Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dodinho pet 3.4.2020 16:46

Stigao mi je Ryzen 3600, morao sam privrmeno staviti stock cooler jer mi fali AM4 nožica za LC-CC-120.

 

Imam pitanje, zašto ja ne mogu očitati temperature procesora kako spada? Vent od stock coolera luduje (sve sam bez problema instalirao HW i SW, digao nove Windowse), a Ryzen Master ne prikazuje nikakav info o temperaturama. Čitam da su drugi softwarei nepouzdani oko očitanja temperature...

 

Jedino očitanje sam dobio od HW monitora i ono wtf ovo je temperatura u idleu?

It'sMe932 pet 3.4.2020 16:48
Dodinho kaže...

Stigao mi je Ryzen 3600, morao sam privrmeno staviti stock cooler jer mi fali AM4 nožica za LC-CC-120.

 

Imam pitanje, zašto ja ne mogu očitati temperature procesora kako spada? Vent od stock coolera luduje (sve sam bez problema instalirao HW i SW, digao nove Windowse), a Ryzen Master ne prikazuje nikakav info o temperaturama. Čitam da su drugi softwarei nepouzdani oko očitanja temperature...

 

Jedino očitanje sam dobio od HW monitora i ono wtf ovo je temperatura u idleu?

 Stavio si zadnji bios?

The_Fichek pet 3.4.2020 16:54

Pa daj si pogledaj napone, 1.412V, 1.387V, 1.487V. Temperature su ti za stock kuler s tim naponima po meni ok. Na Intelu ti se vjerojatno komp nebi bootao s tim naponima na stock kuleru. Navodno je skroz u redu da su naponi malo veci na zadnjem Ryzenu, ali se mozes poigrat u BIOSu. Po meni najbolje prvo kupit bolji hladnjak kao npr. Arctic Freezer 34 od jeftinijih pa viditi kakva je situacija. Za kraj imas onaj Ryzen power plan od usmusa, kak se vec zove covjek koji je napravio i dram calculator. Taj plan je navodno za iscjedit svaki Mhz iz Ryzena.

hudo pet 3.4.2020 17:53

Ha, isti "problem" kao i kod mene, core voltage uvijek na 1.3-1.4V, i zbog toga temperatura ide 50-60C:)

 

Ja podesio max cpu state na 98% u power settingsima, i sada je cpu temp na ~45C

 

Stigao Arctic freezer 34 duo i moram ga instalirati ovaj vikend, pa dojavim promjene temperature. Ali problem velikog core voltagea i dalje ostaje, mislim da je to jednostavno tako kod AMD proc-ova, i brdo pozadinskih service u Win koji stalno dizu voltazu.

The_Fichek pet 3.4.2020 20:35

Evo ja imam Athlona 860K u kompu u dnevnom, isto na tak nekom visljem naponu jer tako rade, prije tog je bio kod zeta u kompu, presao je 5-6 godina i dalje normalno radi. Uostalom, imate jamstvo momci, tako da nema straha.

hahhaajaads pet 3.4.2020 20:45
error_666 kaže...

upravo zbog ovih stvari ga se bojim kupiti ,iako je bestbuy bestbuy-eva. 

 Cega se bojis kupit ? Pa ak AMD kaze da je normalno da dodje do nekakvih 1.55v (normalno ne 24/7 nego povremeno) onda se nemas sta bojat...

rambox pet 3.4.2020 21:11
Dodinho kaže...

Stigao mi je Ryzen 3600, morao sam privrmeno staviti stock cooler jer mi fali AM4 nožica za LC-CC-120.

 

Imam pitanje, zašto ja ne mogu očitati temperature procesora kako spada? Vent od stock coolera luduje (sve sam bez problema instalirao HW i SW, digao nove Windowse), a Ryzen Master ne prikazuje nikakav info o temperaturama. Čitam da su drugi softwarei nepouzdani oko očitanja temperature...

 

Jedino očitanje sam dobio od HW monitora i ono wtf ovo je temperatura u idleu?

Hm Windows 10 problem ili tvoja Asus matična, vezano za Ryzen Master i zakaj on nič ne vidi.

 

Ali imaš više alata, pa jedan ili obično dva vide istu priču.Dakle Aida64 pa HWinfo itd, probaj pa vidi kakva je situacija.

 

https://www.hwinfo.com/

 

https://www.aida64.com/

Dodinho kaže...

Sve su postavke defaultne, nisam dirao napone. Pogledat ću malo te druge power profile...

 

 

Imao sam i dva random freeza dok sam surfao, nadam se da nije ništa ozbiljno.

 Do procesora problem to je najmanja mogučnost, a dalje može bit svašta prvi Windowsi 10 pa dalje itd.

The_Fichek kaže...

Evo ja imam Athlona 860K u kompu u dnevnom, isto na tak nekom visljem naponu jer tako rade, prije tog je bio kod zeta u kompu, presao je 5-6 godina i dalje normalno radi. Uostalom, imate jamstvo momci, tako da nema straha.

Kakve to ima veze sa Ryzenima i naponima proca, pa to je stari "28nm AMD Steamroler CPU" koji uopče nema L3 Cache itd.

 

Tu se raspravlja o 7nm Zen 2 Desktop procovima.Tu je nagurano čak 32mb L3 Cache+gusto zbijeni tranzistori na 7nm, ili viši cpu napon je normalan tak je CPU dizajniran=malo više zagrijavanja.

 

Dok proc ne troši puno previše struje, "gledanje u previsoke napone" nema nikakvog smisla.

The_Fichek pet 3.4.2020 22:03

Ima veze jer je 860K isto AMD procesor sa takodjer zbijenim tranzistorima, samo ne 7nm. Isto kuri, bez brige. Fora je sto je to defaultni napon, nikakav overclock. Poanta je da AMD zna izbaciti procesore s vecim defaultnim naponom i da nema razloga za strah, ali ima razloga za malo proucavanja koga interesira.

 

Da imam Ryzena 3600 citao bih stvari kao: https://www.gamersnexus.net/guides/3494-amd-ryzen-3000-undervolting-offset-override i sl. Naravno, ako po defaultu na auto postavkama netko ima zacementiranih 1.4-1.45V, to je po meni lose. U tom slucaju ima puno rjesenja, ili - offset ili palit onaj Ryzen power plan ili Ryzen master ili nesto cetvrto, ali samo koga to smeta ili kome se freeza komp radi toga. Ti problemi su navodno rjeseni, ali kad smo se vec dotakli teme..

Kaby pet 3.4.2020 22:16
rambox kaže...

Dok proc ne troši puno previše struje, "gledanje u previsoke napone" nema nikakvog smisla.

Ali ako je proc lagano opterećen a temperature idu poprilično visoko (za tu razinu usagea) onda je jasno da su ili struja ili napon ipak veći nego bi trebali biti. Turbo boost je na Zen a pgotovo Zen2 po meni ipak preagresivan..

Dodinho pet 3.4.2020 22:57
rambox kaže...

U međuvremenu prešao RE3, niti jedan crash ili freeze, temperature GPU i CPU su bile sasvim ok. Bit će to još bolje kad stavim LC-CC-120.

 

Windowsi su original, moguće da su ti freezovi bili čisto random jer sam podizao hrpu drivera i programa odjednom + windows se updejtao.

 

TLDR; sve je ok, zadovoljan sam

Spiridon ned 5.4.2020 08:16
8ax kaže...

Jedini CPU di sam dozivio bilo kakvu degradaciju je bio 32nm 6C Xeon kojeg sam gurao sa stock 2.66GHz/1.12v na 4.7GHz/1.47v i to nakon godinu-godinu i pol rada na tom OCu 24/7.

 Kako se očituje ta degradacija? Po čemu se može primjetiti?

ansha ned 5.4.2020 11:22
Spiridon kaže...
8ax kaže...

Jedini CPU di sam dozivio bilo kakvu degradaciju je bio 32nm 6C Xeon kojeg sam gurao sa stock 2.66GHz/1.12v na 4.7GHz/1.47v i to nakon godinu-godinu i pol rada na tom OCu 24/7.

 Kako se očituje ta degradacija? Po čemu se može primjetiti?

U tome sta vise ne moze radit na istom taktu uz odredjeni napon....

hudo ned 5.4.2020 20:34
hudo kaže...

Ha, isti "problem" kao i kod mene, core voltage uvijek na 1.3-1.4V, i zbog toga temperatura ide 50-60C:)

 

Ja podesio max cpu state na 98% u power settingsima, i sada je cpu temp na ~45C

 

Stigao Arctic freezer 34 duo i moram ga instalirati ovaj vikend, pa dojavim promjene temperature. Ali problem velikog core voltagea i dalje ostaje, mislim da je to jednostavno tako kod AMD proc-ova, i brdo pozadinskih service u Win koji stalno dizu voltazu.

 

Update:

Arctic instaliran na 3900x, temperatura manja za cca 10C od stock coolera. Digao sam max cpu state nazad na 100% i temperatura se vrti oko 40 do 45C na idle. Ide ponekad nize i do 35C. Stress test digne na 70-75C.

Friday ned 5.4.2020 20:46
hudo kaže...
hudo kaže...

Ha, isti "problem" kao i kod mene, core voltage uvijek na 1.3-1.4V, i zbog toga temperatura ide 50-60C:)

 

Ja podesio max cpu state na 98% u power settingsima, i sada je cpu temp na ~45C

 

Stigao Arctic freezer 34 duo i moram ga instalirati ovaj vikend, pa dojavim promjene temperature. Ali problem velikog core voltagea i dalje ostaje, mislim da je to jednostavno tako kod AMD proc-ova, i brdo pozadinskih service u Win koji stalno dizu voltazu.

 

Update:

Arctic instaliran na 3900x, temperatura manja za cca 10C od stock coolera. Digao sam max cpu state nazad na 100% i temperatura se vrti oko 40 do 45C na idle. Ide ponekad nize i do 35C. Stress test digne na 70-75C.

 

Jedini power profile koji ne radi te sulude spajkove sa naponom je power saver. Svi drugi profili to rade bez prestanka bez obzira sta je pokrenuto. Stavis power saver i sve odjednom utihne i ponasa se kako spada (idle temp 30 i par stupnjeva i ne mice se). Ako ces igrati - vratis na ryzen balanced ili na 1usmus i to je to.

I da, obavezno drzi 3900x u eco modu. Gubitak performansi je zanemariv (znam da ne renderiras ) a tisina i temperature su prva liga...

hudo ned 5.4.2020 21:46
Friday kaže...
hudo kaže...

 

Update:

Arctic instaliran na 3900x, temperatura manja za cca 10C od stock coolera. Digao sam max cpu state nazad na 100% i temperatura se vrti oko 40 do 45C na idle. Ide ponekad nize i do 35C. Stress test digne na 70-75C.

 

Jedini power profile koji ne radi te sulude spajkove sa naponom je power saver. Svi drugi profili to rade bez prestanka bez obzira sta je pokrenuto. Stavis power saver i sve odjednom utihne i ponasa se kako spada (idle temp 30 i par stupnjeva i ne mice se). Ako ces igrati - vratis na ryzen balanced ili na 1usmus i to je to.

I da, obavezno drzi 3900x u eco modu. Gubitak performansi je zanemariv (znam da ne renderiras ) a tisina i temperature su prva liga...

 

Probao sam prije power saver mod, al koliko se sjecam bilo je nekih problema, ili sam primjetio neke pauze, pa vratio nazad na balanced.

Al nisam uzeo 3900X da radi na pol performansi, makar dokle citam ovaj forum ovdje i CPU mora samo rendat animirane gifove:)

 

Jel se evo mod stavlja u BIOSu ili Ryzen Masteru?

Friday ned 5.4.2020 21:53
hudo kaže...

 

Probao sam prije power saver mod, al koliko se sjecam bilo je nekih problema, ili sam primjetio neke pauze, pa vratio nazad na balanced.

Al nisam uzeo 3900X da radi na pol performansi, makar dokle citam ovaj forum ovdje i CPU mora samo rendat animirane gifove:)

 

Jel se evo mod stavlja u BIOSu ili Ryzen Masteru?

 

Eco mod nije na pola performansi - mogao bi se iznenaditi

Power saver nije toliko nuzan ali ako hoces izbjeci spikeove sa naponom - mislim da nemas druge. Ja se s time jebem vec mjesecima. Power saver je JEDINA stvar koja pomaze za sada. Power management im je uzasno los, ocajan.

 

Prije nego sam update-ao BIOS mogao sam eco mode  postaviti u ryzen masteru. Nakon sto sam, nazalost, updateao BIOS na zadnju verziju ryzen master ne funkcionira u tom segmentu vise. Kako god izmjenim nista ne pomaze. Iako pise npr da sam prebacio u eco svejedno radi sa full TDP-om. Dakle od onda mogu samo u BIOS-u prebaciti. A da stvar bude gora eco mode se u BIOS-u nalazi na 2 mjesta ali samo na jednom mjestu zapravo funkcionira (jos jedan WTF u nizu).

 

Uglavnom - eco mode FTW

AFARON pon 6.4.2020 09:15
AFARON kaže...

Dva pitanja:

 

1. Zna li netko zašto mi se xmp profile povremeno ugasi sam od sebe? Spusti mi ram sa 1600Mhz na 1000Mhz svakih par dana, pa moram u biosu ponovo odabrati XMP profile da ga vratim nazad na 1600Mhz. Nisam siguran da li se to događa nakon paljenja, restarta, ili vraćanja iz sleepa.

 

2. Ponekad se nemože niti vratiti iz sleepa pa ga moram "na dugme" ugasiti pa upaliti. Prijedlozi?

 

Konf. je:

Ryzen 5 3600

b450 fatal1ty gaming k4 

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16

 

Želio bi samo da informišem članove ove teme da sam otkrio zbog čega su mi se dešavali gore navedeni problemi, u slučaju da neko ima slične probleme. Izgleda da postoji problem sa bootanjem sistema (uključujući i vraćanje iz sleepa) dok je memorija na 1600Mhz (i to ne svaki put, mozda svaki 4-5 put), tako da mi resetuje bios postavke i boota sa default postavkama. Kada sam smanjio frekvenciju na 1400Mhz (prije nekih mjesec), od tada se problemi više nisu dešavali.

 

Btw. Pokušao sam i 1500Mhz, ali problem se i dalje dešavao iako nešto rijeđe. Takođe, dizanje napona rama nije pomoglo, niti mijenjanje baterije matične.

 

Anyways na kraju mogu zaključiti da mi matična i ram nisu baš u najboljim odnosima, te općenito da ne postoji garancija da će vam svaki ram raditi na svakoj matičnoj sa ponuđenim xmp profilom, jer možda ćete morati smanjiti frekvenciju.

Minneyar pon 6.4.2020 10:24
AFARON kaže...
AFARON kaže...

Dva pitanja:

 

1. Zna li netko zašto mi se xmp profile povremeno ugasi sam od sebe? Spusti mi ram sa 1600Mhz na 1000Mhz svakih par dana, pa moram u biosu ponovo odabrati XMP profile da ga vratim nazad na 1600Mhz. Nisam siguran da li se to događa nakon paljenja, restarta, ili vraćanja iz sleepa.

 

2. Ponekad se nemože niti vratiti iz sleepa pa ga moram "na dugme" ugasiti pa upaliti. Prijedlozi?

 

Konf. je:

Ryzen 5 3600

b450 fatal1ty gaming k4 

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16

 

Želio bi samo da informišem članove ove teme da sam otkrio zbog čega su mi se dešavali gore navedeni problemi, u slučaju da neko ima slične probleme. Izgleda da postoji problem sa bootanjem sistema (uključujući i vraćanje iz sleepa) dok je memorija na 1600Mhz (i to ne svaki put, mozda svaki 4-5 put), tako da mi resetuje bios postavke i boota sa default postavkama. Kada sam smanjio frekvenciju na 1400Mhz (prije nekih mjesec), od tada se problemi više nisu dešavali.

 

Btw. Pokušao sam i 1500Mhz, ali problem se i dalje dešavao iako nešto rijeđe. Takođe, dizanje napona rama nije pomoglo, niti mijenjanje baterije matične.

 

Anyways na kraju mogu zaključiti da mi matična i ram nisu baš u najboljim odnosima, te općenito da ne postoji garancija da će vam svaki ram raditi na svakoj matičnoj sa ponuđenim xmp profilom, jer možda ćete morati smanjiti frekvenciju.

 Ili se mozes poigrati s onim sekundarnim i tercijarnim parametrima i natjerati ga da radi na 3200 MHz, ja sam prosao tu sagu. Probleme s bootom sam rjesio s parametrima "ProcODT" - probaj namjestiti na 53.3 Ohm ili 60 Ohm, te RttWr na RZQ/3 i RttPark na RZQ/1. Samo promjenom tih parametara mi je proradio odmah XMP profil, a zatim sam s jos dosta igranja utegnuo sve ostale timinge/ parametre kolko je islo uz 100% stabilnost.

8ax pon 6.4.2020 18:32

Crkla mi zvucna jucer.
Prvo straznji 3.5mm out port prije par mjeseci a sad i header, prepoznaje da je ustekano ali Windows sve pusta na monitor i pri testu javlja "Failed to play test tone."

Ima netko nekakav savjet ili da picim na garanciju? Imam jos 8mj, da pricekam jos malo (imam USB DAC+pojacalo) da maticna (B450 Carbon AC) ode iz ponude pa da dobijem neku noviju u zamjenu?

AFARON pon 6.4.2020 20:17
Minneyar kaže...
AFARON kaže...
AFARON kaže...

Dva pitanja:

 

1. Zna li netko zašto mi se xmp profile povremeno ugasi sam od sebe? Spusti mi ram sa 1600Mhz na 1000Mhz svakih par dana, pa moram u biosu ponovo odabrati XMP profile da ga vratim nazad na 1600Mhz. Nisam siguran da li se to događa nakon paljenja, restarta, ili vraćanja iz sleepa.

 

2. Ponekad se nemože niti vratiti iz sleepa pa ga moram "na dugme" ugasiti pa upaliti. Prijedlozi?

 

Konf. je:

Ryzen 5 3600

b450 fatal1ty gaming k4 

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16

 

Želio bi samo da informišem članove ove teme da sam otkrio zbog čega su mi se dešavali gore navedeni problemi, u slučaju da neko ima slične probleme. Izgleda da postoji problem sa bootanjem sistema (uključujući i vraćanje iz sleepa) dok je memorija na 1600Mhz (i to ne svaki put, mozda svaki 4-5 put), tako da mi resetuje bios postavke i boota sa default postavkama. Kada sam smanjio frekvenciju na 1400Mhz (prije nekih mjesec), od tada se problemi više nisu dešavali.

 

Btw. Pokušao sam i 1500Mhz, ali problem se i dalje dešavao iako nešto rijeđe. Takođe, dizanje napona rama nije pomoglo, niti mijenjanje baterije matične.

 

Anyways na kraju mogu zaključiti da mi matična i ram nisu baš u najboljim odnosima, te općenito da ne postoji garancija da će vam svaki ram raditi na svakoj matičnoj sa ponuđenim xmp profilom, jer možda ćete morati smanjiti frekvenciju.

 Ili se mozes poigrati s onim sekundarnim i tercijarnim parametrima i natjerati ga da radi na 3200 MHz, ja sam prosao tu sagu. Probleme s bootom sam rjesio s parametrima "ProcODT" - probaj namjestiti na 53.3 Ohm ili 60 Ohm, te RttWr na RZQ/3 i RttPark na RZQ/1. Samo promjenom tih parametara mi je proradio odmah XMP profil, a zatim sam s jos dosta igranja utegnuo sve ostale timinge/ parametre kolko je islo uz 100% stabilnost.

 

Hvala na savjetima, ako mi se bude dalo pokušati ću i to.

 

Samo da jos napomenem jer vjerovatno nije bilo jasno iz mog posta, i sa 1600Mhz mi je sve savršeno radilo sa 100% stabilnosti unutar windowsa, jedini je problem bio reset bios postavki s vremena na vrijeme (prilikom boot-a ili vraćanja iz sleepa).

sokre pon 6.4.2020 22:48
hudo kaže...

Ha, isti "problem" kao i kod mene, core voltage uvijek na 1.3-1.4V, i zbog toga temperatura ide 50-60C:)

 

Ja podesio max cpu state na 98% u power settingsima, i sada je cpu temp na ~45C

 

Stigao Arctic freezer 34 duo i moram ga instalirati ovaj vikend, pa dojavim promjene temperature. Ali problem velikog core voltagea i dalje ostaje, mislim da je to jednostavno tako kod AMD proc-ova, i brdo pozadinskih service u Win koji stalno dizu voltazu.

 evo samo da se nadovežem na temp, core v i ostalo.

 

ugl nakon nekih peripetija odlučih se za reinstal winsa, clean instal, novi chipset drajveri... te malo petljanja po ryzen balanced planu.