Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Čitatelj čet 28.5.2020 15:32

Jel tebi treba SPDIF ili Toslink?

SPDIF nema vec dugo na plocama, vecina ima Toslink ili MiniToslink (3.5mm combo).

 

X470 ploce sa Toslinkom:

https://geizhals.at/?cat=mbam4&xf=317_X470~7091_Toslink

 

B450 ploce sa Toslinkom:

https://geizhals.at/?cat=mbam4&xf=317_B450~7091_Toslink

 

X370 ploce sa Toslinkom (ako planiras ne ici dalje od Ryzen 3000 serije):

https://geizhals.at/?cat=mbam4&xf=317_X370%7E7091_Toslink

 

 

Primjer X370 ploce koja nece dobiti podrsku (99%) za 4000 seriju Ryzena, ali podrzava sve do serije 3000:

https://www.computeruniverse.net/de/asus-rog-crosshair-vi-extreme

 

Za 170€ je beba.

The_Fichek čet 28.5.2020 15:45

Ima veze jer bi 32 MB BIOSi trebali biti puno fleksibilniji u smislu da mozes flashat na prvu verziju, iduci dan na zadnju verziju i onda drugi dan opet na prvu verziju, ako te volja.

 

Sa 16 MB BIOSom jednom kad dodje 4000 serija nebi mogao imati laganu mogucnost povratka, ali opet nije da nece bit nemoguce raditi flashback, no nebu tolko elegantno kao s 32 MB.

 

Naravno ovo ne mora biti istina, ali sam citao da bi trebala biti vrlo vjerojatno tako. Druga prica je da 32 MB BIOS radi kao dva od 16MB i da nije tak jednostavna prica kao veci kapacitet pa je sve lakse.

 

Uostalom do izlaska 4000 serije ko zna kaj ce bit, ali mozda bolje biti siguran tko sada kupuje plocu, pogotovo ako budzet nije tolko restriktivan kao kod ovog kolege.

picajzla0707 čet 28.5.2020 16:12

Ma to je bezvezarija, bitno da ima podršku za 4xxx seriju. Pa tko će upgrejdat bios za novu seriju i stavit neki 4xxx proc, da bi za se godinu dana vraćao na staru seriju.
Ne vidim da će to biti neki problem, a ako netko baš planira takve egzibicije onda neka uzme msi max seriju i gotovo

The_Fichek čet 28.5.2020 16:17

Moze ti se brickat BIOS. Taj zadnji nepovratni update BIOSa koji AMD najavljuje je na korisnicku odgovornost. Prije updejta sam potvrdjujes da si svjestan da mozes sjebat, cak moras kao potvrdit da kofol imas Ryzen 3000.. Naravno postoje neki nacini za vratit stvari kak je bilo, ali nije convinient kak bi englezi rekli. 32MB BIOS bi to sve trebao izbjeci, tj. update BIOSa bi bio normalan, a ne kao nepovratan, ali treba jos sacekati da se zna za sigurno.

picajzla0707 čet 28.5.2020 16:39

A to mi je zadnje za gledat. Recimo popularne b450 asus tuf pro i msi tomahawk max. Em tufica ima bolji zvuk, em ima službenu podršku za 4400mhz ram, em ima odlični ai suite, em je i jeftinija. I sad da mi prevagne veći kapacitet biosa kojeg ću ionako jednom updejtati i zaboravit do promjene cijele platforme

šaki01 čet 28.5.2020 21:53

Bok. Razmišljam ovih dana priječi na Ryzen platformu. Neznam koji CPU uzeti između 1600 AF, 3300x ili 3600. Za grafičku mislim da bi išao na RX 5600 XT. Naručio sam AOC 27G2U monitor (1080p, 144Hz). Uglavnom bi služio za gaming i surfanje. Molio bi za pomoć i prijedloge

Gadgeti pet 29.5.2020 08:04
Koja MBO chipset sa Ryzen 3900x?

Znaci do sada sam cijelog svog zivota koristio samo intel ali eto doslo vrijeme da probamo i Ryzen. S obzirom da puno radim u UE4 sa Game Dev pa imam puno renderiranja, odluka je pala na Ryzen 3900x. E sad kako nisam u AMD koju MBO preporucate uz njega? Inace da znate ne planiram clocking niti najmanje, sve default i bez vodenog hladjenja, imao sam prije losa iskustva tako da samo zracno hladjnje i nema clock nikakav na mom CPU. Dali ce mi utjecati skuplja MBO sa novijim chipsetom na rend i game dev ili nebitno? 

ibme74 pet 29.5.2020 08:15

3900x nije igračkica procesor, 12c i 24t ipak zahtjeva kvalitetniju ploču, ako imaš para ovo je neki best buy klik

za tih cca 1.500kn dobiješ rezultate u rangu osjetno skupljih modela, mozes ovdje pogledati rezultate testiranja upravo na 3900x klik

Branimir2412 pet 29.5.2020 09:42
Gadgeti kaže...
Koja MBO chipset sa Ryzen 3900x?

Znaci do sada sam cijelog svog zivota koristio samo intel ali eto doslo vrijeme da probamo i Ryzen. S obzirom da puno radim u UE4 sa Game Dev pa imam puno renderiranja, odluka je pala na Ryzen 3900x. E sad kako nisam u AMD koju MBO preporucate uz njega? Inace da znate ne planiram clocking niti najmanje, sve default i bez vodenog hladjenja, imao sam prije losa iskustva tako da samo zracno hladjnje i nema clock nikakav na mom CPU. Dali ce mi utjecati skuplja MBO sa novijim chipsetom na rend i game dev ili nebitno? 

 Odi slobodno na Asus Prime x570, nećeš pogriješiti, jer i sam imam navedenu ploču, ali je x470 čipset, no jači procesor je gore i sve radi uredno. 

Po defaultu imaš boost/overclock procesora, na mojem je max što sam zabilježio bilo 4.7GHz na svim jezgrama. Jedino što bi ti još preporučio je da uzmeš kvalitetniji hladnjak za cpu.

zv'jer2 pet 29.5.2020 10:00

Jel se sjećate možda kako to ide kod promjene DDR standarda, oće'l bit ono godinu dvije DDR5 dosta skup ili se to brzo unormali?

Dugo nisam pratio ništa, zapravo do prvog Ryzena i još guram Sandy Bridge pa sad dal da kupim zadnji gen na AM4 (uz postojeći 1080 Ti) ili da budem onaj koji uvijek nešto čeka. :D

ibme74 pet 29.5.2020 10:04
zv'jer2 kaže...

Jel se sjećate možda kako to ide kod promjene DDR standarda, oće'l bit ono godinu dvije DDR5 dosta skup ili se to brzo unormali?

Dugo nisam pratio ništa, zapravo do prvog Ryzena i još guram Sandy Bridge pa sad dal da kupim zadnji gen na AM4 (uz postojeći 1080 Ti) ili da budem onaj koji uvijek nešto čeka. :D

 

Tako sam ja prije čekao, pa čekaj ovo, pa čekaj ono pa nikada dočekati  Ja bi rekao kupuj.

 

Gadgeti kaže...

Hvala na preporukama, i mislio sam ici oko 300€ sa plocom. Nego trenutno u taj komp bi stavio RTX 2070 Super, jel ce to biti ok? Nema nikakav bottleneck i sl?

 

ma kakav BN, bez problema tera tu grafu

hahhaajaads pet 29.5.2020 10:05
Stric_Jura kaže...

bit svega je da se moja jeftikaner Gigabyte Aorus Elite isto dobro drži koliko god neki forsaju Asus Prime X570-P...

 

 

 Pa neka drzi, krimilan je dat 700-800-900kn za slicne Elite/Pro B450 ploce kad za te novce ima puno puno boljih rjesenja. Ali da, za 3900x nema potrebe X570, jedna B450 Tomahawk MAX ili Tuf B450(m) Pro i vise nego dovoljna.

hahhaajaads pet 29.5.2020 10:25
Valentin17 kaže...
Stric_Jura kaže...

bit svega je da se moja jeftikaner Gigabyte Aorus Elite isto dobro drži koliko god neki forsaju Asus Prime X570-P...

Ako se dobro sjećam, ti imaš X570 Aorus Elite, to nikako nije jeftikaner ploča.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=x570+elite

 

Čak košta više od ASUS modela koji se predlaže kolegi.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=asus+x570+p

 

Po meni su obje ploče sjajne za bilo koji AM4 procesor.

 Ja sam mislio da govori o B450 seriji jer su tamo za bacit 

 Ali u X570 vecina Giginih ploci nisu lose samo su malko skupe, a ta Elite i nije bas neka s obzirom da kosta skoro 1700kn.

Branimir2412 pet 29.5.2020 10:51
Gadgeti kaže...

Hvala na preporukama, i mislio sam ici oko 300€ sa plocom. Nego trenutno u taj komp bi stavio RTX 2070 Super, jel ce to biti ok? Nema nikakav bottleneck i sl?

Biti će to ok, za to se ne trebaš brinuti.

Sada kada si naveo i do koliko bi dao za matičnu, možda bi bilo bolje da odeš na nešto skuplju verziju matične od one prve preporučene Asus. Osim cijene razlog radi kojeg sam išao na x470 model je bio taj da si imao bolji I/O na njoj, tj. više stvari dok je ova x570 Prime dosta ogoljena po tom pitanju. Pogledaj si slobodno ASUS Prime X570-Pro verziju, ona je u cijeni koju si naveo.

zv'jer2 pet 29.5.2020 11:22
ibme74 kaže...
zv'jer2 kaže...

Jel se sjećate možda kako to ide kod promjene DDR standarda, oće'l bit ono godinu dvije DDR5 dosta skup ili se to brzo unormali?

Dugo nisam pratio ništa, zapravo do prvog Ryzena i još guram Sandy Bridge pa sad dal da kupim zadnji gen na AM4 (uz postojeći 1080 Ti) ili da budem onaj koji uvijek nešto čeka. :D

 

Tako sam ja prije čekao, pa čekaj ovo, pa čekaj ono pa nikada dočekati  Ja bi rekao kupuj.

 

 Ma i inače sam ja stava kupuj, ne čekaj, al evo sad specifično bi uzeo kraj DDR4 i AM4 generacije.. :D

Stric_Jura pet 29.5.2020 11:40
hahhaajaads kaže...
Valentin17 kaže...
Stric_Jura kaže...

bit svega je da se moja jeftikaner Gigabyte Aorus Elite isto dobro drži koliko god neki forsaju Asus Prime X570-P...

Ako se dobro sjećam, ti imaš X570 Aorus Elite, to nikako nije jeftikaner ploča.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=x570+elite

 

Čak košta više od ASUS modela koji se predlaže kolegi.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=asus+x570+p

 

Po meni su obje ploče sjajne za bilo koji AM4 procesor.

 Ja sam mislio da govori o B450 seriji jer su tamo za bacit 

 Ali u X570 vecina Giginih ploci nisu lose samo su malko skupe, a ta Elite i nije bas neka s obzirom da kosta skoro 1700kn.

 gle na prvom grafu na linku je u najboljoj četvrtini...

 

a ja ne OCam svoj R 2600, i imam zatvoreno kućište s 4 AC ventilatora, misliš da se grije???? ni najmanje...

 

za godinu dana uzimam 8-jezgraša 4xxx serije, i neku DDR4 3600...

Rhodin pet 29.5.2020 14:58

Kolega gore je pitao za DDR5 i Zen 4.

 

Dakle ovako - trenutno ne znamo ni kada točno izlazi Zen3, a računaj da će proći cca godina dana, možda malo više, između Zen3 i Zen4, osim ako Intel ne izbaci nešto revolucionarno u međuvremenu, a AMD ima dostupno naručit dovoljno 5nm Zen4 proceva i sve bude spremno ranije - lol rofl, šansa nikakva za ijednu od te 2 opcije.

 

Dakle, računaj za godinu i pol dana release, zatim 1-2 mjeseca da postanu dostupne na policama naših trgovina - nećeš bit jedini koji čeka i sumnjam da će prije 1/2 mjeseca 2022. biti dostupno to što pitaš,

 

DDR5 će bit iste cijene ili skuplji kad izađe, vjerojatno skuplji jer je svaka generacija bila skupa kad je tek došla, zbog potražnje koja je velika, naspram ponude koja je relativno mala (osim ako Intel ranije izađe sa DDR5 pa već budu uvelike dostupni prije Zen4 releasea, budući je Intel tek predstavio Gen10 mislim da se to neće desit)

 

MBO koji dolazi - dolazi sa novim socketom, dakle AM5 ili kako god će ga zvat i ponovo, neće ih biti puno, neće biti backward kompatibilnosti kao sada, opet očekujem visoke cijene, pogotovo domaćih trgovaca.

 

Drugim riječima, ukoliko čekaš, računaj početak 2022. sa vrlo visokim cijenama, ili ljeto 2022. sa nešto pristojnijim cijenama AM5 ploča, DDR5 i Zen4 CPU.

 

Do tada ko živ ko mrtav, strpi se 2 tjedna, uzmi B550 ploču (ili X570) i neki umjereni CPU koji možeš na jesen upgradat na Zen3 CPU i onda si miran slijedeće 2 godine sigurno. Mislim da ni po čemu nećeš biti zakinut, pogotovo ako se primarno igraš, konzole dolaze sa DDR4, brzim PCIe 4.0 SSD-om, 8/16 CPU i RND2 grafama. Sve to dostupno ti je sada, odnosno bit će na jesen za desktop. Priprema za to je B550/X570 ploča, DDR4, nvme SSD i upgrade plan za RDNA2/Ampere ako te zanima RT odnosno Zen3 ako baš moraš, s time da ti se po meni sa time (CPU) ne žuri.

RoyalClub pet 29.5.2020 18:13
hahhaajaads kaže...

 Ali u X570 vecina Giginih ploci nisu lose samo su malko skupe, a ta Elite i nije bas neka s obzirom da kosta skoro 1700kn.

 Ta Giga Elite je odron, meni jedna crkla nakon 3 dana upotrebe, dobio drugu i nakon par mjeseci roknuo sve skupa sa R5 3600 na oglas.

 

Memorijski kontroler na njoj je katastrofa, pun net žalbi na nekompatibilnost RAM modula, bootanje katastrofa, cca 30+sec...

 

Oduvijek se inace drzim ASRockica, nikad jedan problem, od jeftinih do skupih modela, plus kaj imaju najbolji i najbrzi support kaj se tice bios updejta i omogucavanja featura, recimo jedini su valjda imali OC omogucen za non k skylajke, ista stvar sada za memoriju na B i H cipsetima za 10th gen i jos neke slicne stvari. Ajde i MSI je sada izbacio par dobrih ploca koje su dosta prodavane.

 

 

 

 

 

 

CrossDeath pet 29.5.2020 19:54
error_666 kaže...
Blic pitanje samo da budem siguran.. Ako na kutiji od b450 strix e ima sticker "AMD 3000 desktop ready" to znači da je već ažurirana na odgovarajući za ryzen 3xxx? Logika mi govori da je, ali...

tako je, eventualno je u međuvremenu izašala novija verzija BIOS-a, ali u svakom slučaju imaš out of the box podršku za ryzen 3000 seriju