Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

Rhodin pet 20.9.2019 19:49

@Ansha, @Friday....

 

Kao što vam je ekipa rekla nekima treba "prijenosni" desktop replacement, boli ih neka stvar za battery life jer na bateriji se nitko nikad nije igrao pa niti će.

Iz tog razloga postoje gaming laptopi, neki ćak i 15,6" pa se ljudi na njima igraju.

 

Ima studenata koji žive u domovima, vojnika koji su po vojarnama, kamiondžija koji su stalno po putovanjima, u kabinama i motelima, ljudi koji opčenito putuju često, mornari su, rade na platformama ili ih posao često vodi okolo, autom, avionom... neki bi se igrali. Da, vjerujem da bi i oni rado 27" 1440p 144Hz monitor i jako desktop računalo, ali ne mogu ga imat, nemaju kamo sa njim,  nije realno. Stoga gledaju što mogu dobit... "prijenosno" , a da im stane u budžet.

nekima je to model sa i5 9300h + gtx 1050 a neki žele maksimum što mogu dobit, a da radi na punjaču.

 

Ne preporučam onaj acer 21" sa 2 punjača što je izašo prošle godine, ali ima i funkcionalnih sa desktop CPU i GPU - skupi su za pop*zdit, griju se, meni neadekvatni, ali postoji tržište za to.

 

Po meni i5 + 1660 Ti funkcionira za gaming sasvim dovoljno i ima takvih laptopa za "ok gaming", koliko "ok" on može bit na laptopu.

 

Što @Friday uspoređuje sa masturbacijom, to je istina, ali neki nemaju opciju nego desanka šakić... pa eto, snalaze se i maštaju o boljim opcijama... jednog dana

Friday pet 20.9.2019 20:04
Rhodin kaže...

@Ansha, @Friday....

 

Kao što vam je ekipa rekla nekima treba "prijenosni" desktop replacement, boli ih neka stvar za battery life jer na bateriji se nitko nikad nije igrao pa niti će.

Iz tog razloga postoje gaming laptopi, neki ćak i 15,6" pa se ljudi na njima igraju.

 

Ima studenata koji žive u domovima, vojnika koji su po vojarnama, kamiondžija koji su stalno po putovanjima, u kabinama i motelima, ljudi koji opčenito putuju često, mornari su, rade na platformama ili ih posao često vodi okolo, autom, avionom... neki bi se igrali. Da, vjerujem da bi i oni rado 27" 1440p 144Hz monitor i jako desktop računalo, ali ne mogu ga imat, nemaju kamo sa njim,  nije realno. Stoga gledaju što mogu dobit... "prijenosno" , a da im stane u budžet.

nekima je to model sa i5 9300h + gtx 1050 a neki žele maksimum što mogu dobit, a da radi na punjaču.

 

Ne preporučam onaj acer 21" sa 2 punjača što je izašo prošle godine, ali ima i funkcionalnih sa desktop CPU i GPU - skupi su za pop*zdit, griju se, meni neadekvatni, ali postoji tržište za to.

 

Po meni i5 + 1660 Ti funkcionira za gaming sasvim dovoljno i ima takvih laptopa za "ok gaming", koliko "ok" on može bit na laptopu.

 

Što @Friday uspoređuje sa masturbacijom, to je istina, ali neki nemaju opciju nego desanka šakić... pa eto, snalaze se i maštaju o boljim opcijama... jednog dana

 

Ne postoji prijenosni desktop replacement, o tome se i radi. Desktop je desktop, sa svom svojom raskosi. Kompromis je kompromis ma kako ga ti nazvao. Ja sam prije nekih 6-7 godina sa sobom nosio svoje kuciste kad sam isao u jednu banku raditi integraciju dok su radili promjenu core sustava. Ulazim u sobu sa 30-40 ljudi - svi na laptopima. Baja nosi kuciste pod rukom i stavlja ga pod stol. Donose mi monitore, spajam svoju tipkovnicu i mis. Palim virtualke, picke strinine. Ovi ostali bleje u mene kao da sam dosao u gimasticarskom kombinezonu. A tocno osjetim kako su stare koke pustile sokic u gacice. Znaju da ako sam medju hrpu usminkanih frajera sa fensi laptopima donio kantu - da sam spreman na sve. Navodno se tapacirung na stolicama morao mijenjati nakon sto smo odradili posao... Slatki nektar su pustili duboko unutra.

Rhodin pet 20.9.2019 20:18

Bi te pito da tjedno dvaput sjedneš u avion kako bi hodao sa svojim kućištem pod rukom... a i ta priča moš ju tu na forumu pisat, ako ne na ulazu, na izlazu iz banke bi te pitali koju kantu sa kojim brojem nosiš i gdje ti je revers.

Sorry...

Možda 90ih, al ni onda.

 

Svi hodamo sa laptopima okolo ko radi sa korisnicima baš zato kaj u danu budemo kod 2-3, pa i imam danas 32Gb RAM u njemu da mogu dić i virtualke i prezentirat i testirat pred njima... I iskreno bih imao 64 i više da je bilo prilike.

 

Da, imam doma desktop i igram se na njemu, i ne, nije mi špica igrat na 15,6" , ali kad si stalno na putu druge nema.

Ja nisam... odem rijetko, pogotovo van države, ali ima ljudi kojima je to svakodnevnica.

 

To da ne postoji "desktop replacement" - pa nismo idioti, znamo da ne postoji i da je to kompromis... već sam reko ljudi koji to traže bi isto najrađe 27" 144Hz Monitor imali ispred sebe i jaki desktop, ne kupuju 15,6" laptop jer im je to spica... al to je ko da junferu u 30im godinama objašnjavaš kak je masturbacija kompromis, ko da je junfer po vlastitom izboru...

Friday pet 20.9.2019 20:36
Rhodin kaže...

Bi te pito da tjedno dvaput sjedneš u avion kako bi hodao sa svojim kućištem pod rukom... a i ta priča moš ju tu na forumu pisat, ako ne na ulazu, na izlazu iz banke bi te pitali koju kantu sa kojim brojem nosiš i gdje ti je revers.

Sorry...

Možda 90ih, al ni onda.

 

LOL, koja si ti prikaza... Znaci ti tvrdis da lazem i da nisam bio u banci sa svojom kantom jer me nisu pustili unutra ili van?

Ne samo da sam bio sa svojom kantom nego sam dolazio tamo u japankama. Da, u japankama.

metallic pet 20.9.2019 21:10

FridaY ti si spreman na sve i pravi Die-hard PCfan.

Svidio mi se post o PC u metro laptop bazi.

 

Ja sam drukciji, PC je siguran samo kuci, sto manje micanja to bolje.

Nije mi se svidilo kako su se bivsi tower hladnjak i modana grafa HD4870 izzivljavali po maticnoj u transportu na LAN partyije...

sisko93 pet 20.9.2019 21:27

 

Rhodin kaže...

Bi te pito da tjedno dvaput sjedneš u avion kako bi hodao sa svojim kućištem pod rukom...

 

Friday kaže...
Ne postoji prijenosni desktop replacement, o tome se i radi...

 

Petko ti baš post prije lijepo objasni a ti kontra...

A baš me zanima kako bi se to sa svojim super gamerskim laptopom naigrao/namodeliro/narendao da koji put poletiš u avionu.

 

 

 

OnTopic, ili blizu toga...

 

Jedan info za kombinaciju 3700x + Tomahawk MAX

Nikako nije Plug&Play.

Prvi tvornički BIOS uopće ne prepoznaje 3700x i svijetli CPU Debug LED

S novim BIOSom radi, alo opet ne bez problema.

Na Cold Start zasvijetli VGA Debug LED, ugasi se i nastavi post, ekran se na trenutak uključi, te iskljkuči i tako ostaje.

Ako u BIOSu probate otvoriti Board Explorer, možete vidjeti kako pod PCI_E1 ne prepozna ništa, tj kao da je prazan slot.

Nakon restarta sve se pokreće i radi normalno.

 

Riješenje tog problema je postavljanje u BIOSu PCI_E1 - Max Link Speed na GEN3, ostale nisam probao ali opcija Auto stvara problem.

 

Friday pet 20.9.2019 21:47
metallic kaže...

FridaY ti si spreman na sve i pravi Die-hard PCfan.

 

Moras drzati do standarda. U protivnom devijacije pocnu. Tako su i vegani prvo odlucili malo vise salate jesti nego mesa. I vidi u sta se to izrodilo... Laptopi su nuzno zlo. U HR ni na jednom poslu nisam imao laptop nego pravu kantu (na zadnjem poslu je kanta bila drlog). Otkako sam u irskoj imam samo laptope u firmama. Nelosi su to strojevi. Evo mi bas u torbi pored mene Dell sa 6-jezgrenim i7, 32 gige rama i 2x m.2 SSD. Ali nije to to...

dabar_solta_V2 sub 21.9.2019 00:07
Friday kaže...
....

 

Ne postoji prijenosni desktop replacement, o tome se i radi. Desktop je desktop, sa svom svojom raskosi. Kompromis je kompromis ma kako ga ti nazvao.....

 ovi cherry pickani desktop 2700 u laptopima koji troše vjerovatno manje W nego intelovi mobilni i imaju isto tako cherry pickan southbridge i mbo koja je top topova po svim mogučim standardima i vrm je visoke efikasnosti su jednostavno vrh ponude opčenitog hardvera danas u slobodnoj prodaji i ako uz takav pc dostupan za kupit nosiš cjelu kantu sa sobom i monitor i sve onda lol jer ovo ko da je rađeno za to šta tebi treba....


Dr. Vicko sub 21.9.2019 00:30
Friday kaže...
metallic kaže...

FridaY ti si spreman na sve i pravi Die-hard PCfan.

 

Moras drzati do standarda. U protivnom devijacije pocnu. Tako su i vegani prvo odlucili malo vise salate jesti nego mesa. I vidi u sta se to izrodilo... Laptopi su nuzno zlo. U HR ni na jednom poslu nisam imao laptop nego pravu kantu (na zadnjem poslu je kanta bila drlog). Otkako sam u irskoj imam samo laptope u firmama. Nelosi su to strojevi. Evo mi bas u torbi pored mene Dell sa 6-jezgrenim i7, 32 gige rama i 2x m.2 SSD. Ali nije to to...

 Mislim da ga ovdje pretjerujes u tolikoj mjeri da cu slobodno reci (bez uvrede) da seruckas i to uveliko. 

 

Kakvo nuzno zlo ???

 

Napredak u laptopima i mobitelima je po meni jedna od najboljih stvari sto se tice svijeta racunara. Imas subjektivan pogled na svijet, to sto tebi treba stroj koji ima brdo RAM-a, na kojem ces vrtiti virtualku i jos milion cudesa ne znaci da ostatlih 99,99% populacije treba isti takav stroj. 

 

Svaki dan dobijem barem 10 do 15 bitnih mailova, izvadim svoj mobitel, procitam, one koji nemaju nikakve attachmente ili dokumente koje treba urediti mogu odgovoriti i sa mobitela, nema razloga da nosim kantu sa sobom, da trazim dostupnu periferiju i gdje da ga ustekam u struju. Ako mail ima neki dokumentu za pregled i uredjivanje iz svoje obicne torbe, naramenuse izvadim Surface, otvorim mail, otvorim dokument, uredim bez ikakvih problema, bas kao sto bih uradio i na desktopu, spakujem Surface nazad u torbicu i nastavim ispijati pivu i uzivati u lijepom danu. Pokusaj sjesti u neku bastu, popiti pivu i odraditi sa lakocom ovo sto sam naveo, a 99,99% ljudi je laptop potreban za stvari tipa ovoga. 

Kada znam da cu imati malo zahtjevnijeg posla uvijek mogu ponijeti svoj utrabook koji ce bez problema izgurati vecinu meni potrebnih zadataka i gle cuda i on moze stati u manji ruksak ili malo vecu naramenusu i sa njim mogu otici bez problema na pivu.

 

Imamo milione studenata koji ponesu svoj laptop u biblioteku, na odmore, na predavanja da mogu raditi na svom racunaru i imati sve neophodne podatke kod sebe. Zamisli da svaki od njih nosi sa sobom svoju kantu, pa mozda i periferiju, da ne govorim o dostupnosti monitora 

 

Laptopi su zakon. 

 

 

g29log sub 21.9.2019 02:42

Kad bude normalna kupovina laptopa da ti mozes sastavljat komponente to ce biti super, ali laptop je po meni ok sto se tice obicnog rada i gledanje filmova/serija, ali... bilo sto drugo je cista glupost pogotovo kada netko renderira ili igra igre. Za takav laptop mozes kupiti 2 pca. Ali jbga, ljudi uzimaju ono sto im treba ili u vecini slucajeva da se preseravaju. 

 

Iliti u prijevodu: Imam iphone od 14 000kn, ima isto kao xphone od 4000kn!

 

 

 

Friday sub 21.9.2019 09:15
Dr. Vicko kaže...
Friday kaže...
metallic kaže...

FridaY ti si spreman na sve i pravi Die-hard PCfan.

 

Moras drzati do standarda. U protivnom devijacije pocnu. Tako su i vegani prvo odlucili malo vise salate jesti nego mesa. I vidi u sta se to izrodilo... Laptopi su nuzno zlo. U HR ni na jednom poslu nisam imao laptop nego pravu kantu (na zadnjem poslu je kanta bila drlog). Otkako sam u irskoj imam samo laptope u firmama. Nelosi su to strojevi. Evo mi bas u torbi pored mene Dell sa 6-jezgrenim i7, 32 gige rama i 2x m.2 SSD. Ali nije to to...

 Mislim da ga ovdje pretjerujes u tolikoj mjeri da cu slobodno reci (bez uvrede) da seruckas i to uveliko. 

 

Kakvo nuzno zlo ???

 

Napredak u laptopima i mobitelima je po meni jedna od najboljih stvari sto se tice svijeta racunara. Imas subjektivan pogled na svijet, to sto tebi treba stroj koji ima brdo RAM-a, na kojem ces vrtiti virtualku i jos milion cudesa ne znaci da ostatlih 99,99% populacije treba isti takav stroj. 

 

Svaki dan dobijem barem 10 do 15 bitnih mailova, izvadim svoj mobitel, procitam, one koji nemaju nikakve attachmente ili dokumente koje treba urediti mogu odgovoriti i sa mobitela, nema razloga da nosim kantu sa sobom, da trazim dostupnu periferiju i gdje da ga ustekam u struju. Ako mail ima neki dokumentu za pregled i uredjivanje iz svoje obicne torbe, naramenuse izvadim Surface, otvorim mail, otvorim dokument, uredim bez ikakvih problema, bas kao sto bih uradio i na desktopu, spakujem Surface nazad u torbicu i nastavim ispijati pivu i uzivati u lijepom danu. Pokusaj sjesti u neku bastu, popiti pivu i odraditi sa lakocom ovo sto sam naveo, a 99,99% ljudi je laptop potreban za stvari tipa ovoga. 

Kada znam da cu imati malo zahtjevnijeg posla uvijek mogu ponijeti svoj utrabook koji ce bez problema izgurati vecinu meni potrebnih zadataka i gle cuda i on moze stati u manji ruksak ili malo vecu naramenusu i sa njim mogu otici bez problema na pivu.

 

Imamo milione studenata koji ponesu svoj laptop u biblioteku, na odmore, na predavanja da mogu raditi na svom racunaru i imati sve neophodne podatke kod sebe. Zamisli da svaki od njih nosi sa sobom svoju kantu, pa mozda i periferiju, da ne govorim o dostupnosti monitora 

 

Laptopi su zakon. 

 

 

 

Upravo si dao savrsen opis nuznog zla

Dr. Vicko sub 21.9.2019 10:17
Friday kaže...

Upravo si dao savrsen opis nuznog zla

 Nismo se razumjeli, ja to sve odradim u toku radnog vremena, nista se to ne radi u slobodno vrijeme, tada je ugasen i ne dira se do sljedeceg dana ali zato imam dosta vecu slobodu da izadjem gdje hocu i kada hocu dok sam na poslu. 

 

 

srco1978 sub 21.9.2019 13:07
steve90 kaže...

Što bih mogao dobiti za proc, matičnu i rame iz potpisa? Nema mi smisla to povlačiti po stanu u kojebm ionako nemam previše mjesta.

Sry za off topic..

 Ja sam jučer prodao fx 8320, ploču gigabyte 970 i 16gb rama ddr3 1600 za 800kn! 

wiksi94 sub 21.9.2019 17:07

Pozdrav, čitam temu već neko vrijeme, a još malo pa kući sa sezone gledam sebi kupiti PC, naravno za gaming. Uzimam Ryzen 3600 (non X), to je bio lagan odabir ali muči me izbor matične. Čitajući vaše postove sve se svodi na B450 TOMAHAWK, jedino jedan kolega stalno spominje X370 ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO. Jest da je stariji čipset ali nekako me baš ona vuče zbog dizajna, a trebala bi biti bolja od Tomahawkice u svakom segementu a koštaju praktiči isto ili zanemarivo skuplje. Ina li netko od forumaša kombinaciju Ryzena 3000 sa HERO VI pločom? Kakvo je stanje s RAMom i XMP profilima na starom X370 čipsetu, da li je ažuriranjima BIOSa doveden na istu razinu kao i novija Tomahawkica?

Bur33k sub 21.9.2019 17:28

Budućnost je u tankim i lakim laptopima koji će se brzom vezom (npr. 5g) moći spajati na servere koji će moći prožvakati bilo kakav program/konstrukciju/kalkulaciju.

Google Stadia je pokazatelj kamo svijet ide po pitanju gaminga, znači može i poslovno.

itomic009 sub 21.9.2019 17:33
wiksi94 kaže...

Pozdrav, čitam temu već neko vrijeme, a još malo pa kući sa sezone gledam sebi kupiti PC, naravno za gaming. Uzimam Ryzen 3600 (non X), to je bio lagan odabir ali muči me izbor matične. Čitajući vaše postove sve se svodi na B450 TOMAHAWK, jedino jedan kolega stalno spominje X370 ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO. Jest da je stariji čipset ali nekako me baš ona vuče zbog dizajna, a trebala bi biti bolja od Tomahawkice u svakom segementu a koštaju praktiči isto ili zanemarivo skuplje. Ina li netko od forumaša kombinaciju Ryzena 3000 sa HERO VI pločom? Kakvo je stanje s RAMom i XMP profilima na starom X370 čipsetu, da li je ažuriranjima BIOSa doveden na istu razinu kao i novija Tomahawkica?

  Mislim da ne možeš pogriješiti niti s jednom previše. Ja sam uzeo taman prošli mjesec novi CPU i ploču i uzeo sam Tomahawk jer je ova spominjana Asus bila skuplja malo više nego sada i jer meni nije bitan audio kad imam externu zvučnu. Također mi je faktor bio to da su na drugoj generaciji ploča B450/470 chipsetima poboljšali i popeglali mnoge sitnice, a znam već iz svog višegodišnjeg iskustva da neću koristiti ništa od tih nekih featur-a što donose bolje i skuplje ploče, kao što je Croshair. Tako da sam ja išao na noviji chipset, rađe nego na higher tier ploču.

hahhaajaads sub 21.9.2019 18:04
wiksi94 kaže...

Pozdrav, čitam temu već neko vrijeme, a još malo pa kući sa sezone gledam sebi kupiti PC, naravno za gaming. Uzimam Ryzen 3600 (non X), to je bio lagan odabir ali muči me izbor matične. Čitajući vaše postove sve se svodi na B450 TOMAHAWK, jedino jedan kolega stalno spominje X370 ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO. Jest da je stariji čipset ali nekako me baš ona vuče zbog dizajna, a trebala bi biti bolja od Tomahawkice u svakom segementu a koštaju praktiči isto ili zanemarivo skuplje. Ina li netko od forumaša kombinaciju Ryzena 3000 sa HERO VI pločom? Kakvo je stanje s RAMom i XMP profilima na starom X370 čipsetu, da li je ažuriranjima BIOSa doveden na istu razinu kao i novija Tomahawkica?

 Mozes si u izbor stavit i B450 A-PRO Max koja je 100kn jeftinija od tomahawkice

wiksi94 sub 21.9.2019 18:15

Da pročitao sam da je ta B450 A-PRO praktički ista Tomahawkica samo malo ružnija, zato je nisam spominjao kao izbor. 100 kn mi ne radi razliku 

Ono što bi radilo razliku je potvrda nekog iz prve ruke da Tomahawkica ima bolju RAM kompatibilnost i da bolje podržava XMP profile, to bi mi presudilo u njenu korist u odnosu na Hero VI.

hahhaajaads sub 21.9.2019 18:17
wiksi94 kaže...

 

Ono što bi radilo razliku je potvrda nekog iz prve ruke da Tomahawkica ima bolju RAM kompatibilnost i da bolje podržava XMP profile, to bi mi presudilo u njenu korist u odnosu na Hero VI.

 Ma sve je to rijeseno na takvim plocama, koju god da uzmes i stavit neki ram koji se cesto koristi nece radit nikakve problem (osim ako imas kingston memoriju, one znaju radit probleme)...

ibme74 sub 21.9.2019 18:20

Uzmes G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz CL16 ili Crucial Ballistix 2x8GB DDR4 3000MHz CL15 i radit će. nisam još vidio da se neko požalio da mu na ryzenu ovi rami neće na deklarirane taktove...

wiksi94 sub 21.9.2019 18:21
ibme74 kaže...

Uzmes G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz CL16 ili Crucial Ballistix 2x8GB DDR4 3000MHz CL15 i radit će. nisam još vidio da se neko požalio da mu na ryzenu ovi rami neće na deklarirane taktove...

 Ok hvala! A što kažeš Tomahawk ili Hero VI?

ansha sub 21.9.2019 18:22
ibme74 kaže...

Uzmes G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz CL16 ili Crucial Ballistix 2x8GB DDR4 3000MHz CL15 i radit će. nisam još vidio da se neko požalio da mu na ryzenu ovi rami neće na deklarirane taktove...

Bila su dvojica prije par stranica u ovoj temi kojima Aegis nije stabilan na xmp postavkama...

NoDe31 sub 21.9.2019 19:33
ibme74 kaže...

Da ali rucno su namjestili na 2933MHz i onda radi

Ne radi "Out of Box", dakle NE RADI... Imaš hrpu ljudi koji ni ne razumiju šta je BIOS (UEFI), a ne da znaju postavit ručno taktove RAM-a...