Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

ranko091 ned 21.7.2019 21:41
Louis Pluto kaže...
absolon kaže...

Novi treadreaperi dolaze u listopadu 2019

na Zen 2 arhitekturi i idu u postojeće ploče TR4 - x399.

 koliko će nove ploče koštati, 1000 dolara?

 kako jedan tip rekao, "ja to isplatim za tjedan dana".

 

znači ako ne možeš investiciju isplatit ili ti netreba, ili nešto ne radiš kako treba i promjeni struku.

Louis Pluto ned 21.7.2019 21:52
ranko091 kaže...

 kako jedan tip rekao, "ja to isplatim za tjedan dana".

 

znači ako ne možeš investiciju isplatit ili ti netreba, ili nešto ne radiš kako treba i promjeni struku.

cijene mogu biti i duplo skuplje pa se valjda opet ne bi bunio jer bi isplatio za dva tjedna...

netko može isplatiti za tjedan, netko za mjesec netko za godinu... a zašto 500 dolara ne bih popio ili što drugo?

 

treba li spominjati tvrtke gdje postoji budžet pa ukoliko za nešto platiš više za nešto drugo ćeš platiti manje ili će ti biti nedostatno etc...

 

kad je nešto preskupo onda je skuplje od nečega što je prije bilo jeftinije (x470 - x570), što je najgore još i buči... a buči zato jer je rađeno u 14nm a ne u 7 pa da ima razloga biti skuplje, AMD počinje jesti vnago...

 

The_Fichek ned 21.7.2019 22:11
MasterOdisasteR kaže...
mislioc kaže...
MasterOdisasteR kaže...

Njemu sam dao da se pobrine za to...reka mi je 200€ otprilike

 Koji procesor imaš u planu za tu ploču?

R5 3600

Znam ,ploča je totalni overkill ,ali planiram iduće godine/ili one tamo ,uzimat bolji procesor sa novom serijom, ovo je samo privremeno da nešto pristojno vrti.

Kak znaš da će 4000 serija uopće podržavati AM4? Ja više ne znam je li podrška za AM4 until, through or till the end of 2020, previše svakojakih informacija.. Realno mislim da će podrška biti dok ne dođe DDR5, a to bi moglo biti već krajem ove godine.

ranko091 ned 21.7.2019 22:24
Louis Pluto kaže...

cijene mogu biti i duplo skuplje pa se valjda opet ne bi bunio jer bi isplatio za dva tjedna...

netko može isplatiti za tjedan, netko za mjesec netko za godinu... a zašto 500 dolara ne bih popio ili što drugo?

 

treba li spominjati tvrtke gdje postoji budžet pa ukoliko za nešto platiš više za nešto drugo ćeš platiti manje ili će ti biti nedostatno etc...

 

 treadripper spada pod poslovno okruženje, pa te baš i ne pratim.

 

ili ti misliš da netko koristi tredriper platformu za igranje? pojasni se.

 

niti intel ne daje svoje xeon pulene za kikirki, a ni matične nisu ništa jeftinije. ipak je to već profi oprema i poslovni korisnici si kupuju prema mogućnostima.

 

a gejmeri.. oni su posebna vrsta. jer je svaki dio računala, van best buy opcija, ravno bacanju novca u vjetar. mada je gaming ionako bacanje para i ovako. al nas veseli pa eto, svako ima svoje poroke.

Louis Pluto ned 21.7.2019 22:49
ranko091 kaže...

 treadripper spada pod poslovno okruženje, pa te baš i ne pratim.

 

ili ti misliš da netko koristi tredriper platformu za igranje? pojasni se.

 

niti intel ne daje svoje xeon pulene za kikirki, a ni matične nisu ništa jeftinije. ipak je to već profi oprema i poslovni korisnici si kupuju prema mogućnostima.

 mogu li se ja informirati, može li mi što biti zanimljivo, voljeti tehnologiju ili što drugo bez da se odmah shvati kako mi upravo sada treba radna stanica ili mi je to profesija?

niti ne znamo koliko će nove ploče koštati, bubnuo sam cijenu u srazmjeru s x470 - x570 gdje najskuplje x570 ploče koštaju 700 dolara što je preskupo kada usporediš s high endom x470 ploča (uopće ne želim ulaziti u raspravu o uzaludnosti kupovanja takvih ploča)... a kada je nešto preskupo onda je preskupo i nećeš moći kupiti nešto drugo za razliku poskupljenja... pa makar ti ostalo manje za godišnji, štednju ili kikiriki

 

želim reći da je, to ja isplatim za tjedan dana, invalidan argument

Louis Pluto ned 21.7.2019 23:20
XXX kaže...

 Zen 3 ide na postoječi socket 2020. I to bi trebalo biti to. 2021. ide novi socket ZEN 4 5nm i ne vidim kako bi nastavili sa DDR4. 2022-2023. zen 5 5nm ili ti ga zen4+

 

https://wccftech.com/amd-zen-4-ryzen-and-epyc-5nm-cpu-80-percent-higher-transistors/

 ne znam sjećam li se dobro, ali... nije li se za vrijeme phenoma prelazilo s ddr2 na ddr3 i ostalo na kompatibilnom socketu ili se varam? mislim da još negdje u garaži imam asrockicu na ddr2...

 

double post, sorry

Friday ned 21.7.2019 23:35
Louis Pluto kaže...

 

želim reći da je, to ja isplatim za tjedan dana, invalidan argument

 

U raspravi o mac stalku za monitor po 1000 eura se to ispostavilo kao savrsen argument. Bilo je takoreci zabranjeno izraziti svoj negativan stav spram cijene doticnog stalka jer "eto, sta mi seljacine imamo pricati o tom stalku kad neki tamo studio to isplati u roku stajaznam".

Tako da pripazis malo, ima nas tu svakakvih...

VooDooZg pon 22.7.2019 09:06
dery kaže...

Di je onaj šta neče da mu podiže sistem na tomahawku. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=YNINTGFcm8Q

 

 

 

 

Hahahah ovo da nije smješno bilo bi tužno - nakon kaj ti prvi put digne poslje bi ga diglo valjda i bez proca,, nek ga proba dignut nakon 6-7 sati pa nek se javi -- to mu je neko i napisao u komentarima čini mi se

 

Moš ga jebat neće iz prve da mu 100kn daš, probao sam i ono kaj je Ranko rekao ali ništa -- on ima problem s voltažom očigledno i onda kad se isključi iz struje onda valjda resetira cmos ili kaj već onda ga pusti i poslje se namjesti sam i pusti dalje..,  jer i po svjetlu skužim da ode u drugi mod

- kad ga palim prvi put, led svjetla su crvena i gori cpu lampica i neda post na ekranu

- zatim ga isključim iz struje na par min, uključim, upalim lampice su bijele cpu gori i onda nakon 30ak sekundi prebaci u crveno svijetlo, ugasi cpu lampicu i daje post na ekranu

izzy007 pon 22.7.2019 10:37

@VooDooZg
Da li možeš u ADM (mislim da sam pročitao da si tamo kupio ploču) zamijeniti ploču za neku drugu? Ovaj tjedan sam mislio kupiti Cpu, Ram i Mbo. Sad ne znam što da radim? Kupim u ADM Tomahawk ploču, pa ako radi super ili da dam 1000kn više za X570 od Gigabyte-a ukoliko ova ne bude radila. Pod uvjetom da je ovi žele preuzeti natrag. Ne znam kakva su prava potrošača po tom pitanju

vrinho pon 22.7.2019 10:39

Prije paljenja ugasi ga na tipku na napajanju 0, zatim drži power tipku na kučištu 10-15 sekundi i vrati ga na 1 na napajanju i pali od prve. I meni se zna dogoditi da cold boot zajebava ali riješim ga kako je opisano. Dok ne srede biose ovo je najlakše rješenje.

VooDooZg pon 22.7.2019 11:06
izzy007 kaže...
@VooDooZg
Da li možeš u ADM (mislim da sam pročitao da si tamo kupio ploču) zamijeniti ploču za neku drugu? Ovaj tjedan sam mislio kupiti Cpu, Ram i Mbo. Sad ne znam što da radim? Kupim u ADM Tomahawk ploču, pa ako radi super ili da dam 1000kn više za X570 od Gigabyte-a ukoliko ova ne bude radila. Pod uvjetom da je ovi žele preuzeti natrag. Ne znam kakva su prava potrošača po tom pitanju

 

ma uzmi si B450 nije ovo tak strašan problem da se daje 1000kn više ( kupi si radije jaču grafičku za tu razliku ) - eventualno traži tu MAX ali nebi reko da to još uopće ima u prodaji,,, prije svega ti preporučam ak nemaš prvu ili drugu generaciju Ryzena pri ruci - ak prelaziš s Intela kao ja onda im daj tih 90kn da ti flashaju bios jer ne isplati se zajebavat s tim kad ploča radi kak joj se digne..

 

Problem je kaj ispada da večina b450 ima problem ali nisam baš proučavao ostale - možda Asus nema, ne znam,, inače osim tog "verglanja" na drugu sve radi kak treba tak da 1000kn kažem radije u gpu ubaci 

dreadmoore pon 22.7.2019 12:20
dery kaže...
dreadmoore kaže...

Nego daj testove kako se novi ryzen drzi sa ovom igrom vidimo da ryzen 2700x je katastrofa sad me zanimaju ovi zadnji iz 3 gen.

 Evo zbi si ga u guz, jesi sretan.

 Ne taj nego crysis 1 prvi dio ovaj mi je nebitan 

HCgamingCRO pon 22.7.2019 12:23
dreadmoore kaže...
dery kaže...
dreadmoore kaže...

Nego daj testove kako se novi ryzen drzi sa ovom igrom vidimo da ryzen 2700x je katastrofa sad me zanimaju ovi zadnji iz 3 gen.

 Evo zbi si ga u guz, jesi sretan.

 Ne taj nego crysis 1 prvi dio ovaj mi je nebitan 

 Pa u zadnjem nisam ni do danas uspio imati hardwer da ga na ultra picim fluidnih 60 fpsa..sa mojim rigom i 1080p jos

To je igra gjde se vidi skaliranje sa jezgrama.

Kako veli ona poznata-" But can it run crysis"

Smille pon 22.7.2019 12:49

Za cca 50kn više umjesto te MSI mbo uzmi Prime Asus X370 pro u ADM-u ali obavezno neka ti flešaju MBO na najnoviji bios ako ćeš uzimati noviji cpu tipa 3600 ili 2600 i te serije, jedinica radi ok.

izzy007 pon 22.7.2019 13:55

Danas ću kupiti R5 3600 i 2x8GB 3200 rama. S pločom čekam do petka. Ako se do petka ne pojavi Bios koji radi idem na X570 aorus elite. Očito X i B450 nisu spremni za 3000 seriju. Neki čak u USA prijete i class action lawsuit. Bit će zanimljivo vidjeti kako će se ovo završiti. Trenutno je to jedan veliki poluproizvod. Mislim na X i B 4xx serije i 3000 Ryzen.

itomic009 pon 22.7.2019 14:03

 To je nešto što su trebali imati riješeno pri samo lansiranju procesora, neobjašnjivo je zašto nisu. Ali mislim da će se to vrlo brzo riješiti s novim revizijama BIOS-a i onda će to bit sve ok. Tako da oni koji su možda mislili sad odma novi Ryzen i starije ploče, malo pričekati i popeglati će se.

VooDooZg pon 22.7.2019 14:09

Ma nije to tak dramatično kak ljudi jebu po forumima ( jedino svakako daj fleshat bios njima u adm-u i to sa tvojim procom i memorijom - tak sam im ja donio), to kaj buš ga eventualno 2x palio ne vrijedi tih 1000kn razlike a i ništa ti ne garantira da sa x570 nebuš isto imao problema ..

 

Ja da danas idem kupovati kupio bih isto, u biti kitu kupio bih i5 9600k i z390 ili još bolje kaj sam i trebao rabljeni i5 8600k sa Asus z390 + be quiet dark rock + be quiet 700 kućište