Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Čitatelj čet 7.11.2019 16:31

Steta sto nisu ostavili isti socket, a mijenjali samo chipset,

ali s obzirom da propusnost prema chipsetu od strane procesora ide 4x/8x,

ocito sa dizajnom starog socketa to nisu mogli izvesti bez nekakvih ogranicenja.

 

I sto bi se desilo da su zadrzali? Pa, vjerovatno bi performanse isle dolje na ustrub kompatibilnosti,

pa bi ispao manje kompetentan proizvod nasprem Intela. Ovako su im zabiberili na svim poljima,

od kucnog korisnika sa Ryzenom, workstationa sa Threadripperom, pa sve do servera sa Epic linijom.

Mladen čet 7.11.2019 16:36

Da, ima smisla a dobro je i što nastavljaju sa praksom ostavljanja starih modela u prodaji koji bi sad mogli dosta pojeftiniti, kao i ploče.

Npr. neki bundle X399 ploče sa 2950X ili 2970 za 1k $/€.

 

Rhodin čet 7.11.2019 17:43

Ja mislim da je AMd sad sa TR pokazao samo jednu stvar, a to je da u nedostatku konkurencije planira zarađivat kao i konkurencija, a ne ddavat "puno za malo".

Ja ih cijenim, ali konačno su našli nišu gdje mogu fino zarađivati jer... budimo realni, intel nema što nudit u segmentu gdje se novi TR nalaze. Xenon platformu za X puta više para nitko neće kupovat.

 

Novi TR je zvjer... skup, ali dobar. druga generacija i dalje ostaje viable kome treba niži core count, makar kraj 3900x i 3950x i to je donekle upitno.

Mladen čet 7.11.2019 17:50
Rhodin kaže...

Ja mislim da je AMd sad sa TR pokazao samo jednu stvar, a to je da u nedostatku konkurencije planira zarađivat kao i konkurencija, a ne ddavat "puno za malo".

Ja ih cijenim, ali konačno su našli nišu gdje mogu fino zarađivati jer... budimo realni, intel nema što nudit u segmentu gdje se novi TR nalaze. Xenon platformu za X puta više para nitko neće kupovat.

 

Novi TR je zvjer... skup, ali dobar. druga generacija i dalje ostaje viable kome treba niži core count, makar kraj 3900x i 3950x i to je donekle upitno.

Jasno da više nemaju potrebe za većim snižavanjem cijena ali treba najprije staviti u kontekst performansi (NDA na recenzije bi trebao biti skinut 14.11.) ... u grubo, ako je 3960X ~ 2990WX onda je cijena ok.

 

Rhodin čet 7.11.2019 18:34

Na žalost tu nemam kristalnu kuglu da ti kažem.

Sušao sam samo da su threadrippera prodali do sada tako da su zaradili oko 1.7 milijardi dolara - ako je ovo istina, na stranu sve gluposti, to je težak udarac za Intel, prije threadrippera u tom segmentu zarađivali su ravno 0 - jednako kao i na serverskom tržištu gdje imaju 10% u... 2 godine?

 

Dakle na pravom su putu i jedva čekam slijedećih godinu dvije vidjet što će se dešavat, Intel i AMD relativno ravnopravni 8još nije ni blizu istina, ali da AMd bude na 25% Intela to je već puno ljepše nego kad su irelevantni) i ARM koji izuzetno pritišće, sa druge strane GPU market slijedeće godine može imat 4!!!!! konkurenta - AMD i nvidia kao ozbiljni, a Intel i kinezi kao mid segment (više manje ono što je AMD bio do sada).

 

Djeluje mi kao nekoliko lijepih godina gdje3 će konačno cijene ići prema dole i imat ćemo dovoljno opcija, a nećemo morat založit bubreg za high-end grafiku.

metallic čet 7.11.2019 20:46

Nisu kupci konacna kategorija, vec stalno izmjenjiva, dolaze novi stalno, ako je proizvod dobar...

 

Oni koji su vec kupili, imas pravo, nece na neisplativ upgrade. Dok novi interesenti, ohrabreni vasim pozitivnim iskustvima kupit ce bas novu seriju. 

 

Nadam se da se TR serije proca lako otplate, u vecoj mjeri nego ikad.

Mladen čet 7.11.2019 21:42
metallic kaže...

Nisu kupci konacna kategorija, vec stalno izmjenjiva, dolaze novi stalno, ako je proizvod dobar...

 

Oni koji su vec kupili, imas pravo, nece na neisplativ upgrade. Dok novi interesenti, ohrabreni vasim pozitivnim iskustvima kupit ce bas novu seriju. 

 

Nadam se da se TR serije proca lako otplate, u vecoj mjeri nego ikad.

Da, slažem se a i dalje ostaje solidna opcija za nadograditi neki 1920 ili 1950X sa 2970 ili 2990WX, nije da će 25.11. sve staro povući iz prodaje.

Što se tiče isplativosti, ovisi o poslu, ali u takve kupovine se i ne ulazi iz hira nego zbog brojkica na kalkulaciji :)

 

 

 

Friday pet 8.11.2019 08:42
Valentin17 kaže...
Friday kaže...

3900x u eco modu drzi 5700xt na 100%

Milina za vidjeti

Čudno bi bilo da ne drži, a ekran 1440P 60 Hz.

 

Kakve faking veze ima RR monitora sa opterecenjem graficke bez vsync-a??

Jakovp pet 8.11.2019 09:48
Friday kaže...
Valentin17 kaže...
Friday kaže...

3900x u eco modu drzi 5700xt na 100%

Milina za vidjeti

Čudno bi bilo da ne drži, a ekran 1440P 60 Hz.

 

Kakve faking veze ima RR monitora sa opterecenjem graficke bez vsync-a??

 Pusti ga...

Valentin17 pet 8.11.2019 10:14
Jakovp kaže...

 Pusti ga...

Pusti ga i javite se kad odradite test sa jačom karticom.

To je kao da se čudiš kako i9 drži na 100% RTX 2070, a RTX 2080 Ti nisi probal.

Friday kaže...

opterecenjem graficke bez vsync-a??

To nisi napisao u prvom postu.

Friday pet 8.11.2019 10:52
Valentin17 kaže...

Friday kaže...

opterecenjem graficke bez vsync-a??

To nisi napisao u prvom postu.

 

Ah, oprosti. Mislio sam da imas dovoljne mentalne kapacitete za shvatiti da 5700xt nije na 100% sa 60 frejmova u sekundi. Moj previd, ubuduce cu se potruditi objasniti takve stvari tako da mozes koliko-toliko ravnopravno sudjelovati u raspravi. Molim isto i ostale kolege forumase da se potrude. Nije fer da te drzimo izoliranog...

Friday pet 8.11.2019 14:35
ansha kaže...
Friday kaže...

 

Ah, oprosti. Mislio sam da imas dovoljne mentalne kapacitete za shvatiti da 5700xt nije na 100% sa 60 frejmova u sekundi. 

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

 

Na 1440p? U cemu?

ansha pet 8.11.2019 15:02
Friday kaže...
ansha kaže...
Friday kaže...

 

Ah, oprosti. Mislio sam da imas dovoljne mentalne kapacitete za shvatiti da 5700xt nije na 100% sa 60 frejmova u sekundi. 

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

 

Na 1440p? U cemu?

Dosta novih naslova na 1440p ultra ce u nekim djelovima padat ispod 60fps... Igram sad Outer Worlds gdje je gtx 1080 izjednacena sa 5700 XT pa u nekim djelovima imam dropove na 53-54fps-a i to ne sve na ultra nego sa sjenama na very high... 

Evo ni RDR 2 na max postavkama neces imat ni blizu konstantnih 60fps-a...

DarthMarkus pet 8.11.2019 15:23
Friday kaže...
ansha kaže...
Friday kaže...

 

Ah, oprosti. Mislio sam da imas dovoljne mentalne kapacitete za shvatiti da 5700xt nije na 100% sa 60 frejmova u sekundi. 

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

 

Na 1440p? U cemu?

 Total Waru (Warhammer i 3k), AC (vjerovatno).

picajzla0707 pet 8.11.2019 15:41
DarthMarkus kaže...
Friday kaže...
ansha kaže...
Friday kaže...

 

Ah, oprosti. Mislio sam da imas dovoljne mentalne kapacitete za shvatiti da 5700xt nije na 100% sa 60 frejmova u sekundi. 

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

 

Na 1440p? U cemu?

 Total Waru (Warhammer i 3k), AC (vjerovatno).

 gta5 sa sve na ultra, posebno travica na ultra, ima da skvikne fps i ispod 30 na pašnjacima 

Friday pet 8.11.2019 18:30
picajzla0707 kaže...
DarthMarkus kaže...
Friday kaže...
ansha kaže...
Friday kaže...

 

Ah, oprosti. Mislio sam da imas dovoljne mentalne kapacitete za shvatiti da 5700xt nije na 100% sa 60 frejmova u sekundi. 

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

 

Na 1440p? U cemu?

 Total Waru (Warhammer i 3k), AC (vjerovatno).

 gta5 sa sve na ultra, posebno travica na ultra, ima da skvikne fps i ispod 30 na pašnjacima 

 

Hmm, nisam se ni sjetio isprobati GTA...

Valentin17 pet 8.11.2019 18:40
Friday kaže...

Moj previd

Dosta igara je navedeno ovdje sada, dosta toga si ti izgleda previdio, ali ima vremena, budeš već naučio. 

ansha kaže...

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

Hvala, vidi se da si dobro proučio mogućnosti ove kartice, znaš bolje od ovoga koji istu karticu ima u računalu.

itomic009 pet 8.11.2019 19:54
Friday kaže...
ansha kaže...
Friday kaže...

 

Ah, oprosti. Mislio sam da imas dovoljne mentalne kapacitete za shvatiti da 5700xt nije na 100% sa 60 frejmova u sekundi. 

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

 

Na 1440p? U cemu?

  A Petko, kao da ne znaš da ovi dežurni ko kobci čekaju da se nakače i isprave neistinu .

Friday pet 8.11.2019 21:45
Valentin17 kaže...
Friday kaže...

Moj previd

Dosta igara je navedeno ovdje sada, dosta toga si ti izgleda previdio, ali ima vremena, budeš već naučio. 

ansha kaže...

Nekad je na 100% i sa manje od 60fps...

Hvala, vidi se da si dobro proučio mogućnosti ove kartice, znaš bolje od ovoga koji istu karticu ima u računalu.

 

Cek samo malo, malo si se sjebao... Cemu onda spominjanje 60Hz monitora? Meni se cini da si ti ili jako ljut na sebe ili na sve druge. Hoces da ti neki posao ovdje u irskoj sredim pa da si zaradis za neki solidan stroj? Ima masa poslova na kojima ne moras znati skoro nista raditi. Nije sramota...

 

itomic009 kaže...

  A Petko, kao da ne znaš da ovi dežurni ko kobci čekaju da se nakače i isprave neistinu .

 

Nije on prvi takav obozavatelj, imao sam ih dosta. To dodje s teritorijem...

Mladen pet 8.11.2019 21:47
Kewin kaže...

Planiram se prebacit na ryzen 5 2600 dali treba bios upgrade sa navedenom maticnom pod moj pc?

Ako je kupljena prije 04/2018 i nije nikad nadograđivan, onda vjerojatno treba ... provjeri verziju BIOS-a (zadnja na Asusovom webu je od prije para dana).

 

R3nchi sub 9.11.2019 09:50

Ekipa imam pitanjce, nemojte me izrugat. Dosle mi konacno sve komponente ryzen 5 3600, msi b450 gamer max pro,maticna I memorija 3200 ripjawsz.. E sad nakon 5 sati mucenja I patnje ja to nekako sve sastavio I to radi..

Nikakve drivere nisam posebno instalirao nit sam ikakaw flash biosa radio , pitanje je ..Moram li ista od navedenog radit,? Nisam se jos probo igrat Al ovako mi PC radi normalno..

itomic009 sub 9.11.2019 10:15

 Ne moraš, pogotovo ako je sve ok jer je ta ploča out of the box već spremna za Ryzen 3000 series. Ali svakako ne bi bilo loše kroz koji mjesec, još dok se sve fino popegla da ažuriraš BIOS, ostalo ne moraš dirati, pogotovo ako ti sve radi kako treba.

Videotape sub 9.11.2019 10:17

Vjerojatno bi ti neki preporučili da staviš zadnji bios baziran na agesi 1.0.0.4. No neki to rade iz potrebe da imaju sve najnovije, a ne razmišljaju da to nužno i nije najbolje. Vjerojatno će ti reći i da radiš overclock, da se igraš s naponima i PBO-om, ali ako sve radi, i radi dobro za ono za što ti treba komp, ne diraj. Vidim da se puno korisnika ovdje hvali znanjima s raznih interneta bez da to baziraju na konkretnom iskustvu. Imam proc i memoriju kao i ti. Matična je druga. Bios je stari 1.0.0.3 ab i radi super na njemu. Proc nisam dirao, sve je na "auto". Memoriju jesam, ali za tih 30 sekundi bržeg renderiranja i nisam trebao.

Rhodin sub 9.11.2019 14:46
Kewin kaže...

Planiram se prebacit na ryzen 5 2600 dali treba bios upgrade sa navedenom maticnom pod moj pc?

Ako ti je slučajno RAM onaj od 3200 MHz možda razmislit na r5 3600? Sve skupa je skuplje, al kad već radiš upgrade...

Ako ti je sporiji RAM (2400 MHz) isto nisam siguran, koliko znam 2600 više pati od sporijeg RAMa, ali definitivno oba procesora puno dobiju sa bržom RAM memorijom recimo 3600, ali i 3200 je cool.