Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

rambox uto 8.10.2019 15:47
Vuk15 kaže...

Pozdrav!

Htio bi promjeniti procesor pa sam razmišljao o ryzen 5 3600. Naime zanima me dali matična ploča MSI A320M PRO-VDSpodržava ryzen 5 3600 ili je potrebno uzeti drugu matičnu ploču?

Da matična/ili jeftine A320 matične podržavaju zelenaša, ili njihov naponski dio je sasvim dosta za takav ili sličan proc.

 

Ali kao i obično za Ryzen 3000 podršku treba nadogradit Bios na najnoviju verziju.

 

https://www.msi.com/Motherboard/support/A320M-PRO-VD-S

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/gigabyte-x570-aorus-pro-izvrsna-zlatna-sredina/270978.aspx?page=0&jumpto=5990156&sort=asc&view=flat

 

Pričekaj dok ne izađe 6/6 Ryzen 5 3500, pa kad vidiš testove/cijenu za gejming moš kupit i taj proc.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opa-tema/249569.aspx?page=510&jumpto=5994566&sort=asc&view=flat

sisko93 uto 8.10.2019 15:50
wiksi94 kaže...

Prije neka dva tjedna tu sam tražio savjet za izbor matične za Ryzena 3600. Izbor je na kraju pao na Tomahawk Max. Tako sam i naručio, spojio sve, stavio zadnji BIOS i do danas je sve radilo normalno. Sinoć ugasim komp, jutros neće da se upali. Sjećam se da se pisalo o problemima s cold bootom Ryzena 3 pa me zanima koje korake da sad poduzmem?

 

https://www.bug.hr/forum/post/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opa-tema/5984393.aspx

 

Pokušaj ovo u postu dolje navedeno, meni je to riješilo problem.

rambox sri 9.10.2019 17:04
HCgamingCRO kaže...
rambox kaže...

Pričekaj dok ne izađe 6/6 Ryzen 5 3500, pa kad vidiš testove/cijenu za gejming moš kupit i taj proc.

 

 

 Sto nije china only taj procesor ili njegov malo jaci brat 3500x ??!

https://www.computerbase.de/2019-10/amd-ryzen-9-3900-ryzen-5-3500x-oem-china/

Ne nije bilo nikakvih glasina za takav slučaj.Uostalom AMD ionak šuti, njima je očito svejedno ili kako bilo da bilo konkretne potvrde nema.

 

Več sam to spomenul zelenaša moš kupit u Indijskoj Webshop maloprodaji, dakle samo Kina ili OEM je šipak ili ne drži vodu.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opa-tema/249569.aspx?page=510&jumpto=5993878&sort=asc&view=flat

 

https://mdcomputers.in/amd-hexa-core-ryzen-5-3500.html

 

S obzirom da Indijaca ima nešto sitno 1.3 milijarde, realno AMD nema niti potrebe zelenaša prodavat izvan Indije ili Kine.Kolko ja vidim, Indijci čak napominju da radi puno naruđbi bit če kašnjenja isporuka.

 

 

Rhodin sri 9.10.2019 17:38

rambox 

Jel ja nekaj krivo tumačim. svaki post ti je sa žuto/zelenim citatima, kaj je zelenaš, kaj je žutnjak!? Kaj je tak teško napisat 3500 , 3600 , 9900.... manje znakova ima nego "žutnjak" ili "zelenaš" , a budući da mjesecima / godinama na taj način obilježavaš tekast, apsolutno nema smisla gledat prethodne postove da vidim na što bi ovaj put mogao mislit?!

 

Zakaj opće ja raspravljam o tome...

 

Grafe imaju zelene i crvene, procesori crvene i plave, a ovoj kaj ti pišeš rijetko ima smisla bez provjere o čemu pišeš ovaj put...

 

Imaš svoj stil... ok, al daj ga učini ljudski čitljivim, pogotovo ak hoćeš raspravljat o nečemu ili dokazat/pokazat/ukazat na nešto.

Rhodin sri 9.10.2019 18:04

I onda imaš primjerice ovakav post gdje su 2 procesora zelena i priča o "zelenašu" - a to je primjer sa prošle strane, trebalo mi je 30 sekundi da ga nađem, kav iše apsolutno nema smisla nagađat na što je mislio.

 

3600 - 4 znaka , zelenaš - 7 znakova, what is the f.cking point?!

 

 

fromcelltohell čet 10.10.2019 01:22
EricCartman kaže...

Već je Rambox dobijao zafrkancije na svoj žuto zeleni stil, ali meni je baš simpatilčan

 

Sorry za još jedan (obećavam, zadnji) offtopic, meni osobno ne smeta, malo se šalim i to je to.

 

Dokle je god kolega Rambox informativan to je sve OK 

pataljunga čet 10.10.2019 13:15

Evo jucer mi je stigao 3700X (stock hladnjak) , pa malo testiram i pokusavam naci stabilan rad na 4GHZ.

 

Napravio sam par testova, pa bi htio cuti da li je ok za 4GHz da je voltaza 1.250? Dal da idem isprobat jos nize ili ne?

 

U idle mi je temp 38-40. Dok sam radio Cinebench all cores, isla je do max 77, jel to zabrinjavajuce? (sobna temperatura je 21)

I dal da AMD CoolnQuiet bude Auto,Enabled ili da iskljucim sta kazete na to?


Hvala i lp.

 

 

pataljunga čet 10.10.2019 13:43
Jakovp kaže...
Zasto to radis, stock plus pbo ce ti drzati tu negdje allcore, mozda i vise, te dosta veci single.

 Znaci hoces reci da ne clockam i imat cu negdje iste rezulate?

Ako vec stavim na default, koju voltazu da mu dam? jel 1.4+ je na auto, sto je malo previse.

Sta ti znaci "pbo" ? Sry neznam bas detalje pa pitam da bude kak se spada.

 

 

ansha čet 10.10.2019 14:21
pataljunga kaže...
Jakovp kaže...
Zasto to radis, stock plus pbo ce ti drzati tu negdje allcore, mozda i vise, te dosta veci single.

 Znaci hoces reci da ne clockam i imat cu negdje iste rezulate?

Ako vec stavim na default, koju voltazu da mu dam? jel 1.4+ je na auto, sto je malo previse.

Sta ti znaci "pbo" ? Sry neznam bas detalje pa pitam da bude kak se spada.

 

 

Ne brini, nije ni blizi 1.4V na auto, to je samo u low power workloadima lad je mali broj jezgri opterecen..

 

Pretpostavljam da ono krivo reporta 212W powera jer je to totalno previse za 8 core i 1.25V... A i stock cooler to nikako ne bi mogao drzat na toj temperaturi.

pataljunga čet 10.10.2019 14:24

Vratio sve na Auto i ukljucio PBO. Samo cu reci, hvala ! :) 

Odlicno.

 

Nego jos me zanima koja je max temp na tom procesoru, do koje granice da ne brinem? 
Recimo dok sam sad pokrenuo all core test, dosegnulo je 85 stupnjeva. A single core je bilo nekih 55-60. 

Dok je idle, onda skace svakih par sekundi od 38-46.

 

 

 

 

ansha čet 10.10.2019 14:41
pataljunga kaže...

Vratio sve na Auto i ukljucio PBO. Samo cu reci, hvala ! :) 

Odlicno.

 

Nego jos me zanima koja je max temp na tom procesoru, do koje granice da ne brinem? 
Recimo dok sam sad pokrenuo all core test, dosegnulo je 85 stupnjeva. A single core je bilo nekih 55-60. 

Dok je idle, onda skace svakih par sekundi od 38-46.

 

 

 

 

 Imas isti all-core score ali 8°C vise temperature, PBO mu daje previse "soka"... Jel mozes spustit napon offsetom?

pataljunga čet 10.10.2019 14:43
itomic009 kaže...

 Kad si kupio već CPU od skoro 3000kn, kupi si i neki obični 12cm tower zračni cooler od oko 200kn ili malo više i nemaš brige oko temperature a ni buke. LC-CC-120 will do the job just fine. 

 Imam od starog kompa Hyper 212 EVO, hoce li to pomoc? :)

 

Samo mozda kroz koji tjedan, jer znam da stavljanje kulera na proc traje ko i sastavljanje cijelog kompa, kako kome :D .

A nije ni ovaj stock tako los samo eto sto se cuje kako kada :D (tjesim se)

pataljunga čet 10.10.2019 14:48
ansha kaže...
pataljunga kaže...

Vratio sve na Auto i ukljucio PBO. Samo cu reci, hvala ! :) 

Odlicno.

 

Nego jos me zanima koja je max temp na tom procesoru, do koje granice da ne brinem? 
Recimo dok sam sad pokrenuo all core test, dosegnulo je 85 stupnjeva. A single core je bilo nekih 55-60. 

Dok je idle, onda skace svakih par sekundi od 38-46.

 

 

 

 

 Imas isti all-core score ali 8°C vise temperature, PBO mu daje previse "soka"... Jel mozes spustit napon offsetom?

 Mogu. Samo neznam dal to utjece na PBO? 
Ako stavim manual voltazu dal PBO ima utjecaja i dalje ? 

I na koju? Dok sam radio all core on ga je digao na 1.475V i temp do 85

 

jovial čet 10.10.2019 14:53
pataljunga kaže...

Vratio sve na Auto i ukljucio PBO. Samo cu reci, hvala ! :) 

Odlicno.

 

Nego jos me zanima koja je max temp na tom procesoru, do koje granice da ne brinem? 
Recimo dok sam sad pokrenuo all core test, dosegnulo je 85 stupnjeva. A single core je bilo nekih 55-60. 

Dok je idle, onda skace svakih par sekundi od 38-46.

 

 

 

 

 mislim da nema smisla ocat ryzene. memoriju mozda, ali proc sigurno ne. posebno ne sad kad su vec razradili PBO, windows powerplan... prema tome, ostavi qnq enabled, PBO on i uopce se nemoj opterecivati.

 

sta se tice temperatura, do 90 je ok pod teskim loadom tako da si i sa stock kulerom pod kontrolom. sve temperature koje navodis su u granicama normale. Ako ti je komp preglasan (sto ne vjerujem), mozes si uzeti neki kuler kako ti je predlozeno. medjutim, nije da ti treba.

 

i Tito ti dobro kaze, ovaj kratki load ti dize voltazu ali to je za rajzene normalno. problem je sto nismo na to navikli. ja sam lani kupio 2600, prvi ne intel procesor. Sve mi je bilo sumnjivo ko i tebi sada. od temperature proca, voltaze... da ne spominjem u Ryzen Masteru... ima neki parametar koji mi je bio stalno crveni i zakucan na 90A. zbog toga sam ludio mjesec dana, a danas se vise i ne sjecam sta to predstavlja.

 

u glavnom, samo sve na autopilot, ne moj misliti na komp nego na ono sta sa njim zelis raditi. komp ti je super, samo uzivaj u njemu.

 

@Rambox

Da se pridruzim kolegama. Jako su ti informativni postovi, sve objasnis i osjecam se kao da mi bratskom ljubavlju zivot objasnjava stariji brat. jedino sto mi na kraju svakog tog posta ostane gorak okus jer mi nije jasno o KOJIM JEBENIM PROCESORIMA PRICAS??? Eto, oprosti, ali daj navedi ime procesora jer, inace, svi tvoji savjeti nemaju smisla. brate.

 

itomic009 čet 10.10.2019 15:01
pataljunga kaže...
itomic009 kaže...

 Kad si kupio već CPU od skoro 3000kn, kupi si i neki obični 12cm tower zračni cooler od oko 200kn ili malo više i nemaš brige oko temperature a ni buke. LC-CC-120 will do the job just fine. 

 Imam od starog kompa Hyper 212 EVO, hoce li to pomoc? :)

 

Samo mozda kroz koji tjedan, jer znam da stavljanje kulera na proc traje ko i sastavljanje cijelog kompa, kako kome :D .

A nije ni ovaj stock tako los samo eto sto se cuje kako kada :D (tjesim se)

  Taman i više nego dovoljan. Instaliraj si taj cooler, stavi sve default osim možda memorije (ako ti stavi prenizak takt) i to je to. Nema ti više clockanja procesora na Ryzenima, a neće više bit ni na Intelima uskoro (nema ni sad već smisla na pola modela).

ansha čet 10.10.2019 15:37
pataljunga kaže...

 Mogu. Samo neznam dal to utjece na PBO? 
Ako stavim manual voltazu dal PBO ima utjecaja i dalje ? 

I na koju? Dok sam radio all core on ga je digao na 1.475V i temp do 85

 

Mislim da mozes samo offset koristit sa PBO-om, al nemoj me za rijec...

 

Sigurno nije bio na 1.475V pod all-core loadom, to je debelo iznad sigurne all-core "voltaze" (1.35 je neki max, cak i malo manje). A i sa stock coolerom bi bio na cca. 185°C...

zv'jer2 čet 10.10.2019 16:52

Nisam tolko u temi, samo površno popratim - jel ima pretpostavki koje matične bi trebale biti OK za kasniji upgrade na 3950x recimo?

Npr. kupi se slabi placeholder pa se uzme 3950x nekad kad mu padne cijena.

wiksi94 ned 13.10.2019 10:19
wiksi94 kaže...

Prije neka dva tjedna tu sam tražio savjet za izbor matične za Ryzena 3600. Izbor je na kraju pao na Tomahawk Max. Tako sam i naručio, spojio sve, stavio zadnji BIOS i do danas je sve radilo normalno. Sinoć ugasim komp, jutros neće da se upali. Sjećam se da se pisalo o problemima s cold bootom Ryzena 3 pa me zanima koje korake da sad poduzmem?

 Opet isti problem, pokušao sam prijedloge ispod ali nema pomoći. Vadio bateriju triput, džao gump za paljenje 20ak sekundi (PC ištekan iz stuje). Neće da boota, šta da radim sad? Može li biti do nekompatibilnosti ovog napajanja s Ryzenom? BIOS je zadnja verzija.

 

1. Riješenje tog problema je postavljanje u BIOSu PCI_E1 - Max Link Speed na GEN3, ostale nisam probao ali opcija Auto stvara problem. - odradio kad sam prvi put imao ovaj problem i nije spriječilo ponovno manifestiranje

2. Najlakše je istekat iz struje i izvaditi bateriju iz matične. Ono dvije minute posla. - ne pomaže kako sam rekao

 

HCgamingCRO ned 13.10.2019 13:11
wiksi94 kaže...
wiksi94 kaže...

Prije neka dva tjedna tu sam tražio savjet za izbor matične za Ryzena 3600. Izbor je na kraju pao na Tomahawk Max. Tako sam i naručio, spojio sve, stavio zadnji BIOS i do danas je sve radilo normalno. Sinoć ugasim komp, jutros neće da se upali. Sjećam se da se pisalo o problemima s cold bootom Ryzena 3 pa me zanima koje korake da sad poduzmem?

 Opet isti problem, pokušao sam prijedloge ispod ali nema pomoći. Vadio bateriju triput, džao gump za paljenje 20ak sekundi (PC ištekan iz stuje). Neće da boota, šta da radim sad? Može li biti do nekompatibilnosti ovog napajanja s Ryzenom? BIOS je zadnja verzija.

 

1. Riješenje tog problema je postavljanje u BIOSu PCI_E1 - Max Link Speed na GEN3, ostale nisam probao ali opcija Auto stvara problem. - odradio kad sam prvi put imao ovaj problem i nije spriječilo ponovno manifestiranje

2. Najlakše je istekat iz struje i izvaditi bateriju iz matične. Ono dvije minute posla. - ne pomaže kako sam rekao

 

 Pa meni je to redovno barem jednom mjesecno.Palim komp ventovi se nevrte,nema posta,maticna i grafa svijetle a ploca nepokazuje nijedan problem na post screen lampicama.

iskljucim pc iz struje,povadim sve kablove(grafa, maticna,cpu,diskove,bateriju od ploce) i stiscem power gumb jedno 1-2 minute neprekidno sve vratim i radi.

Nemam pojma o cemu je rijec, isto je tako, danas radi ujutro palim i nece da boota, probao sam drugo napajanje,druge ram keksove, grafu, kratko spajanje  cmos-a,ma nista
Nevjerujem da ti je to do napajanja.

Ugl. ako nadjes sta je problem ajd plz napisi vamo jer i mene zanima mozda mogu to promijeniti ili sta ja znam pa da se neponavlja vise ni meni.