Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

The_Fichek pet 20.3.2020 19:21
Dodinho kaže...

Pozdrav, htio bih napraviti upgrade i uzeti Ryzen 3600, koju ploču bi ste mi preporučili, a da je mATX (zbog kućišta)?

Ovo i ja sebi gledam zadnjih mjesec dana (vrebam njuskalo i ponude). Mortar ima najbolji VRM, ali nema hladnjakom pokriven SOC dio, znaci prekrizi ako uzimas Ryzena s integriranom grafom, inace je super. Asrock B450M Pro4 je best buy ulozeno/dobiveno, iako je malo poskupjela u zadnje vrijeme. Asus TUF Pro je jedina B450M s Realtek 1220 zvučnim čipom, a po meni ima i najbolje rješene hladnjake, iako MOSFETi nisu na razini MSIa.

The_Fichek pet 20.3.2020 20:06

Sapphire Pulse 5600XT je neki dan bila za 2050kn u Mindfactory, kao i 5700XT za 2800kn. Ako te zanima ta vrsta kupovine, slobodno prati i gledaj Mindstar ponudu. Inace Pulse 5600XT je 2250kn u Alzashopu kao boljim ducanom u slucaju reklamacije. Nije loše ni sačekati novu 3000 Nvidijnu ponudu navodno u lipnju, ako se ne varam, pa onda izvagati. Možeš slobodno javiti i dojmove matične i svakako si skini Asusov softver za koji misliš da bi ti bio koristan. Meni je AI Suite, tj. fan expert istog super + precizno očitavanje napona kao i Sonic Studio koji ima neke zvučne profile za poznatije sluške, npr. Hyperx Cloud..

jozef sub 21.3.2020 12:14
The_Fichek kaže...

Svejedno, zavisi ciji softver i bios preferiras. Asus je po tom pitanju obicno hvaljeniji, no svatko ima svoje. Ja se tu ne bih previse brinuo s kompatibilnoscu RAMa, ako ides na brand proizvodjaca RAMa. Trece, da je jednako kvalitetno ili bolje je npr. neka polovna X370 ili X470, no 

 Na kraju sam uzeo B450 Aorus Pro, na mjestu gdje mi je bilo najzgodnije kupiti je bila 150kn jeftinija, ima jednu VRM fazu više, dual bios, key-E slot koji mi vjerojatno nikad neće trebati ali neka ga, hladnjake za M2 SSD i USB-C 3.2 što mi je dobro za spojiti neki moćniji hub. Asus vjerojatno ima bolje finetune/OC opcije u biosu ali to mi nije bitno jer će komp raditi na stock frekvencijama. Što se tiče kompatibilnosti RAM-a napisao sam da imam GSkill Trident Z RGB (2x16GB/3200CL16) koji certificirano radi s Asus Aurom, ali ne bi trebalo biti problema - ja ionako samo planiram ugasiti rasvjetu. Nisam niti mislio da bi moglo biti drugih problema. CPU će bit prve generacije za sad (R7-1700x) tako da bi bilo koja 300 ili 400 series ploča radila i bez bios updatea.
Vanjski DAC bi mi bio overkill, nisam veliki audiofil a želim da sve bude jednostavno i da radi out of the box.

 

U svakom slučaju hvala još jednom na pomoći i savjetima.

Tonchek sub 21.3.2020 18:40

Pozdrav svima!
Uzeo sam neki dan Ryzena 5 1600AF, Asus Prime b450m-k i 2x8gb crucial 3200mhz cl16.

U biosu sam upalio DOCP i automatski je memoriju diglo na željeni takt. 

Za procesor sam upalio PBO i sve to automatski šljaka. Po hwmonitoru vidim da ponekad boosta i do 3,8 pa čak i preko 4ghz pa me zanima jel to normalno? Napon je do 1.35V, hladnjak imam Wraith Prism i ne prelazi preko 60 stupnjeva kod najvećeg opterećenja.

Uglavnom super sam zadovoljan i sve je radilo odlično i na prvu. Prema g4560 privjesku ovo je preporod, pogotovo za PUBG gdje mi je igra počela opako štekat. Igram se na rx570 do 60fps-a i na žalost g4560 više nema tu što tražit...

rambox sub 21.3.2020 19:13
Tonchek kaže...

Pozdrav svima!
Uzeo sam neki dan Ryzena 5 1600AF, Asus Prime b450m-k i 2x8gb crucial 3200mhz cl16.

U biosu sam upalio DOCP i automatski je memoriju diglo na željeni takt. 

Za procesor sam upalio PBO i sve to automatski šljaka. Po hwmonitoru vidim da ponekad boosta i do 3,8 pa čak i preko 4ghz pa me zanima jel to normalno? Napon je do 1.35V, hladnjak imam Wraith Prism i ne prelazi preko 60 stupnjeva kod najvećeg opterećenja.

Uglavnom super sam zadovoljan i sve je radilo odlično i na prvu. Prema g4560 privjesku ovo je preporod, pogotovo za PUBG gdje mi je igra počela opako štekat. Igram se na rx570 do 60fps-a i na žalost g4560 više nema tu što tražit...

 Ok, ali za iste pare mogao si(da si pitao za savjet) kupit znatno bolju matičnu ploču.

 

Bitno da sve radi ok, ali ta Asus matična je za posrati u usporedbi sa ovom mojom Gigabitušom.

 

https://www.nabava.net/maticne-ploce/asus-prime-b450m-k-maticna-ploca-cijena-socket-am4-amd-b450-2x-ddr4-67639471

 

https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-B450M-K/

 

- Asus model nema HDMI 2.0 utora, pa je beskorisna za bilo kakvu HTPC 4K/60hz APU konfu za spojit na 4K TV

 

- Asus model ima lošiju naponsku kombinaciju

 

- Asus matična nema nikakvog pasivnog hladnjaka naponskog djela matične

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-10#kf

 

https://www.nabava.net/maticne-ploce/gigabyte-b450m-s2h-maticna-ploca-cijena-socket-am4-amd-b450-2x-ddr4-92851891

 

Navedenu Asus matičnu dizajnirale su budaletine, u odnosu na linkani Gigabyte model koji je " najbolja jeftina i dobra mATX katica za sve potrebe".

The_Fichek sub 21.3.2020 19:28

Ta Gigabyte je jako dobra budžet ploča, ali nije toliko dobra za Ryzena s integriranom grafom jer nema hladnjak na SOC VRM dijelu, makar je to logično jer su ostavili samo 1 fazu za istu. Po tom VRM pitanju i hlađenju istog, Asrock  B450M Pro4 ili Pro4-F je bolja, iako skuplja 100kn: https://www.nabava.net/search.php?q=b450m+asrock+pro Poskupljenje se dogodilo nedavno, inače je bila bliže 550kn, ali trgovci su valjda skužili sto se najviše traži u tom segmentu.

 

Btw. ta Giga ima samo 2 fan headera, dobro samo za onog ko ima 2 venta ili nekog ko ima fan splittere koji u HR koštaju 40-50kn, a preko ebaya nešto manje od dolara (trenutno zeznuto za naručivati zbog Korone). Asrockica ima puno više headera (3x sys fan, cpu fan, RGB, AMD led, water pump), 2 slota više za RAM, malo bolji audio, usb više i ono što sam napisao u prvom dijelu, bolje VRM rješenje (ne samo hlađenje, nego i mosfeti, faze).

dejo74 sub 21.3.2020 19:56

bila asus b450m-k za 420kn na ekupi pred par mjeseca tako da o kvaliteti nebi al cijena je super,overclock na 3.9 ryzen 2700 1.22v i ram 3200 na 3333 već mjesecima bez bsod restarta i vraćanja postavki na default

rambox sub 21.3.2020 19:59
The_Fichek kaže...

Ta Gigabyte je jako dobra budžet ploča, ali nije toliko dobra za Ryzena s integriranom grafom jer nema hladnjak na SOC VRM dijelu, makar je to logično jer su ostavili samo 1 fazu za istu. Po tom VRM pitanju i hlađenju istog, Asrock  B450M Pro4 ili Pro4-F je bolja, iako skuplja 100kn: https://www.nabava.net/search.php?q=b450m+asrock+pro Poskupljenje se dogodilo nedavno, inače je bila bliže 550kn, ali trgovci su valjda skužili sto se najviše traži u tom segmentu.

 

Btw. ta Giga ima samo 2 fan headera, dobro samo za onog ko ima 2 venta ili nekog ko ima fan splittere koji u HR koštaju 40-50kn, a preko ebaya nešto manje od dolara (trenutno zeznuto za naručivati zbog Korone). Asrockica ima puno više headera (3x sys fan, cpu fan, RGB, AMD led, water pump), 2 slota više za RAM, malo bolji audio, usb više i ono što sam napisao u prvom dijelu, bolje VRM rješenje (ne samo hlađenje, nego i mosfeti, faze).

Da baš, kao da če baš svi vlasnici Gigabituše određeni APU naklokavat do daske dok se ne raspadne.Ryzen 5 3400G, pogleč kaj su od CPU klokanja izvukli i na kakvoj matičnoj ploči.Dakle za 98% kupaca, ubaci u matičnu i to je to po defoltu imaš 4ghz All Core Turbo.Jedino se moš poigrat sa iGPU klokanjem, ali niti to 98% kupaca neče odradit.

 

 https://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/amd_ryzen_5_3400g_review/2

 

Kaj se tiče navedenih Asrock modela, opet mučak imaju samo HDMI 1.4(lansirano 2009 godine) dakle samo 4K/30hz fučkaj ga.To je ozbiljan minus, ili imaj u vidu da je HDMI 2.0 standard lansiran 2013 godine.

 

AMD B450 matične ploče lansirane su u osmom mjesecu 2018.

 

https://www.asrock.com/MB/AMD/B450M%20Pro4-F/index.asp#Specification

 

 

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M%20Pro4/#Specification

 

Dakle žuto opet neupotrebljivo za bilo kakvu 4K/60hz APU HTPC kombinaciju, ili za spojit na 4K TV ili monitor.

 

The_Fichek sub 21.3.2020 20:41

Samo 4K 30fps? Daj mi reci snimaju li se filmovi u 60 ili 24fps? Nadalje igra li itko normalan igre na APU Ryzenu na 4K? Malo razmisli prije nego bubnes. Znaci HDMI je tak svejedno koja je verzija na maticnoj, bitna je verzija na zasebnoj grafickoj za onog tko ima jako dobru graficku i jako dobar monitor. Onaj tko ima 4K 60fps monitor sumnjam da ce imat tako jeftinu maticnu. Onaj tko ima 4K 60fps TV sumnjam da ce radit na kompu iz kauca makar je to moguce i to je jedini slucaj di je Asrock onda losa kupovina.

 

Zasto da proc radi na 4Ghz kada za 100kn vise moze raditi na 4.2Ghz s OCanim iGPU, ali za plug n play korisnika nebitno da.

 

Ono sto je bitno je da ti treba fan header kabel od pola metra da spojis prednje ventilatore kucista sa sys_fan headerom na B450M-S2H. Znaci ploca je zamisljena za korisnike s jednim ventilatorom pozadi i CPU ventilatorom.. Po meni je to puno veca mana od HDMI 1.4.

Tonchek sub 21.3.2020 23:33

Ma dobro je, za stock postavke uz diskretnu grafulju bude dobra. Ima samo cpu i chasis header ali imam to rješeno na drugi način da šljakaju ventilatori, airflow je dobar i nema brige.

Uzeo sam baš Asus jer sam oduvijek imao vrlo dobra iskustva s njima.

Dosta je pusta ploča, nema hlađenja VRM ali za lagani gaming bude poslužilo, pratio sam temperature i ima tu puno lufta još. Ne zamaram se sa clockanjem, na stabilnih 60fps se da lijepo igrat i bitno je uživat a ne da mi je pogled na prokletom brojčaniku. 

The_Fichek ned 22.3.2020 00:29
ansha kaže...
The_Fichek kaže...

Samo 4K 30fps? Daj mi reci snimaju li se filmovi u 60 ili 24fps? 

O ceme ti? Nije 30fps nego 30Hz, sta je neupotrebljivo jer oci suze od gledanja u to...

Ti uvijek poantu preskocis i ulovis se sitnica, al uvijek. Vidis li o cemu mi pricamo, ne o HDMIu opcenito, nego HDMI izlazu maticne od 500-600kn koji funkcionira samo i jedino na APU Ryzenu. Daj mi reci za koju upotrebu bi kombinirao taj HDMI izlaz i 4K TV?

Gearbox ned 22.3.2020 13:49

Pozdrav :)

 

Imam jedan problem sa svojom konfiguracijom. Nakon što sam instalirao Al suite, primjetio sam da mi se nakon nekog vremena smrzne hwinfo64, a samim time i al suite. Prilikom gašenja računala tipkovnica, monitor i miš se ugase, ali kućište i dalje radi.

 

Nakon što bi izbrisao Al suite računalo bi se normalno ugasilo i ne bi mi se smrzavao hwinfo64. Probao sam sve verzije Al suite koje sam našao si na stranici od matične ploče, ima ih 5 ako se ne varam i sa svima je isto. Al suite koristim samo da bi mogao bolje kontrolirati ventilatore. Trenutno ih kontroliram preko BIOS-a, samo što nisam baš zadovoljan, pošto se bolje mogu regulirati preko Al suita.

 

Hvala vam na pomoći :D

ansha pon 23.3.2020 01:37
The_Fichek kaže...
ansha kaže...

O ceme ti? Nije 30fps nego 30Hz, sta je neupotrebljivo jer oci suze od gledanja u to...

Ti uvijek poantu preskocis i ulovis se sitnica, al uvijek. Vidis li o cemu mi pricamo, ne o HDMIu opcenito, nego HDMI izlazu maticne od 500-600kn koji funkcionira samo i jedino na APU Ryzenu. Daj mi reci za koju upotrebu bi kombinirao taj HDMI izlaz i 4K TV?

Za razne, kucni PC za skoro sve osim gejmanja, i zasto TV, moze i 4K monitor... 

The_Fichek pon 23.3.2020 08:41
ansha kaže...
The_Fichek kaže...
ansha kaže...

O ceme ti? Nije 30fps nego 30Hz, sta je neupotrebljivo jer oci suze od gledanja u to...

Ti uvijek poantu preskocis i ulovis se sitnica, al uvijek. Vidis li o cemu mi pricamo, ne o HDMIu opcenito, nego HDMI izlazu maticne od 500-600kn koji funkcionira samo i jedino na APU Ryzenu. Daj mi reci za koju upotrebu bi kombinirao taj HDMI izlaz i 4K TV?

Za razne, kucni PC za skoro sve osim gejmanja, i zasto TV, moze i 4K monitor... 

Da citiram samog sebe:

The_Fichek kaže...

Onaj tko ima 4K 60fps monitor sumnjam da ce imat tako jeftinu maticnu. Onaj tko ima 4K 60fps TV sumnjam da ce radit na kompu iz kauca makar je to moguce i to je jedini slucaj di je Asrock onda losa kupovina.

Znači da, kupuje se po namjeni.. Ništa, izgleda da je onda 1.4 HDMI propust za Asrock B450M koji se treba naglašavati..

ansha pon 23.3.2020 10:08
The_Fichek kaže...
ansha kaže...
The_Fichek kaže...
ansha kaže...

O ceme ti? Nije 30fps nego 30Hz, sta je neupotrebljivo jer oci suze od gledanja u to...

Ti uvijek poantu preskocis i ulovis se sitnica, al uvijek. Vidis li o cemu mi pricamo, ne o HDMIu opcenito, nego HDMI izlazu maticne od 500-600kn koji funkcionira samo i jedino na APU Ryzenu. Daj mi reci za koju upotrebu bi kombinirao taj HDMI izlaz i 4K TV?

Za razne, kucni PC za skoro sve osim gejmanja, i zasto TV, moze i 4K monitor... 

Da citiram samog sebe:

The_Fichek kaže...

Onaj tko ima 4K 60fps monitor sumnjam da ce imat tako jeftinu maticnu. Onaj tko ima 4K 60fps TV sumnjam da ce radit na kompu iz kauca makar je to moguce i to je jedini slucaj di je Asrock onda losa kupovina.

Znači da, kupuje se po namjeni.. Ništa, izgleda da je onda 1.4 HDMI propust za Asrock B450M koji se treba naglašavati..

Pa ne zivimo u 2013.-oj pa da su 4K monitori/televizije nesto rijetko i skupo, o cemu pricamo? Normalno da je propust...

ansha pon 23.3.2020 19:54
HCgamingCRO kaže...

Pa zapravo bi trebalo biti suprotno. Mozda malo bolji boost, power efficiency bla bla ali evo citam da imaju novi installer i da postoje  problemi pri instalaciji tako da...

Ma svakako...

Antonio1987 uto 24.3.2020 23:32

Bok svima,

 

Imam pitanje jedno vezano procesor AMD Ryzen 5 1600 AF.

 

Baš kad sam malo dulje igrao GTA 5, pogledam u CPUID HWMonitor (vidi se na slici) i primjetim da je max. dosegnuta frekvencija 4113 MHz (koliko vremenski je to trajalo neznam).

 

S obzirom da overclock uopće nije rađen na tom računalu (sve postavke su default), zanima me da li to ubuduće može predstavljati neki problem jer je i CPU cooler (tvornički) skočio na 2600 RPM?

 

Inače frekvencija ne ide preko 3700-3800 MHz, računalo je staro mjesec i pol.

 

Ostale komponente su:

MBO - GIGABYTE B350M GA-AB350M-DS3H
RAM - Crucial 16GB Kit ( 2x8GB ) DDR4 3000 MT/s
GPU - XFX Radeon RX 570 8GB, XXX Ed 1286M D5 3xDP HDMI
SSD - GIGABYTE SSD 240GB, 2.5, SATA III
HDD - WD Blue 1TB 7200
PSU - GIGABYTE B700H Power Supply 700W, Modular, 80+
OS - Windows 10 64-bit

 

Unaprijed se zahvaljujem.

The_Fichek sri 25.3.2020 00:14

Možda imaš upaljeni neki boost ili high perf. windowsa automatski povremeno diže perf. tom praktički novom Ryzenu. Matična kao i većina drugih ima automatsko gašenje pri određenoj temperaturi procesora tako da bez brige. Ako te smeta buka jednostavno kupi bolji CPU hladnjak, preporuka: https://www.nabava.net/search.php?q=arctic+freezer+34 Možda ti je to i znak da trebaš OC-at procesor :) Malo digneš napon, testiraš, vjerojatno ide na 4Ghz stabilno, možda i 4.1Ghz.