Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Antonio1987 sri 25.3.2020 05:32

To je bila moja pretpostavka odmah na početku da je neki boost upaljen, nisam gledao gdje.

 

Temperature nisu problem, CPU neide preko 60 stupnjeva, jedino to što je CPU cooler skočio na 2600 RPM, ali u odnosu na prethodno računalo buka je zanemariva (stari komp je zvučao kao da imam traktor parkiran u sobi, ali je radio ko zmaj XD).

 

Neznam baš za OC, zasad sve super radi a i nemam baš iskustva sa tim tako da ne bih htio testirati novi komp.

 

Svejedno, hvala ti na feedback-u.

Tonchek sri 25.3.2020 09:07

Ista situacija se događa kod mene s tim procesorom. Redovito boosta do 3.8 iako je deklarirano 3.6 a ponekad i preko 4ghz, al čini mi se da je to samo trenutno. Nemaš razloga za brigu, uživaj u novoj konfiguraciji 

dery sri 25.3.2020 11:42
dejo74 kaže...
tako je i moj 2700 boostao na 4100 u windowsima,browseru i programima ali u gejmu se zakopao na 3.4 sve jezgre i nije išao dalje bez overclocka

 Moj 2700x također jedna jezgra na 4.35  dok u igrama sve jezgre 4.05ghz

hudo sri 25.3.2020 15:31

Molim savjet: nedavno nadogradio komp na 3900X i MSI B450 Gaming Pro Carbon, stock cooler, i cudno mi je da core voltage neide ispod 1.3V, mozda padne na 1.2V na sekundu ali ispod 1V nisam vidio. Brzina je oko 3.7-4.2Ghz, sve to u Idle.

Temp je ~50C na idle, naraste do 70-80C na punom opterecenju.

 

Ne brine me toliko vrsno opterecenje i temp, nego idle temperatura, zasto core voltage neide ispod 1V i temperatura ispod 45-50C?

Mozda imam previse background programa u Win, ili nesto drugo, ne kuzim.

Posljednji BIOS, AMD Ryzen Balanced power plan.

 

Jel ovo ok ponasanje za ovaj cpu i mbo?

ansha sri 25.3.2020 17:45
hudo kaže...

Molim savjet: nedavno nadogradio komp na 3900X i MSI B450 Gaming Pro Carbon, stock cooler, i cudno mi je da core voltage neide ispod 1.3V, mozda padne na 1.2V na sekundu ali ispod 1V nisam vidio. Brzina je oko 3.7-4.2Ghz, sve to u Idle.

Temp je ~50C na idle, naraste do 70-80C na punom opterecenju.

 

Ne brine me toliko vrsno opterecenje i temp, nego idle temperatura, zasto core voltage neide ispod 1V i temperatura ispod 45-50C?

Mozda imam previse background programa u Win, ili nesto drugo, ne kuzim.

Posljednji BIOS, AMD Ryzen Balanced power plan.

 

Jel ovo ok ponasanje za ovaj cpu i mbo?

Nije ok ponasanje, CPU u idle-u mora ici puno ispod brojeva koje spominjes...

Stric_Jura čet 26.3.2020 12:35

pa nije...

 

jesi ga dobro postavio?

 

pastu onak za zrno riže na sredinu, lagano pritisnuo CPU malo ga lijevo-desno pod tim pritiskom zakrenuo i postavio pa zakopčao sve držeći ga?

 

AMD hladnjak je vrlo dobar  ako ne klokaš, ako ideš na klokanje, bar LC-CC-120 ili AC e34(duo) uzmi oni su do 250 kn

hudo čet 26.3.2020 12:42
Stric_Jura kaže...

pa nije...

 

jesi ga dobro postavio?

 

pastu onak za zrno riže na sredinu, lagano pritisnuo CPU malo ga lijevo-desno pod tim pritiskom zakrenuo i postavio pa zakopčao sve držeći ga?

 

AMD hladnjak je vrlo dobar  ako ne klokaš, ako ideš na klokanje, bar LC-CC-120 ili AC e34(duo) uzmi oni su do 250 kn

 

Mislim da cu ga probati ponovno postaviti.

Nisam koristio dodatnu pastu jer stock cooler ima vec nanesenu pastu tvornicki, puno malih "tockica", ali namjeravam skinut to i stavit pravu pastu.

vrinho čet 26.3.2020 12:45
hudo kaže...

Molim savjet: nedavno nadogradio komp na 3900X i MSI B450 Gaming Pro Carbon, stock cooler, i cudno mi je da core voltage neide ispod 1.3V, mozda padne na 1.2V na sekundu ali ispod 1V nisam vidio. Brzina je oko 3.7-4.2Ghz, sve to u Idle.

Temp je ~50C na idle, naraste do 70-80C na punom opterecenju.

 

Ne brine me toliko vrsno opterecenje i temp, nego idle temperatura, zasto core voltage neide ispod 1V i temperatura ispod 45-50C?

Mozda imam previse background programa u Win, ili nesto drugo, ne kuzim.

Posljednji BIOS, AMD Ryzen Balanced power plan.

 

Jel ovo ok ponasanje za ovaj cpu i mbo?

 Si stavio nove chipset drivere?

 

I stavi si u Ryzen power planu minimum processor state na 50, po defaultu je 99, ne znam zašto ali je nepotrebno i napon mora ići dolje a onda bi trebale i temperature.

hudo čet 26.3.2020 13:11
dery kaže...

Potpuno nepotrebna stvar taj ryzen master. Ostavi sve tako kako ti radi je najbolje.Ne zamaraj se samo nabavi bolji hladnjak ako te more temperature.

 

Thanks.
Ovaj ARCTIC Freezer 34 DUO izgleda ok, cijena je prihvatljiva, al jos samo da postoji verzija sa MSI Mystic Light :)

ansha čet 26.3.2020 13:46
dery kaže...

Mislim da tu nečeš dobit ništa. Kod mene skače u idlu do 33 c. Tebi je 50 znači sa boljim hladnjakom bi trebao slično dobit.

Nema on problema sa temperaturama niti bi u idle-u s boljim coolerom imao takav drop. Visoke su mu temperature jer cpu ne smanjuje takt i napon kako bi trebao a ne zbog stock coolera...

hudo čet 26.3.2020 13:58

Probao sad ubit sve aplikacije, i najveci pad je bio kada sam ugasio Firefox, jer on konstantno cucla 0-5% CPUa. VCore sad ide od 1V to 1.3V, a sa firefoxom je 1.25V - 1.4V.

Ali i sad tom manjom voltazom cpu temp je 45-55C, sto mi se ne cini kao neki veliki napredak.

Ma skinut cu hladnjak danas navecer nakon posla, namazat pravu pastu i vidjet kakve su promijene ...

Vixi čet 26.3.2020 15:08

Da pitam pošto nisam uopće više u toku....

Čitam po webu malo, i dobio sam dojam da nije neka sreća ići sa ryzena 1600 na 3gen, dobije se nekih 15% perf?

Isključivo za gaming pitam, 60Hz, 1440p.

 

Hvala.