puls4R sri 21.3.2012 00:50

Pošto planiram uskoro uzet novi komp, ova matična mi se čini najboljim odabirom. Ima sve šta i Z68 Extreme3 Gen3 plus USB3 Header, još 2 SATA3 porta i Realtek ALC898. Vjerojatno ću pričekat da Nvidia izbaci novu seriju grafičkih kartica i da Intel izbaci Ivy Bridge procesore te se bacam na kupnju! Extreme3 ima odlične recenzije i jeftina je (~1100kn) dok je Z77 Extreme4 oko 1200kn. Osim ako ima neka bolja u tom cjenovnom rangu u šta sumnjam?

zoharbizo sri 21.3.2012 16:36
Don Kihoty kaže...

Jeftinija je, i vjerovatno nećeš koristiti RAM od 2800MHz, imaš više USB portova na samoj ploči, i to je u principu to. 

Jeftinija je 150 kuna i ima 4 USB porta vise.Nedovoljan razlog da ne ide na Z77 kad je samo 150 kuna skuplja.

puls4R sri 21.3.2012 22:58
zoharbizo kaže...
Don Kihoty kaže...

Ok. Makar, meni je u oči upalo i da Z68 ima sve SOLID CAPS, dok kod Z77 to nije označeno (makar nisam našao ni jedan prema slici da nije solid).

Slika izrezana sa ovoga linka.Toliko o tome da nema SOLID CAPS(premium gold caps).

 

Da, Z77 ima gold caps al meni je bitnije da ima usb 3 header (kojeg z68 nema) i ima 4 usb 3 porta na maticnoj sta je meni i vise nego dovoljno. A i bitno mi je da su Sata3 performanse dobre jer planiram uzet novi SSD.

sharxtreme ned 8.4.2012 17:40

Ja sam je uzeo prije par dana, sve radi OK, zgodna ploča, hladna, puno headera, intel SATA3 i usb 3.0 header, lucid Virtu MVP, itd.itd.

Jedino mi se u Device Manager pojavljuje da nemam drivere za SM Bus Controler(?), kad stavim windowse da traze update ne mogu ga naci. Ima li tko ideju gdje da ih nadjem?  

Penryn ned 8.4.2012 18:38
sharxtreme kaže...

Ja sam je uzeo prije par dana, sve radi OK, zgodna ploča, hladna, puno headera, intel SATA3 i usb 3.0 header, lucid Virtu MVP, itd.itd.

Jedino mi se u Device Manager pojavljuje da nemam drivere za SM Bus Controler(?), kad stavim windowse da traze update ne mogu ga naci. Ima li tko ideju gdje da ih nadjem?  

Probaj sa driverima sa CD-a, ako već nisi.

sharxtreme ned 8.4.2012 20:54
Penryn kaže...
sharxtreme kaže...

Ja sam je uzeo prije par dana, sve radi OK, zgodna ploča, hladna, puno headera, intel SATA3 i usb 3.0 header, lucid Virtu MVP, itd.itd.

Jedino mi se u Device Manager pojavljuje da nemam drivere za SM Bus Controler(?), kad stavim windowse da traze update ne mogu ga naci. Ima li tko ideju gdje da ih nadjem?  

Probaj sa driverima sa CD-a, ako već nisi.

Jesam, nema. 

Don Kihoty ned 8.4.2012 22:38
ljubo2mad kaže...

Don,ova je nasa jel ?

Kad bi prelazio sad na Intela, sigurno bi bila moja slijedeća ploča.

 

http://www.asrock.com/mb/compare.asp?SelectedModel=Fatal1ty+Z77+Professional&SelectedModel=Fatal1ty+Z68+Professional+Gen3&SelectedModel=Fatal1ty+P67+Professional

 

Uglavnom, ASRock je na cijeloj Z77 seriji zaboravio označiti "all solid caps",

makar su na svim Extreme i Fatal1ty pločama sve solid kondezatori.

 

Z77 Pro i Z77 Pro mATX su baš zgodne ploče.

Cele303 ned 8.4.2012 23:45
sharxtreme kaže...

Ja sam je uzeo prije par dana, sve radi OK, zgodna ploča, hladna, puno headera, intel SATA3 i usb 3.0 header, lucid Virtu MVP, itd.itd.

Jedino mi se u Device Manager pojavljuje da nemam drivere za SM Bus Controler(?), kad stavim windowse da traze update ne mogu ga naci. Ima li tko ideju gdje da ih nadjem?  

 

Instaliraj intel inf update, to je driver za chipset, također instaliraj intel rapid storage technology ako nisi, to je driver za sata kontroler, puno bolje perf od microsoft drivera koje sedmica stavi

sharxtreme ned 8.4.2012 23:57
Cele303 kaže...
sharxtreme kaže...

Ja sam je uzeo prije par dana, sve radi OK, zgodna ploča, hladna, puno headera, intel SATA3 i usb 3.0 header, lucid Virtu MVP, itd.itd.

Jedino mi se u Device Manager pojavljuje da nemam drivere za SM Bus Controler(?), kad stavim windowse da traze update ne mogu ga naci. Ima li tko ideju gdje da ih nadjem?  

 

Instaliraj intel inf update, to je driver za chipset, također instaliraj intel rapid storage technology ako nisi, to je driver za sata kontroler, puno bolje perf od microsoft drivera koje sedmica stavi

nije valjda da sam INF preskočio, sve ostalo jesam, uključujući i Rapid storage. Probat ću pa javim.   

 

EDIT: Upalilo, svaka čast majstore, nije mi jasno kako sam prvu stavku drajvera preskočio. Hvala.

 

dado2202 sri 11.4.2012 15:25

Imam možda jedno banalno pitanje, ali ne mogu nikako skužit koji je problem.

 

Znači miška je ovaj.

Matična je iz naslova. Miš je USB.

 

Ugasim komp i ako ga upalim nakon nekih sat vremena sve je ok. Miš radi iz prve. Ako ugasim komp i upalim ga drugi dan, miška je mrtav. Tj. nije mrtav, diplay svjetli, ali miš se ponaša kao da je resetiran(budući da sve postavke miš pamti u svojoj unutarnjoj memoriji). Nakon toga odštekam ga, pa ga zaštekam i radi opet normalno. Svi driveri instalirani (čak sam poskidao sve s neta ponovno samo da su noviji od ovih na CD-u)

Ovo mi je nova konf-a (kupljeno pred koji tjedan), na staroj konfi radi normalno.

 

Jedina razlika koju sam primijetio jest da miš ne "svijetli" nakon nekog vremena. Pretpostavljam da mi se USB gasi (ili ode u neki standby mode). Da li moram u "specifični" usb utor uštekati miš?


Sad gdje bi to mogao podesiti (u ovom UEFI-u se još malo gubim), a u windozima sam probao već sve moguće opcije na USB driverima.  Tražio rješenje po netu, ali nisam vidio da netko ima sličan problem. Pa ako se netko susreo s istim problemom ?

sharxtreme sri 11.4.2012 16:31
dado2202 kaže...

Imam možda jedno banalno pitanje, ali ne mogu nikako skužit koji je problem.

 

Znači miška je ovaj.

Matična je iz naslova. Miš je USB.

 

Ugasim komp i ako ga upalim nakon nekih sat vremena sve je ok. Miš radi iz prve. Ako ugasim komp i upalim ga drugi dan, miška je mrtav. Tj. nije mrtav, diplay svjetli, ali miš se ponaša kao da je resetiran(budući da sve postavke miš pamti u svojoj unutarnjoj memoriji). Nakon toga odštekam ga, pa ga zaštekam i radi opet normalno. Svi driveri instalirani (čak sam poskidao sve s neta ponovno samo da su noviji od ovih na CD-u)

Ovo mi je nova konf-a (kupljeno pred koji tjedan), na staroj konfi radi normalno.

 

Jedina razlika koju sam primijetio jest da miš ne "svijetli" nakon nekog vremena. Pretpostavljam da mi se USB gasi (ili ode u neki standby mode). Da li moram u "specifični" usb utor uštekati miš?


Sad gdje bi to mogao podesiti (u ovom UEFI-u se još malo gubim), a u windozima sam probao već sve moguće opcije na USB driverima.  Tražio rješenje po netu, ali nisam vidio da netko ima sličan problem. Pa ako se netko susreo s istim problemom ?

Zvuči kao da ti miš ne pamti postavke nakon što izgubi napajanje. Supruga mi ima CM STORM Spawn miša sa Sentinel-x unutra i nisam imao problema s njim kad sam ga probao.

Inače korisna informacija je da ukoliko koristiš SATA3 portove na MBO koji nisu na intelovom chipsetu, tj. na asrockovom kontroleru su(koje ionako ne trebaš koristiti kraj intelovih) , onda ti dva USB porta i eSATA port nazad ne rade. Ja sam sve pokopčao u USB 3.0 i sve radi normalno. 

 

Samo još da usput napomenem da Virtu MVP aplikacija mi zna praviti probleme kod nekih igara, ako se dogodi da igra ili program neće startati, treba pokrenuti Virtu MVP i ugasiti virtualizaciju GPU. 

dado2202 čet 12.4.2012 09:31
sharxtreme kaže...

Zvuči kao da ti miš ne pamti postavke nakon što izgubi napajanje. Supruga mi ima CM STORM Spawn miša sa Sentinel-x unutra i nisam imao problema s njim kad sam ga probao.

Inače korisna informacija je da ukoliko koristiš SATA3 portove na MBO koji nisu na intelovom chipsetu, tj. na asrockovom kontroleru su(koje ionako ne trebaš koristiti kraj intelovih) , onda ti dva USB porta i eSATA port nazad ne rade. Ja sam sve pokopčao u USB 3.0 i sve radi normalno. 

 

Samo još da usput napomenem da Virtu MVP aplikacija mi zna praviti probleme kod nekih igara, ako se dogodi da igra ili program neće startati, treba pokrenuti Virtu MVP i ugasiti virtualizaciju GPU. 

Miš je uštekan u zeleni USB iza (piše iznad USB 3.0). Ne kužim baš. Morat ću dalje googlati. THX

 

Virtu mi ne radi dobro sa Starcraft2 (neće da se starta). Probao sam sa još par igra i radi ok (Mass effect 3, Civilization 4), iako mi na nekim igrama ne radi dobro onaj virtu vsync (i dalje se javlja tearing na višim framerate-u)

Ruža čet 20.2.2014 02:18

poz, imam jedno pitanje, dal original drivere trebam obrisat kad stavljam nove ili kako to ide?

uskoro ću kupit ovu ploču, pa da znam.

i još jedno podpitanje, kakva su iskustva vaša s ovom matičnom, ako ima nekoga tko je ima u svom kućištu. hvala.