Prijenosna računala

Zamjena diska kod HP Pavilion DV6

Nakatomi pon 12.8.2019 17:08

Pozdrav,


Molim savjet koji hard da kupim, imam stari laptop HP Pavilion DV6 - 2160em, iz daleke 2010
Krepava mi hard, ne mogu više podići windowse 7, i Norton bootable recovery tool mi javlja da HDD ima hrpu bad sectora i da će uskoro otkazati.
Da li bi neki od ovih novih SSD-ova radio sa tako starim lapom? Ili da kupim HDD?

Lap je procesor i3 @ 2,13Ghz, 4GB ram, i imao sam dosad HDD 500GB 7200rpm, connection ATA, i ne znam na što moram pazit kod kupovine SSD-a da bi mi pasao?

Hoće li ovaj lap vrtit win10? treba mi za obično surfanje i youtube. Ne treba mi hrpa memorije jer ne želim previše ulagati u lap, imam osjećaj da bi uskoro još toga moglo krepati, a opet žao mi ga je odmah otpisati, jer trenutno nemam love za novi.

 

Da li bi npr. ovo bilo ok? https://www.mikronis.hr/ssd-120gb-patriot-burst-2-5-sata-iii-p-n-pbu120gs25ssdr.aspx

 

Što mi predlažete?  I jel to teško zamijeniti?
Hvala!

mbaksa pon 12.8.2019 18:46

Koliko vidim, u specifikacijama piše da je sučelje Serial ATA-300 (iliti SATA II), što će reći da možeš u njega staviti praktički bilo koji moderni SATA SSD, samo što taj laptop neće moći iskoristiti njegove performanse do kraja. No, naravno, i dalje će to biti daleko bolje nego HDD.

 

Ako ti ne treba više prostora, u redu ti može biti i taj SSD od 120 GB. Bit će dovoljno za same Windowse 10 i ponešto programa.

 

Ako ti laptop krepa, kupljeni SSD ti neće propasti - možeš ga prodati, staviti u stolno računalo, staviti u drugi prijenosnik u kojem bi imao HDD ili koristiti kao prijenosni disk stavljanjem u USB kućište za disk. Tako da nije nužno da se zbog bojazni od kvara ograničavaš na 120 GB.

Nakatomi uto 13.8.2019 11:34

Ok, tenx!

 

To me zanimalo, znači mogu praktički bilo koji SSD gledat što se tiče konekcije. A da li moram gledat 2,5"  i tražiti baš za laptop ili je sve to isto kao i za stolna računala? To me malo zbunjuje..

 

 

Možda se ipak protegnem do 240gb, u pravu si, uvijek ga mogu izvaditi kad lap krepa.

 

E da, za HDD mi piše:

Drive model: ATA ST9500420AS,

Location: Port 1 of SATA Host Adapter

 

 

 

 

 

mbaksa čet 15.8.2019 11:08

Bracket 2.5-3.5"? Ne, naravno. U prijenosnik ide 2.5-inčni disk/SSD. Takvi uređaji inače dolaze u dvije debljine - jesi na to mislio? 7 i 9 milimetara, s nekim SSD-ovima dolazi adapter 7-9, no prijenosnici obični nemaju problema s tim jer se uređaj ušarafi na neki način pa debljina nije bitna. Ako te to brine, pogledaj kako ti je postojeći disk montiran u prijenosniku.

Nakatomi pet 16.8.2019 14:04

Da, zanima me da li će stati fizički, izvadio sam sad stari hard, i cca 8mm je debel mi se čini, samo je zašrafljen sa dvije bočne tanke pločice koje su spojene nekakvom trakom sa gornja strane i to je to, tak da mislim da će pasat.

 

Prvi put čačkam po svemu tome pa onda nisam siguran u ništa

 

Danas ili sutra idem po novi SSD, nadam se da će ga lap uredno prepoznat, a onda stavljam win 10 na njega.

 

 

mbaksa pet 16.8.2019 14:06
Nakatomi kaže...

Da, zanima me da li će stati fizički, izvadio sam sad stari hard, i cca 8mm je debel mi se čini, samo je zašrafljen sa dvije bočne tanke pločice koje su spojene nekakvom trakom sa gornja strane i to je to, tak da mislim da će pasat. 

Pasat će.

 

Nakatomi kaže...

Prvi put čačkam po svemu tome pa onda nisam siguran u ništa  

Svima su nam takve stvari jednom bile prvi put. 

 

 

Nakatomi sub 17.8.2019 14:46

Evo kupio sam ADATA SSD 240GB, ugradio, stavio win 10 i pišem ovaj post ! Sve rješeno bez problema u tren oka, osjećam se kao da sam se popeo na Himalaje  !!

 

Da vas još malo udavim za pomoć, da li sad moram updateat drivere za svoj model laptopa? Imaju win10 kakvu opciju da sami to prepoznaju i skinu ili moram sam ići preko preglednika kopat?

Ili ne moram više ništa?