna, ne.

 

Ali ako napises mail AMD-u, posalju ti APU 9600 (mislim da je taj AM4 model) da flashas plocu,

i nakon toga im moras vratiti procesor. Ali lijepo od njih sto nude besplatnu pomoc.

 

Kod MSI-a je BIOS zalemljen, ASRock recimo salje chipove besplatno sa novim BIOS-om,

pa ga samo prestekas, ne moras se zezati sa slanjem procesora nazad AMD-u.

Zvekan pon 9.9.2019 09:31

Pozdrav,

 

radio sam update BIOS-a (zbog problema sa memorijom, gdje bez obzira na xmp radi na 2400 mhz, umjesto na 3200 mhz).

Matična je GB AORUS ELITE X570. Prvi update sa F3 BIOS-a, na beta verziju F4j, je prošao uredu, ali nije rješio problem sa 

memorijom, niti problem sa "buđenjem" PC-a, kada ode u sleep mode....
Napravio sam update na "puni" BIOS F4, koji je izašao 04.09., međutim sa tom verzijom se PC ne boota nakon updatea, ali

u BIOS mogu uči...na kraju sam se morao vratiti na F3. 

Mišljenja?! Da li moram napraviti nešto čega nisam svjestan nakon prelaska na F4??

p.s. Jako je neozbiljno od Gigabytea da im se dogodi da je nemoguće bootati PC sa punokrvnom verzijom BIOS-a, a i da ne rješavaju

probleme sa memorijom i power managementom... 

Damir22 pon 9.9.2019 10:56

Neznam za 570, no za 350 je bila fora, do odredjene verzije biosa flashas standardno, a preko te verzije prije flasha nesto moras prvo pre-flashati, a tek onda bios....

 

obicno pise crvenim slovima kraj opisa biosa, pa provjeri....

 

Edit - ipak ne, nema te fore za tvoju plocu.... onda neznam....

Tukman pon 2.12.2019 01:29

Pozdrav ljudi,

 

jedno kratko pitanje, kupio sam Ryzen 5 3600 i Gigabyte B450 Gaming X u Instaru, G.skill ripjaws 2400mh 16gb i xfx radeon rx 580 8gb, složio sam konfiguraciju, te ne dolazi do posta, nakon troubleshoota, zaključih da trebam flashat bios jer su mi isporučili mbo sa starijim biosom.

 

Pošto nemam stariju generaciju s kojom bi mogao flashati mbo, javio sam se Instaru u vezi zamjene ili čak nadoplate druge mbo koja odmah podržava 3rd gen, uputili su me u njihov servis.

 

Pa pitanje glasi zna li možda netko kakav servis lokalni koji se bavi time ukoliko u instarovom servisu ne prođem dobro ( ako to ne ulazi u garanciju , iako je malo glupo što reklamiraju artikl da podržava 3rd gen i onda ga prodaju sa starijim biosom )

 

Ugl svaki savjet će pomoći. hvala unaprijed ! :)

nicky.sl pon 2.12.2019 02:04
Tukman kaže...

Pozdrav ljudi,

 

jedno kratko pitanje, kupio sam Ryzen 5 3600 i Gigabyte B450 Gaming X u Instaru, G.skill ripjaws 2400mh 16gb i xfx radeon rx 580 8gb, složio sam konfiguraciju, te ne dolazi do posta, nakon troubleshoota, zaključih da trebam flashat bios jer su mi isporučili mbo sa starijim biosom.

 

Pošto nemam stariju generaciju s kojom bi mogao flashati mbo, javio sam se Instaru u vezi zamjene ili čak nadoplate druge mbo koja odmah podržava 3rd gen, uputili su me u njihov servis.

 

Pa pitanje glasi zna li možda netko kakav servis lokalni koji se bavi time ukoliko u instarovom servisu ne prođem dobro ( ako to ne ulazi u garanciju , iako je malo glupo što reklamiraju artikl da podržava 3rd gen i onda ga prodaju sa starijim biosom )

 

Ugl svaki savjet će pomoći. hvala unaprijed ! :)

 U servisu će ti nadogradit bios tako da je normalno da te tamo šalju.

Tukman uto 3.12.2019 10:23

Evo, dobio sam juče odg da je navodno mbo mrtva, zato možda nije radilo( ventilatori su se vrtili, ali sam čitao da može bit mbo neispravna iako daje struju na neke komponente), ali sam im i napomenuo da kad im se vrati ako je moguće provjera biosa da se ne vrtim u krug, zasad ih samo mogu pohvalit sa ažurnosti, nadam se da se nisam ureknuo sada hehe :D 

hahhaajaads uto 3.12.2019 10:30
Tukman kaže...

Evo, dobio sam juče odg da je navodno mbo mrtva, zato možda nije radilo( ventilatori su se vrtili, ali sam čitao da može bit mbo neispravna iako daje struju na neke komponente), ali sam im i napomenuo da kad im se vrati ako je moguće provjera biosa da se ne vrtim u krug, zasad ih samo mogu pohvalit sa ažurnosti, nadam se da se nisam ureknuo sada hehe :D 

Jel to rekao instar da je mrtva ? Ajd ak imas kutiju jos kod sebe, vidi dal na kutiji pise "ryzen 3000 ready" ili nesto slicno, ako ne pise znaci da treba sam updateat bios i to je to... 

 

Edit: posto si tek kupio konfu, preporucujem ti da vratis ram i uzmes nesto brze, znaci 3000/cl15 ili 16 ili 3200/cl16... Znaci komponentu mozes vratit u 7 dana bez ikakvog objasnjenja tako da ovo je moj topli savjet 

Tukman sri 4.12.2019 14:53
hahhaajaads kaže...
Tukman kaže...

Evo, dobio sam juče odg da je navodno mbo mrtva, zato možda nije radilo( ventilatori su se vrtili, ali sam čitao da može bit mbo neispravna iako daje struju na neke komponente), ali sam im i napomenuo da kad im se vrati ako je moguće provjera biosa da se ne vrtim u krug, zasad ih samo mogu pohvalit sa ažurnosti, nadam se da se nisam ureknuo sada hehe :D 

Jel to rekao instar da je mrtva ? Ajd ak imas kutiju jos kod sebe, vidi dal na kutiji pise "ryzen 3000 ready" ili nesto slicno, ako ne pise znaci da treba sam updateat bios i to je to... 

 

Edit: posto si tek kupio konfu, preporucujem ti da vratis ram i uzmes nesto brze, znaci 3000/cl15 ili 16 ili 3200/cl16... Znaci komponentu mozes vratit u 7 dana bez ikakvog objasnjenja tako da ovo je moj topli savjet 

 Je, je , instar je to rekao, kao poslali je dobavljaču na kontrolu, rekli nema oštećenja i da će je vratit i flashat BIOS, pročitao sam negdje za AMD boot kit, čak su mi iz amd ponudili poslat ako posaljem sve potrebne podatke, ali ću pričekat da se ovo završi sa servisom. Što se tiče rama, njih sam uzeo u Linksu, sad sam baš nazvao, rekli kao da može u principu ali da kao ako procijene da se ne može vratit na policu u prodaju , da moram ispunit obrazac za raskid ugovora i pričekat oko 2-3 tjedna da oni odrade svoj dio posla prije nego što bi mi odobrili povrat i nadoplatu i sl. pa si sad razmišljam zar je to stvarno toliko vrijedno ? U svakom slučaju hvala na savjetima i pomoći :)

 

hahhaajaads sri 4.12.2019 16:23
Tukman kaže...
hahhaajaads kaže...

 Je, je , instar je to rekao, kao poslali je dobavljaču na kontrolu, rekli nema oštećenja i da će je vratit i flashat BIOS, pročitao sam negdje za AMD boot kit, čak su mi iz amd ponudili poslat ako posaljem sve potrebne podatke, ali ću pričekat da se ovo završi sa servisom. Što se tiče rama, njih sam uzeo u Linksu, sad sam baš nazvao, rekli kao da može u principu ali da kao ako procijene da se ne može vratit na policu u prodaju , da moram ispunit obrazac za raskid ugovora i pričekat oko 2-3 tjedna da oni odrade svoj dio posla prije nego što bi mi odobrili povrat i nadoplatu i sl. pa si sad razmišljam zar je to stvarno toliko vrijedno ? U svakom slučaju hvala na savjetima i pomoći :)

 

 Onda u instaru rade jedni veliki neznalci ako su je poslali dobavljacu na kontrolu... Samo je trebalo vidjet kutiju i vidjet da li ima naljepnica ili da li pise ryzen 3000 ready. 

 

Sto se tice rama, mislim da to ne treba nista bit tak dugo. Mislim, nikad nisam vraca nesto u roku od 7 dana ali sigurno se ne treba cekat nikakvih 2-3 da se odradi njihov dio...