Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

3dfx sri 18.9.2019 14:05
tommy5 kaže...

tražeći informacije, naišao sam na jednu zgodnu tablicu

 

AM4 Vcore VRM Ratings:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

 

Pa ako nije već bila u ovome thredu...

E super. hvala ti.

 

Trebao bih objasnjenje, od onih koji se stvarno razumiju :)

 

Strikno po VRM specifikaciji koje je bolje rjesenje od ova dva, i koja je tocno razlika, to jest sta to znaci da ovaj ima 1x FET a drugi 3x FET

 

Prime X570-P: Phases - 4 

            FET per phase 3x SiC639 50A Power Stage

 

X570 Aorus Master: Phases - 12

               FET pet phase 1x IR3556 50A Power Stage

 

 

hahhaajaads sri 18.9.2019 14:09
ansha kaže...

Throttle-a ako uzmes krivi laptop, naravno da ce throttle-at u 1cm debelom laptopu. Uostalom, throttleanje je samo ako pada ispod base takta, a to je jako rijetko.... AMD ni nema laptop cpu sa vise od 4 jezgre pa ni nisu konkurencija u tom segmentu...

Jako rijetko padanje ispod takta na i7 (pogotovo 8750h) ? Doslovno svatko i da ima 1cm debeli laptop i 5cm debeli laptop ce imat problem sa temperaturama, a problem sa temperaturama dovodi do pada takta, osim ako laptop nema vodeno rjesenje... U vecini slucajeva se mora radit undervolt te se gube performanse.

dabar_solta_V2 sri 18.9.2019 14:30
3dfx kaže...
tommy5 kaže...

tražeći informacije, naišao sam na jednu zgodnu tablicu

 

AM4 Vcore VRM Ratings:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

 

Pa ako nije već bila u ovome thredu...

E super. hvala ti.

 

Trebao bih objasnjenje, od onih koji se stvarno razumiju :)

 

Strikno po VRM specifikaciji koje je bolje rjesenje od ova dva, i koja je tocno razlika, to jest sta to znaci da ovaj ima 1x FET a drugi 3x FET

 

Prime X570-P: Phases - 4 

            FET per phase 3x SiC639 50A Power Stage

 

X570 Aorus Master: Phases - 12

               FET pet phase 1x IR3556 50A Power Stage

 

 

 sic639 je 3 godine noviji komad i može radit na 50% višoj frekvenciji.
imaj na umu da je 1 paralelna faza s 2x 50A mosfetoima na duplo višoj frekvenciji jako slicno ko 2 faze s 50A fet na 1x frekvenciji.

zapravo zavisi do opčenite implementacije vrm-a pa nažalost teško napamet reč šta je bolje.


ja bi odoka uze aorus jer mi se čini da je vrm bliže soketu i opčenito izgleda bolje i ima 2x8pin 12v ulaz.

3dfx sri 18.9.2019 14:42
dabar_solta_V2 kaže...

 

 

 sic639 je 3 godine noviji komad i može radit na 50% višoj frekvenciji.
imaj na umu da je 1 paralelna faza s 2x 50A mosfetoima na duplo višoj frekvenciji jako slicno ko 2 faze s 50A fet na 1x frekvenciji.

zapravo zavisi do opčenite implementacije vrm-a pa nažalost teško napamet reč šta je bolje.


ja bi odoka uze aorus jer mi se čini da je vrm bliže soketu i opčenito izgleda bolje i ima 2x8pin 12v ulaz.

ne kupujem plocu, pitam cisto iz znatizelje, jer ne razumijem materiju tu

 

upalo mi je u oko da kod jedne pise da ima "4 faze" a druga da ima "12 faza", a u biti obje imaju 12, samo drugacije slozeno/implementirano. jel to tocno ili?

ansha sri 18.9.2019 17:06
hahhaajaads kaže...

Jako rijetko padanje ispod takta na i7 (pogotovo 8750h) ? Doslovno svatko i da ima 1cm debeli laptop i 5cm debeli laptop ce imat problem sa temperaturama, a problem sa temperaturama dovodi do pada takta, osim ako laptop nema vodeno rjesenje... U vecini slucajeva se mora radit undervolt te se gube performanse.

Da, ne znam ima li takvog laptopa, base takt je 2.2ghz, kad pada ispod toga, onda je throttleanje. 

Ocito nemas elementarnog razumijevanja kako funkcioniraju laptop cpu-ovi. 

A undervolt se radi upravo da se dobije na performansam, a ne da se snizi temperatura jer se ne snizi. Vidis koliko ne znas, sve te moram ucit ccc...

hahhaajaads sri 18.9.2019 19:07
ansha kaže...
hahhaajaads kaže...

Jako rijetko padanje ispod takta na i7 (pogotovo 8750h) ? Doslovno svatko i da ima 1cm debeli laptop i 5cm debeli laptop ce imat problem sa temperaturama, a problem sa temperaturama dovodi do pada takta, osim ako laptop nema vodeno rjesenje... U vecini slucajeva se mora radit undervolt te se gube performanse.

Da, ne znam ima li takvog laptopa, base takt je 2.2ghz, kad pada ispod toga, onda je throttleanje. 

Ocito nemas elementarnog razumijevanja kako funkcioniraju laptop cpu-ovi. 

A undervolt se radi upravo da se dobije na performansam, a ne da se snizi temperatura jer se ne snizi. Vidis koliko ne znas, sve te moram ucit ccc...

 Jako zanimljivo, temperatura sa undervoltom padne na 70ak stupnjeva u igrama te jos dodatno se spuste klokovi (inace radi 4.0-4.1, dok kad se jos napravi undervolt na 3.8-3.9)

Shockwave sri 18.9.2019 20:01
CPU kaže...

Šta očekivati??? TSMC 7nm u kašnjenju isporuka.... Problem za AMD? Šta mislite?

KLIK

KLIK 2

Navodno da je AMD sa EPYC serverskim procesorima dosta zauzeo mjesta u proizvodnji.

A TSMC radi 7nm za Apple A13 chipset.

 S obzirom da Zen 3 nije još u proizvodnji stignu se prebacit kod Samsunga kao što to rade Nvidia i Intel .

ansha sri 18.9.2019 21:33
hahhaajaads kaže...
ansha kaže...
hahhaajaads kaže...

Jako rijetko padanje ispod takta na i7 (pogotovo 8750h) ? Doslovno svatko i da ima 1cm debeli laptop i 5cm debeli laptop ce imat problem sa temperaturama, a problem sa temperaturama dovodi do pada takta, osim ako laptop nema vodeno rjesenje... U vecini slucajeva se mora radit undervolt te se gube performanse.

Da, ne znam ima li takvog laptopa, base takt je 2.2ghz, kad pada ispod toga, onda je throttleanje. 

Ocito nemas elementarnog razumijevanja kako funkcioniraju laptop cpu-ovi. 

A undervolt se radi upravo da se dobije na performansam, a ne da se snizi temperatura jer se ne snizi. Vidis koliko ne znas, sve te moram ucit ccc...

 Jako zanimljivo, temperatura sa undervoltom padne na 70ak stupnjeva u igrama te jos dodatno se spuste klokovi (inace radi 4.0-4.1, dok kad se jos napravi undervolt na 3.8-3.9)

Lol, ajde jos smijesnih stvari napisi da se smijemo 

MGloc sri 18.9.2019 22:23

Ansha ima Ryzen itekako laptop CPU 1 i 2.

Amd je malo failao sa 3550h/3750h jer bottlenecka gtx1660 ali nema veze krenuli su dobrim putem nagodinu ocekujem dobar stroj od AMD.Za 700e se nade rx560x i ryzen 3550h acer predator nitro.Iako se bolje rastegnut jos 300-400e i trazit hp omen sa 9300h gtx1650.

Za undervolt posjetite Bob of all trades na youtube i sve ce vam biti jasno...

rambox sri 18.9.2019 22:28
CPU kaže...

Šta očekivati??? TSMC 7nm u kašnjenju isporuka.... Problem za AMD? Šta mislite?

KLIK

KLIK 2

Navodno da je AMD sa EPYC serverskim procesorima dosta zauzeo mjesta u proizvodnji.

A TSMC radi 7nm za Apple A13 chipset.

Ništa bitno, to je sve sasvim očekivano. Kad imaš veliku potražnu procesora+serverski AMD 7nm procesori gaze Intel+imaju prednost u proizvodnji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=lzkpcc7ek2I

 

Desktop ništa ne pati, jer 90% kupaca ne kupuje 12/24 proc(tanki lager) a još manje kupuje ili treba uskoro stiže 16/32 Ryzen 3000."16/32 Desktop proc je za prestiž onako nek se nađe", jer Intel najviše boli ovo žuto koje im izbija ogromnu lovu iz šaka.

 

Kolko ja vidim, R5 3600 i R7 3700X moš kupit bilo gdje kao kurtone dakle kod njih nema tankog lagera.Desktop zeleno je ono kaj se prodaje na lopate, a dalje nema frke najbitnije da ne fali skupih žutanjaka koji su vrlo tražena roba.

 

TSMC 7nm za Jabučare, to nije isti proizvodni proces točnije to je Low power verzija.

 

Ryzen 3000+Epyc 2 Rome, to je 7nm High performance proizvodni proces ili varijanta.

 

Svaka 7nm verzija procesa zauzima proizvodne pogone, ali opet isto AMD prioriteti su jasni pa nema problema.

 

 

NoDe31 sri 18.9.2019 22:31
hahhaajaads kaže...

 Jako zanimljivo, temperatura sa undervoltom padne na 70ak stupnjeva u igrama te jos dodatno se spuste klokovi (inace radi 4.0-4.1, dok kad se jos napravi undervolt na 3.8-3.9)

 Kakve veze ovo ima sa "thermal throttlingom"? Ovo je "turbo boost" i ako ti se kod undervolta tako ponaša, nešto radiš mnogo krivo... 

NoDe31 sri 18.9.2019 23:00
MGloc kaže...

Ne radi nista krivo ukoliko pricamo o 8750H

4,100 MHz (1 core),
4,100 MHz (2 cores),
4,000 MHz (4 cores),
3,900 MHz (6 cores)

 3,9Ghz pod punim loadom... Inače se vrti 4Ghz, 4,1Ghz... Bar tako moj kad igram na njemu... Uostalom opet pitam, kakve veze "turbo boost" ima veze sa "thermal throttlingom"? Moj Dell nije jedan od debljih laptopa, pa mi ni ljeti nije ni jednom uradio "thermal throttling"...

ansha sri 18.9.2019 23:59
MGloc kaže...

Ansha ima Ryzen itekako laptop CPU 1 i 2.

Amd je malo failao sa 3550h/3750h jer bottlenecka gtx1660 ali nema veze krenuli su dobrim putem nagodinu ocekujem dobar stroj od AMD.Za 700e se nade rx560x i ryzen 3550h acer predator nitro.Iako se bolje rastegnut jos 300-400e i trazit hp omen sa 9300h gtx1650.

Za undervolt posjetite Bob of all trades na youtube i sve ce vam biti jasno...

To su desktop cpu-ovi, battery life je nepostojeci i laptopi su divovski, teska besmislica od uredjaja. 

Rhodin čet 19.9.2019 10:23

Ispada da bi panika oko TSMC-a i potencijalne nestašice AMD proizvoda vezana uz tu temu, bit nebitna za AMD.

Naime TSMC je izdao priopčenje kako zbog prevelike potražnje trenutno kasne pošiljke 7nm proizvoda između 2-6 mjeseci.

 

Ipak, Charlie sa SemiAccurate radi osvrt i na taj dio u sklopu najave novoge OC-anog 64-core Epyc procesora. Naime govori da stvari nisu takve kakve se čine, te da AMD nema taj problem, već se on odnosi na "ostale".

 

"AMD also went on to say they have no supply problems despite the FUD and planted stories at certain outlets in the last few days. When questioned, AMD said the TSMC announcement was not tied to any recent events, something we don’t doubt given how long it takes to set up an event like today’s. In any case everything SemiAccurate hears backs up AMD’s story, they don’t have wafer allocation or supply issues. Demand issues are another story but they wouldn’t comment on that publicly."

 

Čitajući članke i slušajući streamere najavljuje se potencijalna katastrofa epskih razmjera i "tko želi svoj 3700X ili RX 5700 XT bolje ih je uzet odmah, pitanje kad će biti dostupni kad nestane zaliha" - ne znam jel to reklama, pokušaj dodatnog boostanja prodaje, ili nešto treće... ali po ovome se neće desit i nema potrebe "paničarit".

 

dabar_solta_V2 čet 19.9.2019 13:11
ansha kaže...
MGloc kaže...

Ansha ima Ryzen itekako laptop CPU 1 i 2.

Amd je malo failao sa 3550h/3750h jer bottlenecka gtx1660 ali nema veze krenuli su dobrim putem nagodinu ocekujem dobar stroj od AMD.Za 700e se nade rx560x i ryzen 3550h acer predator nitro.Iako se bolje rastegnut jos 300-400e i trazit hp omen sa 9300h gtx1650.

Za undervolt posjetite Bob of all trades na youtube i sve ce vam biti jasno...

To su desktop cpu-ovi, battery life je nepostojeci i laptopi su divovski, teska besmislica od uredjaja. 

 imam laptop s 2500u koji na maloj 2 čelijskoj bateriji radi bez problema par sati ako ti trebaju ok single core performanse i dugo trajanje baterije, ako ti treba laptop za render mašinu naravno da ti ni 6 čelijska baterija ne pomaže puno jer si konstantno na 100% potrošnje, iako ovaj predator s 2700 bi moga jako malo trošit(u usporedbi s intelovim mobilnim koji osim šta puno troše i trotlaju i nemaju neke performanse) ako je to govance od procesora cherry pickano a vjerovatno je jer se takvih laptopa ne prodaje puno, je desktop cpu ali kakvih parametara?


zoharbizo čet 19.9.2019 13:21

TDP je podešen tako da CPU throttla ako grafika ide visoko, 3D load, CPU tada ne ide na max takt.

Rješenje je diskretna grafika, moćan je Ryzen u laptopima, nema tu prigovora.

Life na bateriji nije loš, 3+ sati rada.

Imam 2500U i već dugo radim sve i svašta na njemu, žvače bez problema, od realtime prikaza 130 HD/FHD kamera i pregleda nadalje...

hahhaajaads čet 19.9.2019 14:00
dabar_solta_V2 kaže...
 je desktop cpu ali kakvih parametara? 



Linus je otvarao slican, samo R7 1700. Unutra je full size AM4 ploca sa desktop procesorom (znaci istih dimenzija kao kod PCa). Malko sam istrazivao bateriju i nije velika razlika izmedju R7 2700/Vega 56 i i7 8750h/gtx 1070, kod R7 2700 je normalan rad cca 3 sata (znaci tu spada i gledanje videa i sl.) te kod i7 8750h oko 3.5 sata. U gamingu baterija na R7 2700 traje cca 45min dok kod i7 8750h traje sat i nesto sitno, znaci razlika je mizerna... Temperatura R7 2700 u igrama je isto manja (~75) dok je kod i7 8750h 85-90...

Dr. Vicko čet 19.9.2019 21:10
ansha kaže...

Vi ste papali ludih gljiva kad se o kanti od 4 kila sa 1h autonomije uopce prica kao o laptopu.... Dobro je decki, bit ce sve dobro, uzmite poticaj dok jos drzava daje :)

 Nije svima poenta da imaju ultrabook i autonomiju od 10+ sati. 

Ima ljudi koji zele da imaju jak prenosni racunar radi razlicitih razloga, a sve da bi sa sobom uvijek mogli imati jaku masinu za ono sto im treba. 
Ja sam dvije godine nosio u ruksaku gamerki laptop, koji je bio dooosta tezi i robusniji, sa dooosta manjom autonomijom od sadasnjeg Acer-a i Surface-a ali zato sto mi je to tada bio primarni racunar, nisam imao desktop jer sam zivio na dvije adrese konstantno i nisam ni bio u situaciji uzeti solidan desktop kao glavni racunar i neki dodatni ultrabook za rad kada sam na putu ili van kuce. 

 

 

ansha čet 19.9.2019 21:21
Dr. Vicko kaže...
ansha kaže...

Vi ste papali ludih gljiva kad se o kanti od 4 kila sa 1h autonomije uopce prica kao o laptopu.... Dobro je decki, bit ce sve dobro, uzmite poticaj dok jos drzava daje :)

 Nije svima poenta da imaju ultrabook i autonomiju od 10+ sati. 

Ima ljudi koji zele da imaju jak prenosni racunar radi razlicitih razloga, a sve da bi sa sobom uvijek mogli imati jaku masinu za ono sto im treba. 
Ja sam dvije godine nosio u ruksaku gamerki laptop, koji je bio dooosta tezi i robusniji, sa dooosta manjom autonomijom od sadasnjeg Acer-a i Surface-a ali zato sto mi je to tada bio primarni racunar, nisam imao desktop jer sam zivio na dvije adrese konstantno i nisam ni bio u situaciji uzeti solidan desktop kao glavni racunar i neki dodatni ultrabook za rad kada sam na putu ili van kuce. 

 

 

Ja cu si uzet laptop ubrzo i cak sam na par sekundi razmatrao Heliosa 500 sa Ryzenom 2700, ali takav stroj nema mi nikakvog smisla kad sam malo racionalnije sagledao stvari. Za rendering i onako necu koristit laptop nego cu na njemu samo crtat a rendat cu ako treba na daljinu na kucnom kompu. Za gejming opet nema smisla jer treba imat vanjski monitor posto mi nije ni na kraj pameti igrat na 17" monitoru, rijetko stignem igrat i sigurno ne mislim tratit vrijeme buljeci u sitan monitor jer mi to nije nikakav dozivljaj...

Danas su tanki i lagani laptopi sa dobrim battery lifeom vise nego dovoljni za 3d modeliranje kad su na adapteru, a opet nude odlicnu mobilnost i autonomiju. Jos cu uzet flip varijantu pa mi je tablet za net i filmove iz kreveta....

Dr. Vicko čet 19.9.2019 21:45
ansha kaže...
Dr. Vicko kaže...
ansha kaže... 

Ja cu si uzet laptop ubrzo i cak sam na par sekundi razmatrao Heliosa 500 sa Ryzenom 2700, ali takav stroj nema mi nikakvog smisla kad sam malo racionalnije sagledao stvari. Za rendering i onako necu koristit laptop nego cu na njemu samo crtat a rendat cu ako treba na daljinu na kucnom kompu. Za gejming opet nema smisla jer treba imat vanjski monitor posto mi nije ni na kraj pameti igrat na 17" monitoru, rijetko stignem igrat i sigurno ne mislim tratit vrijeme buljeci u sitan monitor jer mi to nije nikakav dozivljaj...

Danas su tanki i lagani laptopi sa dobrim battery lifeom vise nego dovoljni za 3d modeliranje kad su na adapteru, a opet nude odlicnu mobilnost i autonomiju. Jos cu uzet flip varijantu pa mi je tablet za net i filmove iz kreveta....

 Laptop obicno zbog same konstrukcije ili drzis u krilu ili direktno na nekoj radnoj povrsini te si opcenito blize ekranu tako da 15, a posebno 17 incni ekrani na njima zbog polozaja ne djeluju uopce mali tako da ne treba bjezati ako je samo velicina ekrana u pitanju. 

 

Za sve ljude osim hard core gejmera koji posjeduju desktop racunar ja bih preporucio kakav ulrabook, convertible ili definitno moja preporuka Surface linija uredjaja. Ja na svom Surface koji je najslabiji model opet uspijem uraditi dosta stvari, a o mobilnosti da ne govorim. 

 

Da ne bude totalni OffT postoji mogucnost da Microsoft za desetak dana predstavi neke uredjaje iz svoje linije bazirane na Ryzenima sto je odlicna vijest, moze znaciti samo jos bolju optimizaciju Windowsa na AMD chipovima. 

ansha čet 19.9.2019 22:23
Dr. Vicko kaže...

 

Za sve ljude osim hard core gejmera koji posjeduju desktop racunar ja bih preporucio kakav ulrabook, convertible ili definitno moja preporuka Surface linija uredjaja. Ja na svom Surface koji je najslabiji model opet uspijem uraditi dosta stvari, a o mobilnosti da ne govorim. 

 

Stvar je sta mi treba 32GB rama a Surface mislim da ni ne postoji u toj varijanti...

zoharbizo pet 20.9.2019 09:29
ansha kaže...

Vi ste papali ludih gljiva kad se o kanti od 4 kila sa 1h autonomije uopce prica kao o laptopu.... Dobro je decki, bit ce sve dobro, uzmite poticaj dok jos drzava daje :)

 Realno, autonomija postoji kod modela za 8 logičkih jezgri i niže, sa osrednjom ili slabijom grafikom.

Ja sebi gaming laptop nebi kupio mrtav, za to postoji PC koji je za iste novce jači i bolji, i nadogradiv.

Tako da, slažem se.

zoharbizo pet 20.9.2019 09:35
ansha kaže...
Dr. Vicko kaže...

 

Za sve ljude osim hard core gejmera koji posjeduju desktop racunar ja bih preporucio kakav ulrabook, convertible ili definitno moja preporuka Surface linija uredjaja. Ja na svom Surface koji je najslabiji model opet uspijem uraditi dosta stvari, a o mobilnosti da ne govorim. 

 

Stvar je sta mi treba 32GB rama a Surface mislim da ni ne postoji u toj varijanti...

https://community.amd.com/thread/227378

Sudeći po ovome, i najjeftiniji modeli sa 2500U bi trebali pogoniti 32GB rama, ako imaš stickove ponesi ih da probamo na mome idući tjedan, u ZGu.

 

ansha pet 20.9.2019 14:26
zoharbizo kaže...
ansha kaže...

Vi ste papali ludih gljiva kad se o kanti od 4 kila sa 1h autonomije uopce prica kao o laptopu.... Dobro je decki, bit ce sve dobro, uzmite poticaj dok jos drzava daje :)

 Realno, autonomija postoji kod modela za 8 logičkih jezgri i niže, sa osrednjom ili slabijom grafikom.

Ja sebi gaming laptop nebi kupio mrtav, za to postoji PC koji je za iste novce jači i bolji, i nadogradiv.

Tako da, slažem se.

Ima tankih i mocnih gaming laptopa sa cca. 5h autonomije (ne igranje naravno), neusporedivo bolje od laptopa sa stolnim ryzenima i vegom, a i brze u igrama... 

zoharbizo kaže...
ansha kaže...
Dr. Vicko kaže...

 

Za sve ljude osim hard core gejmera koji posjeduju desktop racunar ja bih preporucio kakav ulrabook, convertible ili definitno moja preporuka Surface linija uredjaja. Ja na svom Surface koji je najslabiji model opet uspijem uraditi dosta stvari, a o mobilnosti da ne govorim. 

 

Stvar je sta mi treba 32GB rama a Surface mislim da ni ne postoji u toj varijanti...

https://community.amd.com/thread/227378

Sudeći po ovome, i najjeftiniji modeli sa 2500U bi trebali pogoniti 32GB rama, ako imaš stickove ponesi ih da probamo na mome idući tjedan, u ZGu.

 

Sudeci po cemu?? Sve ovisi o modelu laptopa, pricalo se o Surfaceima, Microsoft su jednaki cigani kao i apple tako da je ram zalemljen najvjerojatnije...

 

Problem AMD-ovih mobilnih procova su sta jednostavno nema dovoljno ponuda a ovo sta ima nije isplativo u odnosu na intel laptope. Mozda se nesto promijenilo, linkaj mi neku ponudu....

EricCartman pet 20.9.2019 17:58

Igrat se na laptopu od 17" je još i prihvatljivo, ali meni laptop od 17" nije laptop, nego teška mrcina, imao sam jednog na prošlom poslu i bila mi je muka kad sam moro na sastanak s njim.

Tako da, ultrabook 15" je sasvim ok, spoji se monitor i dock ako treba za rad, a za igranje najbolje kanta.