Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

ansha pet 13.12.2019 17:35
robimarko kaže...
Je li netko možda imao sličan problem kao ja.
Naime, ruše mi se sve igre nakon 2-3 minute, sruše se u Windowse.
Log je beskoristan potpuno.

No ako spustim Power limit od RX590 na -50% onda mi se ne sruši.

Čudno jer napajanje je Riotoro Enigma G2 850W, jedino ako nije problem što sam iskoristio samo jedan PCI-E power kabel koji na sebi ima 2x 6+2 pinski.

Pa probaj onda sa 2 kabela da eliminiras tu mogucnost. A nije nemoguce ni da je grafa nestabilna na stocku. Jel originalni BIOS na njoj ili je prckano?

robimarko pet 13.12.2019 18:02

Da,već sam naveo da ću probati.
Original, nije ništa OC-ano niti ikako modificirano.
Stara par tjedana, nisam ni primjetio jer 99% vrtim Fedoru gore i radim, gaming je ne sekundaran nego valjda zadnji.
Samo radi toga i imam Windowse.

ReverseFlash pet 13.12.2019 19:56
picajzla0707 kaže...
ReverseFlash kaže...

Danas došlo. Pitanje: da li u kutiji od ovog proca se dobije tubica termalne paste ili je možda već nanesena na cooler?

 danas došlo i umjesto da sam provjeriš, ti postavljaš pitanje na forumu i čekaš i čekaš odgovor za koji ti treba dvije sekunde za otvorit kutiju

 Ajd malo promisli moguće situacije prije nego što počneš kenjati. U trenutku kad je došao paket i  quotanog pitanja sam bio na poslu a fotku je uslikao stari i poslao mi. A nema šanse da neko drugi osim mene to otvara. Nije ti palo na pamet da nisam u mogućnosti provjeriti?

Branimir2412 sub 14.12.2019 08:35
ReverseFlash kaže...

Uh kolega ipak si se na kraju odlučio za Asrock matičnu iako sam ti bio spomenuo ono u vezi VRM-ova što su fejkali, link video na Asrock matičnu s 350 chipsetom, no isti VRM-ovi su postavljeni i na 450 pa čak i na x470 chipset. Kako sam lik kaže u videu to su napravili da matična izgleda privlačno i jače na fotkama. Istina je da će ti sve šljakati i da nećeš imati problema, ali ako voliš overclockati i izvlačiti max iz komponenti, ova matična ti to neće dopustiti. Također moram napomenuti kako je jako bitno istražiti info po netu za svaku komponentu koju se uzima, jer eto proizvođači od nas pokušavaju ovakim trikovima raditi budale, nije samo Asrock u pitanju po fejkanju tih VRM-omova i drugi proizvođači imaju svoje prste u pekmezu. 

Branimir2412 sub 14.12.2019 10:00
Jakovp kaže...
To je jeftina maticna, normalno da nece s njom izvlaciti max iz komponenti, bar ne iz 8 jezgri i vise.

 Fora je bila ta da navedena matična koju je uzeo, u onom trenutku kada je postavio upit tu na forumu, nije bila dostupna u trgovinu, na što je zatražio savjet koju iduću da uzme da je u tom nekom cijenovnom rangu. Na temelju toga sam mu predložio u ono vrijeme za kojih 70kn skuplju, ali ipak mrvicu bolju Gygabit matičnu te sam mu spomenuo ovo u vezi VRM-ova. čisto da bude upućen. Svi dobro znamo da AMD-ovi procesori vole povući dosta struje s auto postavkama i da imaju lijepo odrađeno to automatsko clockanje za što su vrlo bitni ti vražiji VRM-ovi koji služe da nahrane procesor s potrebnom strujom. Eto javio sam se jer sam vidio da se je odlučio za to što se odlučio unatoč mojoj preporuci i razlici od tih 70kn koja nije velika, em bi mu sustav radio hladnije, a pritom i brže jer bi imao veći clock speed, osigurao bi se za nekakav upgrade u daljnjoj budućnosti što se tiče jačeg procesora, itd,..

Branimir2412 sub 14.12.2019 11:26
hahhaajaads kaže...

Ti si mu predlozio Gigabyte maticnu koja valjda ima najgori vrm i hladjenje u cijeloj b450 seriji. Ova gaming k4 bez problema dura i 3700x, a vjerovatno i sljedecu generaciju bez beda. 

 Ne bi se složio s ovime, istina je da je Gigabyte s marketingom zeznuo stvar i hvalio se kako koristi 8+3 fazu, a zapravo je to 4+2 jer su kao i Asrock (6+3, u stvarnosti 3+2) fejkali faze, ali 4+2 je i dalje bolje nego 3+2. Ugl. svi su u toj seriji chipseta pokušali muljati na ovaj ili onaj način, no treba uzeti u obzira da Gigabyte koristi kvalitetniji vrm kontroler, svakako preporučavam pogledati Buildzoid-ove video o tome. Hladjenje je na svim tim jeftinijim matičnim izvedeno katastrofalno ako se mene pita i svi su škrtarili na postavljanju boljih riješenja, no to je ujedno i slučaj kod mid range matičnih, znam to jer sam bio u velikoj dvojbi oko tih hladnjaka na vrm-ovima i bio sam spreman postaviti gore neko aftermarket hladenje ukoliko se pokaže da taj komad aluminija nije dostatan, no unatoč svim prognozama i taj komad aluminija odradi sasvim kvalitetno svoj posao, pogotovo ako je vent postavljen da puše na iste.

I da se razumijemo, nitko nije rekao da to neće izgurati i funkcionirati, daleko od toga, moje mišljenje je da je ta Gigabyte-ova matična ipak bolji izbor prema onome što sam otkrio prilikom istraživanja dok sam i sam bio u dilemi koju matičnu uzeti, ali ok je imati različita mišljenja, tome i služe forumi, raspravama, zar ne? I super je kada ljudi donesu konstruktivna razmišljanja i to potkrijepe pravilnim činjenicama, ne samo riječima jer navija za ovaj ili onaj tim

 

Promster sub 14.12.2019 11:53
hahhaajaads kaže...

Ti si mu predlozio Gigabyte maticnu koja valjda ima najgori vrm i hladjenje u cijeloj b450 seriji. Ova gaming k4 bez problema dura i 3700x, a vjerovatno i sljedecu generaciju bez beda. 

Opet o VRM-u, evo 16/32 proc na B450 od Gigabyta, i ide bez problema...Daje bolje rezultate i manje temperature od Asusa. Vrtit će sve procesore bez nekih problema, makar ja nebi išao na 3900X i dalje na toj ploči. S tim da je ovo blender, u gamingu temperature neće biti ni približno ovakve, s tim da još piše da je uz slab air flow.

Branimir2412 sub 14.12.2019 11:59
hahhaajaads kaže...
Branimir2412 kaže...

 

Evo sad cu ti poslat jedan video, testirao Hardware Unboxed tak da ne mislis da je neki fejkaros.

 

https://youtu.be/EqQcgwz1hYA

 

Ako ti se neda odgledat video onda ti evo ukratko slike dole...

 Sve ok, bio sam pogledao baš taj video prilikom svojeg famoznog net istraživanja, no nisam se oslanjao samo na jednu referencu jer prema ovome je i više nego očito da je Asrock bolji izbor, no prema Buildzoidu na Gigabyte-ovoj matičnoj je kvalitetniji vrm kontroler i to je razlog radi čega i dalje smatram da je G bolji izbor na dulje staze, a ove visoke temperature na Gigabyte-ovoj matičnoj su uzrokovane ograničenjem odvodnje topline radi ove plastične gluposti koje su svi proizvođači počeli stavljati samo kako bi matična izgledala više fency kako bi podigli cijene na istima.

 

Edit:

@Promster

Normalno je da će to sve raditi, nitko ne sumnja u to, ali na duže vrijeme imati ovakve temperature, pogotovo ako računalo koristiš za zahtijevne radnje, baš i nije zdravo. Ok je ako ideš odvrtiti nekakakv test na brzinu, ali je upitno na duže staze i veći workload, recimo rendanje nečega par h dnevno, što ja obavljam praktički na dnevnoj bazi. Gore sam postao slike temperatura, napona i na koliko procesor automatski ode gore nakon kojih 2h rada u 3D-u, dakle nekakva realna situacija, ne pokretanje nekakvih testova na brzinu.

Promster sub 14.12.2019 13:12
Branimir2412 kaže...

Edit:

@Promster

Normalno je da će to sve raditi, nitko ne sumnja u to, ali na duže vrijeme imati ovakve temperature, pogotovo ako računalo koristiš za zahtijevne radnje, baš i nije zdravo. Ok je ako ideš odvrtiti nekakakv test na brzinu, ali je upitno na duže staze i veći workload, recimo rendanje nečega par h dnevno, što ja obavljam praktički na dnevnoj bazi. Gore sam postao slike temperatura, napona i na koliko procesor automatski ode gore nakon kojih 2h rada u 3D-u, dakle nekakva realna situacija, ne pokretanje nekakvih testova na brzinu.

Mislim da je većini ovdje PC zabava i hobi, pa pišem iz te perspektive. Ako netko 'živi' od toga, radeći i zarađujući od kompa, blesavo je ne potrošiti par sto kuna više na bolju/kvalitetniju ploču. A ako se ne varam VRM komponente su ocijenjene/testirane na više od 110 stupnjeva i pri tim temperaturama bi trebale izdržati nekoliko tisuća sati (ako sam u krivu nek me netko ispravi). A stavljanje procesora od 7000kn na ploču od 800kn samo po sebi nema smisla, B450 je nekakav 'budget' chipset.

Valentin17 sub 14.12.2019 13:24
dax-lax kaže...

 Evo slike. Obavezno prvi dolazni mora ići u 8pin.

Zato je po meni najbolje koristiti dva odvojena kabela, možda ružnije izgleda, ali ovakvih problema nemaš.

Promster kaže...

A stavljanje procesora od 7000kn na ploču od 800kn samo po sebi nema smisla, B450 je nekakav 'budget' chipset.

Davno je bilo kad sam ja ovo govorio, tu je još bila i kvalitetnija B-DIE memorija u igri. 

Festus sub 14.12.2019 13:59

Nije ti to važno. To je napon kojeg procesor tobože zahtijeva, a napon koji u svakom trenutku dobiva ti označava Vcore - to prati pri testiranju. Ako bi Vcore primjerice iznosio 1.25V, a VID 1.45V, i dalje je sve u redu.

Branimir2412 sub 14.12.2019 20:04
Promster kaže...

Mislim da je većini ovdje PC zabava i hobi, pa pišem iz te perspektive. Ako netko 'živi' od toga, radeći i zarađujući od kompa, blesavo je ne potrošiti par sto kuna više na bolju/kvalitetniju ploču. A ako se ne varam VRM komponente su ocijenjene/testirane na više od 110 stupnjeva i pri tim temperaturama bi trebale izdržati nekoliko tisuća sati (ako sam u krivu nek me netko ispravi). A stavljanje procesora od 7000kn na ploču od 800kn samo po sebi nema smisla, B450 je nekakav 'budget' chipset.

 Mislim da, sve to stoji što si rekao. Najveći problem je taj glupi marketing koji želi ljudima podvaliti da je nešto što zapravo nije i da nema tih ljudi poput Buildzoida, Louis Rossmann-a, Der8auer i sl, koji još uvijek su spremni malo dublje zaviriti u komponente kako bi prikazali pravu istinu, sve bi se više manje svelo na čitanje specifikacija s službenih stranica proizvođača matičnih ploča i ljudi ne bi bili toliko upućeni u komponente od kojih su zapravo izrađene njihove komponente što je posebno bitno na duge staze. Za buildzoida sam saznao upravo preko gamer nexusa, linus tech tipsa i sl. poznatih youtubera, ali da nema njih brijem da bi se sve svodilo na čisto isčitavnanje tih specifikacija koje se navode na kutijama proizvoda. Također treba uzeti u obzir to da recenzije od svih tih silnih recezenata ne daju uvijek podjednake rezultate i oni dosta variraju jer previše je tu varijacija koje bi valjalo uskladiti, a i kupnja velike večine proizvoda je danas postala lutrija, netko do sada nikada pri kupnji nije morao reklamirati kupljeni proizvod u trgovinu dok su neki isti dan to morali obaviti jer im je komponenta stigla doslovce DOA. I onda dolazimo do toga da danas treba sve čitati između redaka i na temelju toga odabrati ono što sami mislimo da bi moglo funkcionirati, ova nagađanja i gledanje testova, iako znače nešto na samom kraju ne moraju značiti ništa jer danas se ne zna tko je koga sponzorirao kako bi baš njihov proizvod uvrstio u top nekakve liste samo kako bi prodaja bila bolja. Mislim konkretno na fejkanje ovih faza, i to nije bilo aktualno samo na b450 chipsetima, to je i dalje aktualno i čovjek stvarno mora na takve stvari paziti jer na papiru to sve zvuči super, ali u stvarnosti može biti skroz druga priča, i danas nije samo spoji komponente i očekivati da je to, treba imati malo znanja sve to uštimati da radi onako kako želiš i očekuješ da to radi. Fakat je previše toga trenutno što bi mogao nabrojati i povezati, od hlađenja sustava, memorija, clocka procesora, do rgb-a i gaming naziva samo da se dobije na višoj cijeni komponenti, ugl. katastrofa. Najzanimljivije mi je ovo s hladnjacima VRM-ova, prije kojih 10-15godina si za 1500kn mogao dobiti high end matičnu s svim živim opcijama i uber cool korisnim hlađenjem s toplovodnim cijevima i aluminijskim rebrima, koja su se nalazila i na matičnim u cijenovnom rangu za 1000kn, a eto danas uz svu tu mogućnu dostupnu tehnologiju, jednostavnost povezivanja jednih s drugima, oni od nas na ovaj način rade budale stavljajući raznorazne fency naslove na kutije uređaja, ubacivanjem komada aluminija oblikovanog da ima nekakav dizajn, a funkcija je bačena na drugo mjesto, ubacivanje led diodica, plastike na proizvode kako bi izgledali privlačnije, a funkcijalnost istoga se zanemaruje, tj. vode se činjenicom, ma neka to radi do isteka garancije i mi smo na konju. Sry, baš me to smeta i onako iživcira me to, ne može mi nitko reči da je normalno da je temperatura od kojih 100C u nekakvom običnom desktop računalu normalna, nije i ne može biti, ok vrm-ovi će raditi, a što je s okolnim kondenzatorima i tranzistorima na koje utjeće ta temperatura vrm-ova? Što je toliki problem staviti recimo prave 8+4 faze, mislim već kada su zalemili skoro sve potrebno gore, što je tako komplicirano napraviti još par dodatnih vodova da to radi kak bi trebalo raditi, a ne fejkati... Oh marketing glupi i tko ga izmisli, ne znam, možda polagano postajem prestar pa me sve ovo živcira i kamo to sve ide.

ReverseFlash sub 14.12.2019 20:51
Branimir2412 kaže...
ReverseFlash kaže...

Uh kolega ipak si se na kraju odlučio za Asrock matičnu iako sam ti bio spomenuo ono u vezi VRM-ova što su fejkali, link video na Asrock matičnu s 350 chipsetom, no isti VRM-ovi su postavljeni i na 450 pa čak i na x470 chipset. Kako sam lik kaže u videu to su napravili da matična izgleda privlačno i jače na fotkama. Istina je da će ti sve šljakati i da nećeš imati problema, ali ako voliš overclockati i izvlačiti max iz komponenti, ova matična ti to neće dopustiti. Također moram napomenuti kako je jako bitno istražiti info po netu za svaku komponentu koju se uzima, jer eto proizvođači od nas pokušavaju ovakim trikovima raditi budale, nije samo Asrock u pitanju po fejkanju tih VRM-omova i drugi proizvođači imaju svoje prste u pekmezu. 

 Nisam klokaroš, niakd nisam niti klokao niti se razumijem u to. Meni je bitno samo plug and play.  Pojavila se bila u ponudi opet pa sam ju uzeo. Nisam se iskreno sjetio tvog savjeta, imam trenutno puno stvari na pameti a puno ljudi je predložilo tu Asrockovu pa sam ostao na njoj.

Friday ned 15.12.2019 00:42

Jutros mi stigle jos 32 gige rama, postar me probudio u pola 9... Sav sretan ubodem to i sve sljaka. Malo nesto sa bazom radio, palio virtualke - sve radi kao metak. Isao sa curama do grada i ostavim komp cijeli dan da radi bas da vidim jel stabilno sve. Vratim se - komp radi.

Pokrenem CoD, igra se srusi taman da cu uci u partiju. I to srusi se tako da moram hard reset napraviti. Ponovo i ponovo... Pokusam Rust - ista stvar. Vratim stare GPU drivere jer sam stavio nove adrenalin ali nije pomoglo. Pojavi se i BSOD (stop code MEMORY_MANAGEMENT). Pokrenem win memory dijagnostiku i nadje neku gresku.

Polako vec pocnem misliti da je mozda memorija neispravna... I onda se sjetim da sam bio SoC voltage snizio cim sam upogonio stroj. Vratim SoC voltage na Auto i odigram par sati CoD-a bez ikakvih problema

Promster ned 15.12.2019 09:42
Branimir2412 kaže...

 Mislim da, sve to stoji što si rekao. Najveći problem je taj glupi marketing koji želi ljudima podvaliti da je nešto što zapravo nije i da nema tih ljudi poput Buildzoida, Louis Rossmann-a, Der8auer i sl, koji još uvijek su spremni malo dublje zaviriti u komponente kako bi prikazali pravu istinu, sve bi se više manje svelo na čitanje specifikacija s službenih stranica proizvođača matičnih ploča i ljudi ne bi bili toliko upućeni u komponente od kojih su zapravo izrađene njihove komponente što je posebno bitno na duge staze. Za buildzoida sam saznao upravo preko gamer nexusa, linus tech tipsa i sl. poznatih youtubera, ali da nema njih brijem da bi se sve svodilo na čisto isčitavnanje tih specifikacija koje se navode na kutijama proizvoda. Također treba uzeti u obzir to da recenzije od svih tih silnih recezenata ne daju uvijek podjednake rezultate i oni dosta variraju jer previše je tu varijacija koje bi valjalo uskladiti, a i kupnja velike večine proizvoda je danas postala lutrija, netko do sada nikada pri kupnji nije morao reklamirati kupljeni proizvod u trgovinu dok su neki isti dan to morali obaviti jer im je komponenta stigla doslovce DOA. I onda dolazimo do toga da danas treba sve čitati između redaka i na temelju toga odabrati ono što sami mislimo da bi moglo funkcionirati, ova nagađanja i gledanje testova, iako znače nešto na samom kraju ne moraju značiti ništa jer danas se ne zna tko je koga sponzorirao kako bi baš njihov proizvod uvrstio u top nekakve liste samo kako bi prodaja bila bolja. Mislim konkretno na fejkanje ovih faza, i to nije bilo aktualno samo na b450 chipsetima, to je i dalje aktualno i čovjek stvarno mora na takve stvari paziti jer na papiru to sve zvuči super, ali u stvarnosti može biti skroz druga priča, i danas nije samo spoji komponente i očekivati da je to, treba imati malo znanja sve to uštimati da radi onako kako želiš i očekuješ da to radi. Fakat je previše toga trenutno što bi mogao nabrojati i povezati, od hlađenja sustava, memorija, clocka procesora, do rgb-a i gaming naziva samo da se dobije na višoj cijeni komponenti, ugl. katastrofa. Najzanimljivije mi je ovo s hladnjacima VRM-ova, prije kojih 10-15godina si za 1500kn mogao dobiti high end matičnu s svim živim opcijama i uber cool korisnim hlađenjem s toplovodnim cijevima i aluminijskim rebrima, koja su se nalazila i na matičnim u cijenovnom rangu za 1000kn, a eto danas uz svu tu mogućnu dostupnu tehnologiju, jednostavnost povezivanja jednih s drugima, oni od nas na ovaj način rade budale stavljajući raznorazne fency naslove na kutije uređaja, ubacivanjem komada aluminija oblikovanog da ima nekakav dizajn, a funkcija je bačena na drugo mjesto, ubacivanje led diodica, plastike na proizvode kako bi izgledali privlačnije, a funkcijalnost istoga se zanemaruje, tj. vode se činjenicom, ma neka to radi do isteka garancije i mi smo na konju. Sry, baš me to smeta i onako iživcira me to, ne može mi nitko reči da je normalno da je temperatura od kojih 100C u nekakvom običnom desktop računalu normalna, nije i ne može biti, ok vrm-ovi će raditi, a što je s okolnim kondenzatorima i tranzistorima na koje utjeće ta temperatura vrm-ova? Što je toliki problem staviti recimo prave 8+4 faze, mislim već kada su zalemili skoro sve potrebno gore, što je tako komplicirano napraviti još par dodatnih vodova da to radi kak bi trebalo raditi, a ne fejkati... Oh marketing glupi i tko ga izmisli, ne znam, možda polagano postajem prestar pa me sve ovo živcira i kamo to sve ide.

A sam si rekao, to je marketing. Ne može se baš nikaj oko toga napraviti, čemu se živcirati. Ali opet, neko moje mišljenje je da onaj tko stvarno treba dobru/pouzdanu ploču (ili neku drugu komponentu) je u većini slučajeva 'hardverski fanatik' i zanimaju ga te stvari pa zna progledati kroz sav taj marketing...općenito se 'kuži' u hardver. Dok onaj koji ne zna, kupuje zbog RGB-a itd., taj vjerojatno neće trebati hardver za bitne/zahtjevne stvari, i taj (možda manje pouzdan) harvder koji je kupio će mu služiti bez greške.

lovranac ned 15.12.2019 10:21
Friday kaže...

Jutros mi stigle jos 32 gige rama, postar me probudio u pola 9... Sav sretan ubodem to i sve sljaka. Malo nesto sa bazom radio, palio virtualke - sve radi kao metak. Isao sa curama do grada i ostavim komp cijeli dan da radi bas da vidim jel stabilno sve. Vratim se - komp radi.

Pokrenem CoD, igra se srusi taman da cu uci u partiju. I to srusi se tako da moram hard reset napraviti. Ponovo i ponovo... Pokusam Rust - ista stvar. Vratim stare GPU drivere jer sam stavio nove adrenalin ali nije pomoglo. Pojavi se i BSOD (stop code MEMORY_MANAGEMENT). Pokrenem win memory dijagnostiku i nadje neku gresku.

Polako vec pocnem misliti da je mozda memorija neispravna... I onda se sjetim da sam bio SoC voltage snizio cim sam upogonio stroj. Vratim SoC voltage na Auto i odigram par sati CoD-a bez ikakvih problema

 To su čari slaganja računala, kad malo kortizol proradi, a ne kad je sve po špagi .

Friday ned 15.12.2019 10:27
lovranac kaže...

 To su čari slaganja računala, kad malo kortizol proradi, a ne kad je sve po špagi .

 

Da, da - upravo to. Ma skoro sam izvadio ta 2 nova keksa jer me ekipa cekala da pucamo (a zena otisla u HR ). I krenem restartati stroj da malo podignem napon memoriji. I dok sam razmisljao o tom naponu sjetim se da sam smanjio SoC napon. Nisam bio siguran jel ima veze ali pretpostavio sam da ima. Vratim na auto, rebootam i odmah pokrenem CoD. Bez greske radi sve.

Jedino m ismeta sto je stari Ripjaws ram imao temperaturne senzore a ovi novi nemaju (a cini mi se da se vise griju)

The_Fichek ned 15.12.2019 10:35

Da SOC napon treba biti ~1.1V na Ryzenima je osnovno pravilo koje se spominje otkako su izasli.. Mozda bi trebalo napravit sticky temu za Ryzen novake ili one koji zele prckat, upoznavat u hodu svoj proc prije nego guglaju ili pogledaju makar 1 video o optimiziranju istih..

Friday ned 15.12.2019 10:40
The_Fichek kaže...

Da SOC napon treba biti ~1.1V na Ryzenima je osnovno pravilo koje se spominje otkako su izasli.. Mozda bi trebalo napravit sticky temu za Ryzen novake ili one koji zele prckat, upoznavat u hodu svoj proc prije nego guglaju ili pogledaju makar 1 video o optimiziranju istih..

 

Ja sam stavio na 1.05 i cini mi se da mu bas trun fali. Ali neka ga na auto pa makar ploca overvoltala. Kad mi se bude dalo pokusat cu pomalo spustati

The_Fichek ned 15.12.2019 11:29

Kod mene je na 1.15V, isto auto. Pametna je to ploca, nece overvoltat. Inace ne kuzim zasto bi random isao snizit SOC napon i zasto te uopce muci, ako radi. Taj napon je ionako bitan kod proceva s integriranom grafickom, a za ostale Ryzene je preporuceno da bude izmedju 1 i 1.1V, tj. da ga se ne dira ili da ga se stavi na 1.1V kod ploca koje imaju problema.

Friday ned 15.12.2019 12:13
The_Fichek kaže...

Kod mene je na 1.15V, isto auto. Pametna je to ploca, nece overvoltat. Inace ne kuzim zasto bi random isao snizit SOC napon i zasto te uopce muci, ako radi. Taj napon je ionako bitan kod proceva s integriranom grafickom, a za ostale Ryzene je preporuceno da bude izmedju 1 i 1.1V, tj. da ga se ne dira ili da ga se stavi na 1.1V kod ploca koje imaju problema.

 

Ma ja sam bolestan za undervoltanjem...

 

Uglavnom - jutros flashnuo novi BIOS.

Dobro - Boot bios time se smanjio sa 20.5 na 13.2

Lose - Ryzen master ne zeli vise ukljuciti Eco mode. Kad ga postavim i restartan bude i dalje odabran ali pod OC mode pise "default". I po drugim parametrima vidim da nije zapravo u Eco modu. Kad enableam Eco mode u BIOS-u onda se "pravi" da je u Eco modu ali zapravo je samo takt spusten za 100 MHz i nista drugo (vidim po CB skoru da nije to to). Isprobavao sam sve moguce kombinacije u BIOS-u ali jednostavno ni jedna ne funkcionira. Ili forsira PBO ili forsira Eco mode koji to uopce nije. Kad odem na OC opcije u biosu i odaberem Decline (na onom upozorenju) onda mi se cini da PBO i Auto overclock funkcioniraju kroz Ryzen master ali Eco mode oept ne funkcionira. Bas me to sad jebe...

Friday ned 15.12.2019 16:40

Uspio sam nekako iskemijati da eco mode radi. Doduse, sad ne znam da li ostali modovi rade kako treba. Ne mogu vise isprobavati jer sam restartao stroj valjda vec 30 puta danas.

Ali nejasna mi je granica izmedju Ryzen master i BIOS-a. Zar to dvoje ne bi trebalo biti uskladjeno? Jer ipak i jedno i drugo kontrolira iste parametre u sustavu. U biosu upalim eco mode, Ryzen master pokazuje nesto drugo. Malo mi je to nedoradjeno. I zbog cega se PBO nalazi na 2 mjesta u biosu?

Jakovp ned 15.12.2019 17:06
Friday kaže...

Uspio sam nekako iskemijati da eco mode radi. Doduse, sad ne znam da li ostali modovi rade kako treba. Ne mogu vise isprobavati jer sam restartao stroj valjda vec 30 puta danas.

Ali nejasna mi je granica izmedju Ryzen master i BIOS-a. Zar to dvoje ne bi trebalo biti uskladjeno? Jer ipak i jedno i drugo kontrolira iste parametre u sustavu. U biosu upalim eco mode, Ryzen master pokazuje nesto drugo. Malo mi je to nedoradjeno. I zbog cega se PBO nalazi na 2 mjesta u biosu?

 Jer imaš opcije od AMDa, i od proizviđača matične koje su ajmo reći više user friendly. Za većinu su bitne ove od proizviđača matične.