Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

harden sri 22.1.2020 14:59
hahhaajaads kaže...
harden kaže...

 

A ne znam, znaci da sam debelo precijenio ovaj Ryzen3 jel. Slabije performanse imam od procesora iz 2k12 godine, pa da su makar isti ajd rekao bih OK. Hvala ekipa na odgovorima, znaci rijesit se ovog onda. Za koliko bih ga mogao prodati otprilike? Vidio sam polovan Ryzen 1600 neki dan za 420kn, valjda se nije prodao.

 Ti imas ono sta niti jednom procesoru ne pase (bilo da je amd ili intel) a to je single channel ram na 2400mhz, pitaj boga koje latencije... Samo zbog rama imas bar 15ak fpsa manje ), vjerovatno ti se zbog toga desavaju 0.1% low fps dropovi... Iako taj procesor sto imas je slican i5 koju si imao, isto vrijedi i za R3 1200... Znaci ja bi prvo zapoceo sa dobrim i brzim ramima, to i nije neka investicija... Taj trenutni ram probaj prodat za  nekih 200injak kn (iako je novi 220kn ali mozda netko naleti). I uzmes si lijepo 2x8 Ballistix Sport 3000 cl15 za 600kn. Taj ram je i dobar kloker, tak da mozes izvuc jos bolje performanse sa malim zezanjem oko toga..

 

Edit: nisam vidio da si napisao da imas ballistix sport... aj molim te instaliraj thaiphoon burner te nam poslikaj kojeg proizvodjaca imas te koji die...  i ako si iz bih, onda imas ove i vjerovatno bi isto trebali bit e-die rami

 Eto ss. E die i jest.

 

Dal bi pomoglo sta da dodam jos 8gb u dual channel iste brzine? Ili moram i na brzi preci? 

 

Edit: nije taj RAM sa slike, ovaj je obicni, nema hladnjak na sebi i nije 3000mhz nego 2400. Postavio sam sliku.

 

Stavit cu ja sad i cpu i ram na oglasnik, pa sta se prvo proda to mijenjam. Svakako sam planirao dodati jos rama a proceosr sam uzeo privremeno jer nisam imao kesa za R7 prve ili druge gen ( bolji je za multitasking od R5 ako sam skuzio, radim dosta u Adobe programima a i web dev sam).

 

 

 

mislioc sri 22.1.2020 20:49

Evo baš sam danas stavio c14 corsair 2400mhz na tvornički Xmp od 3200mhz c16 odvrtio memtest86 sa usb-a, trajalo je 3h ali nije bilo errora tak da mislim da je to sad 99% stabilno napon isto tako 1.35v.Probao sam 3400 ali nema šanse Hynix M-die ne dozvoljava.

Spiridon sri 22.1.2020 21:09
hahhaajaads kaže...
harden kaže...

 

A ne znam, znaci da sam debelo precijenio ovaj Ryzen3 jel. Slabije performanse imam od procesora iz 2k12 godine, pa da su makar isti ajd rekao bih OK. Hvala ekipa na odgovorima, znaci rijesit se ovog onda. Za koliko bih ga mogao prodati otprilike? Vidio sam polovan Ryzen 1600 neki dan za 420kn, valjda se nije prodao.

 Ti imas ono sta niti jednom procesoru ne pase (bilo da je amd ili intel) a to je single channel ram na 2400mhz, pitaj boga koje latencije... Samo zbog rama imas bar 15ak fpsa manje ), vjerovatno ti se zbog toga desavaju 0.1% low fps dropovi... Iako taj procesor sto imas je slican i5 koju si imao, isto vrijedi i za R3 1200... Znaci ja bi prvo zapoceo sa dobrim i brzim ramima, to i nije neka investicija... Taj trenutni ram probaj prodat za  nekih 200injak kn (iako je novi 220kn ali mozda netko naleti). I uzmes si lijepo 2x8 Ballistix Sport 3000 cl15 za 600kn. Taj ram je i dobar kloker, tak da mozes izvuc jos bolje performanse sa malim zezanjem oko toga..

 

Edit: nisam vidio da si napisao da imas ballistix sport... aj molim te instaliraj thaiphoon burner te nam poslikaj kojeg proizvodjaca imas te koji die...  i ako si iz bih, onda imas ove i vjerovatno bi isto trebali bit e-die rami

 Hmm, ja sam sa i3 6100 i single chanell 4 GB 2133 MHz na integruši bez beda igrao WoT na low... I mislim da je bio dignut Firefox sa bar 10-20 tabova...

Spiridon sri 22.1.2020 21:37
hahhaajaads kaže...
Spiridon kaže...

 Hmm, ja sam sa i3 6100 i single chanell 4 GB 2133 MHz na integruši bez beda igrao WoT na low... I mislim da je bio dignut Firefox sa bar 10-20 tabova...

 Kakve to veze ima ?

 Pa jbg, single chanell, integruša, samo 4 GB RAMa i bez vau ide igra... Dobro, WoT je nezahtjevna igra ali eto...

hahhaajaads sri 22.1.2020 21:50
Spiridon kaže...

 Pa jbg, single chanell, integruša, samo 4 GB RAMa i bez vau ide igra... Dobro, WoT je nezahtjevna igra ali eto...

 Pa nisam ja rekao da se nece naigrat, ali spori rami i single channel je vecina problema zasto se dogadjaju dropovi i zasto ima los fps... Na prvoj i drugoj gen razlika izmedju 2133 i 3000 mhz je po 25-30 fpsa...

dejo74 sri 22.1.2020 23:29
hahhaajaads kaže...
Spiridon kaže...

 Pa jbg, single chanell, integruša, samo 4 GB RAMa i bez vau ide igra... Dobro, WoT je nezahtjevna igra ali eto...

 Pa nisam ja rekao da se nece naigrat, ali spori rami i single channel je vecina problema zasto se dogadjaju dropovi i zasto ima los fps... Na prvoj i drugoj gen razlika izmedju 2133 i 3000 mhz je po 25-30 fpsa...

 možda na 2080 super je razlika 25-30 fps ako je ram 2400 ili 3000 na ryzenima zen i zen+ ali na low end grafičkim tipa 1060 ili  rx580 možda 5 posto imao i probao

hahhaajaads čet 23.1.2020 11:26
dejo74 kaže...
hahhaajaads kaže...

 možda na 2080 super je razlika 25-30 fps ako je ram 2400 ili 3000 na ryzenima zen i zen+ ali na low end grafičkim tipa 1060 ili  rx580 možda 5 posto imao i probao

 Probao sam i ja to davnih dana kad sam jos imao gtx 1060 pa znam o cem pricam, ako je ram prespor najvise se vidi 0.1 i 1% jer on je tad katastrofa a desava se sjeckanje igre. 

rambox čet 23.1.2020 21:03
HCgamingCRO kaže...

Totalno nebitno ali mozda nekoga i zanima, naime AMD je malo pojacao svoj wraith prism hladnjak i sada ima sveukupno mocnih 6 heatpipe-ova naspram 4

https://www.xfastest.com/thread-238063-1-1.html

 Kak nebitno, pa to je RGB stock CPU hladnjak i nije baš malo updejtan/pojačan jer su dodali još dvije cjevčuge.

 

4 vs 6 cjevčuga to je ipak bitna razlika. Baš se pitam kad če uz bilo koji skuplji INtel proc doč RGB stock CPU hladnjak takve kvalitete.

Damir22 čet 23.1.2020 21:18

Dakle, 2200g u kombinaciji s 2x4ram na 3400mhz, i rx580 grafika.

 

I promjena procesora na r5 1600, oc na 4.0, ostatak kante isti.

 

Igre jednako rade. Znaci, nisam, u igri gdje sam sa prvom kombinacijom imao 80fps, sad odjednom dobio 100fps. Nisam primjetio nikakvo znacajnije povecanje frejm rejta, barem ne ako pricamo o max fps.

 

Ono sto se primjetilo je manje zauzece procesora, r2200g je znao ici i do nekih 60-70%, dok r1600 nisam nikad vidio da je presao 25%. To je rezultiralo vecim min fps, sto u principu nista ne znaci, jer s time ni nisam imao nekih prevelikih problema ni sa 2200g. Zelim reci, ako je igra radila na 60fps, i dropala na 45, to je nesto sto ja u zaru igre nisam osjetio. Ne kazem da se nije desavalo, samo da nisam primjetio.

 

Opcenito taj procesor je osjetljiv na ram, posebice voli dual channel, i sto brzu memoriju. Ako moze s niskom latencijom, jos bolje. Ali vise ce profitirati od sirove brzine memorije.

 

Dosta je osjetljiv i na postavke biosa, tako da uz ukljucene opcije poput cool'n'quiet, ili bilo koja automatska postavka za ustedu energije, za smanjivanje takta, ili bilo sto - meni je rezultiralo tim zastajkivanjima i drasticnim dropovima. Kada sam to sve poiskljucivao - sve je radilo bez tih problema.

 

naravno r1600 je mocniji procesor, no u kombinaciji s rx580 je on poprilicno besposlen vecinu vremena, uz jacu karticu bi vjerujem bila daleko osjetnija razlika izmedju ta dva procesora.... ovako, 1080p, oko 60fps, uz manje dropove...to 2200g i rx580 itekako drze i omogucuju,......

 

harden pet 24.1.2020 00:39

Dodao sam danas jos 8gb iste memorije, znaci 2400mhz u dual channelu. To je rijesilo skoro sve dropove, dobio sam  10-15 fps veci average u igrama, otprilike toliko negdje vise negdje manje. Defitinvo je RAM problem, ja sam mislio da sam precijenio CPU al nije mi bilo jasno kako se 2200g ne moze drzati sa 7 godina starom i5com. Znaci nije do procesora nego taj ram pravi problem, single channel mu nije pasao nikako, a sljedeci mjesec cu izbacit tih 16gb i uzeti 3000mhz+ pa bas da vidim razliku, nemam sad para za to.

 

Da sam znao da mu bas toliko smeta taj ram uzeo bih odmah bolji al sam se zeznuo.

Damir22 pet 24.1.2020 00:49

Vidi, i sa integriranom vegom, moglo se igrati sasvim ugodno na 900 i 1080p. S rx580 pogotovo.

 

Da, trazi brzi ram, dual channel. pogledaj si malo usporedbe pa ces vidjeti taj cpu sa 2400 i npr 3000mhz ramom. Preko 3000mhz je marginalno povecanje i nije vrijedno placanja razlike u cijeni, pogotovo sto ces svaki iole posteniji ram natjerati da radi na 3200+ mhz, tako da.....

 

Opet kazem, prelazak na 1600 je marginalna dobit, fps u igrama je ostao manje vise isti, posebice u novijim naslovima gdje rx580 polako vec postaje usko grlo za ultra detalje i 1080p a kamoli za 2k.

 

No, i dalje ta kombinacija guta sve igre uz manje prilagodbe detalja, tako da, mislim da jos neko vrijeme nece postati neigrivo s tom grafickom..... a cpu uvijek lako promjenis, ja sam polovni r1600 nasao za sitne novce, s garancijom i svime.....

 

No, da mi nije ispala stvarno povoljna prilika, realne potrebe za taj apgrejd nisam imao, niti sam ista profitirao osim nahranio ego sto sad imam i ja 6c procesor.

 

No, za 150kn koliko me je taj apgrejd kostao, rado sam si priustio taj ego trip 

mislioc pet 24.1.2020 21:42

Ali vidim da se skoro svi esports turniri igraju na Intelu i Nvidiji, valjda čekaju da AMD poštela memorijske kontrolere i drivere na grafičkim karticama, pa da se i pro scena prebaci na 60hz monitore.

Jakovp pet 24.1.2020 21:48
mislioc kaže...

Ali vidim da se skoro svi esports turniri igraju na Intelu i Nvidiji, valjda čekaju da AMD poštela memorijske kontrolere i drivere na grafičkim karticama, pa da se i pro scena prebaci na 60hz monitore.

 Na kojim si ti drogama frende moj...

segregator pet 24.1.2020 22:00
Jakovp kaže...
mislioc kaže...

Ali vidim da se skoro svi esports turniri igraju na Intelu i Nvidiji, valjda čekaju da AMD poštela memorijske kontrolere i drivere na grafičkim karticama, pa da se i pro scena prebaci na 60hz monitore.

 Na kojim si ti drogama frende moj...

 

Pusti ga, bolje nego da pati u tišini

hahhaajaads pet 24.1.2020 22:01
mislioc kaže...

Ali vidim da se skoro svi esports turniri igraju na Intelu i Nvidiji, valjda čekaju da AMD poštela memorijske kontrolere i drivere na grafičkim karticama, pa da se i pro scena prebaci na 60hz monitore.

 Pa kolko znamo, ovdje na forumu su skoro svi intelasi iako imaju K procesore i nvidiju na 60hz monitorima tak da... Uostalom, tolko su inteli postali dobri u esport turnirima da su umjesto 9700k ubacili R5 3600 u proslom pubg turniru u hrv jer su performanse bile slicne za hrpa love manje