Procesori i MBO

AMD Ryzen vs Intel i5, i7

Cobra33 pet 17.1.2020 09:48

Pokušao sam naći nekakvu usporedbu i rasprave između AMD i Intela, ali baš ne nalazim ono što me zanima. Uskoro kupujem gotovo računalo, ili ću dati da mi se napravi, pa me zanima koji bi mi proceesor više odgvarao za moje potrebe. Radilo bi se o radnoj stanici na kojoj će biti prvenstveno grafički programi, programi za obradu fotografija i videa tipa AutoCAD, Photoshopa, Premiera itd. Ali ne novije verzije, već stare 3-4 god. s time da razmišljam za par god. imat i novije verzije. Jedni mi govore AMD Ryzen, drugi pak Intel i5 ili i7. To računalo bi trebalo služiti 10-12 god. Dakle trebale bi u njemu biti kvalitatnije provjerene komponente.

Sada me samo zanima zašto AMD Ryzen, a zašto Intel. Nekakav limit za takvu radnu stanicu bi bio 8-9.000kn. Tu mi je dosta bitno i kučište, ali i buka da je što manja od ventilatora. Nikavo svjetlucavo kučište, već neko klasično crno. No to za sada nije bitno. Jako mi je bitno AMD ili Intel i zašto.

Jakovp pet 17.1.2020 10:21
Cobra33 kaže...

Pokušao sam naći nekakvu usporedbu i rasprave između AMD i Intela, ali baš ne nalazim ono što me zanima. Uskoro kupujem gotovo računalo, ili ću dati da mi se napravi, pa me zanima koji bi mi proceesor više odgvarao za moje potrebe. Radilo bi se o radnoj stanici na kojoj će biti prvenstveno grafički programi, programi za obradu fotografija i videa tipa AutoCAD, Photoshopa, Premiera itd. Ali ne novije verzije, već stare 3-4 god. s time da razmišljam za par god. imat i novije verzije. Jedni mi govore AMD Ryzen, drugi pak Intel i5 ili i7. To računalo bi trebalo služiti 10-12 god. Dakle trebale bi u njemu biti kvalitatnije provjerene komponente.

Sada me samo zanima zašto AMD Ryzen, a zašto Intel. Nekakav limit za takvu radnu stanicu bi bio 8-9.000kn. Tu mi je dosta bitno i kučište, ali i buka da je što manja od ventilatora. Nikavo svjetlucavo kučište, već neko klasično crno. No to za sada nije bitno. Jako mi je bitno AMD ili Intel i zašto.

 Uzmi nešto od 3xxx serije ryzena, 3700x ili 3900x ovisi o tome što ti stane u budžet. Sada su tu negdje ili bolji, a u budućnosti će se prednost samo pojačavati.

Mitohondri pet 17.1.2020 10:49
Cobra33 kaže...

Pokušao sam naći nekakvu usporedbu i rasprave između AMD i Intela, ali baš ne nalazim ono što me zanima. Uskoro kupujem gotovo računalo, ili ću dati da mi se napravi, pa me zanima koji bi mi proceesor više odgvarao za moje potrebe. Radilo bi se o radnoj stanici na kojoj će biti prvenstveno grafički programi, programi za obradu fotografija i videa tipa AutoCAD, Photoshopa, Premiera itd. Ali ne novije verzije, već stare 3-4 god. s time da razmišljam za par god. imat i novije verzije. Jedni mi govore AMD Ryzen, drugi pak Intel i5 ili i7. To računalo bi trebalo služiti 10-12 god. Dakle trebale bi u njemu biti kvalitatnije provjerene komponente.

Sada me samo zanima zašto AMD Ryzen, a zašto Intel. Nekakav limit za takvu radnu stanicu bi bio 8-9.000kn. Tu mi je dosta bitno i kučište, ali i buka da je što manja od ventilatora. Nikavo svjetlucavo kučište, već neko klasično crno. No to za sada nije bitno. Jako mi je bitno AMD ili Intel i zašto.

Starije verzije Photoshopa i Adobe rade bolje sa intelom, cak i novije za dlaku, za AutoCAD ne znam

 

Mozda bi ti bilo najbolje da napises sve komponente sto mislis kupiti u temu za slaganje konfiguracija, pa ce ti netko moci bolje savjetovati, ovdje ces samo dobiti prepucavanja 

 

Uglavnom, sto se Adobe tice, Intel ti je bolja solucija, i to jos pogotovo u kombinaciji sa nVIDIA grafickom, zbog CUDA jezgri za premier, koje rade znatno bolje posao nego to obavlja Radeon trenutno, i jos mozes kombinirati intelov iGPU kao dodatnu pomoc za ubrzati stvari, ako uzmes intel sa iGPU (imam obje platforme, sa obje kartice i Radeon i nVIDIA i u slucaju Premira intel/nvidia je bolja kombinacija neko intel/radeon ili amd/radeon, po mome iskustvu) nisu to neke drasticne razlike, ali ako ti je vrijeme=novac svaka minuta je bitna vjerovatno

 

kako ciljas na duzi rok, 10-12 godina, dosta je tesko savjetovatni nesto "bullet proof", jer tko zna sta ce biti u buducnosti, moze  Adobe napraviti zakrpu vrhunsku za AMD procesore, gdje ce popeglati sve sto trenutno ne vallja, i onda AMD bude kralj

 

8/16 cpu svakako bi ti bio neki minimum, bilo intel  ili amd

 

vjerovatno znas da Adobe jako voli memoriju, pa za razliku u cijeni AMD vs. Intel mozda mozes kupiti 32GB umjesto 16GB ili, veci brzi SSD ili bolju/brzu graficku, ima tu dosta parametara za koje trebas razmisliti sto su ti prioriteti

 

Za AutoCAD ne znam koje su kombinacije bolje, siguran sam da imam nekoliko eksperata koji se time bave na forumu, pa ce ti preporuciti sta je bolje, koliko ovako povrsno znam tu bi AMD trebao biti  u dosta velikoj prednosti, pa ako ti je AutoCAD puno bitniji od Adobe programa, onda ti je izbor jednostavan, uzmes AMD

 

sretno

Chico12 pet 17.1.2020 11:44

Trebao si pitati u temi sastavljanje računala(ima ih nekoliko). Samo bezveze otvarate teme gdje će se drkadžije prepucavati koji je bolji i čiji je veći. Ima već mali milion ovakvih sličnih tema.

HCgamingCRO pet 17.1.2020 13:10
Cobra33 kaže...

. To računalo bi trebalo služiti 10-12 god.

 

 To nes dobiti s AMD ni s intelom, to je kao da je netko prije 10 godina uzeo core 2duo i danas mu dobro sluzi?!

Slazem se s ovime da je tema malo nepotrebna jer ce se sigurno stvarati svadjice male i velike izmedju nekih forumasa.

funny games pet 17.1.2020 13:29
HCgamingCRO kaže...
Cobra33 kaže...

. To računalo bi trebalo služiti 10-12 god.

 

 To nes dobiti s AMD ni s intelom, to je kao da je netko prije 10 godina uzeo core 2duo i danas mu dobro sluzi?!

Slazem se s ovime da je tema malo nepotrebna jer ce se sigurno stvarati svadjice male i velike izmedju nekih forumasa.

 Zapravo frend ima stari alienware m17x kupljen prije toliko i dalje mu služi za programe u vezi nacrta sa kojima radi :D ali za neki ozbiljniji rad teško da nešto može trajati 10 godina.

Cobra33 pet 17.1.2020 13:31

HCgamingCRO,

Dan, danas koristim staro računalo sa Intelom i4700, 4GB memorije i 1GB video memorije i bez problema otvara sve programe, istina malo sporije, ali otvara. Dosta sam dobio ugradnjom samsungovog SDD, ali pomalo je počeo otkazivat, a i želim preći sa Win7/32 na Win10. To je računalo staro 14 god. Tada sam ga platio 10.000kn. Kupljeno je već gotovo u autronicu koji više ne postoji, i jedino što sam tražio da mi se ugradi još jedna pržilica i podigne memorija sa 2 na 4GB, Znam da Win7/32 ne prepoznaje više od 3,2, ali i to je bilo dovoljno.

Ono što je problem da me netko upućuje na slaganje komponenti, a ja to ne znam. Znam da je problem pitat AMD ili Intel. uvjek vječita prepucavanja, ali na taj način ne mogu dobiti potrebne informacija. Evo jedna od njih je ako se koriste malo stariji softveri, da je Intel bolji. Tako će sigurno biti barem 4-5 god. Te starije verzije me posve zadovoljavaju.

HCgamingCRO pet 17.1.2020 13:46
Cobra33 kaže...

HCgamingCRO,

Dan, danas koristim staro računalo sa Intelom i4700, 4GB memorije i 1GB video memorije i bez problema otvara sve programe, istina malo sporije, ali otvara. Dosta sam dobio ugradnjom samsungovog SDD, ali pomalo je počeo otkazivat, a i želim preći sa win7/32 na Win10. To je računalo staro 14 god. Tada sam ga platio 10.000kn. Kupljeno je već gotovo u autronicu koji više ne postoji, i jedino što sam tražio da mi se ugradi još jedna pržilica i podigne memorija sa 2 na 4GB, Znam da Win7/32 ne prepoznaje više od 3,2, ali i to je bilo dovoljno.

Ono što je problem da me netko upućuje na slaganje komponenti, a ja to ne znam. Znam da je problem pitat AMD ili Intel. uvjek vječita prepucavanja, ali na taj način ne mogu dobiti potrebne informacija. Evo jedna id njih je ako se koriste malo stariji softveri, da je Intel bolji.

 da ali ti poricas o rendanju vamo, adobe, autocad, photoshop, mozes to sa prastarim kompom raditi ali kako to onda izgleda sa vremenom.

najbolja opcija za cpu je danas definitivno amd 3 gen gdje je se izjednacio sa intelom tamo gdje je stekao malo.

barem kod amd-a mozes procesor od 16 jezgri staviti na ok matocnu od 500-700 kuna i da ce raditi sasvim fino tako da mislim da barem danas pored 3 gen rize nema problema oko odabira procesora a i jeftinije je daleko od konkurencije.

Samo grafu uzmi od nvidie jer AMD drka sa driverima debelo...

HCgamingCRO pet 17.1.2020 13:49
funny games kaže...
HCgamingCRO kaže...
Cobra33 kaže...

. To računalo bi trebalo služiti 10-12 god.

 

 To nes dobiti s AMD ni s intelom, to je kao da je netko prije 10 godina uzeo core 2duo i danas mu dobro sluzi?!

Slazem se s ovime da je tema malo nepotrebna jer ce se sigurno stvarati svadjice male i velike izmedju nekih forumasa.

 Zapravo frend ima stari alienware m17x kupljen prije toliko i dalje mu služi za programe u vezi nacrta sa kojima radi :D ali za neki ozbiljniji rad teško da nešto može trajati 10 godina.

 pa spomenuo sam taj core 2 duo jer ga mater koristi jos u njenom pc-u ali njoj ni netreba nista osim interneta, cisto usporedba mislim da nemozes ni moderne igre pokrenuti na tome jer nepodrzava neke instrukcije mozda je i sa nekim aplikacijama tako isto 

Cobra33 pet 17.1.2020 14:09
HCgamingCRO kaže...
Cobra33 kaže...

HCgamingCRO,

Dan, danas koristim staro računalo sa Intelom i4700, 4GB memorije i 1GB video memorije i bez problema otvara sve programe, istina malo sporije, ali otvara. Dosta sam dobio ugradnjom samsungovog SDD, ali pomalo je počeo otkazivat, a i želim preći sa win7/32 na Win10. To je računalo staro 14 god. Tada sam ga platio 10.000kn. Kupljeno je već gotovo u autronicu koji više ne postoji, i jedino što sam tražio da mi se ugradi još jedna pržilica i podigne memorija sa 2 na 4GB, Znam da Win7/32 ne prepoznaje više od 3,2, ali i to je bilo dovoljno.

Ono što je problem da me netko upućuje na slaganje komponenti, a ja to ne znam. Znam da je problem pitat AMD ili Intel. uvjek vječita prepucavanja, ali na taj način ne mogu dobiti potrebne informacija. Evo jedna id njih je ako se koriste malo stariji softveri, da je Intel bolji.

 da ali ti poricas o rendanju vamo, adobe, autocad, photoshop, mozes to sa prastarim kompom raditi ali kako to onda izgleda sa vremenom.

najbolja opcija za cpu je danas definitivno amd 3 gen gdje je se izjednacio sa intelom tamo gdje je stekao malo.

barem kod amd-a mozes procesor od 16 jezgri staviti na ok matocnu od 500-700 kuna i da ce raditi sasvim fino tako da mislim da barem danas pored 3 gen rize nema problema oko odabira procesora a i jeftinije je daleko od konkurencije.

Samo grafu uzmi od nvidie jer AMD drka sa driverima debelo...

Da, imam stare Photoshope CS5 i CS6, AutoCAD 2008, 2012 i 2016, Nikonove softvere, sa kojima sam za sada zadovoljan. Ne treba mi ništa bolje, bar za sada dok još imam takvu foto opremu. Kada ću je mijenjat, a to bi moglo biti za 3-5 god. e onda bi išao na novije softvere. Ovo što pišeš mi dosta ljudi govori. AMD Ryzen jer je jeftiniji i navodno bolji za racimo tako radnu stanicu. Uvim pitanjem sam želio samo to potvrdit, ili demantirat. Evo ovo je vrijedna informacija u vezi nvidie kartice. Samo još pitanje. Kakav je sa grijenjem i napajanjem. Da li se više grije i da li troši više struje nego Intel.

mislioc pet 17.1.2020 14:16

Imaš sada trenutno stvarno odličan izbor procesora sve do jednog za to šta ti treba odlični. Ryzen 2700X, Ryzen 3600, Ryzen 2600 kojeg god odabereš nisi fulao.

Intela ja osobno za poslovne svrhe nebih razmatrao, on je onako trenutno više manje samo za gaming. Jednostavno po broju jezgri i threadova Ryzen 2700X je al pari I9 9900k pametnom dosta. Cijena Ryzen 2700X 1350kn Intel i9 9900 4000kn.

HCgamingCRO pet 17.1.2020 14:22
Cobra33 kaže...
HCgamingCRO kaže...
Cobra33 kaže...

HCgamingCRO,

Dan, danas koristim staro računalo sa Intelom i4700, 4GB memorije i 1GB video memorije i bez problema otvara sve programe, istina malo sporije, ali otvara. Dosta sam dobio ugradnjom samsungovog SDD, ali pomalo je počeo otkazivat, a i želim preći sa win7/32 na Win10. To je računalo staro 14 god. Tada sam ga platio 10.000kn. Kupljeno je već gotovo u autronicu koji više ne postoji, i jedino što sam tražio da mi se ugradi još jedna pržilica i podigne memorija sa 2 na 4GB, Znam da Win7/32 ne prepoznaje više od 3,2, ali i to je bilo dovoljno.

Ono što je problem da me netko upućuje na slaganje komponenti, a ja to ne znam. Znam da je problem pitat AMD ili Intel. uvjek vječita prepucavanja, ali na taj način ne mogu dobiti potrebne informacija. Evo jedna id njih je ako se koriste malo stariji softveri, da je Intel bolji.

 da ali ti poricas o rendanju vamo, adobe, autocad, photoshop, mozes to sa prastarim kompom raditi ali kako to onda izgleda sa vremenom.

najbolja opcija za cpu je danas definitivno amd 3 gen gdje je se izjednacio sa intelom tamo gdje je stekao malo.

barem kod amd-a mozes procesor od 16 jezgri staviti na ok matocnu od 500-700 kuna i da ce raditi sasvim fino tako da mislim da barem danas pored 3 gen rize nema problema oko odabira procesora a i jeftinije je daleko od konkurencije.

Samo grafu uzmi od nvidie jer AMD drka sa driverima debelo...

Da, imam stare Photoshope CS5 i CS6, AutoCAD 2008, 2012 i 2016, Nikonove softvere, sa kojima sam za sada zadovoljan. Ne treba mi ništa bolje, bar za sada dok još imam takvu foto opremu. Kada ću je mijenjat, a to bi moglo biti za 3-5 god. e onda bi išao na novije softvere. Ovo što pišeš mi dosta ljudi govori. AMD Ryzen jer je jeftiniji i navodno bolji za racimo tako radnu stanicu. Uvim pitanjem sam želio samo to potvrdit, ili demantirat. Evo ovo je vrijedna informacija u vezi nvidie kartice. Samo još pitanje. Kakav je sa grijenjem i napajanjem. Da li se više grije i da li troši više struje nego Intel.

 AMD i intel imaju razlicita stajalista oko TDP-a. intel TDP je normalna frekvencija a AMD-ov TDP je boost frekvencija tako da AMD-ovi cipovi daaaaaaleeeeekoooo manje struje trose, ali 3 gen za razliku od 1.i2. gen ryzena malo su topliji jer je i proces dosta manji, pa je logicno da se manja povrsina brze bolje ugrije od vece.

Ugl dobro je preporucljivo da se koristi malo bolji cooler naspram sto dobijes od AMD-a jer ces  samim time boostati bolje na vise jezgre mozda jer danasnjim AMD cipovi se ponasaju kao grafe sa tim boostom.

 

rambox pet 17.1.2020 21:03
mislioc kaže...

Imaš sada trenutno stvarno odličan izbor procesora sve do jednog za to šta ti treba odlični. Ryzen 2700X, Ryzen 5 3600+L3 Cache ko blata, Ryzen 2600 kojeg god odabereš nisi fulao.

Intela ja osobno za poslovne svrhe nebih razmatrao, on je onako trenutno više manje samo za gaming. Jednostavno po broju jezgri i threadova Ryzen 2700X je al pari I9 9900k pametnom dosta. Cijena Ryzen 2700X 1350kn Intel i9 9900 4000kn.

 Žutanjak je i7 8700K za malo love, a zeleno ja ipak ne bi uspoređival jedno sa drugim to ne drži vodu.Zen 2 vs  Zen+ tu su vrlo bitne razlike, ili kao što vidiš na Mindfactory prodajnim brojkama R7 3700X je izbor ljudi koji pametno kupuju a to je velika večina.i9 9900K prodaja je pala na vrlo niske grane, a razlog za to je baš ovaj podebljani šuft.

 

https://youtu.be/HiryC7KaHzU

 

Iako R7 2700X u Americi košta 170$ dakle uloženo-dobiveno budalasto dobro, ipak ne mješati sa "žutom Zen 2 ekipom sa previše L3 Cache itd".

 

https://www.youtube.com/watch?v=pwsLSrcoCgE