Prijenosna računala

Ultimativna tema za odabir prijenosnika

acmilan2 ned 17.5.2020 20:56
KarloKazo kaže...

Pozdrav svima.

 

Trenutno imam Lenovo IdeaPad 320 laptop,sa procesorom 1.10 gHz, Intel n2230 . Pošto idem na tehnički fakultet, radim u AutoCAD Civilu 3D, no to moj laptop poprilično teško podnosi. Za neki posao koji bi obavio u 30 minuta,meni treba 2 sata.

 

Iz tog razloga kupujem novi laptop, no ne želim opet napraviti pogrešku ,pa kupiti neki koji će se toliko mučiti s malo težim programima. Ima li tko kakav savjet koji laptop kupiti, ali da je cijene do 4000 kn?

 

 To sam vec pisao koju stranicu unatrag, ali budem ponovio.

Za programe za 3D modeliranje i slicno (AutoCAD jos mozda nije zahtjevan kao SOLIDWorks u počecima, Catia i sl.) je potrebna odvojena grafička kartica kao što je i kolega već napomenuo.

Ne znam koliko ćeš zahtjevne programe i crteže raditi pa bih svakako preporučio barem GTX 1050 3GB grafičku u laptopima jer s vremenom, moj bratić je radio na 940M pa je počelo to malo štucati.

 

E sad, procesori su tu već okej koji god da uzmes od 8. intelove generacije na dalje, za ryzene nisam siguran dok se oni malo vise ne uklope u prijenosna racunala, dok kod PC-a rasturaju.

 

Znaci svaki od ovih ce sve to dobro podnijeti. Za pocetak ce ti 8GB biti sasvim okej, s vremenom mozes jos 8GB dodat i miran si.

Ako ulazes u nesto tako, onda bih ti predlozio da ako je ikako moguce da pridodas jos barem 800kn i uzmes maksr ovaj najjeftiniji sa GTX 1050 grafičkom karticom. Ostalo će sve ići kako treba.

kokoshka kaže...
acmilan2 kaže...

Ovisi za sto ti je laptop potreban. Ovaj ima integriranu grafiku tako da za gaming ili za programe 3D modeliranja i slicno - NIJE.

 Ne treba mi za igrice, samo zelim laptop koji  brzo  odgovara na input, radim s vise tabova i vise tablica i dokumenata istovremeno i ne zelim da mi vrti unedogled dok se presaltava s jednog zadatka  na drugi, kao sto mi ovaj sad radi.

Zato sam gledala da mi je proc.barem i7, da ima 16gb ram-a, al ne znam jel uopce gledam prave parametre ono kaj trebam 😂

 Dobro, koji su osnovni zadaci? Programi u kojima se radi? Koliko je to opsežno da možemo malo detaljnije analizirati?

acmilan2 pon 18.5.2020 09:37
kokoshka kaže...

Ms office, dialux i autocad tu i tamo.

Ono sto mi je najvaznije je da je laptop fluidan i brz,a ne da moram 3 dana cekati da me prebaci iz taba u tab (koristim chrome).

I obavezno ekran 17.

Hvala🙂

 Eto vidis da nisu samo tabovi u pitanju 😁

Znaci ti si slijepo gledao RAM i procesor i potpuno zanemario grafičku karticu koja je za ova dva programa itekako bitna.

 

Ovdje imaš popis svih laptopa koji će zadovoljiti tvoje potrebe, s vremenom možeš dodati još 8GB da imaš 16GB ali vidjet ćeš ogromnu razliku tu već.

 

Na tebi je sad želiš li ići sa jačom grafičkom GTX 1650 ili uzeti slabiju GTX 1050 i želiš li 256/512GB SSD ili one modele koji imaju dodatni HDD od 1TB uz SSD.

kokoshka pon 18.5.2020 12:49

Ma znam, dialux i autocad bi muz koristio povremeno, meni samo treba Chrome i office🙂

Jos samo jedno pitanje - ako zelimo dva odvojena laptopa, muz za svoje projektiranje, ja za svoje potrebe - on gleda nesto od predlozenog s linka (hvala puno na preporuci🙂), a ja? Trebam li isto paziti koju grafičku uzimam?

 

Jos me bune procesori, vidim da kod nekih pise tipa 2.4GHz, kod nekih 1.9, 3.4...sto to znaci i je li to vazna stavka? Npr.neki i5 uz kojeg stoji 2.4gHz je brzi od npr.i7 1.9.ghz?

Mozda lupam gluposti i nema veze,pitam samo🙂

kokoshka pon 18.5.2020 12:51
acmilan2 kaže...
kokoshka kaže...

Ms office, dialux i autocad tu i tamo.

Ono sto mi je najvaznije je da je laptop fluidan i brz,a ne da moram 3 dana cekati da me prebaci iz taba u tab (koristim chrome).

I obavezno ekran 17.

Hvala🙂

 Eto vidis da nisu samo tabovi u pitanju 😁

Znaci ti si slijepo gledao RAM i procesor i potpuno zanemario grafičku karticu koja je za ova dva programa itekako bitna.

 

Ovdje imaš popis svih laptopa koji će zadovoljiti tvoje potrebe, s vremenom možeš dodati još 8GB da imaš 16GB ali vidjet ćeš ogromnu razliku tu već.

 

Na tebi je sad želiš li ići sa jačom grafičkom GTX 1650 ili uzeti slabiju GTX 1050 i želiš li 256/512GB SSD ili one modele koji imaju dodatni HDD od 1TB uz SSD.

 

Ma znam, dialux i autocad bi muz koristio povremeno, meni samo treba Chrome i office🙂

Jos samo jedno pitanje - ako zelimo dva odvojena laptopa, muz za svoje projektiranje, ja za svoje potrebe - on gleda nesto od predlozenog s linka (hvala puno na preporuci🙂), a ja? Trebam li isto paziti koju grafičku uzimam?

 

Jos me bune procesori, vidim da kod nekih pise tipa 2.4GHz, kod nekih 1.9, 3.4...sto to znaci i je li to vazna stavka? Npr.neki i5 uz kojeg stoji 2.4gHz je brzi od npr.i7 1.9.ghz?

Mozda lupam gluposti i nema veze,pitam samo🙂

acmilan2 pon 18.5.2020 13:09
kokoshka kaže...
acmilan2 kaže...
kokoshka kaže...

Ms office, dialux i autocad tu i tamo.

Ono sto mi je najvaznije je da je laptop fluidan i brz,a ne da moram 3 dana cekati da me prebaci iz taba u tab (koristim chrome).

I obavezno ekran 17.

Hvala🙂

 Eto vidis da nisu samo tabovi u pitanju 😁

Znaci ti si slijepo gledao RAM i procesor i potpuno zanemario grafičku karticu koja je za ova dva programa itekako bitna.

 

Ovdje imaš popis svih laptopa koji će zadovoljiti tvoje potrebe, s vremenom možeš dodati još 8GB da imaš 16GB ali vidjet ćeš ogromnu razliku tu već.

 

Na tebi je sad želiš li ići sa jačom grafičkom GTX 1650 ili uzeti slabiju GTX 1050 i želiš li 256/512GB SSD ili one modele koji imaju dodatni HDD od 1TB uz SSD.

 

Ma znam, dialux i autocad bi muz koristio povremeno, meni samo treba Chrome i office🙂

Jos samo jedno pitanje - ako zelimo dva odvojena laptopa, muz za svoje projektiranje, ja za svoje potrebe - on gleda nesto od predlozenog s linka (hvala puno na preporuci🙂), a ja? Trebam li isto paziti koju grafičku uzimam?

 

Jos me bune procesori, vidim da kod nekih pise tipa 2.4GHz, kod nekih 1.9, 3.4...sto to znaci i je li to vazna stavka? Npr.neki i5 uz kojeg stoji 2.4gHz je brzi od npr.i7 1.9.ghz?

Mozda lupam gluposti i nema veze,pitam samo🙂

 Za muža - klik (to je link od iznad)

Za tebe - grafička uopće ne treba, dovoljna bi ti bila i integrirana (iGPU) i to su laptopi u iznosu cca 3500kn. jedino ako zelis i ti sa vecim ekranom, mozes nesto ovako - klik 2 su laptopa, jedan ima veci SSD i slabiji procesor, a drugi ima manji SSD i bolji procesor. Ako ne trebas za skidanje i puno prostora, uzmes s jacim procesorom i picis.

Doca15 uto 19.5.2020 14:55

Trebao bih laptop za  prijatelja.Koristio bi ga za igranje starih igri,vecinom league of legends.Tu i tamo malo youtub i takve stvari.E sad za cijenu,da je recimo sto jeftiniji a da moze normalno pokrenuti lol.I ako je moguce da ima FHD rezoluciju.Hvala

acmilan2 uto 19.5.2020 16:23
Doca15 kaže...

Trebao bih laptop za  prijatelja.Koristio bi ga za igranje starih igri,vecinom league of legends.Tu i tamo malo youtub i takve stvari.E sad za cijenu,da je recimo sto jeftiniji a da moze normalno pokrenuti lol.I ako je moguce da ima FHD rezoluciju.Hvala

 Vjerojatno LoL mozes pokrenuti i na cemu slabijem, no reci mi, jesu li ti bitni detalji i rezolucija igre? Mislim, zelis li da to radi na ultra ili very high postavkama ili ce i low/med zadovoljiti tvoje potrebe?

 

EDIT: evo citam da se moze LoL igrati na 30+ FPS-a (naravno, 60+ bi bilo idealno) na najobicnijem ryzen 3 2200U, sada u tom cjenovnom rangu je ryzen 3 3200U, cak tu i tamo ryzen 5 3500U kad je neka akcija tako da zasebnu graficku karticu za to ni ne trebas.

 

Evo ovdje pogledaj kako se snasao u pojedinim igrama koje su dosta zahtjevnije od LoL-a:, a konfiguracija je bila sljedeća: AMD Ryzen 3 3200U | AMD Radeon Vega 3 Graphics | 8GB 2400mhz DDR4 Ram (Single Channel) | 512GB SSD| https://www.youtube.com/watch?v=6E2KjiMl6og&vl=en

 

Pogledaj jos sliku, netko je pitao za LoL u komentaru pa je dobio ovaj odgovor, znaci prilikom borbe ce ti se FPS određeno smanjiti, no ispod 40FPS-a ne bi trebalo ici. Tako da eto, zakav laptop mozes dobiti u rangu do 3000-3500kn.

 

 

 

Recimo, ovog mozes dobiti i sa 12GB RAM-a i sa ryzenom 5 3500U koji ce sigurno dati jos bolje rezultate.

nani uto 19.5.2020 17:07

Pozdrav.
Za prijateljicu mi treba laptop do 4500 kn (+/- parsto kn). Pošto je doktorica poželjno je da ima cd čitač kako bi mogla pregledat CT, MR ,... koji dolaze na CD-u (ne znam koliko danas još ima laptopa da imaju čitač CD, ili da nabavi externi samo mi se to čini skuplja i nepraktična solucija).
Osim toga laptop bi se koristio za obradu slika (ništa pro, mislim da bi alat bio neki photoshop starije gen) i nekakve office aktivnosti.
OS bi vjerojatno nabavila onaj ključ na ebay-u (Win + Office).
Ekran, mislim da je ok 15.6, ssd što veći za te pare (recimo 512 gb).
Imajte na umu da je žensko pa nešto i oku ugodno (složili smo se za lenovo)

Hvala!

acmilan2 uto 19.5.2020 17:29
nani kaže...
Pozdrav.
Za prijateljicu mi treba laptop do 4500 kn (+/- parsto kn). Pošto je doktorica poželjno je da ima cd čitač kako bi mogla pregledat CT, MR ,... koji dolaze na CD-u (ne znam koliko danas još ima laptopa da imaju čitač CD, ili da nabavi externi samo mi se to čini skuplja i nepraktična solucija).
Osim toga laptop bi se koristio za obradu slika (ništa pro, mislim da bi alat bio neki photoshop starije gen) i nekakve office aktivnosti.
OS bi vjerojatno nabavila onaj ključ na ebay-u (Win + Office).
Ekran, mislim da je ok 15.6, ssd što veći za te pare (recimo 512 gb).
Imajte na umu da je žensko pa nešto i oku ugodno (složili smo se za lenovo)

Hvala!

 1. Musko, zensko, nesto trece - po meni danas nema veze, iskreno ako cu imati bolje performanse u crvenom laptopu cu uzet njega, a ne gledati boju i sl.

2. I sam koristim racunalo koje je kostalo jako puno i uzeo sam externi DVD RW zbog kucista koje ima bolji airflow i osobno sam htio imat sa strane ne zlu zatrebalo. Ima jedan laptop koji ce joj za 300kn preko budzeta, znaci 4800 biti fantastican, no nije Lenovo vec ASUS VivoBook.

 

Ovaj njegova RX Vega 10 je nesto bolja od odvojenih grafickih kartica MX 110, MX 130 i MX 150 (ajde s zadnjom je tu negdje koliko mogu vidjet), no u tom rangu ako se ide na odvojenu graficku, gubi se na ovih 512GB SSD-a i slabiji procesor ide. Pa sad, moze dobiti super laptop koji i izgleda lijepo, lagan je i lako prenosiv i za takve potrebe veoma moćan, 4GB je zalemljeno na plocu i 4GB je odvojivo, tako da ako zafali RAM-a, moze se nadograditi jos uvijek. Iako koliko sam vidio, ne bi zapravo ni to sve trebalo za te programe tipa DICOM i sl., no zbog photoshopa je bolje da onda ima i jaci procesor uz to.

 

Sad ako je to sve skupa 5000kn i ako je to previse malo, onda moze bilokojeg od ovih uzeti gdje je integrirana grafika slabija kao i procesor, no sa DVD-om ili DVD-RW-om ce danas to tesko pronaci osim onih starijih rabljenih laptopa tako da s moje strane, bolje da ima ustekan taj eksterni pored.

jephph uto 19.5.2020 17:32

Pozdrav. Tražim laptop do 4000kn i vidim da većina koje sam gledao ima ryzen 5 3500U ili i3-1005g1. Pa me zanima koji je od tih procesora bolji? Laptop bi koristio za surfanje, serije, office te ponešto programiranja. 

acmilan2 uto 19.5.2020 21:22
nani kaže...
Hvala na odgovoru.
Na tragu tog Asusa VivoBook kakav je za usporedbu ovaj Lenovo (https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-ideapad-ultraslim-s145-81ut00f9sc-156-fhd-amd-ryzen-7-3700u-up-to-40ghz-12gb-ddr4-51/len-nb-81ut00f9sc/product/)
Također da li je instar imao nekakav popust za bug-ovce?

 Skoro pa isti, vise manje je tu sve isto tako da i taj laptop za iste novce je takodjer super!
No i dalje nema ODD, to ste valjda primijetili 

acmilan2 sri 20.5.2020 13:07
RaZ0R9111 kaže...

Pozdrav,

 

Molim preporuku za Laptop 15,6"

 

Primarna namjena je AutoCad.

Obavezno treba imati Windows 10 predinstaliran.

 

Cijena do 5000kn.

 

 

lp 

 Znači, odvojena grafika GTX 1050 3GB neki minimum.

Koji god odaberes - dal ryzen 7 3700U ili i5 9300H (intel moja preporuka ovdje), neces pogrijesiti. - klik

acmilan2 sri 20.5.2020 14:32

Aha, to je za tvrtku?

Ja racunam uvijek s tim da se besplatno skine sa microsoftove stranice i kupi key na ebayu za par dolara.

Budem pogledao.

 

Edit: ovo ce ti vjerojatno biti najjeftinije rjesenje ako ne zelis/ne mozes drugacije zbog windowsa.

acmilan2 sri 20.5.2020 15:46

Evo zadnji post stranicu unazad, dovoljno ti je i5 9300H + GTX 1050 3GB i neki SSD, imas to za cca 5000kn. Ako bas zelis nesto bolje i jace (graficka) imas GTX 1650 4GB ili GTX 1060, sad je na tebi. 

 

Edit: onda ti je bolje ovo uzet sa 16GB RAM-a.

itomic009 sri 20.5.2020 17:23

Ekipa, što se preporuča prilikom instalacije laptopa za drivere ? Da odem na Lenovo stranice ili na AMD ? Imam Ryzen 3 3200U APU. Javim kasnije malo dok instaliram Windows i isprobam kakav je Lenovo S340. 

acmilan2 sri 20.5.2020 17:24
itomic009 kaže...

Ekipa, što se preporuča prilikom instalacije laptopa za drivere ? Da odem na Lenovo stranice ili na AMD ? Imam Ryzen 3 3200U APU. Javim kasnije malo dok instaliram Windows i isprobam kakav je Lenovo S340. 

 Ne trebas nista. Ako instaliras windows 10, kad sve instaliras samo idi na settings i windows update i check. Sve sto treba od deivera i programa ce se samo instalirati i mozes poceti koristiti.